Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Anzelma, Feliksa Niedziela 21. Kwietnia 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Profilaktyka zaburzeń mowy
Dysponujemy coraz większą wiedzą na temat rozwoju psychofizycznego i profilaktyki zdrowotnej naszych dzieci, ale czy wiemy, że jako rodzice mamy również istotny wpływ na prawidłowy rozwój mowy? Praktyka logopedyczna w przedszkolu i w szkole pokazuje, że zaburzenia mowy u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym są zjawiskiem dość powszechnym, choć nie zawsze nieuniknionym.

Zaburzenia mowy mogą być skutkiem nie tylko czynników wewnętrznych,
takich jak wolniejsze tempo dojrzewania układu nerwowego, uszkodzenie struktur mózgowych, nieprawidłowa budowa narządu mowy, wada słuchu, czy też upośledzenie umysłowe. Niektóre z podanych poniżej przykładów ukazują ścisły związek pomiędzy zaburzeniami mowy, a niewłaściwymi czynnikami działającymi w środowisku dziecka.
 • Nieprawidłowa artykulacja w mowie dorosłych skutkuje przyswajaniem przez dziecko wadliwego wzorca wymowy. Ucho dziecka rejestruje wszystkie usłyszane dźwięki - jeśli np. używamy zdrobnień i spieszczeń, zniekształcając przy tym wymowę głosek, dziecko będzie uczyć się od nas błędnej artykulacji. A to z kolei może w przyszłości stać się przyczyną seplenienia.
 • Zbyt długie karmienie dziecka butelką i używanie smoczka powodują niewłaściwe (zbyt płaskie) ułożenie języka. Brak pionizacji języka uniemożliwia poprawną artykulację niektórych spółgłosek i może prowadzić do seplenienia (bocznego lub międzyzębowego).
 • Pozwalanie dziecku na ssanie palców sprzyja powstawaniu wad zgryzu. Jedną z nich jest tzw. zgryz otwarty, będący przyczyną seplenienia międzyzębowego (język wpada w szczelinę między zębami i uniemożliwia prawidłową wymowę).
 • Brak kontaktu językowego z dzieckiem, słaba stymulacji do mówienia, zaniedbania emocjonalne, czy też wychowawcze mogą w poważnym stopniu opóźnić rozwój mowy i powodować jej zaburzenia.


Podstawowe działania profilaktyczne, pozwalającce zapobiegać niektórym zaburzeniom mowy:
 • Dbałość o prezentowanie poprawnego wzorca wymowy,
 • Odstawienie smoczka i butelki w odpowiednio szybkim czasie,
 • Niepozwalanie dziecku na ssanie palców,
 • Dbałość o kontakty językowe z dzieckiem (opowiadanie i czytanie bajek, wierszyków, śpiewanie piosenek, kąpiel słowna, rozmowa i zabawa),
 • Dbałość o przyjazną i ciepłą atmosferę wokół dziecka, stworzenie poczucia komfortu i�bezpieczeństwa,
 • W miarę możliwość karmienie naturalne dziecka (karmienie piersią w przeciwieństwie do sztucznego pozwala na ćwiczenie mięśni aparatu mowy),
 • Dbałość o prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego (odpowiednia pielęgnacja noska w celu zapewnienia drożności, niedopuszczanie do nawyku oddychania buzią).
 • Dbałość o prawidłowe funkcjonowanie narządu słuchu (unikanie hałasu, zapobieganie i leczenie infekcji uszu, które mogą spowodować uszkodzenie słuchu).


linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij