Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Teodora, Seweryna Sobota 23. Października 2021r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Włosy łakną białka z siarką


Apetyt na białko z siarką
Łodyga włosa codziennie rośnie 3,0 - 0,35 mm. Dlatego „fabryka” łodygi – macierz włosa bez przerwy łaknie białek budulcowych. Podstawowym budulcem włosa jest rogowaciejące białko – keratyna. Keratyna tak jak każde białko zbudowana jest aminokwasów. Różni się tym od innych białek tym, że zawiera dużo siarki, która nadaje jej twardą konsystencję, siłę i sprężystość. Dlatego komórki - budowniczowie włosa łakną przede wszystkim aminokwasów nasyconych siarką budowniczowie włosa łakną przede wszystkim aminokwasów nasyconych siarką.

Włosy stale rosną i dlatego łakną pokarmu
Pod skórą głowy działa ponad 100�000 „mikro-fabryk” włosów, w których nieustannie wre produkcja. W każdej z nich działają miliony komórek macierzystych. Komórki te szybko się dzielą. Po każdym podziale na dwie mniejsze – potomne muszą szybko odbudować utraconą wielkość składników morfologicznych. Dlatego potrzebują dużo energii, białkowego budulca i innych środków odżywczych.

Rys. 1 Korzeń włosa - miejsce intensywnej budowy łodygi włosa

Na rysunku uwidoczniono:
 • rosnącą łodygę włosa (górna część korzenia włosa, która stopniowo rogowacieje i po wyrośnięciu ponad skórę stanie się widoczną dla oczu łodygą włosa)
 • brodawkę włosa – zasilaną w substancje odżywcze naczyniami krwionośnymi (naczynia niewidoczne na rys.)
 • cebulkę włosa – obszar podstawy korzenia włosa obejmujący komórki brodawki i macierzy włosa
 • obszar MACIERZY włosa, w którym zlokalizowane są intensywnie dzielące się komórki macierzyste włosa tworzące przyrost łodygi włosa
 • komórki rozrodcze opuszki – tzw. komórki macierzyste włosa - widoczne u podstawy macierzy włosa


Siarka wzmacnia łodygi włosów
Aby włosy były silne w pokarmie powinny być produkty zawierające biologicznie dostępną siarkę. Dowodzi tego fakt, że aminokwasy pobrane z łodygi zdrowego włosa zawierają, aż do 5,5% czystej siarki! Dodajmy, że jest to siarka wcześniej implantowana w keratynowo rogową strukturę łodygi włosa. Dzięki tej implantacji łodyga włosa jest silna i sprężysta. Siarka cementuje bowiem wiotkie tworzywa włosa w sprężystą strukturę wysmukłej łodygi. Aby tak się stało – siarka pokarmowa musi się związać z dwoma aminokwasami tzw. wiązaniem siarczkowym. Jeden z nich to cysteina a drugi metionina . Te dwa zwierzęce aminokwasy są kluczowymi cegiełkami budulcowymi dla silnej mechaniki włosa. Dodajmy, że w wielu białkach, które codziennie zjadamy siarka jest już związana biochemicznie z tymi aminokwasami. Dodajmy, że zawartość we włosach dominuje aminokwas cystyna. Jego zawartość jest nieco zmienna, gdyż zależy od wieku i koloru włosów.

Białko z pokarmu dla włosów – ale jakie?
Już wiemy, że najlepszym surowcem do budowy włosa są białka zawierające dwa aminokwasy siarkowe wzmacniające mechanikę włosa – jeden to cysteina a drugi metionina. Dodajmy, że w ustroju aminokwas cysteina jest przemieniany w pochodną od niej cystynę, która stanowi ok. 90% składu keratynowej łodygi włosa. Potwierdzeniem tego jest wzorcowy skład chemiczny łodyg zdrowych i silnych włosów. Aż w ok. 97% zbudowane są z cystyny i metioniny. Dlatego komórki macierzy włosa zgłaszają największe zapotrzebowanie na te aminokwasy.

Siarka zapewnia siłę i sprężystość włosa
Keratyna jest niezwykłą substancją.� To białko zbudowane jest z kilkunastu rodzajów aminokwasów, wśród których na szczególną rolę pełnią wspomniana wyżej cysteina i metionina zawierające siarkę. W sumie składa się z długiego szeregu cząstek aminokwasów, z wspomnianą dominantą cystyną, z domieszką metioniny. W korze włosa – strukturze nośnej jego łodygi – dominuje keratyna o układzie przestrzennym alfa, w której cząsteczki mają kształt tzw. helisy alfa. (rys 1.

W tym układzie cegiełki aminokwasy te są spiralnie owinięte ze ściśle określoną gęstością "zwojów", wokół powierzchni bocznej „wirtualnego” walca. Im plantowane w tym łańcuchu cząstki keratyny są scementowane ze sobą silnymi wiązaniami dwusiarczkowymi. Dzięki tym wiązaniom spajających najbliższe sobie cząstki korowe włókna keratyny stają się tworzywem niezwykle silnym, sprężystym i odpornym na szkodliwe działanie wielu żrących związków

Siarka zaimplantowana w keratynę utwardza ją i nadaje sprężystość.
W prawidłowo zbudowanej łodydze włosa pomiędzy cegiełkami aminokwasów powstają wspomniane już wiązania dwusiarczkowe. Wg. teoretyków chemii wiązania te zwane też disulfidowym są najsilniejszym z możliwych dla cementowania białkowych struktur ciała. Jeśli w długim łańcuchu mostków dwusiarczkowych spajających cegiełki aminokwasy nie ma wad – to włosy są bardzo silne, gibkie i niełamliwe. Słowem - silne dwusiarczkowe wiązania zapewniają włosom sprężystość, niełamliwość, siłę – a w konsekwencji urodę.

Droga siarki z talerza do włosów
Obfitują w biodostępną siarkę zwierzęce białka (mięso, nabiał, jaja, itp.). Zawierają one wspomniane wyżej aminokwasy siarkowe – cysteinę i metioninę. Aminokwasy „siarkowe” wchłonięte w jelitach drogą krwi wpływają do brodawki korzenia włosa. Następnie są zaabsorbowane przez komórki macierzy i opuszki włosa będące zbiorową „fabryką” długich łodyg włosów głowy. W tych samo modyfikujących się komórkach macierzystych włosa aminokwasy ulegają licznym przemianom metabolicznym pod wpływem genów i enzymów oraz wyspecjalizowanych budowniczych łodygi włosa - tzw. keranocytów. W trakcie tych procesów wytwarzane jest białko konstrukcyjne włosa – keratyna. Siarka jako cementująca to białko chemiczna spoina jest metabolicznie implantowana w keratynę. Dostępność siarki związanej z cysteiną i metioniną w komórkach macierzy włosa – keratynocytach - warunkuje poprawność mechaniczną rogowych włókien keratyny. Tym samym decyduje o tym czy włos jest silny i niełamliwy.

Rys.2. Większość komórek potomnych macierzy zamienia się w keratynocyty wytwarzające rogowaciejące białko – keratynę


Źródła siarki w diecie:
Organizm pozyskuje siarkę dla włosów głównie z białek zwierzęcych. Znaczące ilości aminokwasów zawierających biodostępną siarkę są w mięsie ssaków i jego przetworach, w jajach, w rybach, drobiu, owocach morza. Ponadto znaczne ilości mniej biologicznie dostępnej siarkę znajdziemy w niektórych produktach roślinnych takich jak: zarodki pszenne, soja, płatki owsiane, otręby pszenne, w niektórych warzywach takich jak np. cebula, czosnek, rzodkiewka, rzepa, kalarepa, rzeżucha, roślinach strączkowych, itp.

Reasumując:
O zdrowiu i wyglądzie całej fryzury decydują w pierwszym rzędzie pokarm który jemy, a najbardziej białka i zawarte w nich aminokwasy siarkowe. Jednak dla wzrostu zdrowych i ładnych włosów niezbędne są również substancje energetyczne oraz liczne witaminy i jony metali. Niezbędne włosom witaminy to kompleks witamin z grupy B oraz witaminy antyutleniacze – witamina A, C i E. Do substancji korzystnie wpływające na kondycję i wygląd włosów zaliczamy biopierwiastki: siarkę, żelazo, cynk, miedź, krzem, jod, magnez, miedź, selen, krzem, itp. Witaminy i minerały uczestniczą w podziałach komórek macierzysych włosa służących wzrostowi włosa, w tym w wytwarzaniu białka keratyny dla wzrostu łodygi włosa. Występują wewnątrz komórek wytwórczych, jako cząstki enzymów i hormonów oraz ich aktywatory. Bez udziału witamin i jonów metali zamarły by procesy fizjologiczne służące budowie łodygi włosa . Niektóre witaminy i minerały stanowią też ważne elementy mechaniczno-konstrukcyjne implementowane w łodygę włosa. Bez ich uczestnictwa w produkcji rogowej łodygi włosa nie powstałby piękny i niełamliwy włos.

Piśmiennictwo
 1. Biochemia Harpera- Robert K. Murray i inni Wyd, Lek. PZWL, 2004
 2. Biochemia witamin – witaminy grupy B i koenzymy Piotr Moszczyński, Rita Pyć; PWM, 1998
 3. Anatomia i fizjologia włosa, Dr med. Urszula Kozłowska, specjalista dermatolog, Akademia Medyczna w Warszawie – artykuł nie publikowany, dostępny u autora i w portalu PFM.PL (i Capivit HydroControl-preparat zawierający olej z nasion ogórecznika, zapobiegający nadmiernej przeznaskórkowej utracie wody ) Autor: Dr n. med. Urszula Kozłowska - Akademia Medyczna w Warszawie
 4. Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka; autorzy: Anna Lis, Dominika Wcisło-Dziadecka, Grażyna Kamińska, Ligia Brzezińska-Wcisło; Postępy Dermatologii i Alergologii 5/2003 - XX, s 260-266
 5. Biologia komórek macierzystych naskórka oraz ich znaczenie w medycynie; autorzy: Michał Pikuła, Piotr Trzonkowski Zakład Immunologii Klinicznej i Transplantologii, Gdański Uniwersytet Medyczny- Postepy Hig Med Dosw. (online), 2009; 63: 449-456
 6. Komórki macierzyste cebulek włosów alternatywą dla embionalnych komórek macierzystych - oryginalna publikacja: Yao Fei Hu, Zhi-Jian Zhang, Maya Sieber-Blum, “An Epidermal Neural Crest Stem Cell (EPI-NCSC) Molecular Signature”, Stem Cells Vol. 24 No. 12 December 2006, pp. 2692 -2702, doi:10.1634/stemcells.2006-0233.
 7. Znaczenie wybranych odkryć biologii molekularnej w fizjologii i patologii włosa; Borgis - Nowa Medycyna 3/2002; Małgorzata Ratka, Przemysław M. Płonka z Zakładu Biofizyki Instytutu Biologii Molekularnej i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
 8. PODSTAWOWE ZASADY ŻYWIENIA OPTYMALNEGO - Jan Kwaśniewski, Tomasz Kwaśniewski, Wyd. własne Warszawa 1998; http://dr-kwasniewski.
 9. Magnez pierwiastek energii – dr n. med. Henryk Dudek, wyd. PiK Eneteya 1999
 10. Nauka o chorobach wewnętrznych. Zaburzenia przemiany materii IV, Witold Orłowski; PZWL, 1991
 11. Publikacje internetowe dr dr Henryk Różański doktor nauk biologicznych z zakresu medycyny Absolwent Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu;. Praca doktorska wykonana pod kierunkiem prof. dr hab. med. Romana Meissnera na I Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. ; http://www.luskiewnik.gower.pl/pantothenic.html
 12. Mała Encyklopedia Medycyny PWN 2000 r., Wikipedia ON-LINE i inne enc.intern.


OPRAC. mgr Edward Ozga Michalski
linki sponsorowane, reklamy
siatkówka - KOLAGEN_cito boks - KOLAGEN_cito markowy kolagen - KOLAGEN_cito curling - KOLAGEN_cito pierwsze zmarszczki - KOLAGEN_cito curling - KOLAGEN_cito gęstsze włosy - KOLAGEN_cito narty wodne - KOLAGEN_cito jedzenie lodów szałwia - Cukierki_Szalwiowe przeciw stresowi - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na odporność - szałwia - Cukierki_Szalwiowe najlepsze zioła szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe cukierki - szałwia - Cukierki_Szalwiowe zielarz szałwia - Cukierki_Szalwiowe zielarnia szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe produkty szałwia - Cukierki_Szalwiowe produkty na odporność - aronia - Cukierki_Aroniowe nowości z apteki - aronia - Cukierki_Aroniowe aronia - cukierki - Cukierki_Aroniowe nowości z apteki - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe cukierki - aronia - Cukierki_Aroniowe cukierki z ziołami - aronia - Cukierki_Aroniowe co dobrego - aronia - Cukierki_Aroniowe zioła w cukierkach - aronia - Cukierki_Aroniowe oczyszczenie organizmu - Cukierki_Pokrzywowe na odporność - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe zioła - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe cukierki ziołowe - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe nowości z zielarni - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe cukierki ziołowe - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe nowości z zielarni - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe nowości - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe dla całej rodziny - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe produkty z żeńszenia i imbiru - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe żeńszeń imbir - cukierki - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe produkty - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe specjały - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe przeciw stresowi - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe apteka - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości z apteki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe produkty - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa aloes trawa cytrynowa - cukierki - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa aloes trawa cytrynowa - cukierki - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa właściwości aloesu trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa dla sedniorów - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa dla sedniorów - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty z czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez cukierki czarny bez - cukierki - Cukierki_Czarny_Bez nowości z apteki - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe wspomaganie - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez apteka - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki czarny bez - cukierki - Cukierki_Czarny_Bez dla całej rodziny - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowości z apteki - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe cukierki - cukierki głogowe - Cukierki_Glogowe zielarnia - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe zioła w cukierkach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe cukierki - cukierki głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe cukierki - cukierki głogowe - Cukierki_Glogowe na odporność - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe zielarnia - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki ziołowe - cukierki głogowe - Cukierki_Glogowe nowości z zielarni - melisa - Cukierki_Melisowe cukierki z ziołami - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe wspomaganie - melisa - Cukierki_Melisowe na wzmocnienie - melisa - Cukierki_Melisowe na wzmocnienie - melisa - Cukierki_Melisowe przeciw stresowi - melisa - Cukierki_Melisowe na odporność - melisa - Cukierki_Melisowe w aptekach - melisa - Cukierki_Melisowe dla sedniorów - waleriana - Cukierki_Walerianowe apteka - waleriana - Cukierki_Walerianowe dla sedniorów - waleriana - Cukierki_Walerianowe cukierki ziołowe - cukierki walerianowe - Cukierki_Walerianowe nowości z zielarni - waleriana - Cukierki_Walerianowe zioła - waleriana - Cukierki_Walerianowe nowości - waleriana - Cukierki_Walerianowe zielarnia - waleriana - Cukierki_Walerianowe bieg z przeszkodami - Dezodorant_SuperDeo windsurfing - Dezodorant_SuperDeo maraton - Dezodorant_SuperDeo dla sportowców - Dezodorant_SuperDeo nurkowanie z rurką - Dezodorant_SuperDeo podnoszenia ciężarów - Dezodorant_SuperDeo badminton - Dezodorant_SuperDeo dezodorant dla kobiet - Dezodorant_SuperDeo
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.