Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Konrada, Arnolda Wtorek 19. Lutego 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Żywienie dzieci zagrożonych alergią w 1 roku życia
Jeśli ktokolwiek z najbliższej rodziny - ojciec, matka lub starsze rodzeństwo chorowało (lub choruje) na alergię pokarmową – to ryzykiem wystąpienia tej choroby jest też zagrożone nowonarodzone niemowlę i w jego żywieniu należy podjąć daleko idące środki ostrożności - informuje specjalistka od żywienia dzieci chorych na alergię z Centrum Zdrowia Dziecka dr Anna Stolarczyk. W zapobieganiu alergii pokarmowej najbardziej skuteczne jest karmienie piersią. Ryzyko wystąpienia alergii pojawia się z początkiem rozszerzania diety - po wprowadzeniu do diety pierwszych soczków i zupy jarzynowej, tj. w 4-6 miesiącu życia.
Najważniejsze, co powinni uczynić rodzice
zagrożonego alergią niemowlęcia – to opóźnić czas wprowadzania posiłków uzupełniających na 5-6 miesiąc życia i tak dobrać produkty na pierwsze soki, czy zupki, aby znajdowały się na liście produktów niealergizujących.
JAKIE PRODUKTY SĄ UWAŻANE ZA BEZPIECZNE?
Wg. statystyki prowadzonej przez alergologów, takimi bezpiecznymi produktami są przede wszystkim - jabłka, porzeczki, dynia, jagody. Wszystkie te owoce doskonale nadające się na soki, czy przeciery. Z warzyw zwykle bezpieczna jest marchew, zarówno w postaci soku (np. marchwiowo- jabłkowego), jak i przecieru. Nie wywołują zwykle alergii także: ziemniak, burak, cebula, kalarepa, kalafior, zielony groszek.
JAKIE PRODUKTY POWODUJĄ NAJCZĘŚCIEJ ALERGIE U NIEMOWLAT?
Do owoców alergizujących należą: pomarańcze, cytryny, mandarynki, grejpfruty, banany, truskawki, poziomki, maliny, zaś z warzyw – pomidory, selery, pietruszka. Tych owoców i warzyw należy unikać przynajmniej do końca 1 roku życia.
ALE UWAGA NA PRZENAWOŻONE CZĘSTO WARZYWA!
Kupione w sklepie, czy na bazarze warzywa – głównie marchewka, czy buraki mogą okazać się niezdrowe, lub wręcz toksyczne, ze względu na skażenie pozostałościami nawozów sztucznych i zawartość metali ciężkich. Szczególnie niebezpieczne są azotany i azotyny odkładające się w warzywach z często stosowanych przez rolników nawozów azotowych, gdyż wiążą się z hemoglobiną krwi i mogą wywołać groźne niedotlenienie zwane sinicą.
JAK UNIKNĄĆ TEGO TYPU PRZYKRYCH NIESPODZIANEK?
Najlepiej karmić swe dziecko gotowymi produktami dla niemowląt z renomowanych firm - Ovita Nutricia czy Alima Gerber, które zawierają warzywa i owoce z ściśle kontrolowanych plantacji.
CO WIĘCEJ POWINNIŚMY WIEDZIEĆ O ZASADACH KARMIENIA DZIECKA ZAGROŻONEGO ALERGIĄ:
W przypadku niemowlęcia zagrożonego alergią niezmiernie ważne jest opóźnienie o 1-2 miesiące wprowadzania nowych pokarmów do jego diety.
WPROWADZANIE PIERWSZYCH SOKÓW -
Powinno mieć miejsce w 5 miesiącu a zup warzywnych dopiero od 6 miesiąca życia, (zamiast w czwartym – piątym - jak u niemowląt zdrowych). Zalecanymi na początku produktami są wspomniane wyżej jabłka, porzeczki, jagody, a z warzyw – marchewka, ziemniak, burak, kalafior. Karmienie piersią powinno być utrzymane do końca 1 r.ż. ale jeśli jest to niemożliwe – w żywieniu niemowląt zagrożonych alergią stosuje się specjalny preparat zastępujący mleko modyfikowane – tzw. mleko hipoalergiczne – o obniżonych właściwościach alergizujących. W sprzedaży jest dostępne takie mleko bez recepty i jest oznaczane symbolem H.A. (np. Milumil HA, Nan HA, itd.) UWAGA!Jeśli po wprowadzeniu mleka hipoalergicznego jednak wystąpią u niemowlęcia objawy uczulenia – wysypka, biegunka, ulewanie, atopowe zapalenie skóry, wtedy trzeba zastosować leczniczy preparat mlekozastępczy, oparty o hydrolizat białek mleka krowiego. W tym leczniczym preparacie białka mleka krowiego są rozłożone do tak małych cząsteczek, że są już bezpieczne dla układu odpornościowego niemowlęcia.
JEŚLI NIEMOWLĘ JEST KARMIONE PIERSIĄ -
ale konieczne jest dokarmianie mlekiem modyfikowanym - na początku podajemy je w bardzo małych ilościach. Jeśli utrzymane jest karmienie piersią i niemowlę otrzymuje już dodatkowe posiłki niemleczne – mleko modyfikowane lub hipoalergiczne można dodać - na początku 1-2 łyżeczki np. do zupy jarzynowej. Trzeba uważnie obserwować reakcję organizmu dziecka - jeśli w ciągu doby nie ma objawów alergii - (biegunki, wysypki, itp.) - zwiększamy porcję.
NIEWSKAZANE JEST:
Zwykłe mleko krowie (płynne lub w proszku) - nie powinno być podawane niemowlęciu przez cały pierwszy rok życia. Jego skład jest nieodpowiedni do potrzeb organizmu niemowlęcia (zawiera zbyt dużo białka, sodu, chloru obciążających nerki), prowadzi do mikrokrwawień z przewodu pokarmowego i anemizacji niemowlęcia, a ponadto jest silnym alergenem.
OD 5-6 MIESIĄCA
dodatkami do posiłków mlecznych i do zupy powinny być bezglutenowe produkty zbożowe dostarczające energodajnych węglowodanów. Zawierają one również cenne witaminy z grupy B, mikroelementy, itp., niezbędne do prawidłowego rozwoju układu nerwowego i całego organizmu.
PRZYNAJMNIEJ DO 10 MIESIĄCA ŻYCIA
a u niemowląt z alergią do końca 1 roku - powinny to być produkty bezglutenowe - ryż, kukurydza, gryka. Należy unikać jak najdłużej zbóż zawierających gluten (pszenica, żyto, jęczmień, owies), udowodniono bowiem, że przy zbyt wczesnym podawaniu kaszek glutenowych (np. już od 5-6 m-ca) gwałtownie rośnie procent alergii na to białko roślinne (celiakia nazywana też glutenozależną chorobą trzewną).
BARDZO WAŻNYM SKŁADNIKIEM DIETY NIEMOWLĘCIA SĄ TŁUSZCZE, DLATEGO NIE NALEŻY ICH OGRANICZAĆ.
Dostarczają energii i składników niezbędnych do budowy układu nerwowego i innych tkanek organizmu. W pokarmie matki z tłuszczu pochodzi około 50% energii. Ponad połowa to tłuszcze nienasycone (jedno- i wielonienasycone). Jeśli niemowlę nie jest karmione piersią źródłem tych niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) są oleje roślinne. Są dodawane do mleka modyfikowanego i należy je też uwzględnić w recepturze na zupę jarzynową dla niemowlęcia.
Jaki więc tłuszcz dodać do zupki?
Najlepiej podobny do składu tłuszczu w mleku matki, a więc oliwę z oliwek, olej słonecznikowy czy rzepakowy niskoerukowy. Uwaga- - Do zupy dla zdrowych niemowląt można też dodawać masło, ale niemowlęta z alergią na białka mleka krowiego nie mogą go stosować. - W diecie niemowlęcia pod koniec 1 roku życia z tłuszczu powinno pochodzić około 32-35% energii, w tym około połowa z posiłków niemlecznych.
MIĘSO JEST WAŻNYM SKŁADNIKIEM, DOSTARCZAJĄCYM PEŁNOWARTOŚCIOWE BIAŁKO I ŻELAZO – SKŁADNIKI POTRZEBNE DO PRAWIDŁOWEGO WZROSTU I ROZWOJU DZIECKA.
Mięso u niemowląt z alergią podajemy 7-8 miesiącu życia, (tj. miesiąc później niż u reszty dzieci.) – na początek jako dodatek do zupy jarzynowej. Ale uwaga, wywar odlewamy. Podajemy tylko wybrane gatunki: mięso drobiowe (np. indyk, kura) lub mięso z królika. Wołowinę i cielęcinę z jadłospisu małego alergika należy wykluczyć tak długo, jak pozostaje na diecie bezmlecznej. Ryby można wprowadzić dopiero pod koniec 2 r.ż.
DOPIERO W 10. MIESIĄCU
możemy dodać do zupki żółtko jaja kurzego. Jest to “koncentrat” cennych składników: białek, witamin (D 3 i innych), mikroelementów (żelazo, jod) i tłuszczów nienasyconych. Najlepiej żółtko oddzielić od białka (bardziej alergizujące) z jajka ugotowanego na twardo. Najpierw podajemy małą ilość żółtka , np. ?, a jeśli nie ma objawów uczulenia – stopniowo zwiększa się porcję do 1/2 i całego żółtka. Z wprowadzeniem białka jajka czekamy do końca 1. roku życia dziecka.
GDY DZIECKO SKOŃCZY 10-11 MIESIĄC
możemy spróbować podać kaszkę z glutenem. Najpierw dodajemy jedną łyżeczkę kaszki do porcji zupy i stopniowo zwiększamy ilość. Można też podać biszkopty, bułkę. Brak objawów alergii zwykle oznacza, że dziecko nie jest uczulone gluten, ale mogą one wystąpić z pewnym opóźnieniem.
Ważną zasadą powinno być kontrolowane wprowadzanie nowych składników diety.
Dobrze jest wprowadzać każdy nowy produkt – pojedynczo i początkowo - w małych ilościach. Najlepiej, co 7-10 dni i uważnie przyglądać się reakcji organizmu dziecka. Jeśli po podaniu porcji soczku pojawi się luźny, wodnisty stolec, lub nawet niewielka pokrzywka nie należy z tego powodu wpadać w panikę. To może być normalna reakcja organizmu na nowe składniki pokarmowe. Dopiero dłuższe utrzymywanie się objawów i ich nawroty przy kolejnych próbach podania “podejrzanego” produktu może oznaczać uczulenie na ten nowy składnik diety. Wtedy taki produkt należy z diety odstawić na dłużej. Taki schemat postępowania należy powtarzać każdorazowo, przy wprowadzaniu kolejnego nowego produktu.
Warto notować w zeszycie daty i ilości wprowadzanych nowych produktów – może to ułatwić lekarzowi rozpoznanie alergii u niemowlęcia.
KALENDARZ KARMIENIA DZIECI ZAGROŻONYCH ALERGIĄ - DO 1 ROKU ŻYCIA
Kalendarz karmienia dzieci zagrożonych alergią - do 1 roku życia
miesiąc sposób dokarmiania karmienia i produkty
0-6 (co najmniej) Wyłączne karmienie piersią / mleko modyfikowane hipoalergiczne
> 5 Kleik ryżowy, kaszka kukurydziana (zbożowe bezglutenowe)soki, przeciery: z jabłka, marchwi, porzeczek, dyni
> 6 Zupa jarzynowa (marchew, ziemniak, burak, cebula, kalarepa, kalafior), oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, rzepakowy niskoerukowy
7-8 mięso drobiowe (kura,indyk), królik
10 Żółtko jaja kurzego
> 10 kaszki z glutenem: pszenna, owsiana, jęczmienna, pieczywo, biszkopty itd.
W mleku krowim znajduje się bowiem około 30 białek o własnościach silnych alergenów. Są to głównie: beta-laktoglobulina, kazeina, alfa-laktoalbumina, albuminy i globuliny mleka krowiego. Częstość występowania alergii na te białka określa się na 0,3–7,5 proc. populacji dziecięcej.
Notował mgr Edward Ozga Michalski
Więcej informacji:
http://www.alergia-pokarmowa.med.pl
http://gerber.pl
Żywienie dziecka od 12 do 36 miesiąca
Niejadek w rodzinie
Bezpieczeństwo małego dziecka
Maluch w samochodzie
Kiedy dziecko nie lubi się kąpać
Żegnamy pieluchy
Uwaga, słońce!
Jak wybierać kosmetyki dla dzieci
Dbamy o prawidłowy zgryz
Jeansy zawsze w modzie
W czym na plażę?
Pierwsze buciki dla malucha
Wielki świat 'małej' mody
Wariacje na temat warkoczyków
Fotografujemy nasze dzieci
Tata uczy świata
Zabawy, które uczą i rozwijają cz.2
Zabawy, które uczą i rozwijają cz.3
Na rower!
W czasie deszczu dzieci się nudzą
Dolegliwości wieku dziecięcego
Znaczenie mleka w jadłospisie małego dziecka
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij