Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Teodora, Seweryna Sobota 23. Października 2021r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Więcej o wzroście włosów
Mamy 100.000-150.000 włosów głowy, które nieustannie rosną i łakną pokarmu Każdy korzeń włosa ma u dołu kolbowate zgrubienie zwane potocznie – cebulką włosa. W tym obszarze korzenia wre wytwórstwo łodygi włosa. Tutaj pracują miliony mikro „fabryk ”, jakimi są komórki macierzy włosa. Komórki te codziennie szybko się dzielą oraz różnicują się w wyspecjalizowane komórki potomne. Nas najbardziej interesuje nas faza wzrostu włosa, a w niej przemiana komórek macierzystych w pracowite keratynocyty produkujące rogową materię włosa białko keratynę.

Dlaczego jednym włosy rosną trochę szybciej a innym wolniej?
Co miesiąc zdrowemu człowiekowi przybywa 1 cm długości każdego włosa. Tempo przyrostu łodygi włosa zależy w pierwszym rzędzie od genów. Włosy na głowie kobiet rosną nieco szybciej niż mężczyzn, jak też występują pewne różnice pomiędzy rasami. Udokumentowano też ponad wszelką wątpliwość, że występują indywidualne różnice tempa wzrostu włosów zależne od wieku. Z powodu starzenia się szybkość wzrostu włosów stopniowo maleje – najszybciej rosną w wieku 15-30 lat. Duży wpływ na włosy ma gospodarka hormonalna. Nie mniejszy ma jakość odżywiania, pory roku, ciężkie choroby ustrojowe. Z w/w czynników mamy pełen wpływ tylko na odżywianie.

Rys. 1 Macierz włosa i inne struktury korzenia - miejsce budowy łodygi włosa

Na rysunku uwidoczniono:
 • rosnącą łodygę włosa (górna część korzenia włosa, która stopniowo rogowacieje i po wyrośnięciu ponad skórę stanie się widoczną dla oczu łodygą włosa)
 • brodawkę włosa – zasilaną w substancje odżywcze naczyniami krwionośnymi (naczynia niewidoczne na rys.)
 • cebulkę włosa – obszar podstawy korzenia włosa obejmujący komórki brodawki i macierzy włosa
 • obszar MACIERZY włosa, w którym zlokalizowane są intensywnie dzielące się komórki macierzyste włosa tworzące przyrost łodygi włosa
 • komórki rozrodcze opuszki – tzw. komórki macierzyste włosa - widoczne u podstawy macierzy włosa


Korzeń włosa zwany jest potocznie cebulką
A to, ze względu na botaniczną analogię, z „kiełkującą” z niego łodygą włosa. Każdy włos zawiera cebulkowaty korzeń współżyjący z nami niemal do końca naszego życia. Z korzenia w ciągu całego naszego życia cyklicznie, aż 20-30 razy(!) wyrasta łodyga włosa a następnie „więdnie” i zanika pod skórą. Łodyga codziennie rośnie ok.3,0-0,35 mm. Dlatego korzenie ciągle łakną białek budulcowych, energii i innych substancji odżywczych. Dostawy tych substancji zasilają korzeń przez port odbiorczy jakim jest brodawka. Z brodawki przesączają się do czekających na nie aktywnych budowniczych łodygi włosa – komórek macierzy.

Włosy nieustannie rosną i łakną pokarmu
Łącznie 100 000 włosów zwykle rosnących na naszych głowach wydłuża się w ciągu miesiąca aż o 1 000 metrów czyli 1 kilometr!!! Dla osiągnięcia tak imponującego przyrostu włosy potrzebują dużo białka, energii oraz witamin i minerałów. Te „czynniki produkcji” włosa muszą dotrzeć w optymalnych ilościach komórkowej mikro-fabryki jaką jest cebulkowaty korzeń włosa.

Drogi zaopatrzeniowe włosów
Odżywce białkowe substancje budulcowe, energetyczne, witaminy i minerały docierają do włosa drogą krwi. Punktem odbiorczym dostaw są brodawki włosa pełniące rolę portu przeładunkowego. Z brodawek substancje odżywcze przesączają się drogą osmozy do komórek macierzystych budujących łodygę włosa. Te komórki są zlokalizowane w kluczowych organach korzenia włosa – w opuszce i jego macierzy.

Macierz włosa – linia produkcyjna jego łodygi
Producentami łodygi włosa są komórki macierzy włosa i ich kreatywne komórki potomne zlokalizowane na obrzeżu macierzy (rys 2). Tworzą one zgrany zespół budowniczych umiejscowiony są w wybrzuszeniu mieszka włosowego zwanym opuszką i w pobliskim obszarze zwanym macierzą włosa. Komórki macierzyste cechują się zdolnością rozprzestrzenia się poprzez wędrówkę w obszarze macierzy. Ponadto mają nieograniczoną zdolnością do samoodnowy oraz do etapowych przekształceń morfologicznych w inne wyspecjalizowane komórki i tkanki włosa. Dodajmy, że kolejne etapowe podziały tych komórek prowadzą do radykalnej morfologicznej i chemicznej metamorfozy – przemieniają się w wyspecjalizowane komórki potomne produkujące masę rogową włosa. Te nowopowstałe komórki to tzw. keranocyty. Keratynocyty to wyspecjalizowane komórki potomne wytwarzające rogowe tworzywo łodygi włosa. Te szybko mnożące się komórki – swymi podziałami i zdolnością przemiany morfologicznej, w tym rogowacenia – tworzą przyrost włosa. [ 5]

Rys.2. Keratynocyty opuszki wytwarzają rogowaciejące białko – keratynę


Keratynocyty - producenci masy rogowej włosa
Keratynocyty, jako potomkowie komórek macierzystych zachowują zdolności dalszych przemian morfologicznych. Jedne z nich zamieniają się w wysmukłe włókna keratynowo-rogowe, a inne według innej instrukcji genetycznej zamieniają się „rybie łuski” osłonki rdzenia włosa. W tym ostatnim przypadku keratynowe blaszki rogowe osłaniają rdzeń włosa przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi.
Dodajmy, że w podobnych fizjologicznie kreatywnych procesach powstaje rogowa osłona skóry oraz paznokci.

Włosy nieustannie rosną dzięki keranocytom
Keratynocyty przemieszczając się przez macierz włosa – różnicują się i zmieniają swą budowę morfologiczną i skład chemiczny. Stopniowo wypełniają się produkowanym przez siebie białkiem keratyną. Podczas swej wędrówki w macierzy włosa ulegają rogowaceniu wskutek reakcji biochemicznej w strukturze keratyny polegającej na powstawaniu wiązań dwusiarczkowych. Następnie na odwodnieniu keratynocytów, wskutek czego ich metabolizm słabnie, aż wreszcie zamierają. Na końcu tej transformacji stają się dopasowanymi do siebie, wysmukłymi lub spłaszczonymi keratynocytami bezjądrowymi. Ich wnętrze pełne płynnego cytoplazmatycznego białka właściwego żywym komórkom – przekształca się w odwodnione skleroproteiny – czyli w zrogowaciałe białko zawierające głównie usiarczoną keratynę. Usiarczona keratyna jest mechanicznym stabilizatorem włosa o włóknistej strukturze wypełniającej tzw. korę włosa (rys….). Keranocyty mogą też przemienić się w keratynowe łuski osłaniające włos przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, czyli w osłonkę włosa.

Łodyga włosa ma grubość ok. 0,07 - 0,9 mm
W przekroju łodyga składa się z
a/ rdzenia,
b/ warstwy korowej włosa złożonej z mikrowłókien i makrowłókien
c/ warstwy osłonki włosa, zwanej też

Rys 3. Struktura łodygi włosa – przekrój poprzeczny – widoczny rdzeń, kora i osłonka (otoczka)


Keratyna warstwy korowej decyduje i sile i sprężystości włosów
Keratyna jest zbudowana jest z kilkunastu rodzajów aminokwasów, wśród których na szczególną uwagę zasługują te zawierające siarkę. Są to cysteina (17%) oraz metionina (0,5%). Aminokwasy te są owinięte spiralnie wokół powierzchni bocznej „wirtualnego” walca. Łańcuch aminokwasów keratyny jest scementowanych już wspomnianymi silnymi wiązaniami dwusiarczkowymi. Dzięki tym wiązaniom spajających najbliższe sobie cząstki systemy i metioniny keratyna jest tworzywem niezwykle silnym, sprężystym i odpornym na szkodliwe działanie wielu żrących związków oraz wodoszczelnym.

Włosy stale wypadają, ale ich liczba się nie zmniejsza?
Codziennie wypada, a tak naprawdę „usypia” na 3 miesiące kilkadziesiąt włosów i tyleż samo „kiełkuje”. Dlatego każdego dnia możemy utracić około 50-150 włosów. Jest to zwykle zjawisko fizjologiczne, związane z aktualną fazą cyklu wzrostu włosa. W zamian za cebulki przechodzące w stan spoczynku - podejmują nowy cykl wzrostu czasowo uśpione korzenie włosów, co nas odróżnia od zwierząt, które linieją o określonej porze. Rotacyjnie śpi przez 3 miesiące, czyli odpoczywa po kilkudziesięciu miesiącach trudu produkcji łodygi średnio 10 % włosów. „Śpiące” włosy są niewidoczne, gdyż schowały się pod skórę, czyli utraciły łodygę i zredukowały się do podskórnych korzeni zwanych cebulkami. Niektóre włosy wybierają 3 miesięczne wakacje raz na rok; inne co 3-4 lata. Co ciekawe każdy ludzki włos ma genetycznie zagwarantowane ok. 30 cykli takich odpoczynkowych wakacji.Średnio z każdego korzenia, cyklicznie aż 20-30 razy(!) w ciągu naszego życia wyrasta łodyga włosa a następnie „więdnie” i zanika pod skórą.

Włosy nie tylko rosną, ale i starzeją się
Z powodu starzenia się szybkość wzrostu włosów stopniowo maleje – najszybciej rosną w wieku 15-30 lat. Po tym okresie fizjologiczne procesy zasilające wzrost włosów tracą zwykle swe tempo i wydajność. Najczęstszą przyczyną nadmiernej utraty włosów jest zaburzenie krążenia krwi w obrębie macierzy, co wiąże się z upośledzeniem transportu niezbędnych składników budulcowych, witamin (tj. biotyna, kwas pantotenowy, tiamina, ryboflawina, niacyna, kwas foliowy) oraz minerałów (tj. żelazo, cynk, miedź, mangan, jod). Brak odpowiednich składników odżywczych w dużej mierze wynika również z ubogiej diety bądź zaburzeń hormonalnych.

Piśmiennictwo
 1. Biochemia Harpera- Robert K. Murray i inni Wyd, Lek. PZWL, 2004
 2. Biochemia witamin – witaminy grupy B i koenzymy Piotr Moszczyński, Rita Pyć; PWM, 1998
 3. Anatomia i fizjologia włosa, Dr med. Urszula Kozłowska, specjalista dermatolog, Akademia Medyczna w Warszawie – artykuł nie publikowany, dostępny u autora i w portalu PFM.PL (i Capivit HydroControl-preparat zawierający olej z nasion ogórecznika, zapobiegający nadmiernej przeznaskórkowej utracie wody ) Autor: Dr n. med. Urszula Kozłowska - Akademia Medyczna w Warszawie
 4. Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka; autorzy: Anna Lis, Dominika Wcisło-Dziadecka, Grażyna Kamińska, Ligia Brzezińska-Wcisło; Postępy Dermatologii i Alergologii 5/2003 - XX, s 260-266
 5. Biologia komórek macierzystych naskórka oraz ich znaczenie w medycynie; autorzy: Michał Pikuła, Piotr Trzonkowski Zakład Immunologii Klinicznej i Transplantologii, Gdański Uniwersytet Medyczny- Postepy Hig Med Dosw. (online), 2009; 63: 449-456
 6. Komórki macierzyste cebulek włosów alternatywą dla embionalnych komórek macierzystych - oryginalna publikacja: Yao Fei Hu, Zhi-Jian Zhang, Maya Sieber-Blum, “An Epidermal Neural Crest Stem Cell (EPI-NCSC) Molecular Signature”, Stem Cells Vol. 24 No. 12 December 2006, pp. 2692 -2702, doi:10.1634/stemcells.2006-0233.
 7. Znaczenie wybranych odkryć biologii molekularnej w fizjologii i patologii włosa; Borgis - Nowa Medycyna 3/2002; Małgorzata Ratka, Przemysław M. Płonka z Zakładu Biofizyki Instytutu Biologii Molekularnej i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
 8. PODSTAWOWE ZASADY ŻYWIENIA OPTYMALNEGO - Jan Kwaśniewski, Tomasz Kwaśniewski, Wyd. własne Warszawa 1998; http://dr-kwasniewski.
 9. Magnez pierwiastek energii – dr n. med. Henryk Dudek, wyd. PiK Eneteya 1999
 10. Nauka o chorobach wewnętrznych. Zaburzenia przemiany materii IV, Witold Orłowski; PZWL, 1991
 11. Publikacje internetowe dr dr Henryk Różański doktor nauk biologicznych z zakresu medycyny Absolwent Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu;. Praca doktorska wykonana pod kierunkiem prof. dr hab. med. Romana Meissnera na I Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. ; http://www.luskiewnik.gower.pl/pantothenic.html
 12. Mała Encyklopedia Medycyny PWN 2000 r., Wikipedia ON-LINE i inne enc.intern.


OPRAC. mgr Edward Ozga Michalski
linki sponsorowane, reklamy
pierwsze zmarszczki - KOLAGEN_cito lifting skóry - KOLAGEN_cito jędrna skóra - KOLAGEN_cito blizny potrądzikowe - KOLAGEN_cito toczenie się w plastikowej kuli - KOLAGEN_cito bieganie - KOLAGEN_cito skoki na bungee - KOLAGEN_cito rugby - KOLAGEN_cito w zielarniach - szałwia - Cukierki_Szalwiowe cukierki z ziołami - szałwia - Cukierki_Szalwiowe produkty na odporność - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na urlopie szałwia - Cukierki_Szalwiowe nowości z apteki - szałwia - Cukierki_Szalwiowe ładny głos szałwia - Cukierki_Szalwiowe przeciw stresowi - szałwia - Cukierki_Szalwiowe najlepsze zioła szałwia - Cukierki_Szalwiowe cukierki ziołowe - aronia - Cukierki_Aroniowe właściwości aronii - Cukierki_Aroniowe ziołowe cukierki - aronia - Cukierki_Aroniowe produkty na odporność - aronia - Cukierki_Aroniowe w zielarniach - aronia - Cukierki_Aroniowe na wzmocnienie - aronia - Cukierki_Aroniowe aronia - cukierki - Cukierki_Aroniowe ziołowe produkty - aronia - Cukierki_Aroniowe na wzmocnienie - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe nowości z apteki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe zioła - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe zielarnia - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe zielarnia - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe cukierki ziołowe - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe cukierki z ziołami - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe nowości - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe zioła - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zioła w cukierkach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zioła - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości z zielarni - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe dla całej rodziny - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe produkty - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe właściwości żeńszenia imbiru - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa co dobrego - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty z aloesu i trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa cukierki z ziołami - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa cukierki z ziołami - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zielarnia - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa co dobrego - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa na odporność - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez dla sedniorów - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez zielarnia - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez na odporność - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez w zielarniach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowości z apteki - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki czarny bez - cukierki - Cukierki_Czarny_Bez nowości - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowości z zielarni - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe w aptekach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości z apteki - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości z apteki - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe specjały - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe co dobrego - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki ziołowe - cukierki głogowe - Cukierki_Glogowe na odporność - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe na odporność - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe cukierki - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe cukierki melisowe - cukierki - Cukierki_Melisowe ziołowe produkty - melisa - Cukierki_Melisowe apteka - melisa - Cukierki_Melisowe cukierki melisowe - cukierki - Cukierki_Melisowe ziołowe produkty - melisa - Cukierki_Melisowe dla całej rodziny - melisa - Cukierki_Melisowe zioła w cukierkach - waleriana - Cukierki_Walerianowe zioła w cukierkach - waleriana - Cukierki_Walerianowe dla całej rodziny - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe specjały - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe specjały - waleriana - Cukierki_Walerianowe produkty na odporność - waleriana - Cukierki_Walerianowe dla całej rodziny - waleriana - Cukierki_Walerianowe cukierki ziołowe - cukierki walerianowe - Cukierki_Walerianowe dla biegaczy - Dezodorant_SuperDeo pływanie - Dezodorant_SuperDeo biegi na przełaj - Dezodorant_SuperDeo badminton - Dezodorant_SuperDeo dezodorant dla młodzieży - Dezodorant_SuperDeo curling - Dezodorant_SuperDeo apteki internetowe - Dezodorant_SuperDeo gra w kości - Dezodorant_SuperDeo
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.