Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Franciszki, Joanny Środa 21. Sierpnia 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Jak unikać kontaktu z alergenami?
Jeśli bez powodu łzawią ci oczy, często kichasz bez wyraźnej przyczyny i „cieknie” ci z nosa, zaś każda nagła zmiana temperatury wywołuje dodatkową salwę kichnięć - to możesz przypuszczać, że jesteś alergikiem. Przyczyną twoich dolegliwości są prawdopodobnie pyłki roślin lub alergeny domowe. Ze swymi wątpliwościami należy, więc zgłosić się do lekarza i przeprowadzić specjalne testy diagnostyczne. Jeśli okaże się, że testy potwierdzą przypuszczenia - należy podjąć leczenie. Pamiętajmy jednak, że podstawową metodą leczenia chorób alergicznych jest, obok odczulania i leczenia farmakologicznego - unikanie kontaktu z alergenem. Przy czym unikanie kontaktu z alergenem to najprostszy i najpewniejszy sposób uniknięcia objawów alergii lub ich wydatnego zmniejszenia.
Przyczyną alergii są często tzw. alergeny domowe widoczne, jako kurz domowy.
Do alergenów kurzu domowego zaliczamy: roztocze kurzu domowego, sierść żywych zwierząt (kotów, psów, świnek morskich, itp.), jak też sierść wyprawionych skór (np. w postaci dywanów, makat), pierze z poduszek, kurtek puchowych, ptaków domowych (papug, kanarków, itp.), jak też drobiny pyłów licznych alergogennych związków chemicznych z budowli, mebli, z wnętrza urządzeń elektronicznych - komputerów, telewizorów; zapachy i opary środków czyszczących, kosmetyków, ( formaldehydy), itp.
Powodem wystąpienia objawów alergicznych mogą być również aerozole, dezodoranty, lakiery do włosów, silne zapachy perfum.
Jak zabezpieczyć się przed alergenami zawartymi w kurzu domowym?
Efektywną profilaktyką jest np. oczyszczenie sypialni, w której szczególnym zagrożeniem jest roztocze kurzu domowego. Nie mniej ważnym zabiegiem jest oczyszczenie całego mieszkania z wszechobecnego kurzu domowego w który absorbuje prawie wszystkie obecne w domu alergeny. Zaleca się w związku z tym:
 • Pranie pościeli, co tydzień w wodzie o temperaturze wyższej niż 55°C.Nie należy używać poduszek i kołder z puchu i pierza, lecz z materiałów syntetycznych. Z tkanin syntetycznych powinny być również narzuty. Pokrycie poduszek i materacy nieprzepuszczalnymi dla roztoczy powłoczkami – np. niewinylowymi hipoalergicznymi pokrowcami na materace.
 • Materac powinien być z gąbki, a nie z trawy, która może być przyczyną uczuleń
 • Zimą pościel dobrze jest wietrzyć w suchy, mroźny dzień. W słoneczne letnie dni pozostawianie pościeli na słońcu przez około 6 godzin.
 • W sypialni nie powinny przebywać żadne zwierzęta! Zwierzęta domowe: w razie uczulenia na sierść zwierząt domowych należy je oddać rodzinie lub znajomym. Dotyczy to nawet tych osób uczulonych na inne alergeny, u których nie stwierdzono jeszcze uczulenia na sierść zwierząt, gdyż zwykle dochodzi do tego po pewnym czasie. Stężenie alergenów obniża się w ciągu 4–6 miesięcy.
 • Papierosy: w domu alergika nikt nie powinien palić papierosów.
 • Pleśń: w razie uczulenia na pleśń należy się wystrzegać wilgotnych pomieszczeń; nie spożywać pokarmów, w których mogą występować pleśnie (np. suszonych owoców i grzybów, sosu sojowego, niektórych gatunków sera, wina, piwa).
 • Akwarium z rybkami, rośliny doniczkowe, silnie pachnące kwiaty cięte: często trzeba je usunąć.
 • Wykładziny dywanowe, puszyste dywany należy zastąpić parkietem lub zmywalnym tworzywem sztucznym. Wskazane jest usunięcie pluszowych kanap, foteli, wyściełanych mebli i ciężkich zasłon, firanek, kilimów na ścianach, słomianych koszy, suchych bukietów, czyli wszelkich przedmiotów, które mogą gromadzić kurz. Jak też pozostawianie zamkniętych szaf ubraniowych.
 • W przypadku pozostawienia dywanów, czy wyściełanych mebli zaleca się stosowanie do ich czyszczenia specjalnych środków roztoczobójczych. Jak też odkurzać mieszkanie odkurzaczem o zwiększonej szczelności (specjalne odkurzacze dla alergików, z filtrem wodnym, podwójna torba na kurz. lub system specjalnych filtrów), itp.
Ale uwaga! Nieszczelny worek lub system filtracyjny odkurzacza może wyrządzić więcej szkód niż pożytku.
Worek odkurzacza jest bowiem rozsadnikiem alergenów. Ciepło silnika odkurzacza oraz "pożywna" dla mikroorganizmów zawartość pełna włosów, złuszczonej skóry, odruchów jedzenia pobudza rozwój bakterii, grzybków, roztoczy, itp., który zachodzi w tym środowisku w zastraszającym tempie. Nic więc dziwnego, że jeśli nie wyrzucamy po każdym odkurzaniu "worka na kurz" - to "rozmnożona w nim" porcja zarazków jest ponownie wydmuchiwana w powietrze, którym oddychamy.
Alergeny pozadomowe
Na podstawie wywiadu potwierdzonego testami skórnymi i badaniami klinicznymi można ustalić dla chorych z sezonowym alergicznym nieżytem nosa następujące zalecenia:
 • Unikać długich spacerów oraz przebywania na łąkach, w lasach czy na polach w okresie kwitnienia roślin najsilniej uczulających.
 • Unikać w miarę możności spacerów rano, gdy opad pyłków jest największy w wietrzne, suche dni, jak też nie otwierania okien, gdy stężenie pyłków w powietrzu jest wysokie.
 • Stosować maski filtrujące powietrze i ubrania z długim rękawem podczas pracy w ogrodzie.
 • Po powrocie do domu, z ogrodu, czy spaceru wziąć prysznic lub umyć twarz i ręce, aby zmyć z ciała alergeny pyłków roślin oraz zmienić odzież.
 • Nigdy nie używać wentylatora skierowanego do wnętrza domu. Będzie on wciągać pyłki i pleśnie z zewnątrz do mieszkania.
 • Używać filtrów powietrza w sypialni.
 • Unikać jazdy samochodem lub pociągiem z otwartymi oknami w okresie wiosenno-letnim.
 • Wakacje i urlopy spędzać nad morzem lub w wysokich górach, gdzie stężenie pyłków jest mniejsze, niż w zamkniętych pomieszczeniach.
 • Codziennie słuchać komunikatów o stężeniu pyłków roślin na danym terenie kraju.
.
Oprac. mgr Edward Ozga Michalski
konsultacja prof.dr hab. med. Andrzej Danysz
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook