Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Agnieszki, Jarosława Wtorek 21. Stycznia 2020r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Łysienie androgenowe – diagnostyka i leczenie
Zasadą leczenia diagnostyka i dostosowanie terapii do przyczyny łysienia. Dlatego w leczeniu łysienia androgenowego dominują leki obniżające poziom androgenów we krwi, a konkretnie poziom dihydrotestosteronu (DHT) oraz leki wspomagające ukrwienie skóry głowy, dla lepszego odżywienia włosów.

NADMIAR ANDROGENÓW NISZCZY WŁOSY
Nadmiar androgenów w organizmie szkodzi włosom głowy. Włosy przedwcześnie wpadają w fazę podskórnego spoczynku i zanikają pod skórą na zbyt długi okres czasu! Skutek – coraz mniej włosów widzimy na głowie – czyli łysiejemy! Przypomnijmy, że pod skórą powinno odpoczywać tylko 10% włosów, z 100 000– 150 000 mieszków włosowych, jakie mieszczą się na głowie. Nadmiar testosteronu we krwi może „uśpić” pod skórą aż 2/3 owłosienia głowy!

Rys.
Fazy życia pojedynczego włosa
anagen – czyli nieustanny wzrost łodygi włosa trwający 3-4 lata.
katagen, czyli zanik nitkowatej łodygi włosa (linienie) trwa 3 tyg.
telogen – spoczynek macierzy włosa w mieszku trwa ok. 3-m-ce
Fazy te powtarzają się 20-30 razy w życiu każdego człowieka

Głównym „zabójcą” włosów jest pochodna testosteronu dihydrotestosteron
Znany męski hormon - testosteron łatwo przemienia się w fizjologiczny metabolit – dihydrotestosteronu (DHT). Znaczny nadmiar tej pochodnej testosteronu wiąże ją z receptorami DNA komórek macierzy włosa, czym je degeneruje powodując karłowacenie i zanikanie. Produkty komórek macierzy włosa – aminokwasy budulcowe włosa stają się najpierw wadliwe a potem zaczyna ich brakować. Włosy stają się słabe i łamliwe, wypadają.

JAKA PRZYCZYNA – TAKIE LECZENIE


Diagnostyka łysienia androgenowego (ang. androgenetic alopecia, w skrocie AGA)
Klasyczne badania diagnostyczne wykrywające łysienie androgenne to test wypadania włosów, test liczenia włosów i trichogram (określenie odsetka włosów w okresie wzrostu anagenowego, i okresie spoczynku, tzw. telogen). Nowszą metodą jest trichogram komputerowy, czyli tzw. Trichoscan, która umożliwia wykonanie dokładniejszego (i bezbolesnego!) trichogramu. Ponadto jest jedyną metodą (poza biopsją skóry głowy), która uwidocznia postęp miniaturyzacji mieszków włosowych. Ponadto niezbędne jest wykonanie analizy, dla wykluczenia anemii z powodu niedoboru żelaza lub androgennych zaburzeń hormonalnych z powodu chorób tarczycy, jajników, itp. Jak też badań wykluczających łysienie z autoagresjii (tzw. autoimmunologicznych)

Jest wiele przyczyn łysienia androgennego.
U mężczyzn – jądra, a u kobiet – kora nadnerczy, jajniki i łożysko wytwarzają zbyt dużo androgenów - czynnika chorobowego. U mężczyzn (i po części u kobiet) skłonność do nadprodukcji androgenu jakim jest testosteron jest genetycznie dziedziczona. U kobiet, które mają zaburzenia hormonalne jajniki i nadnercza mogą nadmiernie wydzielać androgeny. Współudział w tych zaburzeniach wydzielania hormonalnego mogą mieć choroby tarczycy oraz inne zaburzenia endokrynologiczne. U mężczyzn przyczyną nadprodukcji hormonu mogą być choroby jąder, cukrzyca, leki i używki prohormonalne, itp. Pospolitymi przyczynami okresowej nadprodukcji testosteronu u obu płci są: przewlekły stres, bezsenność, ekstremalny trening sportowy, przemęczenie fizyczne i psychiczne, itp.

W leczeniu łysienia androgenowego genetycznie uwarunkowanego dominują:
  1. Leki obniżające poziom androgenów we krwi, a konkretnie poziom dihydrotestosteronu (DHT) oraz
  2. Leki wspomagające ukrwienie skóry głowy, co ulepsza odżywienie włosów drogą krwi.


Uwaga! W przypadku nadprodukcji androgenów z powodu:
- chorób jąder, tarczycy, jajników, cukrzycy,
- działań ubocznych leków i używek prohormonalnych
a/ należy starać się zidentyfikować te przyczyny i odpowiednio leczyć
b/ w przypadku leków zaburzających gospodarkę hormonalną – należy je zastąpić innymi.

Leczenie okresowego nadmiaru androgenów
Takie przyczyny okresowej nadprodukcji testosteronu jak przewlekły stres, bezsenność, ekstremalny trening sportowy, przemęczenie fizyczne i psychiczne, itp. wydają się najłatwiejsze do eliminacji, chociaż niekiedy jest to sytuacyjnie niemożliwe. Dlatego w takich przypadkach stosuje się także preparaty zewnętrzne, jak maści, odżywki, a nawet szampony lecznicze antyandrogenowe przeznaczone do mycia głowy z problemem wypadania włosów.

Przeszczep własnych mieszków włosowych
W przypadku niepowodzenia terapii lekowej można się poddać zabiegowi przeszczepienia włosów. Wśród dostępnych metod zwraca szczególną uwagę wszczepianie własnych mieszków włosowych, np. z potylicy, która nie jest podatna na utratę włosów. Terapia jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. Taki zabieg jest kosztowny.

LEKI CHRONIĄCE WŁOSY PRZED NADMIAREM ANDROGENÓW


Leki obniżające poziom głównego sprawcy łysienia - dihydrotestosteronu (dht). [4,6]
Dominują dwie substancje lecznicze, których działanie zostało udokumentowane klinicznie. Są to:
a/ inhitory 5-alfa reduktazy, które blokują przemianę testosteronu w dihydrotestosteronu (DHT) – przedstawicielem ich jest finasteryd, czy ostatnio również dutasteryd.
b/ pochodna pirymidyny - minoksydil – który poprawia ukrwienie skóry głowy i tym samym odżywienie włosów drogą krwi. [4]

Inhibitory 5-alfa reduktazy hamują przemianę testosteronu w szkodliwy dla włosów dihydrotestosteron
Przypomnijmy dihydrotestosteron - zwany w skrócie DHT - degeneruje (miniaturyzuje) mieszki i macierze włosów powodując cienienie, słabość i łamliwość włosów, a w konsekwencji łysienie. Dopowiedzmy, że od wieków znane są roślinne substancje zawierające odpowiedniki finasterydów, które, mogą do pewnego stopnia hamować przemiany testosteronu w DHT. Takie substancje blokujące syntezę DHT są w liściu pokrzywy, w zielonej herbacie, w pestkach dyni, w wyciągu z palmy sabalowej, itd. Udokumentowano działanie anty-androgenowe w ekstraktach i preparatach z nich otrzymywanych m.in. kwasy tłuszczowe (głównie palmitynowy, linolowy i linolenowy), flawonoidy, izoflawonoidy, prenyloflawonoidy oraz seskwiterpenoidy. Substancje te występują jednak w zbyt niskim stężeniu, aby podane „doustnie” jako wywar czy tabletki ziołowe mogły wywrzeć skuteczny efekt terapeutyczny. Ich działanie jest głównie prewencyjne.

Finasteryd hamuje wytwarzanie DHT i hamuje proces łysienia [4]
Finasteryd – to syntetyczny wewnątrzkomórkowy enzym, który hamuje wytwarzanie DHT i tym samym ogranicza miniaturyzację mieszków włosowych. Dzięki temu zapobiega łysieniu. Lek może być stosowany wyłącznie u mężczyzn. Czas leczenia nie powinien być krótszy niż 3 mies. Pokarm nie wpływa na wchłanianie tego leku. Lek z reguły jest dobrze tolerowany. Działania niepożądane są łagodne lub przemijające. Wymienia się zaburzenia wzwodu, osłabienie libido, zmniejszenie objętości ejakulatu, osutka, powiększenie i bolesność gruczołów piersiowych. Po wprowadzeniu leku do sprzedaży zaobserwowano inne nieliczne działania niepożądane, takie jak ból jąder czy reakcje nadwrażliwości (obrzmienie ust, pokrzywka, świąd). Dodajmy, że jego głównym przeznaczeniem jest leczenie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Nie wolno go stosować u kobiet i dzieci, gdyż może spowodować poważne powikłania. Podawany kobietom w ciąży mógłby powodować wady rozwojowe płodu.

Dutasteryd blokuje wytwarzanie DHT i proces łysienia [4,7]
Ten syntetyczny hormon hamuje izoenzymy (1 i 2) 5-α-reduktazy przekształcające testosteron w dihydrotestosteron (DHT), czym efektywnie zmniejsza stężenie DHT w surowicy krwi. Chociaż służył dotąd wyłącznie do leczenia przerostu gruczołu krokowego, to ostatnie badania sugerują, że również zapobiega łysieniu. Dowodzą tego wyniki badań blisko 1000 pacjentów opisane w W Journal of the American Academy of Dermatology zespołów naukowców z Japonii i z Ameryki Południowej, którzy zbadali bezpieczeństwo i skuteczność dutasterydu w różnych dawkach w porównaniu do placebo i finasterydu u łysiejących mężczyzn. Badanie było reprezentatywne statystycznie (randomizowane), z grupą kontrolną placebo. W badaniu uczestniczyło 917 mężczyzn w wieku 20-50 lat, z łysieniem androgenicznym. Po 6 miesiącach dokonano pomiarów grubości i gęstości włosów oraz fotograficznej oceny zmian. Analizy wyników leczenia wykazała, że gęstość i grubość włosów po 24 tygodniach terapii, była tym większa, im większą dawkę dutasterydu zastosowano. Dutasteryd w dawce 0,5gm/dl znacznie zwiększał gęstość włosów i poprawiał ich wzrost w porównaniu z finasterydem i placebo. Częstość i ciężkość działań niepożądanych były bardzo podobne w obu grupach – tradycyjnej stosującej finasteryd i eksperymentalnej stosującej dutasteryd. [7] Dodajmy, że terapię hormonalną tego typu można prowadzić wyłącznie pod nadzorem lekarza specjalisty – dermatologa, endokrynologa, zaś lek jest przepisywany na receptę. Przypomnijmy, że tego leku nie wolno stosować u kobiet, dzieci i młodzieży, jak też ostrożnie u osób z lekkimi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby, zać nie wolno stosować u osób z ciężką niewydolnością wątroby. Działanie niepożądane to: Impotencja, zmniejszenie libido, zaburzenia wytrysku nasienia, zaburzenia dotyczące piersi (tkliwość lub powiększenie piersi), reakcje alergiczne (wysypka, świąd, pokrzywka, miejscowy obrzęk, obrzęk naczynioruchowy). [4]

TERAPIA WSPOMAGAJĄCA – POPRZEZ ZWIĘKSZENIE DOPŁYWU KRWI DO WŁOSÓW [4]


Terapia minoxidilem pobudza odrost włosów
Przykładem terapii wspomagającej leczenie i profilaktykę łysienia androgenowe jest stosowana miejscowo substancja lecznicza o nazwie minoxidil. Udokumentowano klinicznie jego skuteczność zarówno w zapobieganiu wypadaniu włosów, jak i w regeneracji fazy wzrostowej – anagenu.

Lek zastosowany miejscowo ma dwa kluczowe działania:
a/ pobudza porost włosów dzięki zwiększonemu dopływowi odżywczej krwi przez łożysko naczyniowe skóry;
b/ jako stymulator podziałów macierzy włosa (mitotyczny) wpływa na wytwarzanie dłuższego włosa.
c/ Nie posiada jednak zdolności hamowania przemiany testosteronu w DHT niszczący włosy.

Jak działa minoksydil?
Jako lek przeciw nadciśnieniu rozszerza lokalnie mikronaczynia krwionośne skóry głowy. Podany miejscowo wchłania się słabo (ok. 0,3–4,5% przenika do krążenia ogólnego). Lek powoduje otwarcie tzw. kanałów potasowych w obrębie mieszka włosowego. Im bardziej otwarte te kanały, tym większy jest dopływ odżywczej krwi i polepszenie odżywienia włosów. Pierwsze rezultaty leczenia polegające na skróceniu okresu uśpienia mieszków i zwiększeniu liczby widocznych włosów oraz zahamowaniu ich wypadania powinny się pojawić po upływie 2 mies. systematycznego leczenia. Lek stosowany dostatecznie długo miejscowo na skórę głowy (co najmniej 3-6 miesięcy) wywołują regenerację włosów u znacznej części pacjentów. Ten efekt naczyniowy spowalnia lub zatrzymuje wypadanie włosów i ułatwia ich odrastanie. Największe nasilenie wzrostu obserwuje się dopiero po 12 mies. stosowania.

Jak stosować minoksydil?
Mogą go stosować zarówno mężczyźni, jak i kobiety a nawet dzieci cierpiące na łysienie typu androgennego Roztwór aplikowany dwa razy dziennie ma udokumentowany wpływ na odrastanie włosów. Można go stosować na skórze głowy, brwiach i brodzie. Przy regularnym stosowaniu odrastanie włosów rozpoczyna się po około 12 tygodniach. Najlepsze wyniki uzyskuje się u młodych pacjentów z łysieniem na szczycie głowy, gorsze wyniki w przypadku wyłysienia kątów czołowych. Po zaprzestaniu regularnego leczenia szybkość odrostu i wypadania powraca do stanu wyjściowego. Po zaprzestaniu leczenia ok. 95% minoksydylu jest eliminowane w ciągu 4 dni. Wątpliwość budzi konieczność bezterminowego stosowania leku, bez czego jego efekt leczniczy zanika. Lek ten dostępny jest bez recepty. Jest on sprzedawany pod wieloma nazwami handlowymi: Minoxidil (Loxon®, Rogaine®, Regaine®), Mintop , Amexidil, Spectral, DNC,Vanarex. Nie mogą go stosować kobiety, gdyż leki z tej grupy mogą wywołać defekty płodu. [4]

Piśmiennictwo
  1. Łysienie androgenowe u mężczyzn – czy warto leczyć? Andrzej Langner, Marcin Ambroziak; Przew Lek, 2002, 5, 4, 46-50
  2. Zmiany w rozmieszczeniu włosów u kobiet w okresie pomenopauzalnym Beata Imko-Walczuk, Agnieszka Cegielska, Monika Głombiowska; Przegl Dermatol 2012, 99, 62–67
  3. [4] Baza leków - Medycyna Praktyczna ONLINE 2013 - http://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=3
  4. Leczenie ogólne łysienia plackowatego; Magdalena Łuczak, Tomasz Łuczak, Czanita Cieścińska, Rafał Czajkowski Przegl Dermatol 2013, 100, 53–58
  5. MAŁA ENCYKLOPEDIA MEDYCYNY PWN, 1999 s 454
  6. Portal Farmaceutyczno-Medyczny - http://www.pfm.pl/baza_chorob/zdrowie-seksualne/-leki-w-terapii-lagodnego-rozrostu-stercza/626
  7. Źródło: J Am Acad Dermatol., mg|23.01.2014 http://www.edermatologia.pl/Dutasteryd-czy-finasteryd-bardziej-skuteczny-w-walce-z-meskim-lysieniem-,11535.html
  8. Wikipedia, i inne encyklopedie internetowe


oprac. mgr Edward Ozga Michalski
linki sponsorowane, reklamy
kolagen na piersi - KOLAGEN_cito skok o tyczce - KOLAGEN_cito zielarnie internetowe - KOLAGEN_cito najskuteczniejszy kolagen - KOLAGEN_cito redukcja zmarszczek - KOLAGEN_cito na narty - KOLAGEN_cito kolagen na włosy - KOLAGEN_cito bolą kości - KOLAGEN_cito jedzenie lodów szałwia - Cukierki_Szalwiowe dla sedniorów - szałwia - Cukierki_Szalwiowe przeciw stresowi - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na odporność - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na kaszel palacza szałwia - Cukierki_Szalwiowe na kaszel tabletki szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe produkty - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na ból gardła szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe wspomaganie - aronia - Cukierki_Aroniowe aronia - cukierki - Cukierki_Aroniowe cukierki z ziołami - aronia - Cukierki_Aroniowe dla sedniorów - aronia - Cukierki_Aroniowe cukierki ziołowe - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe cukierki - aronia - Cukierki_Aroniowe zielarnia - aronia - Cukierki_Aroniowe przeciw stresowi - aronia - Cukierki_Aroniowe dla sedniorów - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ładne włosy - Cukierki_Pokrzywowe ładna cera - Cukierki_Pokrzywowe ładne włosy - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe wspomaganie - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ładna skóra - Cukierki_Pokrzywowe ładne paznokcie - Cukierki_Pokrzywowe apteka - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe w zielarniach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe żeńszeń imbir - cukierki - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe produkty - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe na odporność - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zielarnia - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe dla sedniorów - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe produkty z żeńszenia i imbiru - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe cukierki ziołowe - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe dla sedniorów - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości z zielarni - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zioła - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa na wzmocnienie - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa przeciw stresowi - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zioła w cukierkach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa co dobrego - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa w zielarniach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe wspomaganie - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez przeciw stresowi - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez zioła w cukierkach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez na odporność - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe cukierki - cukierki czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez produkty z czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez zioła - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowości z apteki - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe zioła w cukierkach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki głogowe - cukierki - Cukierki_Glogowe cukierki ziołowe - cukierki głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki z ziołami - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe zioła - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe apteka - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe w aptekach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości z zielarni - melisa - Cukierki_Melisowe zielarnia - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe cukierki - melisa - Cukierki_Melisowe cukierki ziołowe - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe właściwości melisy - Cukierki_Melisowe produkty na odporność - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe produkty - melisa - Cukierki_Melisowe właściwości melisy - Cukierki_Melisowe produkty z waleriany - Cukierki_Walerianowe produkty na odporność - waleriana - Cukierki_Walerianowe zioła - waleriana - Cukierki_Walerianowe cukierki walerianowe - cukierki - Cukierki_Walerianowe ziołowe cukierki - cukierki walerianowe - Cukierki_Walerianowe zioła w cukierkach - waleriana - Cukierki_Walerianowe na wzmocnienie - waleriana - Cukierki_Walerianowe przeciw stresowi - waleriana - Cukierki_Walerianowe wyścigi samochodowe - Dezodorant_SuperDeo markowy dezodorant - Dezodorant_SuperDeo łyżwiarstwo - Dezodorant_SuperDeo bieg z przeszkodami - Dezodorant_SuperDeo brydż - Dezodorant_SuperDeo sprawdzony dezodorant - Dezodorant_SuperDeo karate - Dezodorant_SuperDeo pływanie - Dezodorant_SuperDeo
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook