Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Teodora, Seweryna Sobota 23. Października 2021r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Łysienie androgenowe – diagnostyka i leczenie
Zasadą leczenia diagnostyka i dostosowanie terapii do przyczyny łysienia. Dlatego w leczeniu łysienia androgenowego dominują leki obniżające poziom androgenów we krwi, a konkretnie poziom dihydrotestosteronu (DHT) oraz leki wspomagające ukrwienie skóry głowy, dla lepszego odżywienia włosów.

NADMIAR ANDROGENÓW NISZCZY WŁOSY
Nadmiar androgenów w organizmie szkodzi włosom głowy. Włosy przedwcześnie wpadają w fazę podskórnego spoczynku i zanikają pod skórą na zbyt długi okres czasu! Skutek – coraz mniej włosów widzimy na głowie – czyli łysiejemy! Przypomnijmy, że pod skórą powinno odpoczywać tylko 10% włosów, z 100 000– 150 000 mieszków włosowych, jakie mieszczą się na głowie. Nadmiar testosteronu we krwi może „uśpić” pod skórą aż 2/3 owłosienia głowy!

Rys.
Fazy życia pojedynczego włosa
anagen – czyli nieustanny wzrost łodygi włosa trwający 3-4 lata.
katagen, czyli zanik nitkowatej łodygi włosa (linienie) trwa 3 tyg.
telogen – spoczynek macierzy włosa w mieszku trwa ok. 3-m-ce
Fazy te powtarzają się 20-30 razy w życiu każdego człowieka

Głównym „zabójcą” włosów jest pochodna testosteronu dihydrotestosteron
Znany męski hormon - testosteron łatwo przemienia się w fizjologiczny metabolit – dihydrotestosteronu (DHT). Znaczny nadmiar tej pochodnej testosteronu wiąże ją z receptorami DNA komórek macierzy włosa, czym je degeneruje powodując karłowacenie i zanikanie. Produkty komórek macierzy włosa – aminokwasy budulcowe włosa stają się najpierw wadliwe a potem zaczyna ich brakować. Włosy stają się słabe i łamliwe, wypadają.

JAKA PRZYCZYNA – TAKIE LECZENIE


Diagnostyka łysienia androgenowego (ang. androgenetic alopecia, w skrocie AGA)
Klasyczne badania diagnostyczne wykrywające łysienie androgenne to test wypadania włosów, test liczenia włosów i trichogram (określenie odsetka włosów w okresie wzrostu anagenowego, i okresie spoczynku, tzw. telogen). Nowszą metodą jest trichogram komputerowy, czyli tzw. Trichoscan, która umożliwia wykonanie dokładniejszego (i bezbolesnego!) trichogramu. Ponadto jest jedyną metodą (poza biopsją skóry głowy), która uwidocznia postęp miniaturyzacji mieszków włosowych. Ponadto niezbędne jest wykonanie analizy, dla wykluczenia anemii z powodu niedoboru żelaza lub androgennych zaburzeń hormonalnych z powodu chorób tarczycy, jajników, itp. Jak też badań wykluczających łysienie z autoagresjii (tzw. autoimmunologicznych)

Jest wiele przyczyn łysienia androgennego.
U mężczyzn – jądra, a u kobiet – kora nadnerczy, jajniki i łożysko wytwarzają zbyt dużo androgenów - czynnika chorobowego. U mężczyzn (i po części u kobiet) skłonność do nadprodukcji androgenu jakim jest testosteron jest genetycznie dziedziczona. U kobiet, które mają zaburzenia hormonalne jajniki i nadnercza mogą nadmiernie wydzielać androgeny. Współudział w tych zaburzeniach wydzielania hormonalnego mogą mieć choroby tarczycy oraz inne zaburzenia endokrynologiczne. U mężczyzn przyczyną nadprodukcji hormonu mogą być choroby jąder, cukrzyca, leki i używki prohormonalne, itp. Pospolitymi przyczynami okresowej nadprodukcji testosteronu u obu płci są: przewlekły stres, bezsenność, ekstremalny trening sportowy, przemęczenie fizyczne i psychiczne, itp.

W leczeniu łysienia androgenowego genetycznie uwarunkowanego dominują:
  1. Leki obniżające poziom androgenów we krwi, a konkretnie poziom dihydrotestosteronu (DHT) oraz
  2. Leki wspomagające ukrwienie skóry głowy, co ulepsza odżywienie włosów drogą krwi.


Uwaga! W przypadku nadprodukcji androgenów z powodu:
- chorób jąder, tarczycy, jajników, cukrzycy,
- działań ubocznych leków i używek prohormonalnych
a/ należy starać się zidentyfikować te przyczyny i odpowiednio leczyć
b/ w przypadku leków zaburzających gospodarkę hormonalną – należy je zastąpić innymi.

Leczenie okresowego nadmiaru androgenów
Takie przyczyny okresowej nadprodukcji testosteronu jak przewlekły stres, bezsenność, ekstremalny trening sportowy, przemęczenie fizyczne i psychiczne, itp. wydają się najłatwiejsze do eliminacji, chociaż niekiedy jest to sytuacyjnie niemożliwe. Dlatego w takich przypadkach stosuje się także preparaty zewnętrzne, jak maści, odżywki, a nawet szampony lecznicze antyandrogenowe przeznaczone do mycia głowy z problemem wypadania włosów.

Przeszczep własnych mieszków włosowych
W przypadku niepowodzenia terapii lekowej można się poddać zabiegowi przeszczepienia włosów. Wśród dostępnych metod zwraca szczególną uwagę wszczepianie własnych mieszków włosowych, np. z potylicy, która nie jest podatna na utratę włosów. Terapia jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. Taki zabieg jest kosztowny.

LEKI CHRONIĄCE WŁOSY PRZED NADMIAREM ANDROGENÓW


Leki obniżające poziom głównego sprawcy łysienia - dihydrotestosteronu (dht). [4,6]
Dominują dwie substancje lecznicze, których działanie zostało udokumentowane klinicznie. Są to:
a/ inhitory 5-alfa reduktazy, które blokują przemianę testosteronu w dihydrotestosteronu (DHT) – przedstawicielem ich jest finasteryd, czy ostatnio również dutasteryd.
b/ pochodna pirymidyny - minoksydil – który poprawia ukrwienie skóry głowy i tym samym odżywienie włosów drogą krwi. [4]

Inhibitory 5-alfa reduktazy hamują przemianę testosteronu w szkodliwy dla włosów dihydrotestosteron
Przypomnijmy dihydrotestosteron - zwany w skrócie DHT - degeneruje (miniaturyzuje) mieszki i macierze włosów powodując cienienie, słabość i łamliwość włosów, a w konsekwencji łysienie. Dopowiedzmy, że od wieków znane są roślinne substancje zawierające odpowiedniki finasterydów, które, mogą do pewnego stopnia hamować przemiany testosteronu w DHT. Takie substancje blokujące syntezę DHT są w liściu pokrzywy, w zielonej herbacie, w pestkach dyni, w wyciągu z palmy sabalowej, itd. Udokumentowano działanie anty-androgenowe w ekstraktach i preparatach z nich otrzymywanych m.in. kwasy tłuszczowe (głównie palmitynowy, linolowy i linolenowy), flawonoidy, izoflawonoidy, prenyloflawonoidy oraz seskwiterpenoidy. Substancje te występują jednak w zbyt niskim stężeniu, aby podane „doustnie” jako wywar czy tabletki ziołowe mogły wywrzeć skuteczny efekt terapeutyczny. Ich działanie jest głównie prewencyjne.

Finasteryd hamuje wytwarzanie DHT i hamuje proces łysienia [4]
Finasteryd – to syntetyczny wewnątrzkomórkowy enzym, który hamuje wytwarzanie DHT i tym samym ogranicza miniaturyzację mieszków włosowych. Dzięki temu zapobiega łysieniu. Lek może być stosowany wyłącznie u mężczyzn. Czas leczenia nie powinien być krótszy niż 3 mies. Pokarm nie wpływa na wchłanianie tego leku. Lek z reguły jest dobrze tolerowany. Działania niepożądane są łagodne lub przemijające. Wymienia się zaburzenia wzwodu, osłabienie libido, zmniejszenie objętości ejakulatu, osutka, powiększenie i bolesność gruczołów piersiowych. Po wprowadzeniu leku do sprzedaży zaobserwowano inne nieliczne działania niepożądane, takie jak ból jąder czy reakcje nadwrażliwości (obrzmienie ust, pokrzywka, świąd). Dodajmy, że jego głównym przeznaczeniem jest leczenie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Nie wolno go stosować u kobiet i dzieci, gdyż może spowodować poważne powikłania. Podawany kobietom w ciąży mógłby powodować wady rozwojowe płodu.

Dutasteryd blokuje wytwarzanie DHT i proces łysienia [4,7]
Ten syntetyczny hormon hamuje izoenzymy (1 i 2) 5-α-reduktazy przekształcające testosteron w dihydrotestosteron (DHT), czym efektywnie zmniejsza stężenie DHT w surowicy krwi. Chociaż służył dotąd wyłącznie do leczenia przerostu gruczołu krokowego, to ostatnie badania sugerują, że również zapobiega łysieniu. Dowodzą tego wyniki badań blisko 1000 pacjentów opisane w W Journal of the American Academy of Dermatology zespołów naukowców z Japonii i z Ameryki Południowej, którzy zbadali bezpieczeństwo i skuteczność dutasterydu w różnych dawkach w porównaniu do placebo i finasterydu u łysiejących mężczyzn. Badanie było reprezentatywne statystycznie (randomizowane), z grupą kontrolną placebo. W badaniu uczestniczyło 917 mężczyzn w wieku 20-50 lat, z łysieniem androgenicznym. Po 6 miesiącach dokonano pomiarów grubości i gęstości włosów oraz fotograficznej oceny zmian. Analizy wyników leczenia wykazała, że gęstość i grubość włosów po 24 tygodniach terapii, była tym większa, im większą dawkę dutasterydu zastosowano. Dutasteryd w dawce 0,5gm/dl znacznie zwiększał gęstość włosów i poprawiał ich wzrost w porównaniu z finasterydem i placebo. Częstość i ciężkość działań niepożądanych były bardzo podobne w obu grupach – tradycyjnej stosującej finasteryd i eksperymentalnej stosującej dutasteryd. [7] Dodajmy, że terapię hormonalną tego typu można prowadzić wyłącznie pod nadzorem lekarza specjalisty – dermatologa, endokrynologa, zaś lek jest przepisywany na receptę. Przypomnijmy, że tego leku nie wolno stosować u kobiet, dzieci i młodzieży, jak też ostrożnie u osób z lekkimi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby, zać nie wolno stosować u osób z ciężką niewydolnością wątroby. Działanie niepożądane to: Impotencja, zmniejszenie libido, zaburzenia wytrysku nasienia, zaburzenia dotyczące piersi (tkliwość lub powiększenie piersi), reakcje alergiczne (wysypka, świąd, pokrzywka, miejscowy obrzęk, obrzęk naczynioruchowy). [4]

TERAPIA WSPOMAGAJĄCA – POPRZEZ ZWIĘKSZENIE DOPŁYWU KRWI DO WŁOSÓW [4]


Terapia minoxidilem pobudza odrost włosów
Przykładem terapii wspomagającej leczenie i profilaktykę łysienia androgenowe jest stosowana miejscowo substancja lecznicza o nazwie minoxidil. Udokumentowano klinicznie jego skuteczność zarówno w zapobieganiu wypadaniu włosów, jak i w regeneracji fazy wzrostowej – anagenu.

Lek zastosowany miejscowo ma dwa kluczowe działania:
a/ pobudza porost włosów dzięki zwiększonemu dopływowi odżywczej krwi przez łożysko naczyniowe skóry;
b/ jako stymulator podziałów macierzy włosa (mitotyczny) wpływa na wytwarzanie dłuższego włosa.
c/ Nie posiada jednak zdolności hamowania przemiany testosteronu w DHT niszczący włosy.

Jak działa minoksydil?
Jako lek przeciw nadciśnieniu rozszerza lokalnie mikronaczynia krwionośne skóry głowy. Podany miejscowo wchłania się słabo (ok. 0,3–4,5% przenika do krążenia ogólnego). Lek powoduje otwarcie tzw. kanałów potasowych w obrębie mieszka włosowego. Im bardziej otwarte te kanały, tym większy jest dopływ odżywczej krwi i polepszenie odżywienia włosów. Pierwsze rezultaty leczenia polegające na skróceniu okresu uśpienia mieszków i zwiększeniu liczby widocznych włosów oraz zahamowaniu ich wypadania powinny się pojawić po upływie 2 mies. systematycznego leczenia. Lek stosowany dostatecznie długo miejscowo na skórę głowy (co najmniej 3-6 miesięcy) wywołują regenerację włosów u znacznej części pacjentów. Ten efekt naczyniowy spowalnia lub zatrzymuje wypadanie włosów i ułatwia ich odrastanie. Największe nasilenie wzrostu obserwuje się dopiero po 12 mies. stosowania.

Jak stosować minoksydil?
Mogą go stosować zarówno mężczyźni, jak i kobiety a nawet dzieci cierpiące na łysienie typu androgennego Roztwór aplikowany dwa razy dziennie ma udokumentowany wpływ na odrastanie włosów. Można go stosować na skórze głowy, brwiach i brodzie. Przy regularnym stosowaniu odrastanie włosów rozpoczyna się po około 12 tygodniach. Najlepsze wyniki uzyskuje się u młodych pacjentów z łysieniem na szczycie głowy, gorsze wyniki w przypadku wyłysienia kątów czołowych. Po zaprzestaniu regularnego leczenia szybkość odrostu i wypadania powraca do stanu wyjściowego. Po zaprzestaniu leczenia ok. 95% minoksydylu jest eliminowane w ciągu 4 dni. Wątpliwość budzi konieczność bezterminowego stosowania leku, bez czego jego efekt leczniczy zanika. Lek ten dostępny jest bez recepty. Jest on sprzedawany pod wieloma nazwami handlowymi: Minoxidil (Loxon®, Rogaine®, Regaine®), Mintop , Amexidil, Spectral, DNC,Vanarex. Nie mogą go stosować kobiety, gdyż leki z tej grupy mogą wywołać defekty płodu. [4]

Piśmiennictwo
  1. Łysienie androgenowe u mężczyzn – czy warto leczyć? Andrzej Langner, Marcin Ambroziak; Przew Lek, 2002, 5, 4, 46-50
  2. Zmiany w rozmieszczeniu włosów u kobiet w okresie pomenopauzalnym Beata Imko-Walczuk, Agnieszka Cegielska, Monika Głombiowska; Przegl Dermatol 2012, 99, 62–67
  3. [4] Baza leków - Medycyna Praktyczna ONLINE 2013 - http://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=3
  4. Leczenie ogólne łysienia plackowatego; Magdalena Łuczak, Tomasz Łuczak, Czanita Cieścińska, Rafał Czajkowski Przegl Dermatol 2013, 100, 53–58
  5. MAŁA ENCYKLOPEDIA MEDYCYNY PWN, 1999 s 454
  6. Portal Farmaceutyczno-Medyczny - http://www.pfm.pl/baza_chorob/zdrowie-seksualne/-leki-w-terapii-lagodnego-rozrostu-stercza/626
  7. Źródło: J Am Acad Dermatol., mg|23.01.2014 http://www.edermatologia.pl/Dutasteryd-czy-finasteryd-bardziej-skuteczny-w-walce-z-meskim-lysieniem-,11535.html
  8. Wikipedia, i inne encyklopedie internetowe


oprac. mgr Edward Ozga Michalski
linki sponsorowane, reklamy
rzut oszczepem - KOLAGEN_cito bolące kości - KOLAGEN_cito preparaty na naczynka krwionośne - KOLAGEN_cito złote medale - KOLAGEN_cito szybownictwo - KOLAGEN_cito produkty na cellulit - KOLAGEN_cito nurkowanie z rurką - KOLAGEN_cito ranking kolagen - KOLAGEN_cito cukierki verbena szałwia - Cukierki_Szalwiowe pastylki amolowe szałwia - Cukierki_Szalwiowe zielarnia szałwia - Cukierki_Szalwiowe zielarka szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe specjały - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na odporność - szałwia - Cukierki_Szalwiowe zielarnia szałwia - Cukierki_Szalwiowe na gardło szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe cukierki - aronia - Cukierki_Aroniowe co dobrego - aronia - Cukierki_Aroniowe apteka - aronia - Cukierki_Aroniowe właściwości aronii - Cukierki_Aroniowe ziołowe produkty - aronia - Cukierki_Aroniowe dla całej rodziny - aronia - Cukierki_Aroniowe co dobrego - aronia - Cukierki_Aroniowe zioła - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe cukierki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ładne włosy - Cukierki_Pokrzywowe apteka - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe w aptekach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe dla sedniorów - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe nowości z apteki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe dla całej rodziny - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe na odporność - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe cukierki z ziołami - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe w aptekach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe dla całej rodziny - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe apteka - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe produkty - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe cukierki ziołowe - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zioła w cukierkach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa przeciw stresowi - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa co dobrego - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zioła w cukierkach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa apteka - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa cukierki ziołowe - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa apteka - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez właściwości czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez dla sedniorów - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez co dobrego - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez produkty z czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez nowości z apteki - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez na wzmocnienie - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe produkty - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez produkty z głogu - Cukierki_Glogowe zielarnia - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe cukierki - cukierki głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe produkty - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe produkty - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki ziołowe - cukierki głogowe - Cukierki_Glogowe właściwości głogu - Cukierki_Glogowe ziołowe cukierki - cukierki głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki z ziołami - melisa - Cukierki_Melisowe dla sedniorów - melisa - Cukierki_Melisowe cukierki ziołowe - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe zioła - melisa - Cukierki_Melisowe zioła - melisa - Cukierki_Melisowe zioła - melisa - Cukierki_Melisowe nowości z zielarni - melisa - Cukierki_Melisowe apteka - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe wspomaganie - waleriana - Cukierki_Walerianowe właściwości waleriany - Cukierki_Walerianowe apteka - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe cukierki - waleriana - Cukierki_Walerianowe w aptekach - waleriana - Cukierki_Walerianowe nowości z zielarni - waleriana - Cukierki_Walerianowe cukierki z ziołami - waleriana - Cukierki_Walerianowe nowości z apteki - waleriana - Cukierki_Walerianowe kajakarstwo - Dezodorant_SuperDeo jazda na rolkach - Dezodorant_SuperDeo dezodorant dla kobiet - Dezodorant_SuperDeo bieg z przeszkodami - Dezodorant_SuperDeo aerobik - Dezodorant_SuperDeo baseball - Dezodorant_SuperDeo judo - Dezodorant_SuperDeo gra w kości - Dezodorant_SuperDeo
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.