Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Róży, Filipa Piątek 23. Sierpnia 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Łupież suchy czy tłusty?
CZYM WG. MEDYCYNY JEST ŁUPIEŻ?

Łupież jest to drobnopłatkowe złuszczanie skóry gładkiej (pityriasis alba) lub skóry owłosionej głowy - z mniej nasilonym łojotokiem (łupież zwykły) lub bardziej nasilonym łojotokiem (łupież tłusty). Jest to schorzenie o przewlekłym, zmiennym i nawrotowym przebiegu. Częściej występuje tzw. łupież suchy (zwykły).

Rys. 1


Kiedy z głowy sypią się białe suche łuski?
Mamy wówczas do czynienia z tzw. łupieżem suchym (zwykłym). Wbrew temu, co na się wydaje nie jest to objaw przesuszenia włosów, a odwrotnie – łagodnego łojotoku. Objawy łupieżu zwykłego przebiegają zwykle bez objawów zapalnych. Jeśli zmiany nie są nasilone to nie dają większych dolegliwości, chociaż niekiedy może wystąpić świąd. Po umyciu głowy następuje krótkotrwała poprawa, bardzo szybko jednak złuszczanie nawraca. Łuski nie są mocno związane z podłożem, odpadają pod wpływem czesania włosów (widoczne są szczególnie na ciemnym ubraniu).

Więcej o objawach łupieżu suchego
Łupież zwykły (suchy) zwykle obejmuje skórę owłosionej głowy. Jednak złuszczanie może występować też między brwiami, pod pachami, na skórze brody i na wzgórku łonowym. Łupież zwykły nie powoduje zwiększonego wypadania włosów, mogą one być jednak bardziej suche i łamliwe. Choroba dotyczy zwykle osób przed 20. rokiem życia. Później, w miarę nasilania się łojotoku może przekształcić się w łupież tłusty.

Gdy łojotok jest silny a sypiące się łuski są żółtawe, wilgotne i większe, mamy łupież tłusty
Niekiedy ten rodzaj łupieżu poprzedza łojotokowe zapalenie skóry zwane też pod nazwą złuszczanie łuszczycowate lub wyprysk łojotokowy. W przebiegu tej choroby powstają liczne plamy rumieniowate, pokryte na powierzchni obfitymi żółtymi tłustymi łuskami. Plamy te łączą się ze sobą i powiększają na brzegach, w środku zanikając z pozostawieniem żółtobrunatnego zabarwienia. Dotyczą one głównie czoła i głowy (łupież łojotokowy) – ale również fałdów nosowo-policzkowych, okolicy piersi i pępka, okolicy międzyłopatkowej na plecach, okolicy narządów płciowych i odbytu. Objawy nieco przypominają łuszczycę, łuski jednak nie sypią się obficie i są wilgotne (tłuste).

Objawy łupieżu obejmują w pierwszym rzędzie owłosioną skórę głowy.
Mogą jednak występować również pomiędzy brwiami, pod pachami, na skórze brody i na wzgórku łonowym. Łupież zwykły nie powoduje zwiększonego wypadania włosów. Mogą one być jednak bardziej suche i łamliwe. Choroba dotyczy na ogół osób przed 20. rokiem życia. Później, w miarę nasilania się łojotoku może przekształcić się w łupież tłusty

Łupież tłusty
Gdy wydzielina z gruczołów łojowych jest obfita i oblepia grubą wartwą skórę głowy i włosy a sypiące się łuski są nie białe, lecz żółtawe, stosunkowo duże i „wilgotne” mamy do czynienia z tzw. łupieżem tłustym!

Łojotokowe zapalenie skóry – zwiastun łupieżu tłustego
Często łupież tłusty poprzedza zwiastun – łojotokowe zapalenie skóry znane pod nazwą złuszczanie łuszczycowate lub wyprysk łojotokowy. W przebiegu tej choroby powstają liczne plamy rumieniowate, pokryte na powierzchni obfitymi żółtymi tłustymi łuskami. Objawy nieco przypominają łuszczycę, łuski jednak nie sypią się obficie i są „wilgotne”, czyli tłuste.

Uwaga! Nie leczony łojotok i łupież tłusty poważnie zagraża zdrowiu włosów
Mocno przetłuszczone włosy to nie tylko defekt estetyczny. Przetłuszczenie jest zwykle skutkiem łojotoku i jego typowego powikłania – łupieżu tłustego. Te dwie plagi łącznie mogą doprowadzić do łojotokowego zapalenia skóry i znacznego ubytku owłosienia głowy.

KOGO ŁUPIEŻ DOTYKA NAJCZĘŚCIEJ?


Łupież jest częstym schorzeniem skóry owłosionej głowy.
Występuje zazwyczaj u ludzi rasy białej, natomiast rzadko pojawia się u przedstawicieli rasy czarnej.

Płeć i wiek a łupież
Łupież zwykły jest częstszy u chłopców i mężczyzn, niż u kobiet. Największe rozpowszechnienie łupieżu zwykłego u obojga płci występuje w wieku 10-20 lat, w okresie burzy hormonalnej dojrzewania (dotyczy ok. 50%). z wiekiem może przekształcać się w łupież tłusty lub utrzymywać się nawet przez całe życie. Włosy stają się wówczas tłuste, lśniące i coraz cieńsze. Ten rodzaj łupieżu może doprowadzić do wypadania włosów, co zagraża przedwczesnym łysieniem. U niemowląt i dzieci jest w zasadzie niespotykany.

Piśmiennictwo
  1. Dermatologia Praktyczna; lekarze dermatolodzy: Małgorzata Opalińska, Katarzyna Prystupa, Wadim Stąpór, Wyd.Lek. PZWL 1997
  2. Łupież jako objaw – jego etiopatogeneza, leczenie i zapobieganie; dr n med. Marta Wysocka z Kliniki Diabetologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych II Katedry Pediatrii Akademii Medycznej w Warszawie Kierownik Katedry i Kliniki: prof. dr hab. Lech Korniszewski - 2003 Nowa Medycyna – zeszyt 116 (3-4/2002)
  3. Łupież - fakty i mity; Irena Rudowska Dermatologia estetyczna, nr 6, 2000
  4. Choroby skóry. Stefania Jabłońska, Tadeusz Chorzelski: Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 1997. ISBN 83-200-2140-5.
  5. Dwa oblicza wolnych rodników tlenowych; Agnieszka Zabłocka, Maria Janusz ; Postepy Hig Med Dosw. (online), 2008; 62: 118-124 Review Full Text PDF Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN im. Ludwika Hirszfelda we Wrocławiu
  6. Łupież, łojotok, włosy alergika - Katrzyna Prystupa -cykl artykułów nt. pielęgnacji włosów "Moje Zdrowie" 1999-2000
  7. Dlaczego mam łupież – Edward Ozga-Michalski, Dorota Bystrzanowska; Portal Farmaceutyczno-Medyczny PFM.PL.
  8. Adam Straszyński: Choroby skóry. W: Karol Jonschner: Zarys pediatrii. Warszawa: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1956.


oprac. mgr Edward Ozga Michalski
konsultacja dermatologiczna lek. med. Dorota Bystrzanowska

Dorota Bystrzanowska
specjalista dermatolog
specjalista medycyny estetycznej
Zapraszam mieszkańców Warszawy i okolic do korzystania z usług mojego gabinetu High-Med.
Przychodnia Specjalistyczna
Kasprowicza 27 lok. 2, Warszawa Bielany
Kontakt dla umówienia wizyty 22 865 71 50 603-753-493
dorota.bystrzanowska@high-med.pl
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook