Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Teodora, Seweryna Sobota 23. Października 2021r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Łysienie plackowate – objawy i leczenie
Ten typ łysienia pojawia się nagle, jako charakterystyczne „placki”. Łysienie plackowate może pojawiać się w każdym wieku, choć najczęściej występuje w 30-40 r.ż. Obszary wyłysienia pojawiają się najczęściej na głowie, zaś skóra zwykle w nich bywa niezmieniona.

PRZYCZYNY ŁYSIENIA PLACKOWATEGO:
- zaburzenia układu nerwowego (nerwice, stres, wstrząsy psychiczne)
- zaburzenia hormonalne towarzyszące chorobom tarczycy i nadnerczy
- choroby o podłożu autoimmunologicznym (bielactwo, toczeń rumieniowy)

Patofizjologiczne przyczyny łysienia plackowatego
Czynniki chorobowe zaburzają podziały macierzy włosa, a to deformuje nowopowstałe komórki tworzące przyrost rogowej łodygi włosa. Powoduje to ścienienie i osłabienie włosów a z czasem ich wypadanie. Objawem są włosy ułamane nad powierzchnią skóry, w dolnej części pozbawione barwnika i ścieńczałe. Zmiany chorobowe mogą obejmować również brodę u mężczyzn, narządy płciowych, doły pachowe, brwi i rzęsy.

OBJAWY ŁYSIENIA PLACKOWATEGO
Żródło: Wikimedia Commons - repetytorium wolnych zasobów

Ten typ łysienia pojawia się nagle.
Ogniska wyłysienia pojawiają się niespodziewanie, jako forma charakterystycznych „placków”. Łysienie plackowate może pojawiać się w każdym wieku, choć najczęściej występuje w 30-40 r.ż. Obszary wyłysienia pojawiają się zwykle na głowie, zaś skóra bywa zwykle w nich niezmieniona.

Gdy przebieg choroby jest złośliwy…
W przypadkach o przebiegu złośliwym dochodzi do zlewania się ognisk bezwłosych - z czasem prowadząc do całkowitego wyłysienia, a nawet do utraty owłosienia na całym ciele (łonowych, pachowych, brwi i rzęs). W niektórych przypadkach obserwuje się ponadto zmiany płytek paznokciowych (zagłębienia, ścieńczenie i zanik płytek). Niekiedy zmiany samoistnie ustępują, ale może dojść dojdzie do nawrotu choroby.

METODY LECZENIA
Pomimo że nie ma specjalistycznego leku na łysienie plackowate, ani żadnych oficjalnie zatwierdzonych substancji, które wspomagałyby leczenie to niekiedy pomagają leki blokujące procesy autoimmunologiczne, leki blokujące działanie androgenów oraz substancje tonujące lub drażniące, np. tzw. uczulacze. Leczenie łysienia plackowatego można wspomagać foto-chemioterapią, w tym światłolecznictwem tzw. metodą PUVA. Zaleca się stosowanie odżywek i preparatów wzmacniających włosy.

Terapie uczulaczami
Uczulacze są to preparaty, które aplikowane miejscowo na skórę głowy wywołują reakcję alergiczną. Reakcja te prowadząc do swędzenia i łuszczenia się skóry pobudzają wzrost włosów. Jeśli substancja czynna preparatu działa skutecznie, nowe włosy odrastają po 3-12 miesiącach. W przypadku łysienia plackowatego najczęściej stosuje się dwa uczulacze miejscowe: SADBE i difenylocyklopropenon (DPCP). Obecnie bada się bezpieczeństwo ich stosowania i ich formułę.

Fotochemioterapia
Fotochemioterapia jest metodą najczęściej stosowaną w przypadku łuszczycy. W tej metodzie pacjentowi podaje się w/w światłoczuły lek zwany psoralenem (doustnie bądź miejscowo), a następnie wystawia się go na źródło promieniowania ultrafioletowego. Taka terapia łączone nazywana jest PUVA. W próbach klinicznych u około 55% pacjentów zauważono akceptowany kosmetycznie stopień odrośnięcia włosów. Jednak odsetek przypadków powrotu choroby jest wysoki, a pacjenci muszą uczęszczać do centrum medycznego, w którym znajduje się potrzebne wyposażenie, przynajmniej trzy razy w tygodniu. Co więcej, leczenie ultrafioletem niesie ze sobą ryzyko wystąpienia u pacjenta raka skóry.

Leki wspomagające leczenie łysienia wywołanego nadmiarem androgenów
Przykładem leku stosowanego w leczeniu łysienia androgenowe jest substancja o nazwie Minoxidil. Jako lek przeciw nadciśnieniu rozszerza lokalnie mikronaczynia krwionośne. Ten efekt również spowalnia lub zatrzymuje wypadanie włosów i ułatwia odrastanie włosów. Dlatego lek ten dostępny bez recepty znalazł zastosowanie w leczeniu łysienia androgenowego . Udokumentowano klinicznie jego skuteczność zarówno w zapobieganiu utraty jak i regeneracji wzrostu włosów u mężczyzn i kobiet cierpiących na łysienie typu androgennego Roztwór aplikowany dwa razy dziennie wykazał pozytywny wpływ na odrastanie włosów u dorosłych i dzieci. Można go stosować na skórze głowy, brwiach i brodzie. Przy regularnym stosowaniu odrastanie włosów rozpoczyna się po około 12 tygodniach. Wątpliwość budzi konieczność bezterminowego stosowania leku, bez czego jego efekt leczniczy zanika. Jest on sprzedawany pod wieloma nazwami handlowymi , w Mintop , Amexidil , Rogaine lub REGAINE , Spectral.DNC i Vanarex.

NIESTANDARDOWE LECZENIE ŁYSIENIA PLACKOWATEGO [2]


Krótkotrwałe efekty i działania niepożądane!
Pacjenci opisują na stronach www swe niestandardowe terapie w leczeniu łysienia plackowatego. Chwalą się, że przywracanymi czasowo włosami w ogniskach wyłysienia. Nie kryją przy tym, że terapie te działają krótkoterminowo i nie leczą przyczyn choroby. Co więcej ich stosowanie (np. steroidów!) obarczone jest ryzykiem niebezpiecznych działań niepożądanych. Zatem osoby, które zapragnęłyby zastosować tego typu terapie muszą je stosować wyłącznie pod opieką doświadczonego lekarza dermatologa.

Kortykosteroidy w leczeniu łysienia plackowatego
Kortykosteroidy – to silne syntetyczne leki przeciwzapalne, imitujące naturalny hormon zwanego kortyzolem, produkowany przez ciało. Leki te okresowo powstrzymują choroby o podłożu autoimmunologicznym niszczące mieszki włosowe, takie jak bielactwo, toczeń rumieniowy, itp. W leczeniu łysienia plackowatego kortykosteroidy mogą być podawane na trzy różne sposoby:

Zastrzyki miejscowe z kortykosteroidów przywracają okresowo włosy
Wstrzykuje się steroidy bezpośrednio w łyse łatki na skórze głowy. Zastrzyki dostarczają łysym obszarom bardzo małe ilości kortyzonu, co pozwala na uniknięcie poważniejszych skutków ubocznych, nie do pominięcia w przypadku długotrwałego przyjmowania środka doustnie. Głównymi skutkami ubocznymi zastrzyków są przelotne bóle, łagodna opuchlizna, a czasami zmiany w pigmentacji, jak również małe nierówności na skórze, które znikają, kiedy kuracja zostaje zakończona. Po jednym lub dwóch miesiącach nowe włosy są już na ogół widoczne i zastrzyki trzeba powtarzać raz w miesiącu. Nie można jednak leczyć tym sposobem większych obszarów, ponieważ niewygoda i ilości podawanego leku stają się zbyt duże; skutkiem mogą być skutki uboczne podobne do tych występujących przy doustnym przyjmowaniu leku.

Kortykosteroidy przyjmowane doustnie
Kortykosteroidy przyjmowane doustnie są podstawą leczenia wielu chorób autoimmunologicznych i można je stosować również w bardziej skrajnych przypadkach łysienia plackowatego. Jednak z powodu ryzyka pojawienia się skutków ubocznych przyjmowania leku doustnie, w leczeniu łysienia plackowatego stosuje się je rzadko i krótkotrwale.

Maści kortykosteroidowe na skórę
Maści aplikowane miejscowo – maści i kremy zawierające steroidy, wcierane bezpośrednio w wyłysiałe obszary, są mniej szkodliwe niż zastrzyki i dlatego czasami stosuje się je w leczeniu dzieci. Jednak kremy i maści z kortykosteroidami są mniej skuteczne niż zastrzyki; najlepiej działają one w połączeniu z innymi maściami miejscowymi, jak minoxidil czy anthralin.

Leki poprawiające miejscowe krążenie krwi
Przykładem takiego leku jest substancja o nazwie Minoxidil. Jako lek przeciw nadciśnieniu rozszerza lokalnie mikronaczynia krwionośne. Ten efekt również spowalnia lub zatrzymuje wypadanie włosów i ułatwia odrastanie włosów. Dlatego lek ten dostępny bez recepty znalazł zastosowanie w leczeniu łysienia androgenowego . Udokumentowano klinicznie jego skuteczność zarówno w zapobieganiu utraty jak i regeneracji wzrostu włosów u mężczyzn i kobiet cierpiących na łysienie typu androgennego. Minoxidil aplikowany na skórę w ogniskach łysienia może również wspomagać odrastanie włosów w łysieniu plackowatym. Roztwór aplikowany dwa razy dziennie wykazał pozytywny wpływ na odrastanie włosów u dorosłych i dzieci. Można go stosować na skórze głowy, brwiach i brodzie. Przy regularnym stosowaniu odrastanie włosów rozpoczyna się po około 12 tygodniach. Wątpliwość budzi konieczność bezterminowego stosowania leku, bez czego jego efekt leczniczy zanika. Jest on sprzedawany pod wieloma nazwami handlowymi , w Mintop , Amexidil , Rogaine lub REGAINE , Spectral.DNC i Vanarex.

Leki autoimmunologiczne i przeciwłuszczycowe w leczeniu łysienia plackowatego
Przykładem takiego leku jest Anthralin (Psoriatec) – syntetyczna substancja imitująca smołę drzewną stosowaną w leczeniu łuszczycy. Anthralin normalizuje zaburzone reakcje immunologiczne skóry i dlatego może być stosowana w leczeniu łysienia plackowatego. Lek nakłada się na 20 do 60 minut. Tak stosunkowo krótka terapia kontaktowa ma zapobiec podrażnieniu skóry, które nie musi wystąpić, aby lek zaczął działać. Kiedy działa, nowe włosy pojawiają się na ogół po 8 do 12 tygodni. Anthralin często stosuje się w połączeniu z innymi kuracjami, jak zastrzyki z kortykosteroidów czy minoxidilu – co poprawia to skuteczność terapii. Inny lek autoimmunologiczny również stosowany w leczeniu łuszczycy to sulfasalazyna, sulfonamid. Stosowany jest u pacjentów dotkniętych ciężkim łysieniem plackowatym.

WSPOMAGANIE LECZENIA [2]


Terapie alternatywne
Kiedy stosowane leki nie skutkują niektórzy pacjenci próbują terapii alternatywnych. W łysieniu plackowatym stosuje się między innymi akupunkturę, aromaterapię, olejek z wiesiołka, cynk i suplementy witaminowe, jak również zioła chińskie. Jako że wiele alternatywnych terapii nie ma poparcia w żadnych badaniach naukowych, ich działanie może być równie dobrze skuteczne, jak nieskuteczne. Niektóre terapie mogą jeszcze zaostrzyć chorobę. Co więcej, fakt że terapie te są naturalne nie oznacza jeszcze, że muszą one być bezpieczne. Dokładnie tak jak w przypadku jakiejkolwiek innej terapii, najlepiej jest omówić ich działanie z lekarzem zanim spróbuje się ich w praktyce.

Oprócz kuracji wspomagających odrastanie włosów można zastosować kilka sposobów ochrony skóry głowy:
- Bardzo ważne jest stosowanie kosmetyków z filtrem UV na skórze głowy, twarzy i innych części ciała wystawionych na działanie słońca
- Okulary (także słoneczne) chronią oczy przed nadmiarem promieni słonecznych, a także przed pyłem i brudem, kiedy nie ma brwi i rzęs mogących pełnić tą funkcję.
- Peruki, kapelusze i szale chronią skórę głowy przed działaniem słońca i ogrzewają ją.

Piśmiennictwo
  1. Własny tekst Autora, umieszczony na stronach www.pfm.pl
  2. Żródło: http://www.handsomemen.pl/wlosy,lysienie,leczenie_lysienia_plackowatego.html


oprac. mgr Edward Ozga Michalski
linki sponsorowane, reklamy
brydż - KOLAGEN_cito gładkie ciało - KOLAGEN_cito kłopotliwe rozstępy - KOLAGEN_cito blizny - KOLAGEN_cito szermierka - KOLAGEN_cito lifting włosów - KOLAGEN_cito trądzik - KOLAGEN_cito jazda na rolkach - KOLAGEN_cito przeciw stresowi - szałwia - Cukierki_Szalwiowe najlepsze na grypę szałwia - Cukierki_Szalwiowe zioła w cukierkach - szałwia - Cukierki_Szalwiowe zielarnia szałwia - Cukierki_Szalwiowe najlepsze na kaszel szałwia - Cukierki_Szalwiowe dla całej rodziny - szałwia - Cukierki_Szalwiowe jedzenie lodów szałwia - Cukierki_Szalwiowe najlepsze na kaszel szałwia - Cukierki_Szalwiowe dla całej rodziny - aronia - Cukierki_Aroniowe produkty na odporność - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe produkty - aronia - Cukierki_Aroniowe produkty na odporność - aronia - Cukierki_Aroniowe dla sedniorów - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe cukierki - aronia - Cukierki_Aroniowe co dobrego - aronia - Cukierki_Aroniowe zioła w cukierkach - aronia - Cukierki_Aroniowe cukierki ziołowe - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe oczyszczenie organizmu - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe wspomaganie - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe produkty z pokrzywy - Cukierki_Pokrzywowe cukierki ziołowe - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe właściwości pokrzywy - Cukierki_Pokrzywowe dla sedniorów - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe nowości z zielarni - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe w aptekach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe żeńszeń imbir - cukierki - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe w aptekach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości z apteki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe wspomaganie - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zielarnia - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe przeciw stresowi - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe wspomaganie - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe specjały - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości z apteki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa na wzmocnienie - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa na odporność - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa na odporność - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez dla całej rodziny - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez w aptekach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez w aptekach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez przeciw stresowi - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez właściwości czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez cukierki ziołowe - cukierki czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe cukierki - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe produkty - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe produkty z głogu - Cukierki_Glogowe zioła - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki głogowe - cukierki - Cukierki_Glogowe apteka - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki ziołowe - cukierki głogowe - Cukierki_Glogowe nowości z apteki - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki głogowe - cukierki - Cukierki_Glogowe przeciw stresowi - melisa - Cukierki_Melisowe zielarnia - melisa - Cukierki_Melisowe zioła w cukierkach - melisa - Cukierki_Melisowe na wzmocnienie - melisa - Cukierki_Melisowe nowości z apteki - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe wspomaganie - melisa - Cukierki_Melisowe zioła - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe wspomaganie - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe wspomaganie - waleriana - Cukierki_Walerianowe co dobrego - waleriana - Cukierki_Walerianowe nowości z zielarni - waleriana - Cukierki_Walerianowe dla całej rodziny - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe specjały - waleriana - Cukierki_Walerianowe cukierki z ziołami - waleriana - Cukierki_Walerianowe nowości z apteki - waleriana - Cukierki_Walerianowe w aptekach - waleriana - Cukierki_Walerianowe dla sportowców - Dezodorant_SuperDeo sprawdzony dezodorant - Dezodorant_SuperDeo golf - Dezodorant_SuperDeo rzut młotem - Dezodorant_SuperDeo koszykówka - Dezodorant_SuperDeo kolarstwo - Dezodorant_SuperDeo bieganie - Dezodorant_SuperDeo aerobik - Dezodorant_SuperDeo
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.