Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Teodora, Seweryna Sobota 23. Października 2021r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Jak unikać łupieżu - radzą lekarze dermatolodzy
Odpowiadają: dr hab. n. med. Roman Nowicki (specjalista dermatolog, alergolog, kierownik Pracowni Mikologicznej Kliniki Dermatologicznej AM w Gdańsku); dr n. med. Andrzej Szmurło (dermatolog – wenerolog) - pytają: dziennikarze obecni na konferencji prasowej pt.: Wszystko co chcielibyście wiedzieć o łupieżu, ale nie chce się Wam sprawdzić.”

Pytanie: „Czy łupież jest chorobą zaraźliwą? Czy można się nim zarazić?”
dr hab. n. med. Roman Nowicki: Tak, można. Grzybice są chorobami zakaźnymi a w patogenezie łupieżu ważną rolę odgrywają grzyb drożdżopodobne z rodzaju Malassezia, na czele z szczepem Malassezia furfur i kilku jego krewniaków. Grzyby z rodzaju Malassezia mogą wywoływać i nasilać objawy łojotokowego zapalenia skóry, a także atopowego zapalenia skóry.

Jak można się zarazić łupieżem?
dr hab. n. med. Roman Nowicki: Najczęściej drogą pośrednią, poprzez wspólne używanie grzebieni, szczotek do włosów, a także nakryć głowy (czapek). Należy np. bardzo uważać na przenoszenie łupieżu w zakładach fryzjerskich.. Niektórzy fryzjerzy w dobrych salonach kosmetycznych mają specjalne urządzenia odkażające – lampy, do których wkładają szczotki i grzebienie po każdym użyciu. Działanie tych urządzeń polega na niszczeniu grzybów wywołujących łupież i innych drobnoustrojów obecnych na sprzęcie fryzjerskim. Pospolity grzyb Malassezia furfur jest też szczególnie rozpowszechniony w solariach pod lampami do opalania. Łóżka solaryjne są niekiedy dezynfekowane bardzo pobieżnie. Panie korzystające ze sztucznego opalania, mogą wyjść po którymś seansie z łupieżem pstrym.


Sprzężenie zwrotne łojotoku z łupieżem
Pod wpływem łojotoku intensywnie namnaża się główny sprawca łupieżu - petogenny grzybek drożdżakowaty Malassezia. Przetwarza on obfitą wydzielinę guczołów łojowych w swój liczbowy rozrost na skórze głowy. Im więcej tych patogennych grzybów Malassezia – tym bardziej skóra jest podrażniona ich wydzieliną. I odwrotnie, im więcej łoju dla rozrostu pasożyta powodującego łupież tym liczniejsza staje się populacja patogennych mikrobów. Choroba szybko narasta wskutek wzajemnego wzmacniania tych patogennych mechanizmów!

Co to jest łupież pstry i jak się objawia?
dr hab. n. med. Roman Nowicki: Łupież pstry jest to rodzaj grzybicy na skórze gładkiej. Objawia się ciemnymi plamkami widocznymi najczęściej na szyi i w obrębie dekoltu. Zmiany te świecą kolorem jasnozielonym pod wpływem światła lampy ultrafioletowej i mogą być bardzo dobrze widoczne na dyskotece. Często objawy zakażenia nasilają się w miesiącach letnich i są widoczne na plaży, gdyż miejsca zmienione grzybiczo nie opalają się. Nadmierna potliwość i łojotok sprzyjają rozwojowi chorobotwórczych grzybów z rodzaju Malassezia. Rozpowszechnienie łupieżu pstrego źle świadczy o poziomie naszej edukacji zdrowotnej. W każdym przypadku grzybicy wczesne rozpoczęcie leczenia skutecznie zapobiega rozwojowi choroby i jej przenoszeniu.

Gdzie można się dowiedzieć o środkach i metodach profilaktyki przeciwłupieżowych?
dr hab. n. med. Roman Nowicki: Niestety oświata zdrowotna jeśli chodzi o mikologię, czyli tę dziedzinę która zajmuje się grzybami, jest w naszym kraju bardzo niska. Obecnie obserwujemy dwie skrajności: całkowity brak zainteresowania problemem grzybic, albo w przypadku niektórych osób nadmierny strach przed infekcja grzybiczą. Po każdym programie telewizyjnym na temat grzybic, dzwonią i przychodzą do mikologów pacjenci z różnymi dolegliwościami, które nie maja nic wspólnego z grzybicą.

Co zrobić, gdy podejrzewamy, że mamy grzybicę skóry?
dr hab. n. med. Roman Nowicki: Jeśli mamy jakąś wątpliwość, czy jakieś zmiany skórne to grzybica czy nie, należy udać się do pracowni mikologicznej. Takie pracownie działają przy wszystkich dużych ośrodkach dermatologicznych w naszym kraju (Kliniki Dermatologiczne, Wojewódzkie Poradnie Skórno-Wenerologiczne).

Pytanie: „Jakiś przykład?”
dr n. med. Andrzej Szmurło: Pracownia mykologiczna, a więc ściśle połączona z terapią grzybic jest np. w Centrum Dermatologicznym w LIM-ie. Badanie mykologiczne jest bardzo proste i niedrogie. O tym czy nasza skóra zakażona jest grzybami można się przekonać pod mikroskopem. Jeżeli to niemożliwe, zeskrobany spod paznokci lub powierzchni skóry naskórek hodujemy na specjalnych podłożach przez okres tygodnia bądź trzech tygodni. Grzyby drożdżopodobne (w tym te odpowiedzialne za łupież) pojawiają się po tygodniu. Cztery do sześciu tygodni na wzrost potrzebują dermatofity - te, które „zjadają” nasz naskórek, paznokcie i włosy. Po tak przeprowadzonym rozpoznaniu dobieramy odpowiednie leki.

Czy można się wyleczyć z grzybicy używając jedynie preparatów z apteki?
dr hab. n. med. Roman Nowicki: Preparaty OTC które są dostępne w aptekach bez żadnej recepty są bardzo wygodne. Nasi pacjenci nie mają czasu na odwiedzenie kliniki i często leczą się sami z niezłym skutkiem. Należy pamiętać, iż łupież jest chorobą przewlekłą. Nawroty choroby mogą nastąpić już po dwóch tygodniach od zakończenia kuracji.

Rozwój grzybicy skóry świadczy o podatności na infekcję!
Każdy lek ma inne spektrum działania, które obejmuje określoną grupę grzybów. A że odmian grzybic jest bardzo dużo najlepiej gdy właściwy lek wybierze specjalista dermatolog. Poza tym jeżeli grzybicę zauważymy późno, żadne kremy nie są wystarczające. Tak dzieje się często w przypadku zlekceważonej grzybicy stóp. Jeśli beztrosko traktujemy mycie stóp i nie dokładnie je wycieramy, często dochodzi do rozwoju grzybicy międzypalcowej , która może przechodzić na podeszwę i zajmować płytki paznokciowe. W takich przypadkach musimy pacjenta leczyć ogólnymi lekami przeciwgrzybiczymi.

A czy można jakieś preparaty stosować prewencyjnie? Np. jeśli mój ukochany ma łupież pstry to mogę się do niego bezpiecznie przytulać po zastosowaniu jakiegoś odkażacza, czy raczej powinnam nabrać dystansu aż wyleczy łupież?
dr n. med. Andrzej Szmurło: drobnoustrój Malassezia furfur, jak mówi Pan docent Nowicki, jest grzybem który rozwija się w podłożach tłustych. Istnieją badania, które wykazują, że tłuszcz od jednych pacjentów promował wzrost jakiegoś grzyba, natomiast tłuszcz od innych pacjentów w ogóle był dla grzybów „niesmaczny” i nie chciały na nim rosnąć. To może tłumaczyć dlaczego jeden pacjent, który ma załóżmy łupież pstry, przytula się do kobiety i jej nie zaraża. Natomiast innej pani, która się też przytula do tego pana, od razu wyskakują plamki na dekolcie czy plecach. Jak widać grzyby też bywają wybredne.

Komentarz: Nawet bardziej wybredne niż panie. Nie mówiąc o panach.
dr hab. n. med. Roman Nowicki: Dlatego panowie zostali ukarani – częściej mają łupież.

Pytanie: Czy ich „potencjalna rozwiązłość” to jedyna przyczyna tej skłonności?
dr hab. n. med. Roman Nowicki: Jest kilka przyczyn. Z medycznego punktu widzenia nie rozpoznaliśmy w pełni przyczyn, dlaczego u jednych osób łupież pojawia się a u innych nie. Istniej wiele przyczyn, które prowadzą do wystąpienia łupieżu. Są to czynniki zewnętrzne: atmosferyczne (nadmierne nasłonecznienie), zanieczyszczenia powietrza, niektóre środki pielęgnacyjne, jak i wewnętrzne: zaburzenia hormonalne, immunologiczne i genetyczne. Obserwacje potwierdzają, iż często rozwój łupieżu związany jest z... nakryciem głowy. Mężczyźni częściej pracują w różnego rodzaju hełmach czy innych obowiązkowych nakryciach głowy. Zła wentylacja, zwiększenie stężenia dwutlenku węgla, zwiększona potliwość, duża wilgotność a także często występujący łojotok tworzą się doskonałe warunki dla wzrostu grzybów. A im więcej grzybów, tym większy jest odczyn zapalny i tym większy łupież.

Pytanie: Genetyka, lampy solaryjne, hełmy, przytulanie się, pocenie i urlop w Afryce... Czy coś jeszcze szczególnie sprzyja rozwojowi grzybów?
dr hab. n. med. Roman Nowicki: O tak! Ponieważ widzę tu palących, chcę podkreślić, iż palenie papierosów należy do czynników predysponujących do rozwoju grzybic. Palenie jest w ogóle złym nałogiem. Świadczy o nie traktowaniu poważnie własnego zdrowia. Natomiast w kontekście grzybic, to palacze szczególnie często chorują w naszym kraju na grzybicę stóp i grzybicę płytek paznokciowych. Zaburzenie krążenia w kończynach dolnych, miażdżyca i zwiększona potliwość – grzyby tylko na to czekają.

Czy są zawody, które sprzyjają pojawieniu się łupieżu?
dr hab. n. med. Roman Nowicki: Są zawody, które usposabiają do infekcji, a nawet alergii grzybiczych. Pacjent z grzybicą paznokci jest niebezpieczny dla siebie samego, rodziny i pedikiurzystki. Grzyby pleśniowe powodujące infekcje paznokci wysiewają się na skórę gładką a ich zarodniki mogą drogą wziewną dostawać się do układu oddechowego osoby wykonującej pedikiur. U osób wrażliwych np. z alergią oddechową prowadzi to do ataku astmy oskrzelowej. Przypadki takiej astmy rozpoznawanej u pedikiurzystek są bardzo trudne w leczeniu.

To jakich pacjentów mają Panowie najwięcej – pedikiurzystek, niewolnic nowoczesnego fryzjerstwa czy panów z budowy?
dr n. med. Andrzej Szmurło: Moi pacjenci to głównie pacjenci z łupieżem, grzybicą paznokci stóp i grzybicą pachwin. Liczba pacjentów nasila się też w sezonie grypowym. Wtedy wszyscy zjadamy ogromne ilości antybiotyków. A antybiotyki zabijają nie tylko bakterie z naszego przeziębienia, ale również zabijają bakterie tzw. saprofityczne, które chronią nas przed grzybami.

dr hab. n. med. Roman Nowicki: A ja teraz spodziewam się ofiar nowo otwartych aquaparków. Na całym świecie parki wodne, baseny i kąpieliska publiczne są „ośrodkami wymiany grzybów”. Proszę o tym napisać, żeby nasi pacjenci, którzy korzystają z tych pięknych udogodnień sportowych chodzili na baseny zaopatrzeni w klapki, lub specjalne basenowe obuwie ochronne. Tam wszędzie: na posadzkach, drewnianych wykładzinach w saunach, na dywanikach pod prysznicami, na drewnianych ławkach i w saunach zarodniki grzybów czekają.

Pytanie: „Ja mam chyba alergię na widok grzybic, którymi tak się Pan pasjonuje. A czy w ogóle można mieć alergię na grzybicę?”
dr hab. n. med. Roman Nowicki: Jak już wspomniałem grzybek Malassezia furfur, który rozwija się obrębie skóry owłosionej, może powodować zaostrzenie niektórych chorób alergicznych, a zwłaszcza atopowego zapalenia skóry (AZS). Atopowe zapalenie skóry rozpoczyna się już w wieku niemowlęcym i może trwać przez całe życie. Miejscowe preparaty przeciwgrzybicze mają doskonałe działanie przeciwzapalne, likwidując drożdżaki, zmniejszają świąd i poprawiają jakość życia przewlekle chorych pacjentów.

Pytanie: „Zaraz, zaraz mówił Pan, że to nie jest takie łatwe. Że grzybicy nie można się właściwie pozbyć, że – zwłaszcza w łupieżu wywołanym Malassezia furfur następują częste nawroty”
dr hab. n. med. Roman Nowicki: Tak jak powiedziałem – łupież często łączy się z predyspozycją genetyczną do szybszego złuszczania naskórka. Z tego też względu grzyby się błyskawicznie rozwijają i jeżeli nie kontrolujemy tego stanu, wtedy łupież powraca. Więc po wyleczeniu - tj. zniszczeniu nadmiernej ilości grzybów - profilaktyczne mycie preparatami przeciwgrzybiczymi jest konieczne w większych lub mniejszych odstępach. Jeżeli pacjent o tym zapomina, choroba może z powrotem się rozwinąć. Ale jest tutaj również moment optymistyczny. Po pięćdziesiątym roku życia łojotok się zmniejsza i łupież ustępuje. U osób łysych nie ma łupieżu

A golenie głowy na łyso też leczy łupież?
dr hab. n. med. Roman Nowicki: Zwłaszcza w miesiącach letnich, gdy jest lepszy przewiew i lepszy dostęp do promieni ultrafioletowych. Bardzo to jest korzystne, aczkolwiek trudno to traktować jako metodę leczniczą. Włosy przecież odrastają.

Czy wszyscy nie łysi powinni profilaktycznie myć głowę szamponami przeciwłupieżowymi?
dr n. med. Andrzej Szmurło: Tak źle nie jest. Jeśli ktoś nigdy u siebie nie zauważył łupieżu ani innej grzybicy - nie ma sensu tego robić. Choćby ze względu na koszty. Lecznicze szampony przeciwłupieżowe bywają drogie. Jednak opłaca się zainwestować w profilaktykę stosując je naprzemiennie z dermokosmetykiem świetnie uzupełniającego kurację przeciwłupieżową. To znacznie tańsze niż kilka wizyt w gabinecie dermatologa.

Czy stosując lecznicze szampony na łupież można uniknąć wizyty u dermatologa?
dr hab. n. med. Roman Nowicki: Zwracam uwagę, że oszczędzanie na jakości preparatów przeciwłupieżowych nie jest wskazane, gdy kuracja staje się konieczna. Jakimś dziwnym trafem w naszej ojczyźnie jedynymi preparatem przeciwzapalnymi na stany zapalne skóry, o których wszyscy pacjenci wiedzą, że należy stosować, są preparaty sterydowe. Preparaty sterydowe mają dużo działań niepożądanych. Przede wszystkim bardzo szybko prowadzą do ścieńczenia naskórka, trwałego rozszerzenia naczyń krwionośnych wreszcie do bliznowacenia. Szczególnie u osób młodych i u kobiet, które mają przecież cieńszą niż my skórę. W takich przypadkach bezpieczniej jest zastosować preparaty przeciwgrzybicze, które mają znakomite działanie przeciwzapalne. Nie stosujmy sterydów jako preparatów na wszystko!

Jakie zatem preparaty najlepiej stosować?
dr n. med. Andrzej Szmurło: Tak, nie mówiliśmy o tym, ale warto prosić lekarza, żeby poradził nam preparat nie tylko o działaniu przeciwgrzybiczym, ale też przeciwzapalnym. Lekarze mają dostęp do takich badań, które każda firma wprowadzająca produkt na rynek ma obowiązek zrobić i wiedzą, które preparaty są lepiej tolerowane przez większą liczbę pacjentów, szybciej zmniejszą obrzęk i rzadziej wiążą się z jakąś reakcją alergiczną. Na własne oczy widują też skutki leczenia preparatami, które tego efektu przeciwzapalnego nie mają na bezpiecznym poziomie. Wierzę, że zapytani o to sami wybiją Państwu sterydy z głowy.

A jaki preparat przeciwgrzybiczy doradziliby Panowie pacjentom, którzy chcą się leczyć w domu?
dr n. med. Andrzej Szmurło: Leczenie w domu prowadzi najczęściej do powikłań, a wizyta u dermatologa i tak jest w końcu konieczna.

dr hab. n. med. Roman Nowicki: W aptekach znajduje się obecnie duży arsenał nowoczesnych preparatów przeciwgrzybiczych dostępnych bez recepty. Jednak w przypadku braku poprawy po okresie 7 dni kuracji, należy bezwzględnie udać się do specjalisty dermatologa, który po wykonaniu badania mikologicznego wybierze najbardziej skuteczny lek.

Piśmiennictwo
  1. Dermatologia Praktyczna; lekarze dermatolodzy: Małgorzata Opalińska, Katarzyna Prystupa, Wadim Stąpór, Wyd.Lek. PZWL 1997
  2. Łupież jako objaw – jego etiopatogeneza, leczenie i zapobieganie; dr n med. Marta Wysocka z Kliniki Diabetologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych II Katedry Pediatrii Akademii Medycznej w Warszawie Kierownik Katedry i Kliniki: prof. dr hab. Lech Korniszewski - 2003 Nowa Medycyna – zeszyt 116 (3-4/2002)
  3. Łupież - fakty i mity; Irena Rudowska Dermatologia estetyczna, nr 6, 2000
  4. Choroby skóry. Stefania Jabłońska, Tadeusz Chorzelski: Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 1997. ISBN 83-200-2140-5.
  5. Dwa oblicza wolnych rodników tlenowych; Agnieszka Zabłocka, Maria Janusz ; Postepy Hig Med Dosw. (online), 2008; 62: 118-124 Review Full Text PDF Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN im. Ludwika Hirszfelda we Wrocławiu
  6. Łupież, łojotok, włosy alergika - Katrzyna Prystupa -cykl artykułów nt. pielęgnacji włosów "Moje Zdrowie" 1999-2000
  7. Dlaczego mam łupież – Edward Ozga-Michalski, Dorota Bystrzanowska; Portal Farmaceutyczno-Medyczny PFM.PL.
  8. Adam Straszyński: Choroby skóry. W: Karol Jonschner: Zarys pediatrii. Warszawa: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1956.


oprac. mgr Edward Ozga Michalski
konsultacja dermatologiczna lek. med. Dorota Bystrzanowska

Dorota Bystrzanowska
specjalista dermatolog
specjalista medycyny estetycznej
Zapraszam mieszkańców Warszawy i okolic do korzystania z usług mojego gabinetu High-Med.
Przychodnia Specjalistyczna
Kasprowicza 27 lok. 2, Warszawa Bielany
Kontakt dla umówienia wizyty 22 865 71 50 603-753-493
dorota.bystrzanowska@high-med.pl
linki sponsorowane, reklamy
karate - KOLAGEN_cito preparaty na naczynka krwionośne - KOLAGEN_cito na odporność - KOLAGEN_cito kolagen allegro - KOLAGEN_cito wysokiej jakości kolagen - KOLAGEN_cito bieg z przeszkodami - KOLAGEN_cito czysty kolagen - KOLAGEN_cito wspinaczka - KOLAGEN_cito produkty na odporność - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na odporność - szałwia - Cukierki_Szalwiowe szałwia szałwia - Cukierki_Szalwiowe w aptekach - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na kaszel suchy i mokry szałwia - Cukierki_Szalwiowe na urlopie szałwia - Cukierki_Szalwiowe zioła - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na przeziębienie szałwia - Cukierki_Szalwiowe zioła w cukierkach - aronia - Cukierki_Aroniowe zioła - aronia - Cukierki_Aroniowe właściwości aronii - Cukierki_Aroniowe dla całej rodziny - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe cukierki - aronia - Cukierki_Aroniowe nowości z zielarni - aronia - Cukierki_Aroniowe w aptekach - aronia - Cukierki_Aroniowe apteka - aronia - Cukierki_Aroniowe nowości z zielarni - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe produkty z pokrzywy - Cukierki_Pokrzywowe przeciw stresowi - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe co dobrego - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe cukierki ziołowe - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe cukierki ziołowe - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe specjały - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe zioła w cukierkach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe cukierki z ziołami - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe produkty - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe specjały - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe w zielarniach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe cukierki z ziołami - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zioła w cukierkach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe specjały - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe co dobrego - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty na odporność - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa w zielarniach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa co dobrego - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty z aloesu i trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa dla sedniorów - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa w aptekach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa na wzmocnienie - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez na wzmocnienie - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez zioła w cukierkach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez co dobrego - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez zioła - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez co dobrego - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe cukierki - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki czarny bez - cukierki - Cukierki_Czarny_Bez zioła - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki głogowe - cukierki - Cukierki_Glogowe na wzmocnienie - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe cukierki - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe dla sedniorów - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki z ziołami - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe apteka - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe dla sedniorów - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki ziołowe - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe zioła - melisa - Cukierki_Melisowe dla całej rodziny - melisa - Cukierki_Melisowe nowości z apteki - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe produkty - melisa - Cukierki_Melisowe w aptekach - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe produkty - melisa - Cukierki_Melisowe zioła - melisa - Cukierki_Melisowe produkty na odporność - waleriana - Cukierki_Walerianowe w aptekach - waleriana - Cukierki_Walerianowe zioła w cukierkach - waleriana - Cukierki_Walerianowe nowości - waleriana - Cukierki_Walerianowe nowości z zielarni - waleriana - Cukierki_Walerianowe produkty na odporność - waleriana - Cukierki_Walerianowe na odporność - waleriana - Cukierki_Walerianowe właściwości waleriany - Cukierki_Walerianowe kajakarstwo - Dezodorant_SuperDeo koszykówka uliczna - Dezodorant_SuperDeo tenis stołowy - Dezodorant_SuperDeo dezodorant dla młodzieży - Dezodorant_SuperDeo wioślarstwo - Dezodorant_SuperDeo boks - Dezodorant_SuperDeo paralotniarstwo - Dezodorant_SuperDeo curling - Dezodorant_SuperDeo
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.