Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Bogusława, Tekli Czwartek 23. Września 2021r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Leki natury na bóle reumatyczne
Gdy stawy są opuchnięte, sztywne, a każdy ruch boli, gdy jesteśmy ogólnie osłabieni, miewamy stany podgorączkowe, przykro odczuwamy zmiany pogody – mówimy zwykle o chorobie reumatycznej.
Wyróżniamy przy tym najczęściej typ choroby „zapalny” i bardzo bolesny – reumatoidalne zapalenie stawów (ang. rheumatoid arthritis) oraz „zwyrodnieniowy” – chorobę zwyrodnieniową stawów (ang. osteoarthis). Choroba zwyrodnieniowa po pewnym czasie również przybiera charakter zapalny i bolesny. Toteż wspólną cechą chorób reumatycznych są stany zapalne stawów i tkanek okołostawowych, niekiedy ich obrzęki i deformacje oraz ból paraliżujący w mniejszym lub większym stopniu ruch.
1. DLACZEGO CHORUJEMY NA REUMATYZM?
Jest wiele hipotez co do przyczyn, które wywołują postępującą chorobę zapalną stawów - definiowaną medycznym terminem - reumatoidalne zapalenie stawów. Jedna mówi, że przyczyną są bakterie, a właściwie wytwarzane przez nie toksyny, które atakują stawy, inne, że to sprawa genetyczna, jeszcze inna, że winien jest niewłaściwy styl życia, a wreszcie jest i taka hipoteza, która łączy występowanie gośćca z niewłaściwą dietą i stanem przewodu pokarmowego. Osobiście najbardziej skłaniam się ku tej ostatniej hipotezie. Potwierdzają ją m.in. moje doświadczenia osobiste, a także doświadczenia dużych grup społecznych.
Dlaczego stan zapalny atakuje stawy?
W społeczeństwach odżywiających się mało przetworzonymi produktami natury, głównie roślinnymi reumatoidalne zapalenia stawów są przypadłością nader rzadką, natomiast u Amerykanów z ich hamburgerami i pożywieniem z puszek choroby reumatyczne są plagą społeczną. Stąd hipoteza uzależniająca zapalne choroby stawów od złej diety zyskuje stopniowo rangę w świecie medycznym. Trudno też nie zauważyć, że np. przy niestrawności, która jest objawem zaburzeń utrudniających przyswajanie pokarmów w jelitach powstaje dużo związków toksycznych, które wchłaniają się do krwi i generują antygeny podobne do naturalnych antygenów zawartych w stawach. Rezultat jest taki, że własny układ immunologiczny popełnia „błąd” i atakuje własne tkanki. W mazi stawowej pojawiają się enzymy, które uszkadzają chrząstkę. Jej gładź staje się nierówna, popękana i szybciej ulega ścieraniu. Powoduje to coraz silniejsze tarcie i dalsze uszkodzenia. Konsekwencją zwiększonego tarcia jest zmniejszony poślizg stawowy i narastające poczucie ograniczonej ruchomości. Pojawia się ból. Wskutek tego następuje poważne uszkodzenie stawów. W takich przypadkach z reguły stosuje się środki przeciwbólowe, które umożliwiają rehabilitację.
Nie mniejszym zagrożeniem dla stawów każdego każdego nas jest choroba zwyrodnieniowa.
Choroba ta niszczy gładką i sprężystą chrząstką stawową, czym powoduje sztywność, obrzęk i ból uniemożliwiający ruch. Głównym sprawcą uszkodzeń chrząstki jest siła tarcia i ..upływ czasu! W praktyce oznacza, że choroba dotknie prawie każdego każdego nas. Zmiany zwyrodnieniowe nasilają się z wiekiem; i tak do 45. roku życia obejmują 2 % populacji; między 45. a 64. rokiem życia – ok. 30 % populacji, a powyżej 65 roku życia od 63 % do 85 % ludzi.
Jak choroba zwyrodnieniowa niszczy stawy?
Chociaż głównym winowajcą uszkodzeń stawów jest upływ czasu, czyli ich mechaniczne zużycie się, nie brak i „współwinnych”. Są nimi: nadwaga, wady postawy, zaburzenia symetrii ciała (boczne skrzywienie kręgosłupa, nierówna długość nóg), reumatoidalne zapalenia, kontuzje sportowe, czy uszkodzenia powypadkowe. Czynniki te poprzez mikrourazy i urazy deformują i przyspieszają degenerację chrząstki stawowej i całych stawów. W miarę postępu choroby chrząstka mięknie, pęka, rozpada się, co powoduje „trzaski”, deformacje i obrzęki stawów, nierówności w ich gładzi, a w konsekwencji sztywność stawów i paraliżujący ból.
2. JAK LECZYMY CHOROBY REUMATYCZNE?
Stan zapalny niszczy chrząstkę stawową i staw, dezorganizuje drogi odżywiania i fizjologicznej konserwacji. Toteż podstawą leczenia chorób chorób reumatycznych jest neutralizacja czynników wywołujących zapalenie i ból – mediatorów zapalenia. Drugim niezbędnym etapem jest rehabilitacja stawu, czyli utrzymanie go w ruchu, dzięki któremu staw jest odżywiany i konserwowany. Trzeba bowiem wiedzieć, że bezruch eliminujący ból i wydający się ukojeniem dla stawów i czasem regeneracji - nie leczy, lecz pogłębia chorobę. Odwrotnie, ruch stawów uruchamia fizjologiczne mechanizmy odżywiania, regeneracji i konserwacji stawów. Toteż leczenie chorób gośćcowych - reumatoidalnego zapalenia stawów i choroby zwyrodnieniowej powinno być kompleksowe: polegać na eliminacji zapalenia i bólu i umożliwieniu ozdrowieńczego ruchu. Ponadto niektóre terapie choroby zwyrodnieniowej zmierzają do przyśpieszenia regeneracji chrząstki stawowej, poprzez dostarczenie odpowiednich substancji budulcowych i pobudzających.
Współczesna medycyna nie znalazła dotąd idealnych leków syntetycznych na choroby gośćcowe.
Stosowane są głównie leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, niezbędne dla ozdrowieńczej terapii ruchowej. Są one jednak obciążone groźnymi dla zdrowia działaniami niepożądanymi, Przewlekle stosowane wywołują chorobę wrzodową, zatrucie organizmu, niedokrwistość, osteoporozę, zaburzenia hormonalne, itp. Toteż większą nadzieję na trwałe wyleczenie można pokładać w niedocenianych lekach naturalnych. Mają niewiele mniej silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, a w przewlekłym stosowaniu pozbawione są wspomnianych niebezpiecznych działań niepożądanych.
Przykładem pomocnych leków roślinnych łagodzących dolegliwości reumatyczne są:
 • roślinne salicylany i inne substancje przeciwzapalne i przeciwbólowe z kory wierzby,
 • oleje nienasycone zawierające tłuszcze omega 3,
 • antyoksydanty roślinne i mineralne tłumiące zapalenie stawów,
 • lecznicze kąpiele i termiczne okłady z ługów mineralnych.
Profilaktyka przeciw gośćcowa
Wcześniej, zanim zachorujemy lub, gdy pojawią się pierwsze symptomy gośćca można się chronić przed chorobą przeciwgośćcową dietą oraz stosowaniem ziół i bakterii kwaszących oczyszczających organizm z toksycznych metabolitów, które mogły wywołać stan zapalny stawów. Szczególnie wartościowe są zioła moczopędne, a wśród nich zwłaszcza te, które ”czyszczą krew”, usuwają prozapalne substancje i tą metodą zapobiegają stanom zapalnym w stawach. Zawierają one związki, które łączą się z toksynami krwi tworząc z nimi związki łatwo rozpuszczalne w wodzie, a więc bez trudu wydalane z moczem. Takimi ziołami są: młode liście brzozy, liście pokrzywy, liście i nasiona jesionu, jagody i liście czarnej porzeczki, liście łopianu, korzeń i kora berberysu.
3. ZIOŁA PRZECIWBÓLOWE I SUBSTANCJE PRZECIWZAPALNE
Jeśli dojdzie do nasilenia choroby reumatycznej
Jej pierwszoplanowym objawem jest stan zapalny i wywołany tym ból. Ból potęguje się wskutek zmiany pozycji, toteż leczenie wielu osobom kojarzy się z koniecznością leżenia w bezruchu. Nic błędniejszego – najbardziej szkodliwy dla zdrowia jest właśnie bezruch, który przyśpiesza rozwój choroby! Jak jednak przełamać naturalny lęk przed ruchem, który potęguje ból?
Standardowe leczenie bólu reumatycznego polega na tłumieniu czynników zapalnych - tzw. mediatorów zapalenia i na łagodzeniu bólu stawów.
Jest to możliwe przy pomocy syntetycznych przeciwbólowych leków leczących reumatyzm, jak też przy pomocy preferowanych przez nas przeciwbólowych i przeciwzapalnych preparatów roślinnych minimalizujących objawy niepożądane. Tym, którzy preferują (lub są zmuszeni) stosować standardowe środki przeciwbólowe zalecamy ostrożność. Przeciwbólowe leki syntetyczne – stosowane przewlekle niesterydowe leki przeciwzapalne czy stosowane przeciwzapalnie kortykosteroidy mają silne działania niepożądane dla zdrowia. Byłbym bardzo ostrożny w ich stosowaniu. Radziłbym skierować się ku stałej profilaktyce środkami naturalnymi, a więc ziołom przeciwbólowym i przeciwzapalnym oraz moczopędnym pozbawionych większości działań niepożądanych.
PRZECIWGOŚĆCOWE ZALECENIA LECZNICZE
1. Umiarkowany ruch, jaki zaleci rehabilitant
to ćwiczenia lecznicze podtrzymujące wytwarzanie płynu maziowego niezbędnego dla odżywiania i „smarowania” stawu, jak też pobudza procesy samoleczenia i regeneracji stawu i tkanek okołostawowych.
2. W sytuacji silnego bólu wywołanego przez stan zapalny stawów ćwiczenie i życiowo niezbędny ruchu umożliwią preparaty przeciwzapalne, przeciwbólowe i rozgrzewające.
W aptekach są dostępne preparaty złożone, żele i maści przeciwreumatyczne hamujące procesy zapalne oraz działające rozgrzewająco i przeciwbólowo na stawy i bolące mięśnie. Produkowane są m.in. na bazie roślin zawierających m.in. kapsaicynę. Substancja ta stosowana zewnętrznie ma silne działanie drażniące na skórę, wywołując jej przekrwienie i zaczerwienienie, na skutek rozszerzenia naczyń krwionośnych. Dodatek olejków eterycznych, kamfory, czy salicylanów wywołuje: miejscowe działanie lecznicze: znieczulenie, uczucie rozgrzania, uśmierzenie bólów, ustąpienie obrzęków i stanów zapalnych. Niekiedy do zestawu środków drażniących i pobudzających mikrokrążenie podskórne dołącza się histaminę.
Szczególnie cenne są naturalne roślinne salicylany, które łagodzą ból stawów nie mniej skutecznie, niż syntetyczny kwas acetylosalicylowy. Doskonała jest zwłaszcza kora wierzby, która zawiera dużo naturalnych salicylanów, co w połączeniu z rumiankiem, czy wiązówką błotną lub fiołkiem trójbarwnym tworzy efektywny leczniczo wyciąg ziołowy. Zalecamy popijać napary ziół zawierających salicylany, nawet tym, którzy obawiają się syntetycznych salicylanów, ze względu na zagrożenie chorobą,wrzodową. Napary takie działają zarówno przeciwbólowo, jak i przeciwzapalnie – podobnie jak aspiryna, jednak nie mają takiego jak ona działania żrącego. Tym osobom, które nie lubią naparów polecamy suche wyciągi salicylanów wierzby w postaci tabletek lub kapsułek.
Wśród przeciwzapalnych i przeciwbólowych preparatów aptecznych zwracają uwagę
 • Capsigel N
 • Capsiplex® prep. złoż.
 • Noe-Capsidermm®prep. złoż.
 • Histaderminprep. złoż.
 • Rubefaciens,
 • Salicortex®
 • Salisal®
4. ZIOŁA NA OCZYSZCZENIE ORGANIZMU
W reumatycznych stanach zapalnych wielokrotnie stwierdza się korzystne działanie leków moczopędnych.
Badania dowodzą, że wywołane przez nie działanie oczyszczające organizm hamuje procesy zapalne i łagodzi bóle stawów.
W aptekach znajdziemy gotowe zestawy ziół moczopędnych w postaci granulatów, mieszanek i wyciągów
 • Fito-mix 11 - Przeciwreumatyczna mieszanka ziołowa Herbapolu Pruszków o działaniu leczniczym (w torebkach do zaparzania jednorazowego użytku. - pomocniczo w chorobie reumatycznej (stany przewlekłe), przy skazie moczanowej, miażdżycy naczyń itp.
 • Reumogran – Herbapolu Pruszków to granulat, w którego skład wchodzą kora wierzby, kwiat wiązówki, liść brzozy, ziele pokrzywy, ziele rdestu ptasiego;
 • Reumosan – także Herbapolu Pruszków zioła do parzenia o takim samym składzie;
 • Reumosol – krople, które zawierają wyciąg z wymienionych ziół i kilku innych.
 • Zioła przeciwreumatyczne – mieszanka ziołowa Herbapolu Kraków.
5. IMPORTOWANE ZIOŁA NA REUMATYZM
KORZEŃ HAKOROŚLI, REUMPAPAI.
W ostatnich latach rośnie popularność egzotycznych ziół z importu. Przykładem jest rosnąca popularność korzenia hakorośli (Harpagophytum procumbens) – bulwy afrykańskiej rośliny, która ze względu na kształt swych owoców zwana jest też Diabelskim Pazurem; jak też ziół z Indonezji o nazwie Reumpapai.
5.1. KORZEŃ HAKOROŚLI (Harpagophytum procumbens).
Harpagophytum procumbens pochodzi z pozbawionej opadów pustyni Kalahari w Afryce Południowej.
Surowcem farmakologicznym jest korzeń wrastając na głębokość 120 cm w poszukiwaniu wody, który rozgałęzia się w wiązkę korzeni bulwiastych przypominających ziemniaki. Każdy korzeń wykopuje się oddzielnie, kroi na plasterki, suszy oraz uciera. Uzyskuje się lepką, trudną w obróbce substancję o własnościach leczniczych. Ze stu kilogramów tych bulw korzeniowych uzyskuje się sześć kilogramów surowca zawierającego leczniczą substancję czynną.
Historia odkrycia leczniczych własności
Korzeń hakorośli zauważyli kilkadziesiąt lat temu biali osadnicy u afrykańskich zielarzy - szamanów. Wyciągami z tego korzenia, zwanego przez botaników „harpagonem” leczyli oni choroby zwyrodnieniowe stawów, gościec, dnę moczanową i inne choroby osiągając zaskakująco pozytywne rezultaty. Afrykanerzy zaintrygowani efektywnością leczniczą korzenia harpagonu wysłali próbki z prośbą o analizę naukową do instytutów medycznych w Europie. W wieloletnich badaniach klinicznych wykazano, że liofilizowane wyciągi wodne z tego surowca roślinnego (w postaci wstrzyknięć) mają efektywne działanie przeciwzapalne i przeciwartretyczne. Stwierdzono również, że własności moczopędne (diuretyczne) korzenia harpagonu skutkują ustępowaniem dolegliwości w chorobie zwyrodnieniowej narządów ruchu, jak też korzystnym działaniem w dnie moczanowej. Zaobserwowano też wzmożone wydzielanie żółci i soku żołądkowego, co przyspiesza trawienie i zmniejsza stężenie triglicerydów, cholesterolu, kwasu moczowego i mocznika w surowicy krwi.
Co leczy w korzeniu hakorośli
 1. Korzeń hakorośli (Harpagophytum procumbens) zawiera w bulwach korzeniowych glikozydy irydoidowe - zwłaszcza harpagozyd, harpagid oraz prokumbid, które zmniejszają dolegliwości bólowe w chorobach zwyrodnieniowych stawów. Działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwartretycznie. Harpagozyd wykazuje działanie przeciwbólowe podobne do fenylobutazonu, harpagid - przeciwreumatyczne.
 2. Wieloletnie doświadczenia dowodzą, że u wielu chorych ten naturalny lek łagodzi, a w wielu przypadkach usuwa reumatoidalny obrzęk stawów, sztywność i bóle artretyczne. Okazało się, że przypadki przewlekłe są bardziej podatne na to zioło, niż ostre stany zapalne.
 3. Wyciąg z korzenia harpagonu pobudza mechanizmy odtruwające i obronne organizmu, w tym usprawnia funkcje wątroby i nerek, łagodzi przewlekłe zapalenia dróg moczowych, błon śluzowych przewodu pokarmowego, zwłaszcza żołądka. Samooczyszczanie się organizmu, w tym usprawnianie funkcji wątroby i nerek przeciwdziała chorobom zapalnym stawów.
  (dane opisujące badania Harpagophytum procumbensi z firmy: Dr Diner i Medana Pharma TERPOL)
ZALECENIA LECZNICZE
 1. Wskazaniami do stosowania ekstraktu z korzenia hakorośli są: choroby zwyrodnieniowe stawów, zapalenie ścięgien, jak też cenione jest leczenie pomocnicze w reumatoidalnym zapaleniu stawów oraz dnie moczanowej. Korzeń harpagonu pomaga również w leczeniu przewlekłych bólów różnego pochodzenia, łagodzi zaburzenia żołądkowo-jelitowe, pobudza łaknienie, oczyszcza organizm łagodząc dolegliwości związane ze starzeniem się.
 2. Leczenie trwa od siedmiu do dziewięciu tygodni. Przed wznowieniem kuracji należy zrobić dwu - trzytygodniową przerwę.
Uwarunkowania terapii
Ekstrakt z korzenia hakorośli bywa łączony z wyciągami z innych ziół, np. immunostymulatorami pobudzającymi układ odpornościowy (jeżówka purpurowa), itp.
Przeciwwskazania
Harpagophytum procumbens jest silnie działającym ziołem – stąd przeciwwskazania: nadwrażliwość na składniki preparatu; wrzody żołądka i dwunastnicy, w kamicy żółciowe, arytmii i nadciśnieniu tętniczym można je stosować po konsultacji lekarskiej. Nie zaleca się stosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią (nie ustalono bezpieczeństwa stosowania).
W aptekach znajdziemy następujące preparaty zawierające wyciąg z korzeń hakorośli (harpagophytum procumbens).
 • Harpagon ™ - Harpagophytum extract; Analgeticum, antirheumaticum; prod. Medana Pharma Terpol Group - tabl. powl.: (150 mg) 150 szt. 1 tabl. powl. zawiera 150 mg suchego ekstraktu z korzenia Harpagophytum. Preparat pobudzający wydzielanie soku żołądkowego i żółci. Zmniejsza stężenie trójglicerydów, cholesterolu, kwasu moczowego i mocznika w surowicy. Działa moczopędnie. Łagodzi dolegliwości bólowe występujące w chorobie zwyrodnieniowej narządu ruchu oraz w dnie moczanowej. Wskazania: Utrata apetytu, dolegliwości trawienne (niestrawność). Wspomagająco w schorzeniach zwyrodnieniowych narzadu ruchu i dnie moczanowej. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na składniki preparatu. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Środki ostrożności: W kamicy żółciowej tylko w porozumieniu z lekarzem. Nie zaleca się stosowania u kobiet w ciąży i w okresie karmienia (brak danych).
 • Reumaphyt (Harpagophytum extr)Reumaphyt - Harpagophytum extract; Antiphlogisticum - prod. Phytopharm Klęka; kaps. twarde: (250 mg) 65 szt. 1 kaps. twarda zawiera 250 mg wyciągu z korzenia hakorośli (Harpagophytum procumbens) o zawartości min. 1,6% harpagozydu. Preparat o działaniu przeciwzapalnym, słabo przeciwbólowym i przeciwartretycznym. Zawiera glikozydy irydoidowe, zwłaszcza harpagozyd, harpagid oraz prokumbid, które powodują zmniejszenie dolegliwości bólowych w chorobach zwyrodnieniowych stawów. Zawarte w preparacie związki goryczkowe powodują pobudzenie wydzielania soków trawiennych i żółci. Wskazania: Choroby zwyrodnieniowe stawów, zapalenie ścięgien. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na składniki preparatu. Wrzody żołądka i dwunastnicy. Środki ostrożności: W kamicy żółciowej stosować po konsultacji lekarskiej. Ciąża i okres karmienia piersią. Nie zaleca się stosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią (nie ustalono bezpieczeństwa stosowania). Działanie niepożądane: Rzadko mogą wystąpić łagodne zaburzenia żołądkowo-jelitowe, szczególnie podczas stosowania dużych dawek. Interakcje: Preparat może nieznacznie nasilać działanie leków antyarytmicznych i obniżających ciśnienie krwi. Uwagi: Preparat pobudza łaknienie.
 • Reumaherb® prep. złoż. (Echinacea extr., Harpagophytum extr., Ulmari flos extract) Antirheumaticum - Herbapol-Poznań - tabl. powl.: 30 szt. 1 tabl. powl. zawiera: 100 mg wyciągu złożonego z korzenia diabelskiego pazura, ziela jeżówki, kwiatu wiązówki (co odpowiada: 0,4 mg harpagozydu, 1,90 mg polifenolozwiązków, 0,35 mg flawonoidów). Preparat pobudzający wydalanie metabolitów lipofilnych z żółcią i kwasu moczowego z moczem. Wynikiem tego jest ustępowanie dolegliwości bólowych i zmniejszanie stanów zapalnych w chorobach reumatycznych. Ponadto preparat pobudza aktywność komórkową (działa immunostymulująco) co przyspiesza usuwanie stanów zapalnych. Wskazania: Wspomagająco w zwyrodnieniowych chorobach narządu ruchu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na składniki preparatu i salicylany. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Postępujące choroby układowe (w tym gruźlica, białaczka). Środki ostrożności: Preparat szczególnie ostrożnie stosować w kamicy żółciowej, stale monitorując pacjenta oraz ostrożnie u pacjentów ze skłonnością do alergii (w przypadku wystąpienia objawów uczulenia preparat odstawić). Ciąża i okres karmienia piersią: Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią. Uwaga: po 3 tygodniach leczenia wskazane 7-10 dni przerwy w przyjmowaniu preparatu, po czym można kontynuować terapię.
 • Pagosit - Diabelski Pazur (Harpagophytum procumbens) - wyciąg z korzenia Harpagophytum procumbens - importer InfoPlus. Zawiera glikozydy irydoidowe - harpagozyd i harpagid. Wd. Producenta preparat zmniejsza stężenie triglicerydów, cholesterolu, kwasu moczowego i mocznika we krwi, ułatwia trawienie, posiada również właściwości diuretyczne. Wskazania: Bóle przewlekłe: choroba reumatyczna, gościec, rwa kulszowa, migrena, ból głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, brak łaknienia.
5.2. ANTYREUMATYCZNY FRUCTIS RETROFRACTI (owoc retrofracti)
Roślina o nazwie Retrofrakt to endemiczne zioło rosnące w Indonezji tylko w niektórych obszarach regonu. Zwane przez tubylców Reumpapai posiada owoce o silnych własnościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych wysoko cenione nie tylko przez zielarzy indonezyjskich, lecz również przez oficjalne ziołolecznictwo tego kraju. Na bazie owoców tej rośliny powstał popularny w Indonezji i w całym regionie preparat leczniczy. Preparat uświęcony wielowiekową tradycją leczniczą, poddany testom klinicznym jest popularny wśród ludności Dalekiego Wschodu i w wielu innych regionach świata. Od kilku lat dostępny jest również w Polsce, dzięki specjalizującej się w imporcie preparatów w tego regionu firmie COWIK. (Preparat został wyróżniony prestiżową polską nagrodą „Ziołowego Oskara”).
Reumpapai to jednocześnie nazwa handlowa preparatu będącego mieszanką 3 ziół. Najważniejsze z nich to wspomniane na wstępie endemiczne zioło indonezyjskie – Fructis retrofracti. A konkretniej suchy wyciąg z owoców Retrofracti. Ponadto w skład 150�mg suchego wyciągu z kory Cinnamommi oraz 200�mg suchego wyciągu z korzenia Glycyrrhizae. (Fructis retrofracti, korzeń lukrecji i wyciąg z kory cynamonowej).
Jakie jest lecznicze działanie ziół w preparacie Reumpapai?
Fructis retrofracti posiada silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. W mieszance jest też korzeń lukrecji, obfitujący w przeciwzapalne i przeciwbólowe saponiny triterpenowe, które łagodzą bóle stawowe, bóle mięśniowe, nerwobóle (rwę kulszową, ramienną, korzonki nerwowe). Wyciąg z korzenia lukrecji przyśpiesza ponadto gojenie się podrażnień przewodu pokarmowego powstałych wskutek uprzedniego stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wspomagające działanie ma wyciąg z kory cynamonowej, który pobudza czynności fizjologiczne układu pokarmowego.
ZALECENIA LECZNICZE W TERAPII REUMPAPAI
 1. Wskazaniem preparatu ziołowego Reumpapai jest wspomaganie leczenia zapaleń i bólów stawowych, mięśniowych, nerwobóli (rwa kulszowa, ramienna, zapalenie korzonków nerwowych). Pomocniczo wskazany jest w dolegliwościach narządu ruchu (choroba zwyrodnieniowa stawów).1*
 2. W badaniach klinicznych, w których przez ok. 2 miesiące oceniano zestaw ziół preparatu Reumpapai stwierdzono ustępowanie dolegliwości bólowych i niedowładu mięśniowego u pacjentów z dyskopatią dolnego odcinka kręgosłupa lędźwiowego. U niektórych, już po 2 tygodniach od rozpoczęcia kuracji można było już zmniejszyć dawki lub odstawić syntetyczne niesteroidowe leki przeciwzapalne. W czasie kuracji nie stwierdzano żadnych działań niepożądanych preparatu z ziół. (materiał informacyjny uzyskany od polskiego dystrybutora firmy COWiK).
Reumpapai
prep.złoż. (Cinnamomum extr., Glycyrrhiza extr., Retrofractus extract); Analgeticum, antirheumaticum; prod. Ikong Pharmaceutical Industry (w Polsce Cowik); kaps. twarde: 10 szt. 1 kaps. zawiera 150 mg suchego wyciągu z owoców Retrofracti, 150 mg suchego wyciągu z kory Cinnamommi oraz 200 mg suchego wyciągu z korzenia Glycyrrhizae. Preparat wykazuje działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe.
Wskazania: Wspomagająco w leczeniu bólów stawowych, mięśniowych, nerwobóli (rwa kulszowa, ramienna, zapalenie korzonków nerwowych). Pomocniczo w dolegliwościach narządu ruchu (choroba zwyrodnieniowa stawów).
Przeciwwskazania: Ciąża i okres karmienia piersią.
5.3. KŁĄCZE IMBIRU
Czarny dowcip lekarski oznajmia, że to nie choroba zwyrodnieniowa stawów skraca życia, ale niepożądane skutki uboczne nadużycia popularnych syntetycznych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.
Chorzy i i ich lekarze dobrze wiedzą, że nie jest to tylko dobroduszny dowcip, gdyż tego typu leki mogą powodować bardzo poważne zagrożenia dla zdrowia ze strony przewodu pokarmowego, takie jak: choroba wrzodowa, krwawienie czy perforacja; oraz choroby nerek i wątroby. Dlatego wiele ośrodków badawczych powraca do naturalnych leków roślinnych, które są nie mniej skuteczne w leczeniu bólu i zapalenia w chorobach reumatycznych, a przede wszystkim bardziej bezpieczne w przewlekłym stosowaniu.
Antidotum z kłącza imbiru
Na poglądzie o zbawiennym i osłonowym działaniu ziół oparł swą pracę Zespół badawczy z Uniwersytetu Johns Hopkins z USA, Baltimore, który zbadał wpływ aktywnych biologicznie składników kłącza imbiru (Zingiber Oficinalisc) na chrząstkę stawową pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów. Badanymi substancjami naturalnymi był wyciąg: gingeroli, zingeronów, gingerdioli, gingerdionów oraz szogaoli - pozyskanych nowatorską metodą ekstrakcji. Wyniki badań efektywności leczniczej powyższych substancji z kłącza imbiru okazały się tak zachęcające, że powstał preparat efektywnie hamujący patomechanizm niszczący chrząstkę stawową. Nazwano go Zinaxin. Jego efektywność lecznicza w leczeniu choroby zwyrodnieniowej została potwierdzona przez światowej klasy eksperta reumatologa profesora Roya Altmana, z USA. Uczony ten przeprowadził wieloośrodkowe badanie kliniczne na 247 pacjentach z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego. Działanie Zinaxinu było niemal takie samo, jak standardowych leków przeciwzapalnych. Lek udokumentował swą skuteczność zmniejszając ból i sztywność stawów u tych pacjentów. Preparat nie wykazał przy tym znaczących niepożądanych skutków ubocznych.
Nowoczesna technologia podnosi efektywność ziół
Jedną z przyczyn wysokiej efektywności preparatu jest wspomniana nowatorska metoda ekstrakcji, która pozwala na transport składników czynnych biologicznie w przewodzie pokarmowym w naturalnej formie chemicznej i niezmienionej strukturalnie, co gwarantuje maksymalnie dobrą ich absorpcję z przewodu pokarmowego i wysokie stężenie terapeutyczne w miejscu działania. Ta technologia o nazwie LipoCap to system lipidowych mikrokapsułek, który umożliwia właściwą ochronę substancji czynnych, transport i działanie farmakologicznie czynnych składników. Efektywność działania leczniczego wyciągów z kłącza imbiru podnoszą dodatkowo substytucyjne substancje lecznicze, zwłaszcza glukozamina. (Więcej o roli glukozaminy w leczeniu chorób stawów- poniżej w p…..) Jedną z przyczyn wysokiej efektywności preparatu jest wspomniana nowatorska metoda ekstrakcji, która pozwala na transport składników czynnych biologicznie w przewodzie pokarmowym w naturalnej formie chemicznej i niezmienionej strukturalnie, co gwarantuje maksymalnie dobrą ich absorpcję z przewodu pokarmowego i wysokie stężenie terapeutyczne w miejscu działania. Ta technologia o nazwie LipoCap to system lipidowych mikrokapsułek, który umożliwia właściwą ochronę substancji czynnych, transport i działanie farmakologicznie czynnych składników. Efektywność działania leczniczego wyciągów z kłącza imbiru podnoszą dodatkowo substytucyjne substancje lecznicze, zwłaszcza glukozamina. (Więcej o roli glukozaminy w leczeniu chorób stawów- poniżej w p…..)
W aptekach znajdziemy preparaty zawierające wyciągi z kłącza imbiru
 • Zinaxin - Standaryzowany biokomplex: wyciąg z kłącza imbiru (Zingiber Oficinalisc -stabilizowany monooctanem glicerolu); Opak. 30 lub 60 kapsułek; prod. Ferrosan;
  Wskazania: Zinaxin zmniejsza dolegliwości bólowe, stan zapalny i obrzęk w objętych chorobą zwyrodnieniową stawach. Składnikiem farmakologicznie czynnym nie jest jednorodna substancją, ale kompleks siarczanu glukozaminy wraz z zespołem aktywnych składników kłącza imbiru (gingerole, zingerony, gingerdiole, gingerdiony oraz szogaole) pozyskiwanych nowatorską metodą ekstrakcji, która pozwala na transport w przewodzie pokarmowym w formie niezmienionej oraz gwarantuje maksymalnie dobrą absorbcję z przewodu pokarmowego i skuteczność terapeutyczną.
  Dawkowanie: Osoby z przeciętną masą ciała; początkowo 1 kapsułka 2 razy dz. na 20 – 30 min. przed posiłkiem, ze szklanką wody. Po ok. 4 tygodniach można dawkę zmniejszyć do 1 kapsułki 1x dziennie. Lek stosuje się w leczeniu przewlekłym. Osoby z dużą masą ciała mogą wymagać zwiększenia dawki leku. W trakcie pierwszych tygodni terapii mogą wystąpić łagodne objawy dyspeptyczne, odbijania, zgaga, pieczenie w nadbrzuszu, które stopniowo ustępują.
  Interakcje: dotychczas nie stwierdzono interakcji z innymi środkami farmaceutycznymi. Niepożądane działanie preparatu może nasilić się po spożyciu napoi alkoholowych.
 • Zinaxin Rebuild - Standaryzowany biokomplex: wyciąg z kłącza imbiru (Zingiber Oficinalisc - stabilizowany monooctanem glicerolu) i siarczan glukozaminy. Opak. 30 lub 60 kapsułek; prod. Ferrosan;
  Wskazania: Zinaxin zmniejsza dolegliwości bólowe, stan zapalny i obrzęk w objętych chorobą zwyrodnieniową stawach. Składnikiem farmakologicznie czynnym kompleks siarczanu glukozaminy wraz z zespołem aktywnych składników kłącza imbiru (gingerole, zingerony, gingerdiole, gingerdiony oraz szogaole) pozyskiwanych nowatorską metodą ekstrakcji, która pozwala na transport w przewodzie pokarmowym w formie niezmienionej oraz gwarantuje maksymalnie dobrą absorbcję z przewodu pokarmowego i skuteczność terapeutyczną.
  Interakcje: dotychczas nie stwierdzono interakcji z innymi środkami farmaceutycznymi. Niepożądane działanie preparatu może pojawić się po spożyciu napoi alkoholowych.
  Dawkowanie: Zalecana dawka dobowa: pierwsze 4 tygodnie 3 kapsułki dz. (2 kapsułki rano, 1 wieczorem); w kolejnych miesiącach 2 kapsułki dziennie. Najlepiej przed posiłkiem lub w trakcie,popijając zimnym chłodnym płynem.
6. REGENERACJA CHRZĄSTKI STAWOWEJ
Chrząstka stawowa zbudowana jest z białkowych włókien kolagenu, włókien sprężystych złożonych z glikoprotein, substancji międzykomórkowych,oraz z 65-80 % wody. *1,2

Dla ruchomości ciała i kończyn, jak też do amortyzacji wstrząsów i obciążeń niezbędna jest gładka, sprężysta i wytrzymała chrząstka stawowa.
Ta naturalna wyścielina stawowa z chrząstki jest powierzchnią poślizgową warunkującą ruchomość bez tarcia! Jest też wysoce sprężystym i trwałym amortyzatorem, który wytrzymuje liczne mikro wstrząsy i okazjonalne duże obciążenia ciała. Wrogiem dla zdrowia chrząstki stawowej jest upływ czasu i szereg czynników niszczących, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów.
Choroba zwyrodnieniowa stopniowo niszczy chrząstką stawową.
Charakterystycznym objawem jest tzw. poranna sztywność rozruchowa, która stopniowo ustępuje w ciągu dnia. W miarę postępu choroby chrząstka mięknie, pęka, rozpada się, co powoduje deformacje i obrzęki stawów, a w konsekwencji sztywność stawów i paraliżujący ból. Usztywnienia i ból dotyczą zwykle stawów kolan, kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego, bioder i dłoni.****4
Przyczyną przyśpieszonego rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów są:
 • nadwaga,
 • wady postawy,
 • zaburzenia symetrii ciała (boczne skrzywienie kręgosłupa, nierówna długość nóg),
 • reumatoidalne zapalenia,
 • kontuzje sportowe, czy uszkodzenia powypadkowe.
Skutkiem upływu czasu i nawarstwiania się mikrourazów, urazów i przeciążeń jest:
uszkodzenie gładkiej chrząstki na powierzchni stawów oraz zaburzenie jej odżywania i regeneracji. Wraz z wiekiem pojawia się dodatkowa przyczyna uszkodzeń chrząstki pokrywającej stykające się w stawie kości. A mianowicie - coraz gorszy skład płynu stawowego, który smaruje i odżywia w składniki odżywcze chrząstkę Jednak największym wrogiem chrząstki wspomniany już upływ czasu i związana z nim narastająca niesprawność zaopatrzenia w substancje odżywcze niezbędne do regeneracji chrząstki – tj. w aminokwasy i polipeptydy stanowiące budulec wzmacniających chrząstkę struktur kolagenowych. Zmiany zwyrodnieniowe nasilają się z wiekiem. Jak wskazuje statystyka do 45. roku życia obejmują 2 % populacji; zaś między 45. a 64. rokiem życia – już ok. 30 % populacji, a powyżej 65 roku życia od 63 % do 85 % ludzi.***3

1* Mała Encykl. Med.-PWN,*99, s 870
2** Nauka o chorobach wewnętrznych-KOLAGENOZY -Witold Ormowski PZWL, 1999 r s 366 i dalsze
3*** Moje Zdrowie 98; 3a/ „CZY REUMATYZM MOŻNA WYLECZYĆ” – lek med. Maria Śliwa, 3b/ „KOLAGEN WZMACNIA ODPORNOŚĆ” Sławomir Ambroziak
4**** APTEKA 10-2003– Glutozamina i choroba zwyrodnieniowa – lek. Med. ortopeda Piotr Tederko
6.1 KOLAGEN WZMACNIA STAWY
Włókna kolagenu wzmacniają strukturę chrząstki stawowej.
Pojedyncze włókno jest syntetyzowane w ustroju dzięki budulcowym składnikom białek - aminokwasom i polipeptydom dostarczonym m.in. drogą pokarmową. Włókno kolagenu składa się z 3 łańcuchów polipeptydowych owiniętych wzajemnie wokół osi wzdłużnej w „plecionkę”. Takimi splecionymi „nitkami” kolagenu wzmacniana jest chrząstka stawowa. Ponadto: kości, ścięgna stabilizujące ruch stawu oraz tzw. substancja podstawowa tkanki łącznej. Tkanka łączna wypełnia struktury prawie wszystkich narządów i narządów ciała *1,2
Jak organizm regeneruje chrząstkę stawową?
Chrząstka, włókna kolagenowe wchodzące w jej skład oraz tkanka łączna - nie są dane nam raz na zawsze. Codziennie pewna część chrząstki i tkanki łącznej zużywa się i jest eliminowana. Specjalne enzymy rozkładają starą lub uszkodzoną chrząstkę. Regeneracja chrząstki zaczyna się od „produkcji” włókien kolagenowych, przez specjalne komórki tkanki łącznej – fibroblasty. Ich zadaniem jest m.in. wytworzenie pojedynczego włókna kolagenu oraz utkanie z niego silnej ”nitki-plecionki” złożonej z 3 splecionych polipeptydów. Fibroplasty nieustannie pracują, aby nadążyć z wytworzeniem potrzebnej organizmowi ilości „nitek” kolagenu, które następnie, jako „części zamienne” służą do regeneracji starej, zużytej chrząstki stawowej.**2,3
Każdego dnia fibroblasty – komórki wytwarzające kolagen - mają za zadanie wytworzyć około 10 g nowych „części zamiennych w postaci kolagenowej plecionki.
Część tego kolagenu jest wykorzystywana przez komórki chrząstkotwórcze – chondrocyty. Niestety zegar biologiczny odmierzający czas życia komórek chrząstko-twórczych fibroblastów jest nieubłagalny. Z upływem lat tracą one zdolność samonaprawy, część z nich ginie, a inne stają się mniej wydajne. Maleje też zdolność organizmu wychwytywania z pokarmów surowców do wytwarzania kolagenu – zwłaszcza białek.
ZALECENIE LECZNICZE
 1. Korzystne jest wspomaganie regeneracji chrząstki stawowej przy pomocy nowoczesnych hydrolizatów kolagenu zawierających podobne do ludzkich, łatwoprzyswajalne „nitki” polipeptydowe kolagenu.
 2. Jeśli spożywamy odpowiednią ilość hydrolizatu kolagenu to:
  a/ wspomagamy pracę komórek tworzących kolagen - fibroblastów, które zregenerują więcej potrzebnego stawom kolagenu;
  b/ hydroksyaminokwasy i aminosacharydy z hydrolizatu kolagenu hamują aktywność enzymów pozapalnych w stawach oraz ułatwiają regenerację zmienionych chorobowo tkanek stawowych i okołostawowych.***3b
Kolagen występuje w niewielkich ilościach np. galaretkach, ale jest mało przyswajalny. Znacznie lepsze efekty łagodzenia objawów chorobowych uzyskiwano stosując hydrolizaty kolagenu czy preparat z glukozaminą (w postaci siarczanu glukozaminy). Tym, którym nie przeszkadza intensywny „rybi” zapach można tez polecać sproszkowany naturalny koncentrat kolagenu i glutozaminy w postaci sproszkowanej chrząstki rekina.
Preparatem zasobnym w aktywne składniki kolagenu są tzw. hydrolizaty kolagenu. Zawierają on niezbędne dla regeneracji chrząstki stawowej substancje nie występujące wystarczająco w codziennym pożywieniu – zwłaszcza wspomniane hydroksyaminokwasy, które zapobiegają degradacji stawu.
W aptekach możemy znaleźć liczne preparaty zawierające kolagen, w tym np
 • Olimp Kolagen Activ – hydrolizat kolagenu zawierający hydroksyaminokwasy oraz aminosacharydy. Substancje te ograniczają aktywność enzymów prozapalnych w obrębie stawów oraz ułatwiają regenerację zmienionych chorobowo tkanek. Preparat ma postać koncentratu w proszku – zawiera łatwoprzyswajalne białka kolagenowe o składzie zbliżonym do występujących w tkance łącznej u ludzi. Chroni przed zwyrodnieniem stawów i ścięgien; zapewnia ich regenerację i odbudowę po kontuzji, czy zwyrodnieniu.
  Wskazania: profilaktyka schorzeń chorobowych tkanki łącznej – chrzęstno-stawowej. Przeznaczony jest dla osób narażonych na znaczne obciążenia stawów – tj. sportowców, kulturystów, osoby otyłe, rekonwalescentów, itp. Preparat dostarcza komplet jednostek monomerycznych służących odbudowie struktury powłok ciała. Systematyczne stosowanie poprawia stan odżywienia oraz wygląd włosów, paznokci i skóry. Wskazane jest przyjmowanie przez okres 3-7 miesięcy. Preparat jest niskoenergetyczny.
6.2. GLUKOZAMINA REGENERUJE CHRZĄSTKĘ
Prawidłowa chrząstka stawowa jest zbudowana jest w 65-80 % z wody. Resztę stanowi kolagen, glikoproteiny, w tym glukozamina oraz chondrocyty komórki, które wytwarzają te składniki. Glukozamina jest cząsteczką białkowo - węglowodanową tworzącą zrąb chrząstki. Siarczan glukozaminy – to aminocukier naturalnie występujący w ludzkim organizmie. Ten aminocukier jest substratem do syntezy naturalnych składników budulcowych chrząstki stawowej - proteoglikanów, kolagenu a także kwasu hialuronowego. Ten ostatni stanowi substancję poślizgową w stawach i zapewnia gładkość powierzchni chrząstkowej.
Odżywianie chrząstki drogą krwi umożliwia, w tym dostawa glukozaminy umożliwia jej regenerację
Dzięki nieustannej regeneracji chrząstki, która jest wykładziną stawów jest ona idealnie gładka, co eliminuje bolesne tarcie w „łożysku”, jak też sprężysta, co amortyzuje obciążenia stawów podczas biegów, skoków, podnoszenia ciężarów, itp. Z wiekiem chrząstka wyścielająca przestrzeń między stawami ulega degeneracji wskutek deficytu substancji budulcowych oraz postępów choroby zwyrodnieniowej. Ruchomość stawów staje się ograniczona, pojawia się sztywność i ból. Prowadzone od lat badania metabolizmu i chorób chrząstki dowiodły, że można wspomagać leczenie choroby zwyrodnieniowej dostarczając stawom deficytowych składników budulcowych chrząstki m.in. glukozaminy. Glukozamina jest substancją, która warunkuje odbudowę zniszczonej mikrourazami chrząstki stawowej.
Glukozamina może być wspomagana substancjami roślinnymi, pochodzenia zwierzęcego, minerałami, substancjami syntetycznymi, itp. Należą do nich metylosulfonylometan; Kwas boswelliowy; Mangan (Arthro-Stop plus); wyciąg z kłącza imbiru (Zinaxin); witamina C (Zdrowit), itp.
Jak wpływa na chrząstkę deficyt glukozaminy?
 1. Dla właściwego funkcjonowania, a także odbudowy po urazach chrząstka stawowa wytwarza substancje wiążące wodę. Jedną z nich jest glukozamina pomagająca usztywnić włókniste rusztowanie białkowych „nitek” kolagenowych przy pomocy złapanych jak w sieć cząsteczek wody.
 2. W przebiegu choroby zwyrodnieniowej obserwuje się zachwianie idealnej organizacji struktury chrząstki stawowej. Dochodzi do degeneracji glukozaminy, co owocuje zubożeniem w wodę. Chrząstka traci elastyczność i spoistość. Tworzą się pęknięcia i szczeliny. Wskutek nierównej powierzchni chrząstka stawowa zwiększa tarcie. Ruch nie jest już sprężysty i płynny, co nasila mikrourazy, stan zapalny i ból, a w konsekwencji proces niszczenia stawu.
 3. Ból skłania do unikania ruchu, a tymczasem komórki chrząstki odżywiają się drogą wnikania składników od strony kości i płynu stawowego. W procesie tym wybitne znaczenie ma ruch stawu.
Glikoproteiny, w tym glukozaminę organizm wytwarza sam, ale z wiekiem, jak też wskutek postępów choroby zwyrodnieniowej ilość jej zmniejsza się i staje się niewystarczająca.
Symptomami deficytu glikoproteidów może być poranna sztywność rozruchowa stawów, obrzęk stawów oraz stan zapalny i ból odczuwany w czasie ruchu. Usztywnienia i ból dotyczą zwykle stawów kolan, kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego, bioder i dłoni.
☺ Do wytworzenia odpowiedniej ilości glikoprotein zapobiegających chorobie zwyrodnieniowej i nadających chrząstce stawowej gładkości i odporności na obciążenia mechaniczne potrzeba ok. 1000 - 1500 mg siarczanu glukozaminy. Osoby z nadwagą mogą mieć większe zapotrzebowanie (ok. 20 mg na kilogram masy ciała na dobę). Pamiętajmy, że stara tkanka chrząstki powinna być wymieniana – średnio co 10 dni na nową.
ZALECENIE LECZNICZE
 1. Glukozamina dostarczona choremu w preparacie aptecznym, np. w postaci siarczanu glukozaminy wchłania się bardzo dobrze z przewodu pokarmowego i łatwo przenika do chorej chrząstki. Badania dowiodły, ze glukozamina zmniejsza ból i zwiększa ruchomość stawów podobnie jak niesterydowe leki p. zapalne lecz nie ma jak one, szkodliwych działań ubocznych. Stymuluje ona takie syntezę chrząstki przez komórki chrząstko-twórcze chondrocyty. W najnowszych badaniach udowodniono wspomagające działanie glukozaminy również przy bólach i zapaleniach artretycznych. Nie są znane objawy uboczne stosowania preparatu.
 2. Stosując suplementy przyspieszające regenerację chrząstki stawowej trzeba pamiętać, że leczenie choroby zwyrodnieniowej jest kompleksowym procesem leczniczym, który obejmuje: przyjmowanie glukozaminy i innych leków, np. przeciwbólowych, zanim ból nie ustąpi wskutek leczenia; regularne ćwiczenia fizyczne w ramach rehabilitacji stawów ruchem; odpowiednią dietę, zapewniającą wszystkie niezbędne dla zdrowia składniki; oraz utrzymanie odpowiedniej dla danej osoby wagi ciała, aby nie przeciążać stawów.
1* Mała Encykl. Med.-PWN,*99, s 870
2** Nauka o chorobach wewnętrznych-KOLAGENOZY -Witold Ormowski PZWL, 1999 r s 366 i dalsze
3*** Moje Zdrowie 12/98; ‘CZY REUMATYZM MOŻNA WYLECZYĆ” – lek med. Maria Śliwa
4**** APTEKA 10-2003– Glutozamina i choroba zwyrodnieniowa – lek. Med. ortopeda Piotr Tederko; 5***** Dane od Firmy rejestrującej odżywki glukozaminowes– MLO, Pharmindex.
W aptekach znajdziemy wartościowe preparaty glutozaminy
 • Arthro-Stop plus - tabl. ArthroStop Plus; dietetyczny prod. spożywczy firmy Walmark; opakowanie: 30 tabl. , 60 tabl. 1 tabletka zawiera: Chlorowodorek glukozaminy 500,00 mg; Metylosulfonylometan 100,00 mg; Kwas boswelliowy 8,3 mg; Mangan 0,33 mg; Unikatowa kombinacja: chlorowodorku glukozaminy, wyciągu z Boswellia serrata, MSM i manganu. Glukozamina jest elementem budującym chrząstkę stawową i według najnowszych badań klinicznych odgrywa ważną rolę przy ochronie i regeneracji stawów. MSM (Metylosulfonylometan –ang. Methyl Sulfonyl Methane) jest ważnym źródłem siarki w organizmie. Jest niezbędny w procesie tworzenia kolagenu - podstawy tkanki kostnej i łącznej. W połączeniu z Boswellia serrata ma silne działanie antyutleniające i przeciwzapalne, w efekcie czego prowadzi do zwiększenia zakresu ruchu stawów. Mangan jest mikroelementem niezbędnym dla utrzymania prawidłowej struktury kości. Jako silny przeciwutleniacz chroni przed wolnymi rodnikami, które są istotnym elementem zmian zwyrodnieniowych stawów. Preparat zalecany jest również dla sportowców, osób starszych i otyłych oraz dla osób z wrodzonymi zmianami stawów.
  Składniki preparatu zalecane dla: łagodzenia bólu, usprawnienia funkcjonowanie stawów, wspomaganie leczenia złamań, nadwyrężeń stawów i ścięgien, łagodzenia porannej sztywności stawów.
  Przeciwwskazania; nie znane. Dawka: 3 razy dz. 1 tabletka po posiłku.
 • Glucosamin forte - dietetyczny środek spożywczy - Siarczan glukozaminy; 60 tabl. - prod. firmy Vitalas -1 tabletka zawiera 1000 mg siarczanu glukozaminy. (Wg. producenta 3 tabl. dostarczają organizmowi dzienna dawkę - 2000 mg tej substancji). Glukozamina pobudza odbudowę chrząstki stawowej, a także wytwarzanie głównych składników tkanki łącznej. Wpływa na lepsze funkcjonowanie stawów, wspomaga leczenie stanów zapalnych i zwyrodnieniowych. Glukozamina jest stymulatorem regeneracji chrząstki i chroni ją przed kolejnymi zniszczeniami. Zawarta w preparacie glukozamina jest stymulatorem regeneracji chrząstki i chroni ją przed kolejnymi zniszczeniami. "
linki sponsorowane, reklamy
jędrne usta - KOLAGEN_cito gimnastyka - KOLAGEN_cito wypadające włosy - KOLAGEN_cito koszykówka uliczna - KOLAGEN_cito trądzik - KOLAGEN_cito wzmocnienie bioder - KOLAGEN_cito pchnięcie kulą - KOLAGEN_cito produkty z kolagenu - KOLAGEN_cito zielarz szałwia - Cukierki_Szalwiowe na przeziębienie szałwia - Cukierki_Szalwiowe cukierki szałwiowe szałwia - Cukierki_Szalwiowe szałwia szałwia - Cukierki_Szalwiowe najlepsze w aptece szałwia - Cukierki_Szalwiowe zielarnia - szałwia - Cukierki_Szalwiowe apteka - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na kaszel suchy i mokry szałwia - Cukierki_Szalwiowe właściwości aronii - Cukierki_Aroniowe dla całej rodziny - aronia - Cukierki_Aroniowe nowości z apteki - aronia - Cukierki_Aroniowe na odporność - aronia - Cukierki_Aroniowe nowości - aronia - Cukierki_Aroniowe zioła - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe cukierki - aronia - Cukierki_Aroniowe na wzmocnienie - aronia - Cukierki_Aroniowe oczyszczenie organizmu - Cukierki_Pokrzywowe nowości z apteki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe dla sedniorów - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe zielarnia - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe zielarnia - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe cukierki z ziołami - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ładne paznokcie - Cukierki_Pokrzywowe nowości z zielarni - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe produkty z żeńszenia i imbiru - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zioła w cukierkach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zioła w cukierkach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe na wzmocnienie - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zioła - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe dla sedniorów - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe na odporność - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe na odporność - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa w zielarniach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty na odporność - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa co dobrego - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa właściwości aloesu trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa dla sedniorów - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zioła w cukierkach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa w zielarniach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa w aptekach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez przeciw stresowi - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki czarny bez - cukierki - Cukierki_Czarny_Bez nowości - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez przeciw stresowi - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez produkty na odporność - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki ziołowe - cukierki czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez w aptekach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe produkty - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe na odporność - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe zioła w cukierkach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe cukierki - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe wspomaganie - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe apteka - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe cukierki - cukierki głogowe - Cukierki_Glogowe na odporność - melisa - Cukierki_Melisowe przeciw stresowi - melisa - Cukierki_Melisowe przeciw stresowi - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe cukierki - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe wspomaganie - melisa - Cukierki_Melisowe produkty na odporność - melisa - Cukierki_Melisowe dla sedniorów - melisa - Cukierki_Melisowe nowości z apteki - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe cukierki - cukierki walerianowe - Cukierki_Walerianowe ziołowe specjały - waleriana - Cukierki_Walerianowe co dobrego - waleriana - Cukierki_Walerianowe apteka - waleriana - Cukierki_Walerianowe na wzmocnienie - waleriana - Cukierki_Walerianowe na wzmocnienie - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe specjały - waleriana - Cukierki_Walerianowe nowości z zielarni - waleriana - Cukierki_Walerianowe gra w kości - Dezodorant_SuperDeo snooker - Dezodorant_SuperDeo sprint - Dezodorant_SuperDeo dla sportowców - Dezodorant_SuperDeo bieg z przeszkodami - Dezodorant_SuperDeo toczenie się w plastikowej kuli - Dezodorant_SuperDeo łyżwiarstwo figurowe - Dezodorant_SuperDeo dezodorant dla mężczyzn - Dezodorant_SuperDeo
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.