Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Janusza, Konrada Czwartek 21. Listopada 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Łysienie plackowate – objawy i leczenie
Ten typ łysienia pojawia się nagle, jako charakterystyczne „placki”. Łysienie plackowate może pojawiać się w każdym wieku, choć najczęściej występuje w 30-40 r.ż. Obszary wyłysienia pojawiają się najczęściej na głowie, zaś skóra zwykle w nich bywa niezmieniona.

PRZYCZYNY ŁYSIENIA PLACKOWATEGO:
- zaburzenia układu nerwowego (nerwice, stres, wstrząsy psychiczne)
- zaburzenia hormonalne towarzyszące chorobom tarczycy i nadnerczy
- choroby o podłożu autoimmunologicznym (bielactwo, toczeń rumieniowy)

Patofizjologiczne przyczyny łysienia plackowatego
Czynniki chorobowe zaburzają podziały macierzy włosa, a to deformuje nowopowstałe komórki tworzące przyrost rogowej łodygi włosa. Powoduje to ścienienie i osłabienie włosów a z czasem ich wypadanie. Objawem są włosy ułamane nad powierzchnią skóry, w dolnej części pozbawione barwnika i ścieńczałe. Zmiany chorobowe mogą obejmować również brodę u mężczyzn, narządy płciowych, doły pachowe, brwi i rzęsy.

OBJAWY ŁYSIENIA PLACKOWATEGO
Żródło: Wikimedia Commons - repetytorium wolnych zasobów

Ten typ łysienia pojawia się nagle.
Ogniska wyłysienia pojawiają się niespodziewanie, jako forma charakterystycznych „placków”. Łysienie plackowate może pojawiać się w każdym wieku, choć najczęściej występuje w 30-40 r.ż. Obszary wyłysienia pojawiają się zwykle na głowie, zaś skóra bywa zwykle w nich niezmieniona.

Gdy przebieg choroby jest złośliwy…
W przypadkach o przebiegu złośliwym dochodzi do zlewania się ognisk bezwłosych - z czasem prowadząc do całkowitego wyłysienia, a nawet do utraty owłosienia na całym ciele (łonowych, pachowych, brwi i rzęs). W niektórych przypadkach obserwuje się ponadto zmiany płytek paznokciowych (zagłębienia, ścieńczenie i zanik płytek). Niekiedy zmiany samoistnie ustępują, ale może dojść dojdzie do nawrotu choroby.

METODY LECZENIA
Pomimo że nie ma specjalistycznego leku na łysienie plackowate, ani żadnych oficjalnie zatwierdzonych substancji, które wspomagałyby leczenie to niekiedy pomagają leki blokujące procesy autoimmunologiczne, leki blokujące działanie androgenów oraz substancje tonujące lub drażniące, np. tzw. uczulacze. Leczenie łysienia plackowatego można wspomagać foto-chemioterapią, w tym światłolecznictwem tzw. metodą PUVA. Zaleca się stosowanie odżywek i preparatów wzmacniających włosy.

Terapie uczulaczami
Uczulacze są to preparaty, które aplikowane miejscowo na skórę głowy wywołują reakcję alergiczną. Reakcja te prowadząc do swędzenia i łuszczenia się skóry pobudzają wzrost włosów. Jeśli substancja czynna preparatu działa skutecznie, nowe włosy odrastają po 3-12 miesiącach. W przypadku łysienia plackowatego najczęściej stosuje się dwa uczulacze miejscowe: SADBE i difenylocyklopropenon (DPCP). Obecnie bada się bezpieczeństwo ich stosowania i ich formułę.

Fotochemioterapia
Fotochemioterapia jest metodą najczęściej stosowaną w przypadku łuszczycy. W tej metodzie pacjentowi podaje się w/w światłoczuły lek zwany psoralenem (doustnie bądź miejscowo), a następnie wystawia się go na źródło promieniowania ultrafioletowego. Taka terapia łączone nazywana jest PUVA. W próbach klinicznych u około 55% pacjentów zauważono akceptowany kosmetycznie stopień odrośnięcia włosów. Jednak odsetek przypadków powrotu choroby jest wysoki, a pacjenci muszą uczęszczać do centrum medycznego, w którym znajduje się potrzebne wyposażenie, przynajmniej trzy razy w tygodniu. Co więcej, leczenie ultrafioletem niesie ze sobą ryzyko wystąpienia u pacjenta raka skóry.

Leki wspomagające leczenie łysienia wywołanego nadmiarem androgenów
Przykładem leku stosowanego w leczeniu łysienia androgenowe jest substancja o nazwie Minoxidil. Jako lek przeciw nadciśnieniu rozszerza lokalnie mikronaczynia krwionośne. Ten efekt również spowalnia lub zatrzymuje wypadanie włosów i ułatwia odrastanie włosów. Dlatego lek ten dostępny bez recepty znalazł zastosowanie w leczeniu łysienia androgenowego . Udokumentowano klinicznie jego skuteczność zarówno w zapobieganiu utraty jak i regeneracji wzrostu włosów u mężczyzn i kobiet cierpiących na łysienie typu androgennego Roztwór aplikowany dwa razy dziennie wykazał pozytywny wpływ na odrastanie włosów u dorosłych i dzieci. Można go stosować na skórze głowy, brwiach i brodzie. Przy regularnym stosowaniu odrastanie włosów rozpoczyna się po około 12 tygodniach. Wątpliwość budzi konieczność bezterminowego stosowania leku, bez czego jego efekt leczniczy zanika. Jest on sprzedawany pod wieloma nazwami handlowymi , w Mintop , Amexidil , Rogaine lub REGAINE , Spectral.DNC i Vanarex.

NIESTANDARDOWE LECZENIE ŁYSIENIA PLACKOWATEGO [2]


Krótkotrwałe efekty i działania niepożądane!
Pacjenci opisują na stronach www swe niestandardowe terapie w leczeniu łysienia plackowatego. Chwalą się, że przywracanymi czasowo włosami w ogniskach wyłysienia. Nie kryją przy tym, że terapie te działają krótkoterminowo i nie leczą przyczyn choroby. Co więcej ich stosowanie (np. steroidów!) obarczone jest ryzykiem niebezpiecznych działań niepożądanych. Zatem osoby, które zapragnęłyby zastosować tego typu terapie muszą je stosować wyłącznie pod opieką doświadczonego lekarza dermatologa.

Kortykosteroidy w leczeniu łysienia plackowatego
Kortykosteroidy – to silne syntetyczne leki przeciwzapalne, imitujące naturalny hormon zwanego kortyzolem, produkowany przez ciało. Leki te okresowo powstrzymują choroby o podłożu autoimmunologicznym niszczące mieszki włosowe, takie jak bielactwo, toczeń rumieniowy, itp. W leczeniu łysienia plackowatego kortykosteroidy mogą być podawane na trzy różne sposoby:

Zastrzyki miejscowe z kortykosteroidów przywracają okresowo włosy
Wstrzykuje się steroidy bezpośrednio w łyse łatki na skórze głowy. Zastrzyki dostarczają łysym obszarom bardzo małe ilości kortyzonu, co pozwala na uniknięcie poważniejszych skutków ubocznych, nie do pominięcia w przypadku długotrwałego przyjmowania środka doustnie. Głównymi skutkami ubocznymi zastrzyków są przelotne bóle, łagodna opuchlizna, a czasami zmiany w pigmentacji, jak również małe nierówności na skórze, które znikają, kiedy kuracja zostaje zakończona. Po jednym lub dwóch miesiącach nowe włosy są już na ogół widoczne i zastrzyki trzeba powtarzać raz w miesiącu. Nie można jednak leczyć tym sposobem większych obszarów, ponieważ niewygoda i ilości podawanego leku stają się zbyt duże; skutkiem mogą być skutki uboczne podobne do tych występujących przy doustnym przyjmowaniu leku.

Kortykosteroidy przyjmowane doustnie
Kortykosteroidy przyjmowane doustnie są podstawą leczenia wielu chorób autoimmunologicznych i można je stosować również w bardziej skrajnych przypadkach łysienia plackowatego. Jednak z powodu ryzyka pojawienia się skutków ubocznych przyjmowania leku doustnie, w leczeniu łysienia plackowatego stosuje się je rzadko i krótkotrwale.

Maści kortykosteroidowe na skórę
Maści aplikowane miejscowo – maści i kremy zawierające steroidy, wcierane bezpośrednio w wyłysiałe obszary, są mniej szkodliwe niż zastrzyki i dlatego czasami stosuje się je w leczeniu dzieci. Jednak kremy i maści z kortykosteroidami są mniej skuteczne niż zastrzyki; najlepiej działają one w połączeniu z innymi maściami miejscowymi, jak minoxidil czy anthralin.

Leki poprawiające miejscowe krążenie krwi
Przykładem takiego leku jest substancja o nazwie Minoxidil. Jako lek przeciw nadciśnieniu rozszerza lokalnie mikronaczynia krwionośne. Ten efekt również spowalnia lub zatrzymuje wypadanie włosów i ułatwia odrastanie włosów. Dlatego lek ten dostępny bez recepty znalazł zastosowanie w leczeniu łysienia androgenowego . Udokumentowano klinicznie jego skuteczność zarówno w zapobieganiu utraty jak i regeneracji wzrostu włosów u mężczyzn i kobiet cierpiących na łysienie typu androgennego. Minoxidil aplikowany na skórę w ogniskach łysienia może również wspomagać odrastanie włosów w łysieniu plackowatym. Roztwór aplikowany dwa razy dziennie wykazał pozytywny wpływ na odrastanie włosów u dorosłych i dzieci. Można go stosować na skórze głowy, brwiach i brodzie. Przy regularnym stosowaniu odrastanie włosów rozpoczyna się po około 12 tygodniach. Wątpliwość budzi konieczność bezterminowego stosowania leku, bez czego jego efekt leczniczy zanika. Jest on sprzedawany pod wieloma nazwami handlowymi , w Mintop , Amexidil , Rogaine lub REGAINE , Spectral.DNC i Vanarex.

Leki autoimmunologiczne i przeciwłuszczycowe w leczeniu łysienia plackowatego
Przykładem takiego leku jest Anthralin (Psoriatec) – syntetyczna substancja imitująca smołę drzewną stosowaną w leczeniu łuszczycy. Anthralin normalizuje zaburzone reakcje immunologiczne skóry i dlatego może być stosowana w leczeniu łysienia plackowatego. Lek nakłada się na 20 do 60 minut. Tak stosunkowo krótka terapia kontaktowa ma zapobiec podrażnieniu skóry, które nie musi wystąpić, aby lek zaczął działać. Kiedy działa, nowe włosy pojawiają się na ogół po 8 do 12 tygodni. Anthralin często stosuje się w połączeniu z innymi kuracjami, jak zastrzyki z kortykosteroidów czy minoxidilu – co poprawia to skuteczność terapii. Inny lek autoimmunologiczny również stosowany w leczeniu łuszczycy to sulfasalazyna, sulfonamid. Stosowany jest u pacjentów dotkniętych ciężkim łysieniem plackowatym.

WSPOMAGANIE LECZENIA [2]


Terapie alternatywne
Kiedy stosowane leki nie skutkują niektórzy pacjenci próbują terapii alternatywnych. W łysieniu plackowatym stosuje się między innymi akupunkturę, aromaterapię, olejek z wiesiołka, cynk i suplementy witaminowe, jak również zioła chińskie. Jako że wiele alternatywnych terapii nie ma poparcia w żadnych badaniach naukowych, ich działanie może być równie dobrze skuteczne, jak nieskuteczne. Niektóre terapie mogą jeszcze zaostrzyć chorobę. Co więcej, fakt że terapie te są naturalne nie oznacza jeszcze, że muszą one być bezpieczne. Dokładnie tak jak w przypadku jakiejkolwiek innej terapii, najlepiej jest omówić ich działanie z lekarzem zanim spróbuje się ich w praktyce.

Oprócz kuracji wspomagających odrastanie włosów można zastosować kilka sposobów ochrony skóry głowy:
- Bardzo ważne jest stosowanie kosmetyków z filtrem UV na skórze głowy, twarzy i innych części ciała wystawionych na działanie słońca
- Okulary (także słoneczne) chronią oczy przed nadmiarem promieni słonecznych, a także przed pyłem i brudem, kiedy nie ma brwi i rzęs mogących pełnić tą funkcję.
- Peruki, kapelusze i szale chronią skórę głowy przed działaniem słońca i ogrzewają ją.

Piśmiennictwo
  1. Własny tekst Autora, umieszczony na stronach www.pfm.pl
  2. Żródło: http://www.handsomemen.pl/wlosy,lysienie,leczenie_lysienia_plackowatego.html


oprac. mgr Edward Ozga Michalski
linki sponsorowane, reklamy
sport dla aktywnych - KOLAGEN_cito markowy kolagen - KOLAGEN_cito skoki ze spadochronem - KOLAGEN_cito produkty dla biegaczy - KOLAGEN_cito wyścigi konne - KOLAGEN_cito menopauza - KOLAGEN_cito dla kobiet dbających o urodę - KOLAGEN_cito siatkówka - KOLAGEN_cito na kaszel palacza szałwia - Cukierki_Szalwiowe na angine szałwia - Cukierki_Szalwiowe przeciw stresowi - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na kaszel suchy i mokry szałwia - Cukierki_Szalwiowe na kaszel tabletki szałwia - Cukierki_Szalwiowe na gardło szałwia - Cukierki_Szalwiowe najlepsze na kaszel szałwia - Cukierki_Szalwiowe nowości - szałwia - Cukierki_Szalwiowe zioła w cukierkach - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe cukierki - aronia - Cukierki_Aroniowe zioła - aronia - Cukierki_Aroniowe co dobrego - aronia - Cukierki_Aroniowe zioła - aronia - Cukierki_Aroniowe apteka - aronia - Cukierki_Aroniowe właściwości aronii - Cukierki_Aroniowe produkty na odporność - aronia - Cukierki_Aroniowe dla sedniorów - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe nowości z apteki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe nowości z zielarni - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe właściwości pokrzywy - Cukierki_Pokrzywowe nowości z apteki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe nowości - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe nowości - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe zioła - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe apteka - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe w zielarniach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe dla całej rodziny - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe przeciw stresowi - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe dla całej rodziny - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe właściwości żeńszenia imbiru - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe co dobrego - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty na odporność - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa co dobrego - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa na odporność - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa dla sedniorów - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty na odporność - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty na odporność - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa aloes trawa cytrynowa - cukierki - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa cukierki czarny bez - cukierki - Cukierki_Czarny_Bez produkty na odporność - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowości z zielarni - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe cukierki - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez co dobrego - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez produkty na odporność - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez w aptekach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez na odporność - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez produkty na odporność - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe produkty z głogu - Cukierki_Glogowe ziołowe specjały - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe dla całej rodziny - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe zioła - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe w aptekach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe produkty na odporność - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe przeciw stresowi - melisa - Cukierki_Melisowe nowości z zielarni - melisa - Cukierki_Melisowe na wzmocnienie - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe produkty - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe cukierki - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe dla całej rodziny - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe cukierki - melisa - Cukierki_Melisowe na odporność - melisa - Cukierki_Melisowe produkty z waleriany - Cukierki_Walerianowe w zielarniach - waleriana - Cukierki_Walerianowe zioła - waleriana - Cukierki_Walerianowe zielarnia - waleriana - Cukierki_Walerianowe nowości - waleriana - Cukierki_Walerianowe cukierki z ziołami - waleriana - Cukierki_Walerianowe przeciw stresowi - waleriana - Cukierki_Walerianowe na wzmocnienie - waleriana - Cukierki_Walerianowe pływanie - Dezodorant_SuperDeo maraton - Dezodorant_SuperDeo pchnięcie kulą - Dezodorant_SuperDeo hokej na lodzie - Dezodorant_SuperDeo skoki ze spadochronem - Dezodorant_SuperDeo pchnięcie kulą - Dezodorant_SuperDeo wspinaczka - Dezodorant_SuperDeo skoki na bungee - Dezodorant_SuperDeo
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook