Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Ludwika,Luizy Niedziela 25. Sierpnia 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Witamina B3 w budowie łodygi włosa
Witamina B3 (PP) – o nazwie chemicznej - niacyna - składa się z kompleksu dwóch związków: kwasu nikotynowego i amidu kwasu nikotynowego (nikotynamid). Obydwa związki są równorzędnymi źródłami pokarmowymi witaminy i są substytucyjne.

Wpływ witaminy B3 na stan skóry i włosów: [3]
Niacyna bierze udział w podstawowych komórkowych przemianach metabolicznych – w przemianie węglowodanowej, w biosyntezie tłuszczów, w przemianie nukleotydów i barwników pirogowych oraz w metabolizmie niektórych aminokwasów. W tych funkcjach jest współodpowiedzialna za dostawy energii dla wzrostu włosów, jak i za prawidłową budowę łodygi włosa, gdyż wpływa na komórkową biosyntezę elementów morficznych tkanek łodygi włosów.

Rola ogólnoustrojowa witaminy
Niacyna w połączeniu z adeniną, rybozą i kwasem pirofosforowym tworzy koenzym dehydrogenaz, licznych i aktywnych enzymów biorących udział w procesach utleniania i redukcji węglowodanów, kwasów tłuszczowych i aminokwasów. Łącznie z witaminą C i metioniną przyspiesza regenerację purpury wzrokowej. Niacyna odgrywa ważną rolę w metabolizmie skóry, mięśni, obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Pobudza wydzielanie soku żołądkowego, wzmaga perystaltykę jelit.

Składnik kosmetyków
Dzięki swej wszechstronnej roli niacyna w postaci niacynamidu wykazuje korzystne działanie zdrowotne i estetyczne, jako kosmetyk – a przy tym jest bardzo dobrze tolerowana (nie powoduje podrażnień). Stosowana jest w np. kosmetykach przeciwzmarszczkowych ze względu na działanie antyoksydacyjne, jak też ze wzglądu na zwiększanie bariery ochronnej skóry ( udział w syntezie ceramidów) oraz dla poprawy nawilżenia skóry. i Łagodzi też podrażnienia skóry ze strony rozszerzonych mikronaczynek. Ponadto znacząco poprawia wygląd skóry: niweluje zaburzenia jej faktury, redukuje zmarszczki, rozjaśnia plamki pigmentowe. Niacynamid jako antyoksydant stosowany jest też zewnętrznie w celu fotoprotekcji (ochrony przed działaniem immunosupresyjnym i karcynogennym ultrafioletu).
Jako regulator biosyntezy tłuszczów jest użyteczny w kosmetykach przeciwtrądzikowych (zmniejsza produkcję łoju, zwęża pory). Niacynamid jest też częstym składnikiem szamponów, odżywek i toników stosowanych w celu pielęgnacji włosów i skóry owłosionej, jest składnikiem bardzo bezpiecznym (nietoksycznym) i bardzo dobrze tolerowanym (nie wywołuje podrażnień). Preparaty niacyny stosowane 6 miesięcy w kontrolowanym badaniu klinicznym zewnetrznie na skóre owłosioną głowy przez łysiejące kobiety spowodowały poprawę objętości włosów.

Rola w pozyskiwaniu energii dla wzrostu włosów
Niacyna jest jednym z kluczowych regulatorów przemiany podstawowego „surowca’ energetycznego glukozy na wysokoenergetyczny związek fosforowy – ATP (adenozynotrójfosforan). Jej aktywna biologicznie postać – NAD+ we współdziałaniu z enzymami dehydrogenazami – jest dawcą i biorcą elektronów w procesach oddychania komórkowego i jako taka uczestniczy w komórkowym spalaniu glukozy w cyklu Krebsa. Współdziałając z dehydrogenazami NAD+ działa zwykle jako akceptor wodoru, przekształcając się w NADP+. Ten z kolei jest dawcą atomów wodoru dla innych ogniw łańcucha oddechowego. Szczególnie dla flawoproteid, białkowych enzymów (zawierających jako składnik niebiałkowy ryboflawinę) – sterujących pozyskiwaniem energii w postaci ATP. Podkreślmy też, że niacyna uczestniczy w przetwarzaniu energii wiązań chemicznych substancji pokarmowych na ten wysokoenergetyczny związek fosforowy współdziałając z witaminą B1 (tiaminą) oraz witaminą B2 (ryboflawiną).

Niacyna poprawia ukrwienie skóry i … bilans hormonalny
Jeśli przyjmiemy dawkę witaminy B3, już po kilku chwilach poczujemy pieczenie policzków i i skóry głowy oraz zobaczymy na twarzy wyraźne rumieńce. Witamina B3 wpływa bowiem bezpośrednio na układ krążenia – udrażniając przepływ krwi w naczyniach zaopatrujących komórki skóry. Niacyna przyjęta drogą pokarmową szczególnie silnie pobudza ukrwienie skóry głowy i twarzy. Dzięki temu zwiększa się dostawa krwi do włosów wraz z zawartymi w niej substancjami energetycznymi, tlenem i witaminami. Ma to niewątpliwie korzystny wpływ na kondycję włosów. Witamina B3 po dostaniu się do osocza krwi obniża poziom złego cholesterolu LDL i podnosi poziom dobrego HDL. W dłuższej perpektywie czasowej zapobiega to nie tylko miażdżycy tętnic, ale poprzez normalizację cholesterolu i lipidów we krwi niacyna może wpływać korzystnie na bilans hormonów płciowych – w tym bilans nieobojętnych dla skóry i włosów estrogenów i progesteronu. Te hormony płciowe są bowiem syntetyzowane w tzw. komórkach steroidogennych ustroju, pod warunkiem, że cytoplazma tych komórek zawiera optymalną ilość lipidów i cholesterolu. Wspomniane hormony płciowe determinują liczne procesy fizjologiczne w skórze, z których wiele przekłada się na zdrowie i kondycję włosów. Z tego względu niacyna normalizując ilość produkcji hormonów uczestniczy w utrzymaniu witalności skóry. [1,2,7]

O dużym znaczeniu dla ustroju witaminy B3 świadczą ustrojowe objawy niedoboru [3,10]
Przewlekły niedobór niacyny prowadzi do zahamowania oddychania tkankowego, czego skutkiem jest niedobór energii dla komórek – rodzaj rzadkiej dzisiaj awitaminozy B3 zwany pelagrą. Skutki niedoboru to ogólne osłabienie, bezsenność, bóle głowy, trudności z pamięcią, zaburzenia w działaniu układu nerwowego: agresywne zachowanie, wybuchy złości, niepokój, depresje, nadmierna aktywność, pogorszenie stanu skóry, choroby skórne. Dlatego ogólnymi wskazaniami do suplementacji niacyny są: pelagra, biegunka u dzieci, niewydolność wieńcowa, liszaj płaski, trądzik różowaty, neurastenia, stany zmęczenia, zaburzenia czynności przewodu pokarmowego, m.in. w przewlekłym zapaleniu okrężnicy.

Objawy skórne niedoborów niacyny:
Jako pierwsze: nadwrażliwość na światło miejsc odsłoniętych (stan zapalny po nasłonecznieniu na szyi-naszyjnik Casala i grzbietach dłoni). Później; pękanie i pogrubienie skóry warg, stan zapalny języka, owrzodzenia jamy ustnej i czasem na śluzówkach okolicy narządów płciowych. Biegunka, bóle brzucha, psychoza bądź encefalopatia to zaburzenia ze strony innych układów.

Przyczyny niedoboru witaminy B3
Pelagra jest obecnie rzadkością, ale niegdyś występowałą w krajach gdzie podstawę pożywienia stanowiła wyłącznie kukurydza (nie zawiera tryptofanu) lub proso (duża zawartość leucyny). Obecnei wystąpujacymi przyczynami deficytu witaminy jest uboga dieta, alkoholizm, przewlekłe zespoły złego wchłaniania, zespół Hartnupa (wrodzone zaburzenia nerkowego transportu tryptofanu), zespół rakowiaka, stosowanie leków przeciwpadaczkowych - leczenie izoniazydem, niedobory tiaminy i pirydoksyny.

Źródła pokarmowe niacyny: [3,10]
Chude mięso, podroby (wątróbka, serca), drób, ryby, odtłuszczone mleko, ser, fasola, groch, soja, orzechy, , pełne ziarno, grzyby. Uwaga ! Nadmierne spożywanie cukru i słodyczy powoduje utratę ustrojowych zasobów niacyny.

Dawki:
100-300 mg niacynamidu/db leczniczo (niacyna powoduje zaczerwienienie skóry i czasem pokrzywkę i inne podrażnienie skóry). Nie ma praktycznie ryzyka przedawkowania i hiperwitaminozy B3. [3]

Dawkowanie:
Doustnie dla dorosłych zapobiegawczo: 50 mg 2-3 razy dziennie, leczniczo: 200 mg 3-4 razy dziennie (w pelagrze i zaburzeniach czynności przewodu pokarmowego 0,5-1,0 g dziennie). Dzieci doustnie zapobiegawczo 50 mg 1-2 razy dziennie, leczniczo w pelagrze 200-500 mg dziennie. [3,10]

Działanie niepożądane [10]
Przy podawaniu doustnym nie występują, jednak podczas dłuższego stosowania wskazana jest kontrola czynności wątroby.

Piśmiennictwo
 1. Biochemia Harpera- Robert K. Murray i inni Wyd, Lek. PZWL, 2004
 2. Biochemia witamin – witaminy grupy B i koenzymy Piotr Moszczyński, Rita Pyć; PWM, 1998
 3. Anatomia i fizjologia włosa, Dr med. Urszula Kozłowska, specjalista dermatolog, Akademia Medyczna w Warszawie – artykuł nie publikowany, dostępny u autora i w portalu PFM.PL (i Capivit HydroControl-preparat zawierający olej z nasion ogórecznika, zapobiegający nadmiernej przeznaskórkowej utracie wody ) Autor: Dr n. med. Urszula Kozłowska - Akademia Medyczna w Warszawie
 4. Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka; autorzy: Anna Lis, Dominika Wcisło-Dziadecka, Grażyna Kamińska, Ligia Brzezińska-Wcisło; Postępy Dermatologii i Alergologii 5/2003 - XX, s 260-266
 5. Biologia komórek macierzystych naskórka oraz ich znaczenie w medycynie; autorzy: Michał Pikuła, Piotr Trzonkowski Zakład Immunologii Klinicznej i Transplantologii, Gdański Uniwersytet Medyczny- Postepy Hig Med Dosw. (online), 2009; 63: 449-456
 6. Komórki macierzyste cebulek włosów alternatywą dla embionalnych komórek macierzystych - oryginalna publikacja: Yao Fei Hu, Zhi-Jian Zhang, Maya Sieber-Blum, “An Epidermal Neural Crest Stem Cell (EPI-NCSC) Molecular Signature”, Stem Cells Vol. 24 No. 12 December 2006, pp. 2692 -2702, doi:10.1634/stemcells.2006-0233.
 7. Znaczenie wybranych odkryć biologii molekularnej w fizjologii i patologii włosa; Borgis - Nowa Medycyna 3/2002; Małgorzata Ratka, Przemysław M. Płonka z Zakładu Biofizyki Instytutu Biologii Molekularnej i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
 8. PODSTAWOWE ZASADY ŻYWIENIA OPTYMALNEGO - Jan Kwaśniewski, Tomasz Kwaśniewski, Wyd. własne Warszawa 1998; http://dr-kwasniewski.
 9. Magnez pierwiastek energii – dr n. med. Henryk Dudek, wyd. PiK Eneteya 1999
 10. Nauka o chorobach wewnętrznych. Zaburzenia przemiany materii IV, Witold Orłowski; PZWL, 1991
 11. Publikacje internetowe dr dr Henryk Różański doktor nauk biologicznych z zakresu medycyny Absolwent Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu;. Praca doktorska wykonana pod kierunkiem prof. dr hab. med. Romana Meissnera na I Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. ; http://www.luskiewnik.gower.pl/pantothenic.html
 12. Mała Encyklopedia Medycyny PWN 2000 r., Wikipedia ON-LINE i inne enc.intern.


OPRAC. mgr Edward Ozga Michalski
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook