Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Cyryla, Edwarda Poniedziałek 18. Marca 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Meteoropatia, nerwica i zioła
Jesienią, zimą i wiosną, gdy szybko zmienia się pogoda i przechodzą fronty atmosferyczne, co trzecia dorosła osoba nagle traci dobre samopoczucie. Osoby te są podenerwowanie bez powodu, cierpią na migreny, mają kłopoty z zasypianiem – słowem cierpią na chorobę znaną już w starożytności – na meteoropatię.
Meteoropaci mogą się obudzić po paru godzinach ciężkiego snu i nie mogą już zasnąć do rana.
W dzień boli ich głowa, a zdenerwowanie bez powodu i zmęczenie utrudniają życie codzienne i pracę. Nasilają się dolegliwości towarzyszące chorobom reumatoidalnym, chorobom krążenia i układu pokarmowego. Intensywność objawów zależy od wieku, płci, stanu fizycznego i psychicznego organizmu, a przede wszystkim od indywidualnej wrażliwości układu nerwowego. U osób szczególnie wrażliwych - bóle głowy, stawów, mięśni, zaburzenia snu prowadzą aż do zmęczenia, apatii i stanów depresyjnych. Nie bez znaczenia w tym wpływie pogody na ciało jest aktywność hormonalna – 75 proc. meteoropatów to kobiety!
Na pytanie – jak leczyć objawy meteoropatii – wiele osób sięga po środki farmakologiczne.
Jednak po dłuższym okresie leczenia, zwanego słusznie objawowym farmaceutyk może przestać działać, gdyż organizm przyzwyczaja się do leku, a co najgorsze - mogą się pojawić dotkliwe skutki niepożądane. Tego typu niebezpieczeństwo nie występuje w przypadku ziołolecznictwa. Współczesna medycyna wyodrębniła szereg ziół skutecznie łagodzących objawy mereoropatii. A co nie mniej ważne skutecznych w długotrwałym leczeniu i nie mających działań niepożądanych.
Wśród ziół kojących nerwy liderami są m.in. korzeń kozłka lekarskiego, szyszki chmielu, ziele męczennicy cielistej i ziele melisy.
Kozłek lekarski ma silne działanie uspakajające a jednocześnie podnosi koncentrację i sprawność umysłową. Zawarte w tym ziele substancje lecznicze obniżają nadpobudliwości kory mózgowej, co działa kojąco i zmniejsza napięcie nerwowe. Składniki czynne zioła działają rozkurczowo, co zapobiega zawężaniu się naczyń krwionośnych i hamowaniu przepływu krwi. Dlatego kozłek lekarski jest wskazany w migrenie, w nerwicach czynnościowych, szczególnie układu krążenia, zaburzeniach neurowegetatywnych, jak też pomaga w stanach spastycznych układu pokarmowego.
Szyszki chmielu łagodzą zaburzenia nerwowe i stany zwiększonej drażliwości, uspokajają i co ważne dla cierpiących na bezsenność - ułatwiają zasypianie.
Własność ułatwiania zasypiania chmiel zawdzięcza swym „gruczołom wydzielniczym „ – otartym z wysuszonych szyszek włoskom gruczołowym – zwanym lupuliną. Lupulina obniża ciśnienie krwi, pomaga uspokoić się, pozbyć stresu, dzięki czemu ofiarowuje spokojny, zdrowy sen.
Wyciągi z ziela męczennicy cielistej również działają uspakajająco i ułatwiają zasypianie.
Do niedawna uważano, że męczennica cielista zawdzięcza to działaniu tzw. alkaloidom. Ostatnio wykazano, że działanie takie wykazują także wyciągi bez tych substancji, których w męczenicy jest niewiele. Wyciągi z tego zioła wchodzą często w skład preparatów uspakajających, działając szczególnie korzystnie w połączeniu z wyciągami z kozłka lekarskiego, jak też z wyciągami z szyszek chmielu i liści melisy.
Liść melisy działa tonująco na układ nerwowy, gdy objawem nerwicy czy stresu są dolegliwości żołądka i narządów trawiennych wywołane stresem, czy nerwicą.
Substancje lecznicze melisy łagodzą przykre poczucie ściśnięcia żołądka i bóle skurczowe. Wyciągi z liści tego zioła obok działania uspakajającego mają też działanie przeciwwirusowe. Jednak najważniejsze jest, że pozwalają się pozbyć nadmiernej nerwowości i zaburzeń snu wspomagając tym działanie innych ziół.
Jeśli wszystkie powyższe zioła znajdą się w jednym preparacie spotęguje się efekt leczniczy dzięki wzajemnemu wspomaganiu się, czyli synergii. Przykładem takiego leku ziołowego jest np. wprowadzony niedawno do aptek w całym kraju preparat Melipass „G” produkcji poznańskiej firmy FARMAPOL
Preparat Melipass „G” zawiera wyciąg z kozłka lekarskiego, chmielu, męczennicy cielistej i melisy.
Dzięki skojarzonemu działaniu tych ziół wykazuje wielokierunkowe działanie lecznicze. Szczególnie korzystne jest działanie rozkurczające naczynia krwionośne, co ułatwia przepływ krwi, obniża nadpobudliwość kory mózgowej i osłabia nadmierne pobudzenie nerwowe, uspakaja. Dzięki temu lek jest pomocny w łagodzeniu nerwic, szczególnie nerwic układu krążenia wywołanych np. wspomnianymi zjawiskami meteoropatii, stresu, zwiększonego napięcia nerwowego. Jego stosowanie poprawia nastrój i ułatwia zasypianie. Silne działanie preparatu wymaga jednak ostrożności w prowadzeniu pojazdów samochodowych i innych, gdyż zalecana dawka 30-50 kropli kilka razy na dobę może osłabić zdolność psychoruchową.
Melipass „G”

MELIPASS G - kropelki zawierające wyciąg z melissy - ziołowe ukojenie dla starganych nerwów.

Skład:
100g kropli zawiera:
substancje czynne:
- Lupuli strobulus tinctura (nalewka z szyszek chmielu) - 30,0 g
- Melissae herba intractum (intrakt z ziela melisy lekarskiej) - 18,0 g
- Passiflorae herba extractum fl. (wyciąg z ziela męczennicy cielistej) - 40,0 g
- Valerianae radix tinctura (nalewka z korzenia kozłka lekarskiego) - 12g
Zawartość alkoholu w preparacie - 56-62% objętości


www.farmapol.pl
Działanie:
Preparat wykazuje łagodne działanie uspokajające w stanach zwiększonego napięcia nerwowego oraz w stanach niepokoju na tle nerwowym.

Wskazania:
Preparat przeznaczony jest do stosowania w stanach zwiększonego napięcia nerwowego oraz stanach niepokoju na tle nerwowym. Może być również zastosowany w przypadku wystąpienia trudności w zasypianiu na tle nerwowym.

Przeciwskazania:
Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Nie stosować w niewydolności wątroby, alkoholizmie.

Ostrzeżenia i środki ostrożności:
Ze względu na zawartość etanolu pacjenci z chorobami wątroby przed zastosowaniem leku powinni zasięgnąć porady lekarskiej. Lek zawiera 56-62% etanolu. 50 kropli zawiera ok. 0,56g etanolu. Nie należy przekraczać zalecanego dawkowania.

Ciąża i karmienie piersią:
Preparat nie powinien być stosowany w okresie ciąży i w okresie karmienia piersią.

Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych:
Preparat może wpływać na zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi, obsługi maszyn będących w ruchu, a także może osłabiać sprawność psychoruchową w związku z tym nie powinno się wykonywać ww. czynności w trakcie stosowania preparatu. Dawka dobowa zawiera około 2,24g alkoholu.

Interakcje:
Nieznane.

Dawkowanie:
Doustnie:
- dorośli 30-50 kropli kilka razy na dobę w kieliszku wody 30 min. przed jedzeniem Uwaga: w celu prawidłowego działania kroplomierza butelkę należy odwrócić pionowo (kropla powstaje w centrum kroplomierza).


Działanie niepożądane:
Dotychczas nie stwierdzono. W przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości przerwać stosowanie. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie stosować leku po upływie terminu ważności.

Przechowywanie:
Krople należy przechowywać w temperaturze 15-25°C, w miejscu suchym i ciemnym. Lek przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Opakowanie:
Butelka zawiera 45g.

PRZED UZYCIEM ZAPOZNAJ SIĘ Z ULOTKĄ KTÓRA ZAWIERA WSKAZANIA, PRZECIW- WSKAZANIA, DANE DOTYCZĄCE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH I DAWKOWANIE ORAZ INFORMACJE DOTYCZĄCE STOSOWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO BĄDŹ SKONSULTUJ SIE Z LEKARZEM LUB FARMACEUTĄ..
opracował mgr Edward Ozga Michalski
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij