Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Hilarego, Urszuli Poniedziałek 21. Października 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Łysienie androgenowe – diagnostyka i leczenie
Zasadą leczenia diagnostyka i dostosowanie terapii do przyczyny łysienia. Dlatego w leczeniu łysienia androgenowego dominują leki obniżające poziom androgenów we krwi, a konkretnie poziom dihydrotestosteronu (DHT) oraz leki wspomagające ukrwienie skóry głowy, dla lepszego odżywienia włosów.

NADMIAR ANDROGENÓW NISZCZY WŁOSY
Nadmiar androgenów w organizmie szkodzi włosom głowy. Włosy przedwcześnie wpadają w fazę podskórnego spoczynku i zanikają pod skórą na zbyt długi okres czasu! Skutek – coraz mniej włosów widzimy na głowie – czyli łysiejemy! Przypomnijmy, że pod skórą powinno odpoczywać tylko 10% włosów, z 100 000– 150 000 mieszków włosowych, jakie mieszczą się na głowie. Nadmiar testosteronu we krwi może „uśpić” pod skórą aż 2/3 owłosienia głowy!

Rys.
Fazy życia pojedynczego włosa
anagen – czyli nieustanny wzrost łodygi włosa trwający 3-4 lata.
katagen, czyli zanik nitkowatej łodygi włosa (linienie) trwa 3 tyg.
telogen – spoczynek macierzy włosa w mieszku trwa ok. 3-m-ce
Fazy te powtarzają się 20-30 razy w życiu każdego człowieka

Głównym „zabójcą” włosów jest pochodna testosteronu dihydrotestosteron
Znany męski hormon - testosteron łatwo przemienia się w fizjologiczny metabolit – dihydrotestosteronu (DHT). Znaczny nadmiar tej pochodnej testosteronu wiąże ją z receptorami DNA komórek macierzy włosa, czym je degeneruje powodując karłowacenie i zanikanie. Produkty komórek macierzy włosa – aminokwasy budulcowe włosa stają się najpierw wadliwe a potem zaczyna ich brakować. Włosy stają się słabe i łamliwe, wypadają.

JAKA PRZYCZYNA – TAKIE LECZENIE


Diagnostyka łysienia androgenowego (ang. androgenetic alopecia, w skrocie AGA)
Klasyczne badania diagnostyczne wykrywające łysienie androgenne to test wypadania włosów, test liczenia włosów i trichogram (określenie odsetka włosów w okresie wzrostu anagenowego, i okresie spoczynku, tzw. telogen). Nowszą metodą jest trichogram komputerowy, czyli tzw. Trichoscan, która umożliwia wykonanie dokładniejszego (i bezbolesnego!) trichogramu. Ponadto jest jedyną metodą (poza biopsją skóry głowy), która uwidocznia postęp miniaturyzacji mieszków włosowych. Ponadto niezbędne jest wykonanie analizy, dla wykluczenia anemii z powodu niedoboru żelaza lub androgennych zaburzeń hormonalnych z powodu chorób tarczycy, jajników, itp. Jak też badań wykluczających łysienie z autoagresjii (tzw. autoimmunologicznych)

Jest wiele przyczyn łysienia androgennego.
U mężczyzn – jądra, a u kobiet – kora nadnerczy, jajniki i łożysko wytwarzają zbyt dużo androgenów - czynnika chorobowego. U mężczyzn (i po części u kobiet) skłonność do nadprodukcji androgenu jakim jest testosteron jest genetycznie dziedziczona. U kobiet, które mają zaburzenia hormonalne jajniki i nadnercza mogą nadmiernie wydzielać androgeny. Współudział w tych zaburzeniach wydzielania hormonalnego mogą mieć choroby tarczycy oraz inne zaburzenia endokrynologiczne. U mężczyzn przyczyną nadprodukcji hormonu mogą być choroby jąder, cukrzyca, leki i używki prohormonalne, itp. Pospolitymi przyczynami okresowej nadprodukcji testosteronu u obu płci są: przewlekły stres, bezsenność, ekstremalny trening sportowy, przemęczenie fizyczne i psychiczne, itp.

W leczeniu łysienia androgenowego genetycznie uwarunkowanego dominują:
  1. Leki obniżające poziom androgenów we krwi, a konkretnie poziom dihydrotestosteronu (DHT) oraz
  2. Leki wspomagające ukrwienie skóry głowy, co ulepsza odżywienie włosów drogą krwi.


Uwaga! W przypadku nadprodukcji androgenów z powodu:
- chorób jąder, tarczycy, jajników, cukrzycy,
- działań ubocznych leków i używek prohormonalnych
a/ należy starać się zidentyfikować te przyczyny i odpowiednio leczyć
b/ w przypadku leków zaburzających gospodarkę hormonalną – należy je zastąpić innymi.

Leczenie okresowego nadmiaru androgenów
Takie przyczyny okresowej nadprodukcji testosteronu jak przewlekły stres, bezsenność, ekstremalny trening sportowy, przemęczenie fizyczne i psychiczne, itp. wydają się najłatwiejsze do eliminacji, chociaż niekiedy jest to sytuacyjnie niemożliwe. Dlatego w takich przypadkach stosuje się także preparaty zewnętrzne, jak maści, odżywki, a nawet szampony lecznicze antyandrogenowe przeznaczone do mycia głowy z problemem wypadania włosów.

Przeszczep własnych mieszków włosowych
W przypadku niepowodzenia terapii lekowej można się poddać zabiegowi przeszczepienia włosów. Wśród dostępnych metod zwraca szczególną uwagę wszczepianie własnych mieszków włosowych, np. z potylicy, która nie jest podatna na utratę włosów. Terapia jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. Taki zabieg jest kosztowny.

LEKI CHRONIĄCE WŁOSY PRZED NADMIAREM ANDROGENÓW


Leki obniżające poziom głównego sprawcy łysienia - dihydrotestosteronu (dht). [4,6]
Dominują dwie substancje lecznicze, których działanie zostało udokumentowane klinicznie. Są to:
a/ inhitory 5-alfa reduktazy, które blokują przemianę testosteronu w dihydrotestosteronu (DHT) – przedstawicielem ich jest finasteryd, czy ostatnio również dutasteryd.
b/ pochodna pirymidyny - minoksydil – który poprawia ukrwienie skóry głowy i tym samym odżywienie włosów drogą krwi. [4]

Inhibitory 5-alfa reduktazy hamują przemianę testosteronu w szkodliwy dla włosów dihydrotestosteron
Przypomnijmy dihydrotestosteron - zwany w skrócie DHT - degeneruje (miniaturyzuje) mieszki i macierze włosów powodując cienienie, słabość i łamliwość włosów, a w konsekwencji łysienie. Dopowiedzmy, że od wieków znane są roślinne substancje zawierające odpowiedniki finasterydów, które, mogą do pewnego stopnia hamować przemiany testosteronu w DHT. Takie substancje blokujące syntezę DHT są w liściu pokrzywy, w zielonej herbacie, w pestkach dyni, w wyciągu z palmy sabalowej, itd. Udokumentowano działanie anty-androgenowe w ekstraktach i preparatach z nich otrzymywanych m.in. kwasy tłuszczowe (głównie palmitynowy, linolowy i linolenowy), flawonoidy, izoflawonoidy, prenyloflawonoidy oraz seskwiterpenoidy. Substancje te występują jednak w zbyt niskim stężeniu, aby podane „doustnie” jako wywar czy tabletki ziołowe mogły wywrzeć skuteczny efekt terapeutyczny. Ich działanie jest głównie prewencyjne.

Finasteryd hamuje wytwarzanie DHT i hamuje proces łysienia [4]
Finasteryd – to syntetyczny wewnątrzkomórkowy enzym, który hamuje wytwarzanie DHT i tym samym ogranicza miniaturyzację mieszków włosowych. Dzięki temu zapobiega łysieniu. Lek może być stosowany wyłącznie u mężczyzn. Czas leczenia nie powinien być krótszy niż 3 mies. Pokarm nie wpływa na wchłanianie tego leku. Lek z reguły jest dobrze tolerowany. Działania niepożądane są łagodne lub przemijające. Wymienia się zaburzenia wzwodu, osłabienie libido, zmniejszenie objętości ejakulatu, osutka, powiększenie i bolesność gruczołów piersiowych. Po wprowadzeniu leku do sprzedaży zaobserwowano inne nieliczne działania niepożądane, takie jak ból jąder czy reakcje nadwrażliwości (obrzmienie ust, pokrzywka, świąd). Dodajmy, że jego głównym przeznaczeniem jest leczenie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Nie wolno go stosować u kobiet i dzieci, gdyż może spowodować poważne powikłania. Podawany kobietom w ciąży mógłby powodować wady rozwojowe płodu.

Dutasteryd blokuje wytwarzanie DHT i proces łysienia [4,7]
Ten syntetyczny hormon hamuje izoenzymy (1 i 2) 5-α-reduktazy przekształcające testosteron w dihydrotestosteron (DHT), czym efektywnie zmniejsza stężenie DHT w surowicy krwi. Chociaż służył dotąd wyłącznie do leczenia przerostu gruczołu krokowego, to ostatnie badania sugerują, że również zapobiega łysieniu. Dowodzą tego wyniki badań blisko 1000 pacjentów opisane w W Journal of the American Academy of Dermatology zespołów naukowców z Japonii i z Ameryki Południowej, którzy zbadali bezpieczeństwo i skuteczność dutasterydu w różnych dawkach w porównaniu do placebo i finasterydu u łysiejących mężczyzn. Badanie było reprezentatywne statystycznie (randomizowane), z grupą kontrolną placebo. W badaniu uczestniczyło 917 mężczyzn w wieku 20-50 lat, z łysieniem androgenicznym. Po 6 miesiącach dokonano pomiarów grubości i gęstości włosów oraz fotograficznej oceny zmian. Analizy wyników leczenia wykazała, że gęstość i grubość włosów po 24 tygodniach terapii, była tym większa, im większą dawkę dutasterydu zastosowano. Dutasteryd w dawce 0,5gm/dl znacznie zwiększał gęstość włosów i poprawiał ich wzrost w porównaniu z finasterydem i placebo. Częstość i ciężkość działań niepożądanych były bardzo podobne w obu grupach – tradycyjnej stosującej finasteryd i eksperymentalnej stosującej dutasteryd. [7] Dodajmy, że terapię hormonalną tego typu można prowadzić wyłącznie pod nadzorem lekarza specjalisty – dermatologa, endokrynologa, zaś lek jest przepisywany na receptę. Przypomnijmy, że tego leku nie wolno stosować u kobiet, dzieci i młodzieży, jak też ostrożnie u osób z lekkimi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby, zać nie wolno stosować u osób z ciężką niewydolnością wątroby. Działanie niepożądane to: Impotencja, zmniejszenie libido, zaburzenia wytrysku nasienia, zaburzenia dotyczące piersi (tkliwość lub powiększenie piersi), reakcje alergiczne (wysypka, świąd, pokrzywka, miejscowy obrzęk, obrzęk naczynioruchowy). [4]

TERAPIA WSPOMAGAJĄCA – POPRZEZ ZWIĘKSZENIE DOPŁYWU KRWI DO WŁOSÓW [4]


Terapia minoxidilem pobudza odrost włosów
Przykładem terapii wspomagającej leczenie i profilaktykę łysienia androgenowe jest stosowana miejscowo substancja lecznicza o nazwie minoxidil. Udokumentowano klinicznie jego skuteczność zarówno w zapobieganiu wypadaniu włosów, jak i w regeneracji fazy wzrostowej – anagenu.

Lek zastosowany miejscowo ma dwa kluczowe działania:
a/ pobudza porost włosów dzięki zwiększonemu dopływowi odżywczej krwi przez łożysko naczyniowe skóry;
b/ jako stymulator podziałów macierzy włosa (mitotyczny) wpływa na wytwarzanie dłuższego włosa.
c/ Nie posiada jednak zdolności hamowania przemiany testosteronu w DHT niszczący włosy.

Jak działa minoksydil?
Jako lek przeciw nadciśnieniu rozszerza lokalnie mikronaczynia krwionośne skóry głowy. Podany miejscowo wchłania się słabo (ok. 0,3–4,5% przenika do krążenia ogólnego). Lek powoduje otwarcie tzw. kanałów potasowych w obrębie mieszka włosowego. Im bardziej otwarte te kanały, tym większy jest dopływ odżywczej krwi i polepszenie odżywienia włosów. Pierwsze rezultaty leczenia polegające na skróceniu okresu uśpienia mieszków i zwiększeniu liczby widocznych włosów oraz zahamowaniu ich wypadania powinny się pojawić po upływie 2 mies. systematycznego leczenia. Lek stosowany dostatecznie długo miejscowo na skórę głowy (co najmniej 3-6 miesięcy) wywołują regenerację włosów u znacznej części pacjentów. Ten efekt naczyniowy spowalnia lub zatrzymuje wypadanie włosów i ułatwia ich odrastanie. Największe nasilenie wzrostu obserwuje się dopiero po 12 mies. stosowania.

Jak stosować minoksydil?
Mogą go stosować zarówno mężczyźni, jak i kobiety a nawet dzieci cierpiące na łysienie typu androgennego Roztwór aplikowany dwa razy dziennie ma udokumentowany wpływ na odrastanie włosów. Można go stosować na skórze głowy, brwiach i brodzie. Przy regularnym stosowaniu odrastanie włosów rozpoczyna się po około 12 tygodniach. Najlepsze wyniki uzyskuje się u młodych pacjentów z łysieniem na szczycie głowy, gorsze wyniki w przypadku wyłysienia kątów czołowych. Po zaprzestaniu regularnego leczenia szybkość odrostu i wypadania powraca do stanu wyjściowego. Po zaprzestaniu leczenia ok. 95% minoksydylu jest eliminowane w ciągu 4 dni. Wątpliwość budzi konieczność bezterminowego stosowania leku, bez czego jego efekt leczniczy zanika. Lek ten dostępny jest bez recepty. Jest on sprzedawany pod wieloma nazwami handlowymi: Minoxidil (Loxon®, Rogaine®, Regaine®), Mintop , Amexidil, Spectral, DNC,Vanarex. Nie mogą go stosować kobiety, gdyż leki z tej grupy mogą wywołać defekty płodu. [4]

Piśmiennictwo
  1. Łysienie androgenowe u mężczyzn – czy warto leczyć? Andrzej Langner, Marcin Ambroziak; Przew Lek, 2002, 5, 4, 46-50
  2. Zmiany w rozmieszczeniu włosów u kobiet w okresie pomenopauzalnym Beata Imko-Walczuk, Agnieszka Cegielska, Monika Głombiowska; Przegl Dermatol 2012, 99, 62–67
  3. [4] Baza leków - Medycyna Praktyczna ONLINE 2013 - http://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=3
  4. Leczenie ogólne łysienia plackowatego; Magdalena Łuczak, Tomasz Łuczak, Czanita Cieścińska, Rafał Czajkowski Przegl Dermatol 2013, 100, 53–58
  5. MAŁA ENCYKLOPEDIA MEDYCYNY PWN, 1999 s 454
  6. Portal Farmaceutyczno-Medyczny - http://www.pfm.pl/baza_chorob/zdrowie-seksualne/-leki-w-terapii-lagodnego-rozrostu-stercza/626
  7. Źródło: J Am Acad Dermatol., mg|23.01.2014 http://www.edermatologia.pl/Dutasteryd-czy-finasteryd-bardziej-skuteczny-w-walce-z-meskim-lysieniem-,11535.html
  8. Wikipedia, i inne encyklopedie internetowe


oprac. mgr Edward Ozga Michalski
linki sponsorowane, reklamy
hokej na lodzie - KOLAGEN_cito dla piłkarzy - KOLAGEN_cito ładne paznokcie - KOLAGEN_cito paradontoza - KOLAGEN_cito chodzenie po jaskiniach - KOLAGEN_cito najskuteczniejszy kolagen - KOLAGEN_cito lifting ciała - KOLAGEN_cito skok o tyczce - KOLAGEN_cito nowości z zielarni - szałwia - Cukierki_Szalwiowe najlepsze w aptece szałwia - Cukierki_Szalwiowe zioła - szałwia - Cukierki_Szalwiowe nowości z apteki - szałwia - Cukierki_Szalwiowe przeciw stresowi - szałwia - Cukierki_Szalwiowe jedzenie lodów szałwia - Cukierki_Szalwiowe szałwia szałwia - Cukierki_Szalwiowe co dobrego - szałwia - Cukierki_Szalwiowe w zielarniach - aronia - Cukierki_Aroniowe zioła w cukierkach - aronia - Cukierki_Aroniowe produkty na odporność - aronia - Cukierki_Aroniowe nowości z apteki - aronia - Cukierki_Aroniowe zielarnia - aronia - Cukierki_Aroniowe nowości z apteki - aronia - Cukierki_Aroniowe produkty na odporność - aronia - Cukierki_Aroniowe cukierki ziołowe - aronia - Cukierki_Aroniowe w aptekach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe nowości z apteki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ładna skóra - Cukierki_Pokrzywowe zielarnia - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe w aptekach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe na odporność - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe cukierki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe zioła w cukierkach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe dla sedniorów - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zioła w cukierkach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe wspomaganie - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe na wzmocnienie - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe produkty na odporność - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zioła - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa cukierki z ziołami - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa w zielarniach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa w zielarniach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty z aloesu i trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa dla całej rodziny - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa na wzmocnienie - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe specjały - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa na odporność - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki z ziołami - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki ziołowe - cukierki czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez na odporność - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki ziołowe - cukierki czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez dla sedniorów - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez dla sedniorów - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe produkty - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe produkty - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe produkty - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe specjały - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe wspomaganie - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe cukierki - cukierki głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki z ziołami - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe właściwości głogu - Cukierki_Glogowe cukierki z ziołami - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe wspomaganie - melisa - Cukierki_Melisowe cukierki melisowe - cukierki - Cukierki_Melisowe nowości z apteki - melisa - Cukierki_Melisowe produkty na odporność - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe wspomaganie - melisa - Cukierki_Melisowe przeciw stresowi - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe cukierki - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe właściwości waleriany - Cukierki_Walerianowe nowości z apteki - waleriana - Cukierki_Walerianowe zioła - waleriana - Cukierki_Walerianowe cukierki z ziołami - waleriana - Cukierki_Walerianowe cukierki ziołowe - cukierki walerianowe - Cukierki_Walerianowe nowości - waleriana - Cukierki_Walerianowe zielarnia - waleriana - Cukierki_Walerianowe właściwości waleriany - Cukierki_Walerianowe wspinaczka - Dezodorant_SuperDeo dżudo - Dezodorant_SuperDeo rzut młotem - Dezodorant_SuperDeo wioślarstwo - Dezodorant_SuperDeo żużel - Dezodorant_SuperDeo rzut oszczepem - Dezodorant_SuperDeo łyżwiarstwo - Dezodorant_SuperDeo hokej na lodzie - Dezodorant_SuperDeo
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook