Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Stanisława, Ireny Środa 18. Września 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Leczenie łupieżu
ZASADA: JAKA PRZYCZYNA – TAKIE LECZENIE

Zanim podejmiemy leczenie łupieżu dobrze jest rozpoznać jego przyczynę. Znajomość przyczyny choroby umożliwia zastosowane optymalnej terapii i dostosowanych do niej leków.

Najczęstsze przyczyny łupieżu
a/ chorobliwy rozrost populacji grzybów i bakterii zamieszkujących skórę głowy;
b/ drażniące skórę środki myjące i higieniczne;
c/ zjadliwe dla skóry toksyny środowiskowe, np. industrialne dymy, pyły i gazy, chlorowana woda w basenach kąpielowych, itp.;
d / choroby i zaburzenia immunologiczne, zaburzenia neurologiczne i hormonalne;
e/ niezdrowy styl życia, w tym np. patogenna dieta niezbilansowana w witaminy i minerały, toksyczne używki, itp.

Bezpośrednia przyczyna łupieżu – łojotok
Pojawienie się łupieżu zwykle wyprzedza jego bezpośrednia przyczyna – łojotok. Łojotok to patomechanizm ustrojowy wynikły z nadczynności gruczołów łojowych. Jest to też nazwa objawów tej dolegliwości, które manifestują się zbyt obfitym wydzielaniem łoju przez gruczoły łojowe skóry głowy. Łojotok mogą wywoływać niemal wszystkie wymienione wyżej patogenne czynniki generujące łupież. Poniżej opiszemy głównych, dających się identyfikować sprawców łojotoku.

Główny sprawca łojotoku i łupieżu – grzyby z rodzaju Malassezia furfur
Obecnie wiadomo, że głównym sprawcą łupieżu są grzyby drożdżopodobne (tzw, drożdżaki) z rodzaju Malassezia. Wymienia się najczęściej trzy gatunki: Malassezia furfur, Malassezia globosa oraz Malassezia restricta. Dodajmy, że wszystkie gatunki grzybów z rodzaju Malassezia są lipofilne, co oznacza, że karmią się tłuszczem wydzielanym przez gruczoły łojowe skóry głowy. Tłuszcz ten jest niezbędny, gdyż ma specyficzny skład chemiczny chroniącym włosy przed wysychaniem i toksynami środowiskowymi z powietrza i wody oraz przed promieniowaniem ultrafioletowym. Dlatego grzyby z rodzaju Malassezia od wieków wchodzą w skład normalnej mikroflory owłosionej skóry człowieka.

Do łojotoku usposabiają również następujące zaburzenia zdrowia
– uwarunkowana genetycznie wrodzona skłonność,
– zaburzenia hormonalne, zwłaszcza hiperandrogenizm i nadmierne wytwarzanie progesteronu u kobiet,
– niedobory witamin i minerałów wywołane przez błędy żywieniowe i choroby niedoborowe,
– zaburzenia układu nerwowego, w tym czynnik je pogłębiający, jakim jest stres.

Ulecz łojotok – a wyleczysz się z łupieżu?
W większości przypadków łojotoku wywołanego przez hormony, ale mieszczącego się w normach fizjologicznych, (z wyjątkiem niektórych zaburzeń endokrynologicznych), lekarz ma niewielki wpływ na ich eliminację. W związku z tym w leczeniu stosuje się środki lecznicze i kosmetyczno-lecznicze eliminujące pośrednią przyczynę łojotoku – grzyby z rodzaju Malassezia – a zarazem głównego sprawcę łupieżu. Leczenie łupieżu powinno jednak być kompleksowe, czyli nie ograniczać się do farmakologicznej eliminacji chorobotwórczych grzybów z rodzaju Malassezia.

Kompleksowe leczenie łupieżu polega na:
1. Ograniczeniu nadprodukcji łoju przez gruczoły łojowe skóry, w tym:
a/ ograniczenie populacji grzybów z rodzaju Malassezia zamieszkujących skórę głowy do liczby tolerowanej przez skórę,
b/ zastosowanie środków hamujących wydzielanie łoju,
c/ eliminacja błędów dietetycznych w postaci konsumpcji nadmiernej ilości tłuszczy nasyconych, niedoborów mineralnych i witaminowych zaburzających metabolizm tłuszczu w ustroju (suplementacja cynku)
2. Leczenie zaburzeń hormonalnych mających wpływ na zdrowie skóry.
3. Leczenie stanu zapalnego skóry głowy wywołanego wydzieliny grzybów rodzaju Malassezia oraz inne patogeny skóry głowy zwabione przez łojotok.
4. Leczenie podrażnień skóry, pokrzywek i wyprysków wywołanych przez środki myjące i higieniczne, toksyny środowiskowe, itp.

ŚRODKI HAMUJĄCE WYDZIELANIE ŁOJU, BAKTERIOBÓJCZE I PRZECIWZAPALNE


Środki o działaniu przeciwłojotokowym i przeciwłupieżowym
1 Cyklopiroksolamina – pochodna pirydynonu – zalecana przez Polskie Towarzystwo Dermatologiczne
1a. Siarczek selenu i sól cynkowa pyritionu – działają przeciw łojotokowo, a ponadto
przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo oraz łagodzą stan zapalny.
2. Leki będące pochodnymi imidazolowymi zwane azolami – niszczą grzybicę skóry owłosionej głowy i łagodzą stan zapalny pobudzający łojotok
3. Oczyszczona smoła pogazowa w stężeniu 0,5%
4. Biosiarka - bakteriobójcza i grzybobójcza
5. Kwas salicylowy, rezorycyna w niewielkim stężeniu , itp.
6. Kwaśne pH szamponów leczniczych - usuwa nadmiar łoju i nie powoduje przesuszenia skóry oraz podrażnień.
7. Retinoidy – syntetyczne pochodne witaminy A - regulują one gospodarkę tłuszczową (lipidową) w gruczołach łojowych włosów, mają własności przeciwzapalne.


Ad. 1 Cyklopiroksolamina – pochodna pirydynonu
Cyklopiroksolamin – jest nowoczesnym środkiem łączącym w sobie właściwości grzybobójcze i grzybostatyczne, wykorzystywanym w leczeniu łupieżu oraz łojotokowego zapalenia skóry. Cyklopiroksolamina wywiera działanie grzybobójcze i grzybostatyczne, w stosunku do wielu gatunków grzybów chorobotwórczych. Ponadto cyklopiroksolamina charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym, a także przeciwbakteryjnym ukierunkowanym na bakterie Gram-dodatnie jak i�Gram-ujemne. Dzięki temu nie tylko niszczy grzyby wywołujące łupież ale i hamuje ich wzrost , ale także łagodzi stan zapalny skóry głowy, który często występuje w przebiegu łupieżu.
Polskie Towarzystwo Dermatologiczne w łupieżu oraz łojotokowym zapaleniu skóry głowy (ŁZS) zaleca stosowanie szamponów zawierających 1,5% cyklopiroksolaminę.

Ad. 2. Leki będące pochodnymi imidazolowymi – tzw. azole
Farmaceutyki bazujące na związkach imidazolowych, zwane też azolami – są uznanymi lekami przeciwgrzybiczymi. Leczą infekcje skórne wywołane przez grzyby drożdżopodobne (w tym z rodzaju Malassezia furfur), dermatofity, bakterie Gram (+): paciorkowce i gronkowce. Niektóre azole mają działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe pomocne w leczeniu tego typu dolegliwych objawów grzybic skóry głowy. Zwracają uwagę leki uniemożliwiające replikację struktur morficznych grzybów rodzaju Malassezia i innych, co blokuje infekcję grzybiczą – np. Bifonazol. Z kolei inny popularny lek z grupy azoli – Ketokonazol – uszkadza błonę komórkową grzybów, co je zabija, nie zaś uszkadza komórek ciała człowieka. Z tych względów pochodne imidazolu są standardowym składnikiem terapii grzybic skóry. Zastosowanie do leczenia infekcji grzybiczych owłosionej skóry głowy mają ponadto takie leki jak: wspomniane; Klotrimazol, Ekonazol, Mikonazol, Itrakonazol, Oksykonazol, itd. [10]

Sprzężenie zwrotne łojotoku z łupieżem
Pod wpływem łojotoku intensywnie namnaża się główny sprawca łupieżu - petogenny grzybek drożdżakowaty Malassezia. Przetwarza on obfitą wydzielinę guczołów łojowych w swój liczbowy rozrost na skórze głowy. Im więcej tych patogennych grzybów Malassezia – tym bardziej skóra jest podrażniona ich wydzieliną. I odwrotnie, im więcej łoju dla rozrostu pasożyta powodującego łupież tym liczniejsza staje się populacja patogennych mikrobów. Choroba szybko narasta wskutek wzajemnego wzmacniania tych patogennych mechanizmów!

Ad.3. Oczyszczona smoła pogazowa
Szampony z dodatkiem oczyszczonej smoły pogazowej (w stężeniu 0,5% ) służą zwalczaniu łojotoku i łojotokowego zapalenia skóry. Zwykle zaleca się stosowanie ich w odstępach trzydniowych, co skutecznie wpływa na usuwanie nadmiaru łoju i złuszczeń naskórka. W celu uzyskania odpowiedniego działania szamponu, po wytworzeniu w trakcie mycia piany należy ją przetrzymać na skórze głowy przez 5 minut. Jeśli szampon jest stosowany w okresie dużego nasłonecznienia, należy szczególnie dokładnie spłukać preparat ze skóry głowy, a to dlatego żeby uniknąć ewentualnej niekontrolowanej reakcji fototoksycznej.

Ad. 4. Biosiarka - bakteriobójcza i grzybobójcza
Do walki z łojotokiem pomocna jest czysta chemicznie siarka. Ten pierwiastek chemiczny zastosowany na skórę ulega przemianom do siarczków, które działają bakteriobójczo i grzybobójczo. Sama siarka działa wysuszająco, co pozbawia życiodajnej wody patogenną mikroflorę głowy. W aptece znajdziemy preparaty dostępne bez recepty w postaci emulsji zawierającej kilka % siarki, niekiedy z różnymi dodatkami. Tego typu praparaty z siarką są skuteczne w łojotoku, trądziku, ropnych schorzeniach skóry, działają również przeciwgrzybiczo oraz przeciwświerzbowo.

Ad. 5. Działanie przeciwłojotokowe dziegci
Od dawna znane jest korzystne działanie przeciwłojotokowe dziegci (smoły). Najprostszą formą ich zastosowania są szampony, które zawierają w swym składzie związki lecznicze czynne w postaci oczyszczonej smoły pogazowej.

Ad. 6. Kwas salicylowy
Kwasu salicylowego w stężeniu ok. 1-2% - używa się w medycynie jako środka dezynfekującego (np. w postaci spirytusu salicylowego) i keratylicznego (np. w lekach na przeciwłupiezowych i na trądzik. Do roztworów i płukanek dodaje się niekiedy 1% ichtiol. Tego typu płukanka do skóry głowy z tendencją do nadmiernego łuszczenia się usuwa łój, nagromadzone łuski, ma działanie łagodzące i bakteriobójcze. Stosowanie: Myć włosy 2-, 3 razy w tygodniu.

Ad. 7. Retinoidy o działaniu miejscowym
W leczeniu trądziku mogą być stosowane retinoidy o działaniu miejscowym - syntetyczne pochodne witaminy A. Retinoidy regulują gospodarkę tłuszczową (lipidową) w gruczołach łojowych włosów, jak też mają własności przeciwzapalne. Są to własności lecznicze wysoce pomocne w leczeniu trądziku pospolitego, ale często wykorzystuje się te leki w innych chorobach łojotokowych. Nowe generacje syntetyczny pochodnych np. adapalen są dobrze tolerowane, jednak znajduja zastowanie głównie w leczeniu skóry gładkiej, nie owłosionej. [9]

Zasada wspomagania się leków przeciwłupieżowych
Liczne szampony przeciwłupieżowe zawierają podobne składniki lecznicze: siarczek selenu, pirithion cynku, kwas salicylowy, siarkę. Substancje te - odpowiednio dobrane - wspomagają się wzajemnie i ich efekt łączny jest synergicznie wyższy.

LECZENIE HORMONALNE ŁOJOTOKU


Hormony a łojotok
Na gwałtowne zmiany poziomu hormonów w ustroju, zwłaszcza androgenów pierwsza reaguje skóra. Pojawiają się dolegliwości skórne i z włosami. Komórki gruczołów łojowych mają bowiem receptory dla androgenów, których pobudzenie nasila łojotok. Podwyższony poziom androgenów może wywołać silny łojotok oraz w konsekwencji łupież tłusty (i trądzik) nie tylko u mężczyzn, ale również u kobiet.

Zaburzenia poziomu hormonów a skóra
Wpływ hormonów męskich - androgenów na powstawanie łojotoku i łupieżu jest niewątpliwy i bardzo duży. U obu płci na nadmiar androgenów (np. dihydrotestosteronu) - pojawia się nadprodukcja łoju. Gruczoły łojowe reagują z dwóch powodów: z powodu zbyt wysokiego poziomu androgenów we krwi, albo z powodu nadmiernej wrażliwości komórek na ich obecność. U kobiet ważną rolę pobudzająca łojotok mogą też odgrywać zmiany w poziomie progesteronu, żeńskiego hormonu płciowego.

Antyandrogeny
Istnieją leki zwane antyandrogenami, mające zastosowanie w przypadkach wymienionych efektów działania zwiększonej ilości androgenów – szczególnie w przypadku hirsutyzm. Hirsutyzm jest objawem bardzo wysokiego poziomu androgenów (tzw. hiperandrogenizacji) i występuje zwykle w połączeniu z innymi ( poza łojotokiem i trądzikiem) objawami maskulinizacji, takimi jak łysienie typu męskiego, przerost łechtaczki, obniżenie tembru głosu, itp. Leki te niosą również pomoc kobietom cierpiącym na łojotok, łupież tłusty lub trądzik.

Leczenie zaburzeń hormonalnych
Eliminacja zaburzeń i wyrównanie hormonalne powinno odbywać się pod opieką doświadczonego endokrynologa. Terapia hormonalna dotyczy zarówno mężczyzn i kobiet. Najczęściej polega na podawaniu hormonów lub antyhormonów. Zaczyna się od najmniejszych, ale już skutecznych dawek. Czasem wystarczy krótka kuracja, bywa jednak, że na efekty trzeba poczekać długo. U kobiet w wielu przypadkach dobre wyniki daje odpowiednio dobrana pigułka antykoncepcyjna, która szybko poprawia stan skóry i samopoczucie.

Piśmiennictwo
  1. Dermatologia Praktyczna; lekarze dermatolodzy: Małgorzata Opalińska, Katarzyna Prystupa, Wadim Stąpór, Wyd.Lek. PZWL 1997
  2. Łupież jako objaw – jego etiopatogeneza, leczenie i zapobieganie; dr n med. Marta Wysocka z Kliniki Diabetologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych II Katedry Pediatrii Akademii Medycznej w Warszawie Kierownik Katedry i Kliniki: prof. dr hab. Lech Korniszewski - 2003 Nowa Medycyna – zeszyt 116 (3-4/2002)
  3. Łupież - fakty i mity; Irena Rudowska Dermatologia estetyczna, nr 6, 2000
  4. Choroby skóry. Stefania Jabłońska, Tadeusz Chorzelski: Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 1997. ISBN 83-200-2140-5.
  5. Dwa oblicza wolnych rodników tlenowych; Agnieszka Zabłocka, Maria Janusz ; Postepy Hig Med Dosw. (online), 2008; 62: 118-124 Review Full Text PDF Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN im. Ludwika Hirszfelda we Wrocławiu
  6. Łupież, łojotok, włosy alergika - Katrzyna Prystupa -cykl artykułów nt. pielęgnacji włosów "Moje Zdrowie" 1999-2000
  7. Dlaczego mam łupież – Edward Ozga-Michalski, Dorota Bystrzanowska; Portal Farmaceutyczno-Medyczny PFM.PL.
  8. Adam Straszyński: Choroby skóry. W: Karol Jonschner: Zarys pediatrii. Warszawa: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1956.


oprac. mgr Edward Ozga Michalski
konsultacja dermatologiczna lek. med. Dorota Bystrzanowska

Dorota Bystrzanowska
specjalista dermatolog
specjalista medycyny estetycznej
Zapraszam mieszkańców Warszawy i okolic do korzystania z usług mojego gabinetu High-Med.
Przychodnia Specjalistyczna
Kasprowicza 27 lok. 2, Warszawa Bielany
Kontakt dla umówienia wizyty 22 865 71 50 603-753-493
dorota.bystrzanowska@high-med.pl
linki sponsorowane, reklamy
wzmocnij stawy na nartach - KOLAGEN_cito piękna cera - KOLAGEN_cito blizny - KOLAGEN_cito dziąsła - KOLAGEN_cito czysty kolagen - KOLAGEN_cito produkty na dziąsła - KOLAGEN_cito kolagen olx - KOLAGEN_cito piękna cera - KOLAGEN_cito nowości - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na przeziębienie szałwia - Cukierki_Szalwiowe nowości z apteki - szałwia - Cukierki_Szalwiowe dla sedniorów - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na kaszel suchy i mokry szałwia - Cukierki_Szalwiowe lekarz radzi na gardło szałwia - Cukierki_Szalwiowe dla sedniorów - szałwia - Cukierki_Szalwiowe cukierki verbena szałwia - Cukierki_Szalwiowe apteka - aronia - Cukierki_Aroniowe w aptekach - aronia - Cukierki_Aroniowe aronia - cukierki - Cukierki_Aroniowe co dobrego - aronia - Cukierki_Aroniowe zioła w cukierkach - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe specjały - aronia - Cukierki_Aroniowe dla sedniorów - aronia - Cukierki_Aroniowe co dobrego - aronia - Cukierki_Aroniowe ładna skóra - Cukierki_Pokrzywowe w zielarniach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe w zielarniach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe dla całej rodziny - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe produkty - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe specjały - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe produkty z pokrzywy - Cukierki_Pokrzywowe zioła w cukierkach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe cukierki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości z apteki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe apteka - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe na wzmocnienie - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe produkty - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zielarnia - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe dla sedniorów - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe co dobrego - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe specjały - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa w aptekach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa cukierki z ziołami - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa dla sedniorów - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa cukierki ziołowe - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe specjały - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa dla całej rodziny - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zioła - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe cukierki - cukierki czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki z ziołami - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez zielarnia - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez właściwości czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez cukierki ziołowe - cukierki czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe cukierki - cukierki czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez przeciw stresowi - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki ziołowe - cukierki głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe cukierki - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki głogowe - cukierki - Cukierki_Glogowe nowości z apteki - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe cukierki - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe specjały - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe produkty - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe produkty na odporność - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe co dobrego - melisa - Cukierki_Melisowe cukierki ziołowe - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe zioła w cukierkach - melisa - Cukierki_Melisowe w zielarniach - melisa - Cukierki_Melisowe nowości z apteki - melisa - Cukierki_Melisowe zioła - melisa - Cukierki_Melisowe przeciw stresowi - melisa - Cukierki_Melisowe apteka - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe cukierki - cukierki walerianowe - Cukierki_Walerianowe na odporność - waleriana - Cukierki_Walerianowe dla sedniorów - waleriana - Cukierki_Walerianowe w zielarniach - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe wspomaganie - waleriana - Cukierki_Walerianowe przeciw stresowi - waleriana - Cukierki_Walerianowe na odporność - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe produkty - waleriana - Cukierki_Walerianowe wyścigi samochodowe - Dezodorant_SuperDeo kolarstwo - Dezodorant_SuperDeo apteki internetowe - Dezodorant_SuperDeo boks - Dezodorant_SuperDeo markowy dezodorant - Dezodorant_SuperDeo dla biegaczy - Dezodorant_SuperDeo rugby - Dezodorant_SuperDeo kolarstwo - Dezodorant_SuperDeo
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook