Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Tomasza, Juliana Wtorek 28. Stycznia 2020r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Niedokrwistość z braku żelaza zagraża wypadaniem włosów
Większość ustrojowego żelaza jest składnikiem hemoglobiny specyficznego białka zawartego w czerwonych krwinkach - erytrocytach, którego funkcją jest przenoszenie tlenu m. in. dla komórek macierzy włosa.. Żelazo jest również składnikiem niektórych enzymów biorących udział w procesach wzrostu włosa. Duży niedobór żelaza powoduje zaburzenie zwane niedokrwistością lub anemią, które zagraża osłabieniem i zahamowaniem wzrostu włosów. W skrajnych może dojść do wypadania włosów.

ABC WIEDZY O ANEMII


Niedokrwistość
Niedokrwistość i jej objawowa postać – anemia – manifestuje się zbyt małą w stosunku do potrzeb organizmu ilością czerwonych ciałek krwi, hemoglobiny i zawartego w nich żelaza. Normą fizjologiczną jest 40 do 160 mikrogramów żelaza w litrze krwi. Szacuje się, że niedokrwistość z niedoboru żelaza dotyczy ok. 25% całej populacji ludzkiej.

Objawy skórne niedokrwistości
bladość skóry śluzówek i spojówek
szorstkość skóry, zanik brodawek
zajady w kącikach ust
łamliwość włosów i paznokci
wypadanie włosów

Anemia – objawy ogólne niedoboru krwinek
O anemii mówimy, gdy obniżona liczba czerwonych ciałek (erytrocytów) we krwi wywołuje chorobowe skutki w postaci:
- spadku sprawności fizycznej ( np. u dziecka wyraźny brak energii i ruchliwości)
- obniżenia się zdolności koncentracji i sprawności umysłowej
- zaburzenia pamięci, pogorszenie nastroju
- zaburzenia rytmu pracy serca
- zmniejszenia się odporności na przeziębienia i infekcje

Ryzyko niedokrwistości zwiększa:Ryzyko niedokrwistości zwiększa:
- ciąża i karmienie piersią u kobiet
- obfite miesiączki
- intensywny wzrost u dzieci
- wyczerpujący wysiłek fizyczny (u sportowców)
- drastyczne odchudzanie się, dieta wegetariańska
- wyniszczające choroby

Niedokrwistość z niedoboru żelaza
Niedokrwistość z niedoboru żelaza (łac. anaemia sideropenica) występuje najczęściej u niemowląt pomiędzy 6-18 miesiącem życia. Przyczyną jest niedostateczne zaopatrzenie organizmu w ten pierwiastek przy zwiększonym jego zapotrzebowaniu. Najczęstszymi przyczynami niedoboru są zmniejszone zapasy żelaza w życiu płodowym, zaburzenia wchłaniania i szybki rozwój.

Niedokrwistość często dotyka kobiety
Szczególnym zagrożeniem dla kobiet jest niedobór żelaza w okresie ciąży. W ciąży żelazo odgrywa szczególną rolę, gdyż pobudza aktywność krwiotwórczą szpiku nakierowaną na potrzeby płodu. Inną typową przyczyną niedokrwistości u kobiet są długotrwałe i obfite krwawienia miesiączkowe.

Błędy dietetyczne, wysiłek fizyczny
Dieta wegetariańska oraz nieracjonalne odchudzanie się zmniejsza drastycznie pulę żelaza zapasowego w ustroju, co może spowodować niedokrwistość. Niedobór żelaza zagraża również sportowcom uprawiających tzw. sporty wytrzymałościowe (długie biegi, chód, kolarstwo, itp.), w tym zwłaszcza osobom starszym uprawiającym takie sporty.

Choroby i niedobór żelaza
Znaczny niedobór żelaza może być spowodowany krwawieniami z różnych narządów (z macicy, z przewodu pokarmowego); przewlekłymi chorobami zapalnymi i infekcyjnymi, chorobami nowotworowymi; upośledzonym wchłanianiem w układzie pokarmowym; wrodzonym i nabytym niedoborem transferyny – specyficznego białka transportującego tlen.

Niedokrwistość w podeszłym wieku
U kobiet po menopauzie i u mężczyzn w piątej dekadzie życia i starszych przyczyną przewlekłego krwawienia, mogą być zmiany dysplastyczne w obrębie układu pokarmowego - polipy jelita grubego, nowotwór jelita grubego. Innym miejscem krwawienia są owrzodzenia żołądka i dwunastnicy. Również w tym przypadku należy wykluczyć obecność zmian o charakterze nowotworowym.

Niedokrwistości niedoborowe
Powinniśmy wiedzieć, że niedokrwistość z powodu żelaza należy to tzw. niedokrwistości niedoborowych. Są to sytuacje w których do upośledzonego wytwarzania czerwonych krwinek (erytrocytów) dochodzi z powodu niedoboru: żelaza, kwasu foliowego, witaminy B12 lub niedoboru miedzi.

SUPLEMENTACJA ŻELAZEM


Kiedy stosować żelazo w tabletkach?
Żelazo w tabletce, czyli suplementację stosujemy w sytuacji niedoboru lub zagrożenia niedoborem. Przypomnijmy, że dotyczy to głównie już wyżej wymienionych grup ryzyka:
kobiet w ciąży i karmiących oraz obficie miesiączkujących, sportowców wyczynowych, osób podejmujących szybkie odchudzanie się, osób stosujących dietę wegetariańską, chorych z zaburzeniami wchłaniania pokarmów, itp.

Gdzie znajdziemy żelazo dobrze przyswajalne?
Podejmując decyzję o suplementacji warto zwrócić uwagę na dobrze przyswajalne glukoniany.itp.

1/ Suplementacja glukonianem żelaza
Terapia glukonianem żelaza znajduje zastosowanie w zapobieganiu i leczeniu niedokrwistości i anemii z niedoboru tego pierwiastka.

Ile żelaza w pigułce powinniśmy aplikować na dobę?
Aby odpowiedzieć na to pytanie należy znać dzienne zapotrzebowanie na żelazo. Wynosi ono:
- u dziewcząt w wieku 14-18 lat – do 20 mg,
- dla zdrowych kobiet pomiędzy 19 a 50 rokiem życia – 18 mg
- w okresie pomenopauzalnym – 8 do 10 mg,
- a u kobiet ciężarnych i karmiących – 30 mg na dobę

Jak upewnić się, że suplementacja jest niezbędna?
Upewniamy się dzięki badaniu laboratoryjnemu. Anemię rozpoznaje się, gdy stężenie hemoglobiny jest niższe niż:
- 12g/l - u nieciężarnych kobiet
- 11g/l lub 10g/l i poniżej - u kobiet ciężarnych i w okresie połogu

Jak wzrasta zapotrzebowanie na żelazo w ciąży?
- o 1 mg na dobę wzrasta zapotrzebowanie w I trymestrze
- o 3 mg na dobę wzrasta zapotrzebowanie w III trymestrze.
Uwaga: częstą przyczyną deficytu żelaza w ciąży są zaburzenia żołądkowo-jelitowe zmieniające niekorzystnie pH w stronę zasadowego.

Czy niedobór żelaza upośledza rozwój płodu i dziecka?
Tak. Anemia w pierwszym i drugim trymestrze ciąży dwukrotnie zwiększa ryzyko porodu przedwczesnego oraz trzykrotnie zwiększa ryzyko urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową. Żelazo jest niezbędne do rozwoju i funkcjonowania mózgu w wypadku jego braku w okresie płodowym i niemowlęcym następuje niedorozwój umysłowy i niedorozwój fizyczny z zaburzeniem koordynacji wzroku i rąk. U niemowląt i dzieci niedokrwistość z niedoboru żelaza powoduje ich gorszy rozwój psychomotoryczny oraz upośledzenie zdolności poznawczych.

Dawkowanie glukonianu żelaza (ASCOFER®)
Zgodnie z informacją producenta preparatu Ascofer jego dawkowanie jest następujące:
• Zapobiegawczo – 1 drażetka 3 razy na dobę po posiłku
• Leczniczo – 2 drażetki 3 razy na dobę

Zasady uzupełniania żelaza
W przypadkach rozpoznania niedokrwistości konieczna jest długotrwała suplementacja, w/w niewielkimi dawkami żelaza. Znaczny wzrost dawki nie zwiększa w sposób istotny ilości wchłoniętego żelaza ze względu na ograniczoną zdolność wchłaniania – tzw. wysycenie białek nośnikowych. Uzasadnione jest również rozłożenie dawki terapeutycznej na kilka dawek w ciągu doby.

ZASADY OSTROŻNOŚCI W SUPLEMANTACJI ŻELAZEM


Objawy niepożądane po doustnym podaniu żelaza
Działanie uboczne przy doustnym leczeniu preparatami żelaza obejmują: ciemne zabarwienie stolca, zaparcia, nudności i nasilenie choroby wrzodowej.

Interakcje żelaza z innymi lekami
Wykazano, że szereg leków wykazuje interakcję z preparatami żelaza. Wchłanianie żelaza zmniejszają środki zobojętniające sok żołądkowy, antybiotyki z grupy tetracyklin, neomycyna, pochodne fluorochinolonu, cholestyramina, sole wapnia i bizmutu oraz wyciągi z trzustki. Doustna suplementacja żelazem powoduje osłabienie działania metyldopy, lewodopy, penicylaminy i tyroksyny.

Toksyczność żelaza
Nadmierna, jatrogenna podaż i wchłanianie żelaza może prowadzić do uszkodzenia tkanek. Przyczyną zatrucia żelazem jest najczęściej masywna hemoliza po przetoczeniu krwi. Dochodzi wtedy do odkładania się hemosyderyny w ustroju, m.in. w erytroblastach.

Piśmiennictwo
 1. Biochemia Harpera- Robert K. Murray i inni Wyd, Lek. PZWL, 2004
 2. Biochemia witamin – witaminy grupy B i koenzymy Piotr Moszczyński, Rita Pyć; PWM, 1998
 3. Anatomia i fizjologia włosa, Dr med. Urszula Kozłowska, specjalista dermatolog, Akademia Medyczna w Warszawie – artykuł nie publikowany, dostępny u autora i w portalu PFM.PL (i Capivit HydroControl-preparat zawierający olej z nasion ogórecznika, zapobiegający nadmiernej przeznaskórkowej utracie wody ) Autor: Dr n. med. Urszula Kozłowska - Akademia Medyczna w Warszawie
 4. Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka; autorzy: Anna Lis, Dominika Wcisło-Dziadecka, Grażyna Kamińska, Ligia Brzezińska-Wcisło; Postępy Dermatologii i Alergologii 5/2003 - XX, s 260-266
 5. Biologia komórek macierzystych naskórka oraz ich znaczenie w medycynie; autorzy: Michał Pikuła, Piotr Trzonkowski Zakład Immunologii Klinicznej i Transplantologii, Gdański Uniwersytet Medyczny- Postepy Hig Med Dosw. (online), 2009; 63: 449-456
 6. Komórki macierzyste cebulek włosów alternatywą dla embionalnych komórek macierzystych - oryginalna publikacja: Yao Fei Hu, Zhi-Jian Zhang, Maya Sieber-Blum, “An Epidermal Neural Crest Stem Cell (EPI-NCSC) Molecular Signature”, Stem Cells Vol. 24 No. 12 December 2006, pp. 2692 -2702, doi:10.1634/stemcells.2006-0233.
 7. Znaczenie wybranych odkryć biologii molekularnej w fizjologii i patologii włosa; Borgis - Nowa Medycyna 3/2002; Małgorzata Ratka, Przemysław M. Płonka z Zakładu Biofizyki Instytutu Biologii Molekularnej i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
 8. PODSTAWOWE ZASADY ŻYWIENIA OPTYMALNEGO - Jan Kwaśniewski, Tomasz Kwaśniewski, Wyd. własne Warszawa 1998; http://dr-kwasniewski.
 9. Magnez pierwiastek energii – dr n. med. Henryk Dudek, wyd. PiK Eneteya 1999
 10. Nauka o chorobach wewnętrznych. Zaburzenia przemiany materii IV, Witold Orłowski; PZWL, 1991
 11. Publikacje internetowe dr dr Henryk Różański doktor nauk biologicznych z zakresu medycyny Absolwent Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu;. Praca doktorska wykonana pod kierunkiem prof. dr hab. med. Romana Meissnera na I Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. ; http://www.luskiewnik.gower.pl/pantothenic.html
 12. Mała Encyklopedia Medycyny PWN 2000 r., Wikipedia ON-LINE i inne enc.intern.


OPRAC. mgr Edward Ozga Michalski
linki sponsorowane, reklamy
mocne stawy - KOLAGEN_cito biodra - KOLAGEN_cito łucznictwo - KOLAGEN_cito problem z cellulitem - KOLAGEN_cito problemy z dziąsłami - KOLAGEN_cito sztafeta - KOLAGEN_cito gładkie ciało - KOLAGEN_cito piękna cera - KOLAGEN_cito częsty kaszel przyczyny szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe specjały - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na urlopie szałwia - Cukierki_Szalwiowe lekarz radzi na gardło szałwia - Cukierki_Szalwiowe na kaszel palacza szałwia - Cukierki_Szalwiowe w aptekach - szałwia - Cukierki_Szalwiowe w aptekach - szałwia - Cukierki_Szalwiowe gdy boli gardło szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe cukierki - aronia - Cukierki_Aroniowe zioła - aronia - Cukierki_Aroniowe nowości z zielarni - aronia - Cukierki_Aroniowe właściwości aronii - Cukierki_Aroniowe ziołowe cukierki - aronia - Cukierki_Aroniowe apteka - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe wspomaganie - aronia - Cukierki_Aroniowe przeciw stresowi - aronia - Cukierki_Aroniowe właściwości pokrzywy - Cukierki_Pokrzywowe nowości z apteki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ładne włosy - Cukierki_Pokrzywowe wzmocnienie organizmu - Cukierki_Pokrzywowe ładne włosy - Cukierki_Pokrzywowe apteka - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe nowości z apteki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe cukierki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe co dobrego - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zielarnia - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości z zielarni - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe w aptekach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe w zielarniach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zielarnia - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe specjały - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe w zielarniach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe apteka - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe produkty - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe specjały - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa na wzmocnienie - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa aloes trawa cytrynowa - cukierki - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zielarnia - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa w aptekach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zielarnia - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez zioła w cukierkach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowości - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki czarny bez - cukierki - Cukierki_Czarny_Bez zielarnia - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez w aptekach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe wspomaganie - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez w aptekach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe wspomaganie - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe co dobrego - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki z ziołami - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe produkty - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe specjały - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe cukierki - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe na odporność - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe w zielarniach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe zielarnia - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe produkty - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe specjały - melisa - Cukierki_Melisowe właściwości melisy - Cukierki_Melisowe ziołowe cukierki - melisa - Cukierki_Melisowe dla sedniorów - melisa - Cukierki_Melisowe co dobrego - melisa - Cukierki_Melisowe apteka - melisa - Cukierki_Melisowe na wzmocnienie - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe cukierki - cukierki walerianowe - Cukierki_Walerianowe w zielarniach - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe cukierki - waleriana - Cukierki_Walerianowe na odporność - waleriana - Cukierki_Walerianowe nowości - waleriana - Cukierki_Walerianowe dla sedniorów - waleriana - Cukierki_Walerianowe produkty na odporność - waleriana - Cukierki_Walerianowe skok o tyczce - Dezodorant_SuperDeo dezodorant - Dezodorant_SuperDeo dezodorant dla kobiet - Dezodorant_SuperDeo szybownictwo - Dezodorant_SuperDeo apteki internetowe - Dezodorant_SuperDeo jazda na snowboardzie - Dezodorant_SuperDeo gra w kręgle - Dezodorant_SuperDeo produkty dla sportowców - Dezodorant_SuperDeo
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook