Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Cyryla, Edwarda Poniedziałek 18. Marca 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Zioła łagodzą menopauzę
Zdrowie, uroda, emocje, przebieg miesiączki, nawet trądzik na twarzy i nadmiar włosów na nogach to sprawka hormonów. Szczególną rolę dla zachowania urody i zdrowia u kobiet pełnią hormony płciowe - estrogeny. Niestety około 45 roku życia wytwarzanie tych hormonów stopniowo maleje i wówczas pojawiają się dotkliwe objawy hormonalnego starzenia się. Pierwszymi symptomami są uderzenia gorąca, duża potliwość, nadmierna wrażliwość, bezsenność, zły nastrój bez przyczyny.
To czy chudniemy, czy tyjemy, czy mamy gładką i piękna skórę i włosy, czy mamy dość energii życiowej, czy jesteśmy w stanie spłodzić potomstwo - zależy w dużym stopniu od hormonów.
Toteż nie powinno nas dziwić, że depresyjny nastrój typowy dla okresu menopauzy powstaje wówczas, kiedy słuszne rozkazy mózgu dotyczące np. zwiększenia produkcji hormonów płciowych nie mogą być realizowane.
Hormony wytwarzane są m.in. przez mózg, tarczycę, trzustkę, nadnercza jajniki (u kobiet) i jądra (u mężczyzn.
Przenoszone są przez krew do tkanek i narządów, gdzie sterują wieloma procesami fizjologicznymi. Są tak ważne, że w mózgu istnieje „centrala dowodzenia” ich wytwarzaniem - tzw. podwzgórze, która pilnuje, aby było ich za mało lub za dużo.

Dla kobiet szczególnie ważne są estrogeny.
Estrogeny - regulują cykl rozrodczy (decydują o bolesnych lub bezbolesnych miesiączkach), ochraniają przed chorobami sercowo naczyniowymi, utrzymują masę kostną na odpowiednim poziomie (ochrona przed osteoporozą). Jak też, co nie mniej ważne - zapewniają skórze gładkość i urodę opóźniając pojawienie się zmarszczek. Kiedy już zaczyna brakować estrogenów, w okresie menopauzy, pojawiają się wspomniane wyżej zagrożenia zdrowotne: utrata masy kostnej (osteoporoza), miażdżyca naczyń i zaburzenia pracy serca. Pierwszymi symptomami (objawami) rodzącego się zagrożenia są bezsenność, huśtawka nastrojów, nadmierna potliwość, uderzenia gorąca, itp.
Jednak jak powszechnie wiadomo nadmiar estrogenów, zwłaszcza syntetycznych jest równie kłopotliwy, co ich niedobór.
Estrogeny syntetyczne obwinia się je za sprzyjanie zatorom żylnym, nowotworom piersi, nowotworom macicy i otyłości.
Medycyna od dawna poszukiwała wyjścia z tej konfliktowej sytuacji. Pomoc przyszła z nieoczekiwanej dziedziny, a mianowicie z ziołolecznictwa. Okazało się, że istnieją rośliny zawierające substancje wiernie imitujące ludzkie estrogeny.
Substancje te mogą skutecznie łagodzić okołomenopauzalny deficyt estrogenów. I co najważniejsze, tak jak wszystkie zioła nie wywołują one niepożądanych objawów - kłopotliwych dla kobiet stosujących hormonalna terapię zastępczą. Te składniki ziół – to roślinne substancje zwane fitoestrogenami.
Fitoestrogeny – to związki pochodzenia roślinnego dobrze imitujące i skutecznie zastępujące ludzkie hormony.
Należą do nich m.in. izoflawony powszechne w żywieniu w wielu krajach Azji (obfitość w soi podstawie żywienia w Azji), lignany (pewne ich ilości znajdują się w zbożach, a szczególnie obficie występują np. w nasionach lnu) i kumestany (obecne w kiełkach roślin). Ponadto występują dość obficie w , w pluskwicy groniastej czyli cimicifudze, w koprze włoskim, lukrecji, zielu przywrotnika, pyłku kwiatowym, korzeniu żeń – szenia, zielu krwawnika, kwiecie malwy czarnej, korzeniu mniszka lekarskiego, a także w nasionach czarnuszki.
Najnowsze badania dowodzą, że fitoestrogeny, w przeciwieństwie do syntetycznycznych estrogenów, nie tylko nie zwiększają ryzyka, zakrzepicy i chorób serca, udaru mózgu, raka piersi i macicy, lecz pełnią rolę profilaktyczno-ochronną.
Fitoestrogeny mogą neutralizować dokuczliwe objawy związane z menopauzą, a nawet zapobiegać rakowi sutka. To ostatnie wydaje się wynikać z ich unikalnego wybiórczego działania estrogennego. W przeciwieństwie do syntetycznych estrogenów działają one aktywnie w jednych narządach, podczas gdy w innych hamują działanie estrogenów. Wzrost nowotworu zależy bowiem od tego, czy zdoła on zbudować własne naczynia krwionośne, niezbędne do zasilania w środki odżywcze. Udokumentowano, że fitoestrogeny hamują rozrost tych naczyń, co prowadzi do „zagłodzenia” nowotworu i ułatwionego tym pozbycia się go przez organizm.
Szczególnie korzystnie oddziaływają fitoestrogeny na serce i naczynia krwionośne.
U kobiet hormony roślinne zwiększają stężenie „dobrego” cholesterolu HDL, który chroni tętnice przed miażdżycą. Wykazano ich korzystny wpływ na obniżanie poziomu tłuszczu we krwi, poprawę elastyczności naczyń krwionośnych oraz zmniejszanie się ryzyka zakrzepów, co jest główną przyczyną zawałów i udarów mózgu.
Jednym z najcenniejszych ziół obfitujących w substancje zastępujące kobiece estrogeny jest amerykańska bylina - Cimicifuga racemosa - zawierająca wyciąg z korzenia pluskwicy groniastej.
W lecznictwie wykorzystywane są korzenie tego okazałego, mierzącego 1,5 m zioła, o pierzastozłożonych liściach i białych kwiatach ukształtowanych w długie grona.
Wyciąg z korzeni Cimicifuga racemosa łagodzi dolegliwości okołomenopauzalne: uderzenia gorąca, dużą potliwość, bezsenność, huśtawkę nastrojów, w stopniu porównywalnych z hormonalną terapią zastępczą.
Co ważne, jak już to powiedzieliśmy - bez ryzyka związanego, ze stosowaniem syntetycznych hormonów. Warto też zauważyć, że w aptekach jest obecnie dostępny wyciąg z tego zioła. (Menofen).
Ponadto łatwo można też kupić nasiona lnu zawierające aktywne estrogennie lignany.
Po ich zmieleniu możemy kaszkę lnianą dodać do zupy, czy zalać ciepłą wodą. (ale nie wrzątkiem, aby ich nie dezaktywować). Nasiona lnu dodatkowo uregulują trawienie w jelitach, dostarczą cennych tłuszczów nienasyconych, zapobiegną polipom jelita grubego, zaparciom, itp. Nietrudno też kupić (lub samemu wyhodować w ogródku) inne zioła w których znajdziemy roślinne estrogeny: – .lukrecję, ziele przywrotnika, krwawnika, kwiat malwy czarnej, korzeń mniszka lekarskiego. Zachęcamy do profilaktyki.
.
mgr Edward Ozga-Michalski
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij