Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Bogusława, Tekli Czwartek 23. Września 2021r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Leki naturalne na ból gardła i kaszel
Zioła na kaszel wywołany przeziębieniem, leki naturalne na suchy kaszel, gdy boli gardło a gorączka skacze, syropy o różnych wskazaniach.
1. ZIOŁA NA KASZEL WYWOŁANY PRZEZIĘBIENIEM
Kaszel jest najczęściej skutkiem inwazji wirusów na błonę śluzową nosa, tchawicy i oskrzeli. (Nie mówimy tutaj o kaszlu wywołanym astmą, obturacyjną chorobą płuc, i innych przyczynach kaszlu, których sprawstwo powinno być wykluczone!).
Gdy wirusy przeziębienia i grypy namnażają się w śluzówce górnych dróg oddechowych rozwija się miejscowe zapalenie i gorączka. Stan zapalny zakłóca czynności gruczołów śluzowych, odwadnia śluz i powoduje zaleganie gęstej zastoiny, zwanej potocznie flegmą. Stan zapalny, zastoina śluzowa podrażniają nabłonek i powodują odruch kaszlu. Odróżniamy w związku z tym 2 typy kaszlu: Kaszel produktywny (wytwórczy, mokry, wilgotny) - z wykrztuszaniem; oraz kaszel nieproduktywny (suchy) - bez wykrztuszania. Kaszel, z odkrztuszaniem jest korzystny bowiem wydala mikroby. Gdyby nie ten fizjologiczny odruch wydalający zarazki – wszystkie one miałyby szansę zasiedlić nasz nos, gardło i oskrzela. Przyspieszyłoby to rozwój choroby.
Jak organizm chroni drogi oddechowe przez zarazkami?
 1. Zdrowe drogi oddechowe – nos, gardło, oskrzela – wyścielone są mikroskopijnymi rzęskami. Rzęski te zanurzone są w śluzie odpowiedniej gęstości wydzielanym przez specjalne gruczoły błony śluzowej. Lepki śluz chłonie wdychane zarazki, zanieczyszczenia (kurz, pyłki) i inne ciała obce. Dzięki „wiosłującym” ruchom rzęsek – śluz ten wraz z zanieczyszczeniami wydalany jest na zewnątrz.
 2. Infekcja wirusowa i wywołane nią zapalenie i gorączka zakłóca działanie gruczołów śluzowych i odwadnia wydzielinę śluzową. Odwodniony, zgęstniały śluz – popularnie zwany flegmą unieruchamia rzęskowy mechanizm samooczyszczania się dróg oddechowych. Zalegająca flegma drażni nabłonek śluzówki i wywołuje odruch kaszlu, który jest jednak „suchy” – gęsta, lepka zastoina „przykleiła” się do śluzówki. W takiej sytuacji rozwijają się wtórne do wirusowych zakażenia bakteryjne, zakażeniu ulegają migdałki - bastion walki z zarazkami. Pojawia się podwyższona temperatura i ropna wydzielina. W drogach oddechowych powstają bowiem warunki sprzyjające rozwojowi niebezpiecznych bakterii – m.in. ropotwórczych paciorkowców wywołujących anginę, czy dwoinek zapalenia płuc.
Gdy wiemy, że infekcja wirusowa może unieruchomić mechanizm samooczyszczania się dróg oddechowych – zadajemy sobie pytanie – jak wywołać produktywny kaszel z wykrztuszaniem, aby udrożnić drogi oddechowe i uchronić się przed tzw. wtórnym zakażeniem bakteryjnym zagrażającym zapaleniem oskrzeli i płuc?
2. LEKI NATURALNE NA SUCHY KASZEL
Gdy kaszel jest „suchy” i towarzyszy wirusowej infekcji przeziębieniowej - pojawiają się zastoiny śluzu, które popularnie nazywa się flegmą. Aby zgęstniały śluz rozrzedzić i umożliwić tym odkrztuszanie i samooczyszczanie przy pomocy mechanizmu śluzowo- rzęskowego pobudza się gruczoły śluzowe substancjami roślinnymi zawartymi w syropach. Rozrzedzenie zastoin śluzu uwalnia zastygłe mikroskopijne rzęski nabłonka dróg oddechowych i wyzwala ich fizjologiczne „falowanie”, które wypycha śluz i zawarte w nim zarazki i zanieczyszczenia na zewnątrz. Co najważniejsze – upłynniona flegma daje się obficie i łatwo wykrztusić podczas odkasływania.
ZALECENIA LECZNICZE
Gdy chory jest we wstępnej fazie przeziębienia i dolega mu męczący, suchy kaszel – leczenie w pierwszym rzędzie powinno zmierzać do rozrzedzenia wydzieliny zalegającej w drzewie oskrzelowym i górnych drogach oddechowych. W tym celu podaje się najczęściej syropy o:
 1. Działaniu wykrztuśnym – tj. pobudzającym gruczoły śluzowe do zwiększenia wydzielania śluzu i tym samym do rozrzedzenia i upłynnienia zastoin wydzieliny śluzowej.
 2. Działaniu sekreto-litycznym – tj. zmniejszającym lepkość i rozrzedzającym zalegający śluz.
  Rozrzedzenie wydzieliny ułatwia jej wydalanie na zewnątrz i zapobiega zakażeniu bakteryjnemu górnych dróg oddechowych.
 3. Działaniu rozkurczającym mięśnie gładkie oskrzeli, (spazmolitycznym)- co ułatwia odkrztuszanie wydzieliny.
 4. Działaniu powlekającym śluzem roślinnym drogi oddechowe i łagodzącym nieustanny suchy kaszel. Przy suchym kaszlu wskazane jest picie naparów lub wywarów z roślin zawierających duże ilości naturalnych substancji śluzowych. Substancje te tworzą film śluzowy na ściankach dróg oddechowych łagodzący nieustanny kaszel; oraz rozrzedzają gęstą wydzielinę śluzową i ułatwiają jej wydalanie z kaszlem.
 5. Działaniu bakteriobójczym i przeciwzapalnym zapobiegających rozwojowi zapalenia wirusowego i infekcji bakteryjnej.
Duże ilości śluzu zawierają: korzeń prawoślazu oraz liść bluszczu. Ponadto cenne lecznicze własności mają: porost islandzki, kwiat lipy, kwiat dziewanny.
Aby wytworzył się w drogach oddechowych film ochronny śluzu – napar, czy syrop z tych roślin należy pić bardzo powoli. Ziołowe preparaty śluzotwórcze i wykrztuśne mogą być uzupełniane ziołami o działaniu bakteriobójczym.
Ostrzeżenie przed suchy kaszlem, który nie towarzyszy przeziębieniu!
Taki kaszel może być wywołany przez przyczyny nieinfekcyjne – niewirusowe zapalenie gardła, oskrzeli, krtani, astmę, zapalenie płuc, nowotwory płuc. Zdarza się nieproduktywny kaszel opłucnowy lub kaszel wywołany okresowym wdychaniem substancji drażniących w miejscu pracy, czy w domu. Suchy męczący kaszel może wystąpić, jako objaw niepożądany w czasie stosowania przez pacjenta leków z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny w leczeniu nadciśnienia tętniczego. W tego typu sytuacjach kaszel nie jest korzystny, a niekiedy staje się niebezpieczny dla zdrowia. Może np. spowodować pękanie naczyniek krwionośnych w osłabionej infekcją w śluzówce dróg oddechowych (haemoptysis), wylewy krwawe w spojówkach lub omdlenia. Powinien więc być leczony syropami przeciwkaszlowymi, które skutecznie tłumią odruch kaszlowy. Chory powinien skonsultować się z lekarzem.
W aptekach zauważyliśmy następujące ziołowe syropy śluzotwórcze i przeciwkaszlowe
 • Althagem; Althaea extract; Expectorans -produkt Gemi - syrop: (387 mg/5 ml) fl. 125 g 100 g syropu zawiera 34,9 g maceratu sporządzonego z 6 g korzenia prawoślazu. Zawarty w syropie prawoślazowym śluz działa ochraniająco na błonę śluzową, osłaniająco i przeciwzapalnie.
  Wskazania: Pomocniczo w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych i oskrzeli; w podrażnieniach i stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła.
  Przeciwwskazania: nie znane.
 • ApiHelix - Hedera helicis extr. - Expectorans prod. Apipol-Farma; syrop: (101,9 mg/5 ml) fl. 120 ml 5 ml syropu zawiera 101,9 mg wyciągu z liści bluszczu oraz aktywne składniki pomocnicze: suchy wyciąg z lukrecji i płynny wyciąg z tymianku. Preparat jest standaryzowany na zawartość hederakozydu C (5 ml zawiera 1,56-1,98 mg). Preparat złoż. o działaniu wykrztuśnym, sekretolitycznym, spazmolitycznym. Saponiny triterpenowe zawarte w liściach bluszczu, drażniąc błonę śluzową żołądka, powodują na drodze odruchowej wykrztuszanie i wydalanie śluzu przez oskrzela. Glicyryzyna zawarta w korzeniu lukrecji ułatwia ruch rzęsek w tchawicy i oskrzelach, pobudzając czynność wydzielniczą błon śluzowych górnych dróg oddechowych. Ziele tymianku dzięki zawartości olejku obfitującego w tymol ma właściwości dezynfekujące, wykrztuśne i rozszerzające oskrzela.
  Wskazania: Stany zapalne dróg oddechowych. Objawowe leczenie przewlekłych, zapalnych chorób oskrzeli.
  Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na kwas benzoesowy. Dzieci poniżej 3 r.ż.
  Ciąża i okres karmienia piersią: Bezpieczeństwo stosowania u kobiet w ciąży i okresie karmienia piersią nie zostało potwierdzone w badaniach klinicznych. Preparat może być stosowany w ciąży tylko w przypadku zdecydowanej konieczności.
  Interakcje: Długotrwałe stosowanie większych dawek preparatu może prowadzić do hipokaliemii, co wzmaga działanie glikozydów nasercowych oraz leków przeciwarytmicznych. Równoczesne stosowanie leków moczopędnych (pochodnych tiazydu), steroidów kory nadnerczy i preparatów przeczyszczających zawierających aloinę również może nasilać hipokaliemię. Preparat zawiera sorbitol i może być stosowany przez diabetyków.
 • Bronchpect® (Hedera helicis extract);wyciąg alkoholowy z 10,0 g liści bluszczu pospolitego; krople; prod. Herbapol-Poznań; Preparat o działaniu wykrztuśnym i rozkurczającym na mięśnie gładkie oskrzeli. Upłynnia zalegającą wydzielinę oskrzelową i ułatwia odkrztuszanie.
  Wskazania: Przy suchym kaszlu w nieżycie górnych dróg oddechowych. oraz leczenie objawowe w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych oskrzeli. Nie wskazany, ze względu na zaw. alkoholu u dzieci poniżej 6 r.ż,. Hederasal® (.Hedera helicis extract) - 100 g syropu zawiera 430,55 mg wyciągu suchego z liści bluszczu, co odpowiada około 78 mg hederakozydu– prod. Herbapol Wrocław. Syrop działa wykrztuśnie i rozkurczająco na mięśnie gładkie oskrzeli; rozrzedza gęstą wydzielinę zalegającą w gardle i dolnych drogach oddechowych oraz ułatwia jej odkrztuszanie.
  Wskazania: Pomocniczo w przewlekłych i ostrych stanach zapalnych górnych dróg oddechowych; utrudnionym odkrztuszaniu z zalegającą wydzieliną; uporczywym kaszlu. Nie mogą stosować: dzieci do 6 r.ż. ostrożnie w ciąży i okresie karmienia piersią; mogą diabetycy -syrop nie zawiera cukru.
 • Hederasal® (.Hedera helicis extract) –(26,6 mg/5 ml) fl. 125 g/150g; 100 g syropu zawiera 430,55 mg wyciągu suchego z liści bluszczu, co odpowiada około 78 mg hederakozydu– prod. Herbapol Wrocław. Syrop działa wykrztuśnie i rozkurczająco na mięśnie gładkie oskrzeli; rozrzedza gęstą wydzielinę zalegającą w gardle i dolnych drogach oddechowych oraz ułatwia jej odkrztuszanie.
  Wskazania: Pomocniczo w przewlekłych i ostrych stanach zapalnych górnych dróg oddechowych; utrudnionym odkrztuszaniu z zalegającą wydzieliną; uporczywym kaszlu.
  Przeciwwskazania: Nie mogą stosować: dzieci do 6 r.ż. ostrożnie w ciąży i okresie karmienia piersią;
  Działania niepożądane: W przypadku stosowania preparatu w dawkach wyższych niż zalecane mogą wystąpić: podrażnienia żołądka i jelit, wymioty i biegunka. Uwaga: syrop mogą stosować diabetycy - nie zawiera cukru.
 • Pectosol; prep.złoż. (Hyssopum extr., Inula extr., Saponaria extr., Thymus extr. ) Expectorans, mucolyticum, protectivum-produkt Herbapol-Pruszków; płyn doustny: fl. 30 g; Preparat zawiera 90,0% wyciągu płynnego z: Radix Inulae, Lichen islandicus, Radix Saponariae, Herba Hyssopi, Herba Thymi; 10,0% Glycerolum. Preparat działa wykrztuśnie, przeciwkaszlowo i rozkurczająco na mięśnie gładkie oskrzeli, a także przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie.
  Wskazania: Suchy kaszel, utrudnione wykrztuszanie. Preparat wspomagający w zapaleniu oskrzeli.
 • Rubital®; Rubital® forte; Althaea extract; Expectorans-produkt Gemi;syrop:flakon 125 ml lub syrop forte:(381 mg/5 ml) flakon 125 ml; 100 g syropu zawiera: 66,4 cz. syropu prawoślazowego, 33,4 cz. naturalnego syropu z malin. 100 g syropu forte zawiera: 25,4 g maceratu z 6 g korzenia prawoślazu oraz 33,4 g syropu z malin. Preparat zawiera syrop prawoślazowy i naturalny sok z malin. Zawarty w syropie prawoślazowym śluz działa ochraniająco na błonę śluzową, osłaniająco i przeciwzapalnie. Sok z malin zawiera witaminę C, pektyny i flawonoidy. Obniża temperaturę w stanach gorączkowych, działa ściągająco, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
  Wskazania: Pomocniczo w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych i oskrzeli (przeziębienia, grypa); w podrażnieniach i stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła.
  Przeciwwskazania: nie znane.
3. GDY BOLI GARDŁO, A GORĄCZKA SKACZE
Gdy choremu na przeziębienie dolega suchy kaszel, boli gardło, ma wysoką temperaturę i inne objawy - ważne leczniczo jest nie tylko wykrztuśne, ale i przeciwzapalne oraz bakteriobójcze i osłaniające działanie ziół i innych substancji czynnych syropu. Wysoka temperatura (pow. 39 °C), suchy kaszel, ból gardła utrzymujące się przez dłuższy czas (pow. 2-3 dni) wskazują na możliwość powstania wtórnego do infekcji wirusowej zakażenia bakteryjnego wywołującego anginę lub u osób w podeszłym wieku i niemowląt zapalenia płuc. Wysoka temperatura (pow. 39 °C), suchy kaszel, ból gardła utrzymujące się przez dłuższy czas (pow. 2-3 dni) wskazują na możliwość powstania wtórnego do infekcji wirusowej zakażenia bakteryjnego wywołującego anginę lub u osób w podeszłym wieku i niemowląt zapalenia płuc.
ZALECENIA LECZNICZE
Dla przeciwdziałania rozwojowi zapalnej infekcji wirusowej oraz wtórnej infekcji bakteryjnej zaleca się:
 1. Preparaty na bazie ziela z babki lancetowatej. Działają one wykrztuśnie i rozkurczowo na mięśnie gładkie górnych dróg oddechowych. Ponieważ zawierają one flawonoidy, garbnik, saponinę oraz bakteriobójczo działającą aukubę - łagodzą podrażnienia błony śluzowej górnych dróg oddechowych, działają bakteriobójczo oraz ściągająco i przeciwzapalnie na błonę śluzową jamy ustnej i gardła;
 2. Poleca się również zawierające wiele wartościowych przeciwzapalnych, wykrztuśnych i bakteriobójczych związków czynnych z ziela tymianku, szałwi, pierwiosnka, z korzenia lukrecji, itp.
Wyciąg tymiankowy działa wykrztuśnie zarówno przy wysuszonych i pozbawionych śluzu błonach śluzowych górnych dróg oddechowych, jak i w przypadku zalegania w nich wydzieliny. Działanie wykrztuśne wykazują również zawarte w nalewce z korzenia pierwiosnka saponiny triterpenowe - głównie kwas prymulowy. Obecne w preparacie związki fenolowe (tymol, karwakrol) wykazują działanie przeciwbakteryjne.
Silne działanie bakteriobójcze mają też produkty pszczele, zwłaszcza propolis, jak też specjalne ziołomiody.
Przeciwwskazania: Niekiedy Niekiedy działaniem syropów (z babki lancetowatej) mogą wystąpić dolegliwości żołądkowe związane z nadkwaśnością.
Z wartościowych preparatów z z babki lancetowatej, tymianku, szałwi zauważyliśmy:
 • Apitussic, który zawiera ziołomiód sosnowy i sulfogwajakol – firmy Apipol Farma syrop: (52 mg/5 ml) fl. 120 ml; 5 ml preparatu zawiera 52 mg sulfogwajakolu oraz ziołomiód sosnowy. Posiada właściwości przeciwzapalne, wykrztuśne. Pobudza gruczoły śluzowe górnych dróg oddechowych (olejek sosnowy). Działa przeciwbakteryjnie na bakterie Gram (+) odpowiedzialne najczęściej za stany zapalno-nieżytowe górnych dróg oddechowych. Zawartość cukrów prostych - glukozy i fruktozy, warunkuje właściwości odżywcze i wzmacniające.
  Wskazania: Schorzenia układu oddechowego - stany przeziębieniowe, kaszel, drapanie i ból gardła, ostre i przewlekłe stany zapalne gardła, nieżyt gardła, chrypka, zapalenie oskrzeli.
  Przeciwwskazania: nie znane
 • Bronchosol® prep. złoż. (Thymus extract, Primula extract);, (płyn: fl. 45 g) zawiera: wyciąg suchy z tymianku i z: pierwiosnka; prod. Phytopharm Klęka. Wyciąg tymiankowy działa wykrztuśnie zarówno przy wysuszonych i pozbawionych śluzu błonach śluzowych górnych dróg oddechowych, jak i w przypadku zalegania w nich wydzieliny. Działanie wykrztuśne wykazują również zawarte w nalewce z korzenia pierwiosnka saponiny triterpenowe - głównie kwas prymulowy. Obecne w preparacie związki fenolowe (tymol, karwakrol) wykazują silne działanie przeciwbakteryjne.
  Wskazaniem są stany nieżytowe i zapalne górnych dróg oddechowych z utrudnionym odkrztuszaniem.
  Przeciwwskazania – nie znane.
 • Farfplant – firmy Farmapol - zawiera wyciąg z ziela babki lancetowatej, jak też ziołomiód sosnowy, sok z liścia podbiału oraz olejek miętowy i eukaliptusowy. Pobudza gruczoły śluzowe do działalności wydzielniczej, a ponadto ma działanie osłaniające, czym zmniejsza podrażnienie błon śluzowych i łagodzi kaszel.
 • Lanceticum; Plantago extract; Expectorans, antiphlogisticum - prod. Dr. Theiss Naturwaren syrop: (318 mg/5 ml) fl. 100 ml /lub/ fl. 250 ml - 100 g preparatu zawiera: 5,0 g wyciągu płynnego z babki lancetowatej (Plantaginis extr. fluidum) (1:1), miód, olejek miętypieprzowej. Działa wykrztuśnie, posiada także pewne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.
  Wskazania: Schorzenia układu oddechowego (kaszel, nieżyt oskrzeli).
 • Plantagen; Plantago extr. : Expectorans, antiphlogisticum - prod. Gemi; syrop: (120 mg/ml) fl. 125 g -100 g syropu zawiera 12 g wyciągu płynnego z babki lancetowatej (Plantaginis extr. fluidum) standaryzowanego na zawartość aukubiny. Zawartość etanolu 5-6%. Preparat o działaniu wykrztuśnym, osłaniającym, łagodzącym podrażnienia i przeciwzapalnym w obrębie błon śluzowych jamy ustnej i gardła.
  Wskazania: Pomocniczo w nieżytach górnych dróg oddechowych, grypie, anginie, zapalnych zmianach błon śluzowych jamy ustnej i gardła, kaszlu o różnej etiologii.
  Przeciwwskazania: Nie stosować u dzieci poniżej 6 r.ż. ze względu na zawartość alkoholu.
 • Plantifort® prep. złoż. Expectorans-produkt Hasco-Lek; syrop: fl. 125 g -100 g syropu zawiera 10 g wyciągu płynnego z babki lancetowatej (extr. Plantaginis lanceolatae) i 2,5 g wyciągu z jeżówki purpurowej (extr. Echinaceae purpureae). Preparat o działaniu łagodnie ściągającym oraz bakteriostatycznym na łonę śluzową jamy ustnej i gardła.
  Wskazania: Pomocniczo w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Profilaktyka nawracających zakażeń górnych dróg oddechowych.
  Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na składniki preparatu.
 • Succus Plantaginis – sok z babki lancetowatej - prod. – Phytopharm Klęka. Preparat zawiera sok ze świeżego ziela babki lancetowatej stabilizowany etanolem (nie mniej niż 0,03% irydoidów w przeliczeniu na aukubinę). Wskazany na: Nieżyty dróg oddechowych, zapalne zmiany błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Działa łagodząco w podrażnieniach błony śluzowej górnych dróg oddechowych, ściągająco i przeciwzapalnie na błonę śluzową jamy ustnej i gardła.
  Przeciwwskazania: Mogą wystąpić dolegliwości żołądkowe związane z nadkwaśnością.
 • Sirupus Plantaginis® Plantago extract; Expectorans, bronchodilatans - prod. Hasco-Lek; syrop: (647 mg/5 ml) fl. 125 g - W 100 cz. syropu jest 10 cz. wyciągu płynnego z babki lancetowatej. Syrop działa wykrztuśnie i rozkurczowo na mięśnie gładkie górnych dróg oddechowych, wykazuje też działanie przeciwzapalne w obrębie błon śluzowych jamy ustnej i gardła.
  Wskazania: Nieżyty górnych dróg oddechowych: grypa, angina, zapalenie gardła i oskrzeli.
  Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na składniki preparatu.
 • Spitzwegerich Hustensaft – ekstrakt z babki lancetowatej w syropie – prod. Naturwaren Dr. Peter Theiss. Preparat zawiera ponadto: miód, olejek mięty pieprzowej. Działa wykrztuśnie, posiada także pewne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.
  Wskazany na schorzenia układu oddechowego (kaszel, nieżyt oskrzeli).
  Przeciwwskazania: Bardzo rzadko mogą wystąpić dolegliwości żołądkowe związane z nadkwaśnością.
 • Szałwiosept - Ekstrakt szałwi posiada właściwości łagodzące stany zapalne błon śluzowych jamy ustnej i gardła. Witamina C wywiera korzystne działanie w przypadku łagodnych stanów przeziębieniowych, wspomaga odporność organizmu. prod. Natur prod. Pharma Zdrovit;
  Wskazania: ból gardła, infekcje jamy ustnej.
  Przeciwwskazania – brak danych.
 • Tymsal® spray (extr. Herba Thymi, tinc. Folium Salviae) prep.złoż. wyciąg z szałwi i tymianku - prod. Herbapol Kraków. Preparat o działaniu antyseptycznym i ściągającym na błony śluzowe jamy ustnej i gardła.
  Wskazania: Schorzenia górnych dróg oddechowych (nieżyty krtani i gardła, kaszel, stany zapalne jamy ustnej i gardła).
  Przeciwwskazania – nie znane
 • Tymianek i podbiał; prep.złoż. (Farfara extr., Thymus extr. ); Expectorans-produkt GlaxoSmithKline Pharmaceuticals; tabl. do ssania: 16 szt. -1 tabl. do ssania zawiera 100 mg wyciągu z tymianku i 100 mg wyciągu z podbiału (w przeliczeniu na suchą masę). Preparat zwiększa wydzielanie śluzu w górnych drogach oddechowych, pobudza odruch kaszlowy. Działa osłaniająco, spazmolitycznie i przeciwbakteryjnie.
  Wskazania: Pomocniczo w przewlekłych stanach zapalnych dróg oddechowych, w nieżycie błony śluzowej, w suchym kaszlu, chrypce.
  Przeciwwskazania: Ciąża i okres karmienia piersią. Nie zaleca się podawania dzieciom poniżej 12 r.ż.
4. SYROPY O RÓŻNYCH WSKAZANIACH
Syropy złożone o uniwersalnym działaniu łączą własności bakteriobójcze i przeciwzapalne z osłaniającymi i wykrztuśnymi, tj. pobudzającymi czynności wydzielnicze gruczołów śluzowych.
Najczęściej syropy zawierają wyciągi z wielu już wymienionych ziół. Niekiedy są z dodatkiem propolisu, olejków eterycznych, ziołomiodów, itp. Część preparatów złożonych zawiera ponadto silnie działające substancje roślinne lub ich syntetyczne odpowiedniki - gwajafenezynę lub jej syntetyczną pochodną sulfogwajakol, oraz alkaloid roślinny - chlorowodorek efedryny.

Gwajafenezyna i jej syntetycznej pochodnej sulfogwajakol ma silne działanie wykrztuśne.
Ten prod. roślinnego wytwarzany z drzewa bukowego lub syntetycznie powoduje zwiększenie ilości wydzieliny oskrzelowej oraz wpływa na zmniejszenie jej lepkości. Wchłania się dobrze w przewodzie pokarmowym. Wydalana jest w całości z moczem.
Wskazaniem do jej stosowania są: ostre i przewlekłe choroby dróg oddechowych przebiegające z dużą ilością lepkiego śluzu.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na gwajafenezynę. Interakcje: Brak danych. Działanie niepożądane: Głównie ze strony przewodu pokarmowego w postaci nudności i wymiotów. W ciąży i laktacji należy zachować ostrożność i rozważyć możliwość zaprzestania karmienia na okres leczenia matki.

Chlorowodorek efedryny to alkaloid roślinny pobudzający układ nerwowy (adrenergiczny), który działa rozszerzająco na oskrzela.
Alkaloid ułatwia wydalanie śluzowych zastoin z drzewa oskrzelowego, zmniejsza wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, pobudza i ułatwia wykrztuszanie i oddychanie. Ale są i przeciwwskazania:
Przeciwwskazania dla stosowania preparatów z chlorowodorkiem efedryny: Nadwrażliwość na efedrynę. Choroba niedokrwienna serca, zaburzenia rytmu (zwłaszcza częstoskurcze napadowe i niemiarowości ekstrasystoliczne), nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy, guz chromochłonny, łagodny rozrost gruczołu krokowego z zastojem moczu, jaskra z zamykającym się kątem przesączania.
Interakcje chlorowodorku efedryny: Chorzy przyjmujący inhibitory MAO (efedrynę można podać nie wcześniej niż 14 dni po odstawieniu leków z tej grupy) i preparaty naparstnicy. Dzieci do 3. rż.
ZALECENIE LECZNICZE
Jeśli chory nie jest w stanie ocenić przebiegu przeziębienia i jego krytycznej fazy zalecamy kompleksowo działające ziołowe syropy złożone. Składniki syropów złożonych wzmacniają wzajemnie swe działanie: przeciwzapalne, bakteriobójcze oraz pobudzają czynność wydzielniczą błon śluzowych górnych dróg oddechowych. Skutkuje to:
 1. Rozrzedzeniem wydzieliny śluzowej, nasileniem ruchów nabłonka rzęskowego i wyzwoleniem odruchów wykrztuśnych;.
 2. Efektem przeciwzapalnym i odkażeniem błon śluzowych jamy ustnej i gardła;
 3. Rozkurczeniem oskrzeli, co ułatwia oddychanie i odkrztuszanie flegmistej wydzieliny;
 4. Zmniejszeniem podrażnienia błon śluzowych i złagodzeniem kaszlu;
 5. Podniesieniem odporności naturalnej, jeśli w syropie jest np. ekstrakt z jeżówki purpurowej lub i z innych ziół pobudzających odporność.
W aptekach możemy nabyć wartościowe preparaty złożone o działaniu bakteriobójczym, wykrztuśnym, osłaniającym, oraz wzmacniającym reakcję obronną na przeziębienie:
 • Apipulmol prep.złoż. (Ammonium chloride , Sulfogaiacol )Expectorans- Apipol-Farma syrop: fl. 120 ml; 10 ml (łyżka stołowa) preparatu zawiera 260 mg sulfogwajakolu, 12 mg chlorku amonu oraz ziołomiód sosnowy. Syrop o działaniu wykrztuśnym. Rozluźnia wydzielinę zalegającą w drzewie oskrzelowym oraz zmniejsza lepkość śluzu i ułatwia jego przesuwanie w oskrzelach (aktywizuje czynność rzęsków nabłonka migawkowego). Zawarty w ziołomiodzie a i b-pinen uzupełnia działanie wykrztuśne preparatu. Stosowanie syropu nie powoduje dysbakteriozy przewodu pokarmowego.
  Wskazania: Stany zapalne górnych dróg oddechowych, kaszel.
  Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na składniki preparatu.
  Ciąża i okres karmienia piersią:Lek można stosować.
  Działanie niepożądane: W pojedynczych przypadkach opisywano działanie przeczyszczające preparatu.
 • Apitussic; Sulfogaiacol - Expectorans prod. Apipol-Farma; syrop: (52 mg/5 ml) fl. 120 ml 5 ml preparatu zawiera 52 mg sulfogwajakolu oraz ziołomiód sosnowy. Posiada właściwości przeciwzapalne, wykrztuśne. Pobudza gruczoły śluzowe górnych dróg oddechowych (olejek sosnowy). Działa przeciwbakteryjnie na bakterie Gram (+) odpowiedzialne najczęściej za stany zapalno-nieżytowe górnych dróg oddechowych. Zawartość cukrów prostych - glukozy i fruktozy, warunkuje właściwości odżywcze i wzmacniające.
  Wskazania: Schorzenia układu oddechowego - stany przeziębieniowe, kaszel, drapanie i ból gardła, ostre i przewlekłe stany zapalne gardła, nieżyt gardła, chrypka, zapalenie oskrzeli.
  Przeciwwskazania – nie znane
 • Babicum; prep.złoż. (Plantago extr. ); Expectorans, desinficiens- prod. Natur prod. Pharma; syrop: fl. 100 ml /lub/ 250 ml; 100 g preparatu zawiera 5,0 g extr. Plantaginis, 25,0 g miodu, 50,0 g sirupus Betae vulgaris, 0,01 g oleum Menthae piperitae, 0,15 g Kalium sorbas. Preparat o działaniu wykrztuśnym, osłaniającym, łagodzącym podrażnienia i przeciwzapalnym w obrębie błon śluzowych jamy ustnej i gardła.
  Wskazania: Pomocniczo w łagodzeniu objawów takich jak: kaszl, chrypka, nieżyt gardła w przebiegu przeziębienia i zapalenia oskrzeli.
  Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na składniki preparatu.
  Ciąża i okres karmienia piersią - Nie stwierdzono przeciwwskazań.
  Działanie niepożądane: W przypadku przedawkowania (np. jednorazowego spożycia całego opakowania) mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
  Przeciwwskazania – nie znane
 • Bronchicum® prep.złoż. (Ammonium glycyrrhizinate , Ascorbic acid , Menthol , Pimpinella extr., Primula extr., Procaine hydrochloride, Retinol ); Expectorans-produkt Rh�ne-Poulenc Rorer Nattermann - tabl. do ssania: 20 szt. 1 tabl. do ssania zawiera: 20 mg wyciągu suchego z korzenia biedrzeńca; 10 mg wyciągu suchego z korzenia pierwiosnka; 10 mg glicyryzynianu amonu; 2 mg mentolu; 0,75 mg chlorowodorku prokainy; 25 mg kwasu askorbowego; 1 500 j.m. retinolu. Preparat o działaniu wykrztuśnym. Wyciągi roślinne z korzenia biedrzeńca anyżu i pierwiosnka zawierają saponiny, które po podaniu doustnym powodują wydzielenie płynnego śluzu w drzewie oskrzelowym. Umożliwia to upłynnienie suchej wydzieliny zalegającej w górnych drogach oddechowych podczas stanu zapalnego. Działanie to nasila glicyryzynian amonu. Pozostałe składniki preparatu działają wspomagająco. Chlorowodorek prokainy oraz mentol wykazują słabe działanie miejscowo znieczulające, znosząc przykre odczucie bólu lub pieczenia w gardle.
  Wskazania: Schorzenia górnych dróg oddechowych o charakterze nieżytowym. Stany zapalne gardła, krtani, oskrzeli, którym towarzyszy suchy kaszel, a zbyt mała ilość wydzieliny utrudnia odkrztuszanie.
  Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Ciąża i okres karmienia piersią-Nie stosować w ciąży.
  Działanie niepożądane: W zalecanych dawkach rzadko mogą wystąpić reakcje uczuleniowe. Podczas stosowania większych dawek niż zalecane mogą wystąpić objawy podrażnienia błony śluzowej przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, biegunki).
 • Bronchicum® prep.złoż. (Eucalyptus oil , Menthol , Quebracho extr., Thymus extr)Expectorans-pordukt Rh�ne-Poulenc Rorer Nattermann; krople doustne, roztwór: 100 ml roztworu zawiera 14 ml nalewki z kory quebracho (1:5), 19 ml nalewki z korzenia mydlnicy białej (1:5), 22 ml nalewki z ziela tymianku (1:5), olejek eukaliptusowy, mentol. Preparat zawiera 28 obj./% alkoholu. Preparat roślinny o działaniu wykrztuśnym, antyseptycznym, rozszerzającym oskrzela.
  Wskazania: Ostre i przewlekłe nieżyty błony śluzowej oskrzeli.
  Działanie niepożądane: W rzadkich przypadkach podrażnienie błony śluzowej żołądka.
  Uwagi: 20 lub 30 kropli odpowiada 0,02 lub 0,03 jednostkom chlebowym
 • Bronchicum® prep.złoż. (Grindelia extr., Pimpinella extr., Primula extr., Rosa extr., Thymus extr)Expectorans prod. Rh�ne-Poulenc Rorer Nattermann; syrop: fl. 100 ml; 100 ml syropu zawiera: 0,2 ml nalewki ziela doględy (1:5), 0,2 ml nalewki z korzenia biedrzeńca (1:5), 1 ml nalewki z korzenia pierwiosnka (1:5), 1 ml nalewki z płatków róży (1:5), 1,2 ml nalewki z ziela tymianku (1:5). Preparat zawiera 1,7 % obj. alkoholu. Preparat roślinny o łagodnym działaniu wykrztuśnym i rozszerzającym oskrzela.
  Wskazania: Pomocniczo w schorzeniach górnych dróg oddechowych przebiegających z kaszlem i utrudnionym odkrztuszaniem.
  Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu, zwłaszcza na tymol lub związki saponinowe.
  Uwagi: 15 ml syropu (1 łyżka stołowa) odpowiada 1 jednostce chlebowej; 5 ml syropu (1 łyżeczka od herbaty) odpowiada 0,35 jednostki chlebowej. Hedelicum; prep.złoż. (Glycyrrhiza extr., Hedera helicis extr., Thymus extr. ); Expectorans-PRODUKT Natur prod. Pharma - syrop: fl. 100 g - 1 ml syropu zawiera 4 mg wyciągu płynnego z liści bluszczu, 70 mg wyciągu płynnego z ziela tymianku oraz 10 mg wyciągu płynnego z korzenia lukrecji. Syrop o działaniu wykrztuśnym i spazmolitycznym. Zawiera m.in. olejki eteryczne ziela tymianku (tymol), trójterpeny korzenia lukrecji gładkiej (glicyryzyna) oraz saponiny występujące w liściach bluszczu. Olejki eteryczne drażnią receptory nerwowe błon śluzowych układu oddechowego, rozluźniają mięśnie gładkie oskrzelików, działają wykrztuśnie, pobudzająco oraz dezynfekująco. Glicyryzyna pobudza ruch nabłonka rzęskowego i wykazuje działanie wykrztuśne. Saponiny drażnią błonę śluzową, powodując odruchowe wykrztuszanie i wydalenie śluzu przez oskrzela.
  Wskazania: Nieżyty dróg oddechowych, także występujący u osób starszych nawykowy nieżyt błon śluzowych górnych dróg oddechowych ze skąpą wydzieliną, suchością i trudnościami w odkrztuszaniu. Uporczywy kaszel.
  Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na składniki preparatu. Dzieci do ukończenia 6 r.ż. (płyn zawiera alkohol).
  Ciąża i okres karmienia piersią: W ciąży i okresie karmienia piersią stosować jedynie, w przypadku gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu lub dziecka.
  Interakcje: Jednoczesne podawanie środków drażniących błonę śluzową żołądka może nasilać działanie preparatu.
 • Echinasal® prep. złożony Herbapolu Wrocław. Zawiera wyciąg płynny z: liścia babki lancetowatej, wyciąg tymiankowy, z ziela doględy wielkiej, owocu dzikiej róży; sok z jeżówki purpurowej. Babka lancetowata. tymianek działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie; powodują rozluźnienie zalegającej w drogach oddechowych gęstej wydzieliny, ułatwiają odkrztuszanie poprzez aktywizację odruchu wykrztuśnego i pobudzenie transportu śluzowo-rzęskowego. Sok z jeżówki purpurowej wzmaga procesy odpornościowe organizmu. Wskazany w podostrych i przewlekłych nieżytach górnych dróg oddechowych z męczącym, suchym kaszlem.
 • Guajazyl® Guaifenesin; Expectorans; prod. Espefa; tabl.: (100 mg) 20 szt. /syrop (125 mg/5 ml) fl. 150 g /lub/flakon 200 g; 1 tabl. zawiera 100 mg; 5 ml syropu zawiera 125 mg gwajafenezyny. Lek wykrztuśny o właściwościach sekretomimetycznych - zwiększa wydzielanie śluzu w oskrzelach oraz zmniejsza gęstość i lepkość wydzieliny oskrzelowej, ułatwiając jej odkrztuszanie. Wchłania się szybko z przewodu pokarmowego, jest metabolizowany w wątrobie; jest wydalany z moczem.
  Wskazania: W napadach suchego kaszlu, stany zapalne układu oddechowego z zaleganiem wydzieliny.
  Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na gwajafenezynę. Ostrożnie stosować u pacjentów z nadciśnieniem, chorobami serca, cukrzycą, chorobami naczyń obwodowych, przerostem gruczołu krokowego, jaskrą przyjmujących fenylopropanoloaminę. Ze względu na zawartość alkoholu nie należy stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.
  Działanie niepożądane: Mogą wystąpić: zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunki), ból i zawroty głowy, wysypka skórna, pokrzywka. Interakcje Wykazuje interakcje z dekstrametorfanem, inhibitorami MAO oraz fenylopropanoloaminą.
 • Hederasal® Hedera helicis extract; Expectorans -produkt Herbapol-Wrocław; syrop: (26,6 mg/5 ml) fl. 125 g/lub/ 150 g - 100 g syropu zawiera 430,55 mg wyciągu suchego z liści bluszczu, co odpowiada około 78 mg hederakozydu C (5 ml zawiera około 4,8 mg hederakozydu C). Preparat działa wykrztuśnie i rozkurczająco na mięśnie gładkie oskrzeli; rozrzedza gęstą wydzielinę zalegającą w gardle i dolnych drogach oddechowych oraz ułatwia jej odkrztuszanie. Syrop nie zawiera cukru (5 ml syropu zawiera 0,28 jednostek chlebowych).
  Wskazania: Pomocniczo w przewlekłych i ostrych stanach zapalnych górnych dróg oddechowych; utrudnionym odkrztuszaniu z zalegającą wydzieliną; uporczywym kaszlu.
  Przeciwwskazania: Dzieci do 6 r.ż. Ostrożnie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.
  Działanie niepożądane: W przypadku stosowania preparatu w dawkach większych niż zalecane mogą wystąpić: podrażnienia żołądka i jelit, wymioty i biegunka.
 • Tussipect® drażetki; prep.złoż. (Ephedrine hydrochloride , Glycyrrhiza extr., Saponin) prod. Herbapol-Poznań draż.: 20 szt. Preparat zawiera chlorowodorek efedryny, wyciąg suchy z korzenia lukrecji, saponinę. złoż. preparat o działaniu wykrztuśnym. Pobudza czynność wydzielniczą błon śluzowych górnych dróg oddechowych, powoduje rozrzedzenie wydzieliny śluzowej, nasilenie ruchów nabłonka rzęskowego i wyzwolenie odruchów wykrztuśnych. Działa dodatkowo przeciwzapalnie i odkażająco na błonę śluzową jamy ustnej i gardła.
  Wskazania: Kaszel oraz stany zapalne górnych dróg oddechowych i oskrzeli.
  Przeciwwskazania: Nie należy podawać równocześnie innych preparatów zawierających efedrynę. Nie stosować u dzieci do 3 r.ż. oraz w chorobie wrzodowej żołądka.
  Działanie niepożądane: Po przedawkowaniu może wystąpić wzrost ciśnienia krwi oraz pobudzenie psychiczne (obecność efedryny).
 • Tussipect® syrop - prep.złoż. (Ephedrine hydrochloride , Saponin , Thymus extr. ); prod. Herbapol-Poznań syrop: fl. 140 g 5 ml syropu zawiera 4,35 mg chlorowodorku efedryny, 622 mg wyciąg tymiankowego oraz 1,43 mg saponiny. złoż. preparat o działaniu wykrztuśnym. Pobudza czynność wydzielniczą błon śluzowych górnych dróg oddechowych, powoduje rozrzedzenie wydzieliny śluzowej, nasilenie ruchów nabłonka rzęskowego i wyzwolenie odruchów wykrztuśnych. Działa dodatkowo przeciwzapalnie i odkażająco na błonę śluzową jamy ustnej i gardła.
  Wskazania: Kaszel oraz stany zapalne górnych dróg oddechowych i oskrzeli.
  Przeciwwskazania: Nie należy podawać równocześnie innych preparatów zawierających efedrynę. Nie stosować u dzieci do 3 r.ż. oraz w chorobie wrzodowej żołądka.
  Działanie niepożądane: Po przedawkowaniu może wystąpić wzrost ciśnienia krwi oraz pobudzenie psychiczne (obecność efedryny).
 • Sirupus Pini® compositus; prep.złoż. (Calcium lactate , Chelidonium extr., Codeine phosphate , Foeniculum extr., Pinus extr. ); Expectorans-produkt Herbapol-Wrocław; syrop: fl. 125 g-100 g preparatu zawiera: 6,6 g extr. Pini fluidum; 0,16 g extr. Chelidonii fluidum; 1,0 g tinc. Foeniculi; 1,0 g Calcium lacticum; 0,05 g Codeinum phosphoricum; 0,1 g Acidum phosphoricum. Preparat działa wykrztuśnie, przeciwkaszlowo, przeciwzapalnie oraz spazmolitycznie na mięśnie gładkie oskrzeli.
  Wskazania: Pomocniczo w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych z intensywnym kaszlem i uczuciem duszności.
  Przeciwwskazania: Nie stosować w czasie ostrego napadu astmy oskrzelowej, ostrej niewydolności oddechowej. Nie podawać łącznie z lekami z grupy benzodiazepiny i pochodnymi kwasu barbiturowego. Nie podawać dzieciom do 4 r.ż.
 • Sirupus Tussipini® prep.złoż. (Calcium lactate , Chelidonium extr., Codeine phosphate , Foeniculum extr., Pinus extr. ); Expectorans-produkt Hasco-Lek; syrop: fl. 125 g - 100 części preparatu zawiera 6,6 części płynnego wyciągu sosnowego; 0,16 części wyciągu płynnego z glistnika; 1 część nalewki z kopru włoskiego, 1 część mleczanu wapnia; 0,05 części fosforanu kodeiny; 0,1 części kwasu ortofosforowego. Preparat działa wykrztuśnie, przeciwkaszlowo, przeciwzapalnie oraz spazmolitycznie na mięśnie gładkie oskrzeli.
  Wskazania: Stany nieżytowe górnych dróg oddechowych, którym towarzyszy kaszel.
 • Sirupus Tussipini® D prep.złoż. (Calcium lactate , Chelidonium extr., Foeniculum extr., Pinus extract) Expectorans-produkt Hasco-Lek -syrop: fl. 125 g - 100 g syropu zawiera 6,6 g płynnego wyciągu sosnowego; 0,16 g wyciągu płynnego z glistnika; 1 g nalewki z kopru włoskiego - 1 g mleczanu wapnia; 0,1 g kwasu ortofosforowego. Preparat zawiera nie więcej niż 9% obj. etanolu. Preparat działa wykrztuśnie, przeciwkaszlowo, przeciwzapalnie oraz spazmolitycznie na mięśnie gładkie oskrzeli.
  Wskazania: Pomocniczo w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, którym towarzyszy kaszel, uczucie duszności i gęsta wydzielina.
  Przeciwwskazania: Ostry napad astmy oskrzelowej, ostra niewydolność oddechowa. Dzieci do 4 r.ż. Nie podawać łącznie z lekami z grupy benzodiazepiny i pochodnymi kwasu barbiturowego.
 • Sirupus Verbasci; Verbascum extract; Expectorans-produkt Hasco-Lek; syrop: (253 mg/5 ml) fl. 125 g-100 g syropu zawiera 15,0 g wyciągu płynnego z dziewanny. Preparat działa wykrztuśnie, rozkurcza mięśnie gładkie oskrzeli, upłynnia zalegającą wydzielinę oskrzelową i ułatwia odkrztuszanie.
  Wskazania: Nieżyty górnych dróg oddechowych. Pomocniczo w przeziębieniach, stanach zapalnych gardła i oskrzeli.
  Przeciwwskazania: Dzieci poniżej 6 r.ż. (preparat zawiera etanol).
linki sponsorowane, reklamy
markowy kolagen - KOLAGEN_cito kolagen na paznokcie - KOLAGEN_cito górskie spływy kajakowe - KOLAGEN_cito produkty dla sportowców - KOLAGEN_cito rzut młotem - KOLAGEN_cito produkty z kolagenu - KOLAGEN_cito produkty dla sportowców - KOLAGEN_cito karate - KOLAGEN_cito zielarnia szałwia - Cukierki_Szalwiowe najlepsze w aptece szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe produkty - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na kaszel tabletki szałwia - Cukierki_Szalwiowe na kaszel palacza szałwia - Cukierki_Szalwiowe gdy boli gardło szałwia - Cukierki_Szalwiowe najlepsze w aptece szałwia - Cukierki_Szalwiowe dla sedniorów - szałwia - Cukierki_Szalwiowe dla całej rodziny - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe cukierki - aronia - Cukierki_Aroniowe dla sedniorów - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe produkty - aronia - Cukierki_Aroniowe cukierki ziołowe - aronia - Cukierki_Aroniowe apteka - aronia - Cukierki_Aroniowe dla całej rodziny - aronia - Cukierki_Aroniowe nowości z zielarni - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe cukierki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe na odporność - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe w aptekach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ładne paznokcie - Cukierki_Pokrzywowe oczyszczenie organizmu - Cukierki_Pokrzywowe dla całej rodziny - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe na odporność - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe wzmocnienie organizmu - Cukierki_Pokrzywowe na odporność - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe dla całej rodziny - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe specjały - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe dla całej rodziny - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości z zielarni - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości z apteki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe specjały - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe produkty z aloesu i trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości z zielarni - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe specjały - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa dla całej rodziny - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa co dobrego - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa przeciw stresowi - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa na wzmocnienie - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zielarnia - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe cukierki - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez apteka - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe cukierki - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowości z zielarni - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez zielarnia - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez właściwości czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez właściwości czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe produkty - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe produkty z głogu - Cukierki_Glogowe w zielarniach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki głogowe - cukierki - Cukierki_Glogowe ziołowe cukierki - cukierki głogowe - Cukierki_Glogowe apteka - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki z ziołami - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości z apteki - melisa - Cukierki_Melisowe przeciw stresowi - melisa - Cukierki_Melisowe dla całej rodziny - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe produkty - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe cukierki - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe dla sedniorów - melisa - Cukierki_Melisowe zioła - melisa - Cukierki_Melisowe na wzmocnienie - melisa - Cukierki_Melisowe zielarnia - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe cukierki - waleriana - Cukierki_Walerianowe na wzmocnienie - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe wspomaganie - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe cukierki - cukierki walerianowe - Cukierki_Walerianowe ziołowe cukierki - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe produkty - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe wspomaganie - waleriana - Cukierki_Walerianowe wędkarstwo - Dezodorant_SuperDeo wędkarstwo - Dezodorant_SuperDeo skok o tyczce - Dezodorant_SuperDeo brydż - Dezodorant_SuperDeo lekkoatletyka - Dezodorant_SuperDeo lekkoatletyka - Dezodorant_SuperDeo siatkówka - Dezodorant_SuperDeo dla piłkarzy - Dezodorant_SuperDeo
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.