Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Teodora, Seweryna Sobota 23. Października 2021r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
ABC wiedzy o tym - dlaczego łysiejemy?
Utrata pięknej i bujnej fryzury bywa przeżywana jak estetyczna tragedia. Włosy są bezcenną ozdobą głowy nie tylko dla kobiet, ale i dla wielu mężczyzn. Na owłosionej skórze głowie jest zwykle 100 000 -150 000 podskórnych mieszków włosowych, z których wyrasta ponad skórę ok. 90 000-135 000 włosów. Dodajmy, że utrata włosów głowy nie jest neutralna dla zdrowia. Bujne owłosienie chroni skórę przed chłodem i nagłymi zmianami temperatury, przed kurzem pełnym toksyn, kancerogennymi promieniami UV, itp.

Codziennie tracimy 50-100 włosów, ale jeszcze nie łysiejemy…
Każdy włos raz na 3-4 lata wypada. Nie tracimy jednak włosa, tylko jego rogową „łodygę” widoczną ponad skórą głowy i to nie na zawsze, ale tylko na 3 miesiące. Jest to bowiem zaprogramowany 3 miesięczny „urlop”, wymuszony przez macierz włosa mieszcząca się w podskórnym mieszku włosowym. Okres spoczynkowy włosa zwany jest fazą telogenową. W stanie spoczynku znajduje się stale około 10% naszego owłosienia głowy. Dodajmy, że codziennie 50-100 „śpiących” macierzy włosów „budzi się” i ponownie podejmuje produkcję łodygi włosa.


Fazy życia pojedynczego włosa
anagen – czyli nieustanny wzrost łodygi włosa trwający 3-4 lata.
katagen, czyli zanik nitkowatej łodygi włosa (linienie) trwa 3 tyg.
telogen – spoczynek macierzy włosa w mieszku trwa ok. 3-m-ce
Fazy te powtarzają się 20-30 razy w życiu każdego człowieka

Widzimy tylko około 90% swych włosów – 10 % rotacyjnie „odpoczywa” pod skórą
Przypomnijmy, że z mieszków, a ściślej mówiąc ze znajdujących się w nich macierzy włosa (tzw. cebulki) – wyrasta łodyga włosa. W podskórnym rotacyjnym spoczynku stale znajduje się ok. 10% włosów. Kiedy jedne włosy wchodzą w spoczynek, inne już go kończą – i „kiełkując” nad skórę głowy zaczynają kolejny anagen, czyli okres 3-4 letniego nieustannego wzrostu. Codziennie tyleż mieszków włosowych gubi łodygę (linieje), co ponownie „kiełkuje” by uzupełnić naszą indywidualną pulę 90 000-135 000 włosów.

DEFINICJA MEDYCZNA ŁYSIENIA
Łysienie (z łac. alopecia) to postępujący ubytek ogólnej liczby włosów na głowie, jak też karłowacenie i zamieranie mieszków włosowych, z których każdy włos wyrasta. Łysiejemy, praktycznie już od momentu, w którym więcej włosów przystaje rosnąć i wypada lub przechodzi w stan spoczynku pod skórą, niż po tymże spoczynku ponownie wyrasta. Przedwczesna utrata owłosienie głowy jest uznanym stanem chorobowym.

O łysieniu mówi się liczbowo, kiedy:
Po pierwsze – dobowo z owłosienia głowy wypada więcej niż 100 włosów.
Po drugie – dobowy ubytek włosów przewyższa liczbę 50-80-90 łodyg „kiełkujących” spod skóry
Po trzecie – czas trwania tej patologii przekracza przynajmniej 2-3 miesiące.

Komentarz do definicji łysienia
Dodajmy, że w trakcie łysienia włosy mogą wypadać z całej owłosionej powierzchni głowy lub punktowo. Mogą też wypadać z innych okolic ciała, np. z pachwin, brwi, rzęs, okolicy narządów płciowych.

JAK USTALIĆ PRZYCZYNĘ ŁYSIENIA?


Najczęściej łysienie jest następstwem zaburzeń hormonalnych
Ściślej łysiejemy od nadmiaru lub deficytu hormonów płciowych kluczowych dla zdrowia włosów. Tymi hormonami są kobiece estrogeny i męskie androgeny (np. testosteron), hormony tarczycy, itd. Dodajmy, że niedobór lub nadmiar androgenów jest często uwarunkowany genetycznie i dziedziczony z pokolenia na pokolenie.

Pozostałe przyczyny łysienia
Do utraty owłosienia mogą również przyczynić się zaburzenia metaboliczne, czy niedożywienie spowodowane głodówkami, irracjonalnym odchudzaniem się (bulimia, anoreksja). Głodówki i zaburzenia metaboliczne skutkują bowiem niedoborem aminokwasów budulcowych (tzw. aminokwasów „siarkowych” – cysteiny i metioniny) oraz witamin z grupy B kluczowych dla stymulacji wzrostu włosów. Łysienie może być reakcją organizmu na toksyczną chemioterapię onkologiczną lub na obciążającą operację chirurgiczną. Ponadto przyczyną utraty owłosienia może być podeszły wiek, w którym kumulują się starcze zaburzenia hormonalne, krążeniowe i metaboliczne. Do wypadania włosów może wreszcie doprowadzić przewlekły stres, np., z powodu tragedii rodzinnych. [1,2,3,4]

Określenie powodu łysienia bywa żmudne
Hipotetycznych przyczyn wypadania włosów jest wiele. Ponadto objawy chorobowe wywołane przez konkurencyjne choroby bywają podobne. Często dopiero badania poziomu hormonów oraz dokładna analiza historii choroby włosów zwykle ujawniają sprawcę łysienia. Jeśli podejrzenie pada na androgeny (testosteron) jako przyczynę to weryfikuje je test wypadania włosów, test liczenia włosów i trichogram (określenie odsetka włosów w okresie wzrostu anagenowego, i okresie spoczynku, tzw. telogen). Nowszą metodą jest trichogram komputerowy, czyli tzw. Trichoscan, która umożliwia wykonanie dokładniejszego (i bezbolesnego!) trichogramu. Ponadto jest jedyną metodą (poza biopsją skóry głowy), która uwidocznia postęp miniaturyzacji mieszków włosowych. Ponadto niezbędne jest wykonanie analizy, dla wykluczenia anemii z powodu niedoboru żelaza lub androgennych zaburzeń hormonalnych z powodu chorób tarczycy, jajników, itp. Jak też badań wykluczających łysienie z autoagresjii (tzw. autoimmunologicznych). Konieczna może być też biopsja włosa oraz morfologiczna lub mikrobiologiczna analiza skóry głowy.

Lista hipotetycznych przyczyn łysienia:
 1. Zaburzenia hormonalne:
  a/ U mężczyzn - nadmiar androgenów
  b/ U kobiet - choroby układu dokrewnego
  – tarczycy, jajników, przysadki;
  – zmiany hormonalne, np. menopauza, androgenizm u kobiet, itd,
 2. Leki i terapie: środki antymetaboliczne, środki alkilowe, środki mające na celu zahamowanie mitozy, promieniowanie jonizujące,
 3. Zatrucia metalami ciężkimi i toksycznymi związkami chemicznymi
  - kadmem, rtęcią, talem, arsenem, ołowiem,itp.
 4. Choroby:
  Ostre choroby którym towarzyszy wysoka temperatura, choroby o podłożu autoimmunologicznym , choroby chroniczne (guzy, toczeń rumieniowaty, erythematosus),
 5. Niedobory pokarmowe wywołane chorobami metabolicznymi
 6. Uwarunkowania genetyczne,
 7. Czynniki stresogenne,
 8. Zaniedbania higieniczne,
 9. Zbyt intensywne lub wręcz szkodliwe zabiegi kosmetyczne.


GŁÓWNE PRZYCZYNY ŁYSIENIA - ZABURZENIA HORMONALNE


Włosy najczęściej ulegają degeneracji pod wpływem nadmiaru testosteronu.
Ściślej mówiąc pod wpływem jednej z pochodnych tego androgenu – tzw. dihydrotestosteronu (DHT) mieszek włosowy ulega miniaturyzacji i wytwarza coraz cieńsze i słabsze włosy. Stopniowo stają się tak cienkie i bezbarwne, jak owłosienie reszty ciała. Chociaż łysienie z powodu nadmiaru androgenów (androgenne) dotyczy głównie mężczyzn i dziedziczone przekazem genetycznym to nie omija również kobiet. W trakcje ciąży pojawia się też inny rodzaj łysienia zależny od nagłego wzrostu „kobiecych” hormonów - estrogenów. Gdy po porodzie ich poziom ulega nagłemu obniżeniu – włosy odrastają z reguły po upływie sześciu miesięcy od momentu urodzenia dziecka.

Uwarunkowania genetyczne a łysienie
Geny od niemowlęcia kreują cechy ludzkiej fizjologii, w tym także grubość włosów, gęstość, ilość receptorów androgenowych i estrogenowych w danej lokalizacji skóry, kolor owłosienia oraz zdrowie i produktywność „fabryk włosów”, jakimi są podskórne mieszki włosowe. Cechy i kondycja „zadane” genami dziedziczonymi rodziców mogą być później podtrzymywane, ulepszane lub leczone z nabytych chorób, dzięki postępom medycyny. Jednak już na progu życia wadliwe geny mogą powodować dysfunkcje brodawki włosa - portu odbioru z krwi dostaw budulca łodygi włosa tj. np. jej rozdwojenia lub niedrożności. Wskutek dysfunkcji brodawki włosy stają się „pędzelkowate”, „bliźniacze”, itp. Wadliwe geny mogą też generować tzw. wrodzone wady budowy włosów, czyli ich ułomne mechanicznie formy: skręconą, spłaszczoną, bagnetowatą przegiętą, spiralną, wełniastą, itp. Szczególnym zagrożeniem dla włosów są zakodowane w genach programy sterujące aktywnością hormonalną organizmu. Do wad genetycznych powodujących przedwczesne łysienie zaliczamy nadmierną gęstość receptorów androgenowych u mężczyzn (na czole i szczycie głowy), jak też u kobiet. Tego typu wady genetyczne mogą powodować całkowity brak owłosienia, słabe owłosienie lub owłosienia nadmierne.

Komu łysienie najbardziej zagraża?
Na utratę owłosienia głowy najczęściej narażeni są mężczyźni. Przyczyna –wspomniany nadmiar męskich hormonów – androgenów (w tym testosteronu!), co występuje często już od momentu osiągnięcia wieku męskiego. Skutek to tzw. łysienie androgenowe. U kobiet występują inne specyficzne przyczyny łysienia, np. łysienie postmenopauzalne po 50, czy łysienie po porodzie. Łysienie może się pojawić się również niezależnie od wieku i płci – np. wskutek łysienia polekowego, itd. Czynnikiem ryzyka utraty włosów głowy jest też wiek. Na starość pojawiają się bowiem zaburzenia absorpcji i metabolizmu białek, biopierwiastków i witamin niezbędnych włosom, jak też miażdżycowe zaburzenia układy krążenia dostarczającego te środki odżywcze do mieszków włosów. [1,2,3,4, X]

TYPOLOGIA PRZYCZYN I TYPÓW ŁYSIENIA: [5]


Łysienie z powodu chorób i zaburzeń hormonalnych
- łysienie androgenowe typu męskiego
- łysienie androgenowe typu żeńskiego
- łysienie poporodowe

Łysienie po chorobach
- związane z grzybicą skóry owłosionej głowy
- łysienie po chorobach, np. zakaźnych i gorączkowych
- łysienie plackowate
- łysienie rozlane

Łysienie po zatruciach lekowych, chemoterapii, itp.
- po zatruciach lekami
- po chemioterapii
- po zatruciach metalami i związkami metali,

Zła pielęgnacja, dieta i styl życia
- zatrucie kosmetykami
- zniszczenie zabiegami fryzjerskimi (farby, płyny do trwałej),
- pokarmowe zatrucia metalami
- łysienie pospolite spowodowane czynnikami mechanicznymi, higienicznymi

Inne przyczyny i okoliczności łysienia
- łysienie dziedziczne
- łysienie psychogenne (neurotyczne)
- łysienie u dzieci
- łysienie starcze

POSŁOWIE


Wywołuje chorobę zwaną z łac. alopecia wiele zaburzeń i chorób. Ich wspólnym mianownikiem jest:
A/ zaburzenie metabolizmu komórek macierzy włosa lub (i);
B/ uszkodzenie lub zablokowanie czynności DNA tych komórek, co skutkuje blokadą lub wadliwością podziałów tych komórek budujących przyrost łodygi włosa.
Konsekwencją zaburzeń i uszkodzeń macierzy włosa jest karłowacenie i zamieranie mieszków włosowych, z których włos wyrasta. Skutkuje to wyrastaniem słabych i łamliwych włosów a w dalszej konsekwencji całkowitym zaprzestaniem produkcji łodyg włosów przez komórki macierzy włosa.

Piśmiennictwo
 1. Łysienie androgenowe u mężczyzn – czy warto leczyć? Andrzej Langner, Marcin Ambroziak; Przew Lek, 2002, 5, 4, 46-50
 2. Zmiany w rozmieszczeniu włosów u kobiet w okresie pomenopauzalnym Beata Imko-Walczuk, Agnieszka Cegielska, Monika Głombiowska; Przegl Dermatol 2012, 99, 62–67
 3. Wpływ cyklofosfamidu i flukonazolu na cykl włosowy na modelu zwierzęcym – problem łysienia polekowego Małgorzata Latusek, Ligia Brzezińska-Wcisło; Przegl Dermatol 2013, 100, 16–25
 4. Leczenie ogólne łysienia plackowatego; Magdalena Łuczak, Tomasz Łuczak, Czanita Cieścińska, Rafał Czajkowski Przegl Dermatol 2013, 100, 53–58
 5. [X] Wikipedia


oprac. mgr Edward Ozga Michalski
linki sponsorowane, reklamy
dziąsła - KOLAGEN_cito wspinaczka - KOLAGEN_cito na narty - KOLAGEN_cito jazda na rolkach - KOLAGEN_cito przeciw zmarszczkom - KOLAGEN_cito golf - KOLAGEN_cito wysokiej jakości kolagen - KOLAGEN_cito blizny potrądzikowe - KOLAGEN_cito najlepsze w aptece szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe produkty - szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe produkty szałwia - Cukierki_Szalwiowe zielarnia szałwia - Cukierki_Szalwiowe zielarz szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe cukierki - szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe produkty szałwia - Cukierki_Szalwiowe najlepsze w aptece szałwia - Cukierki_Szalwiowe zielarnia - aronia - Cukierki_Aroniowe zielarnia - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe wspomaganie - aronia - Cukierki_Aroniowe właściwości aronii - Cukierki_Aroniowe dla sedniorów - aronia - Cukierki_Aroniowe nowości z zielarni - aronia - Cukierki_Aroniowe nowości z apteki - aronia - Cukierki_Aroniowe w zielarniach - aronia - Cukierki_Aroniowe zioła w cukierkach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe zioła - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe na odporność - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe dla sedniorów - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe nowości z apteki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe wzmocnienie organizmu - Cukierki_Pokrzywowe cukierki z ziołami - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ładna cera - Cukierki_Pokrzywowe żeńszeń imbir - cukierki - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zioła w cukierkach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zioła w cukierkach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe cukierki z ziołami - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości z zielarni - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe produkty - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe wspomaganie - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe wspomaganie - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty na odporność - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa w aptekach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe specjały - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa w aptekach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa właściwości aloesu trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa cukierki czarny bez - cukierki - Cukierki_Czarny_Bez produkty na odporność - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez w zielarniach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez zioła - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez na odporność - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez zioła - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe cukierki - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe produkty - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez produkty na odporność - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe produkty na odporność - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe cukierki - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe właściwości głogu - Cukierki_Glogowe zielarnia - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe produkty z głogu - Cukierki_Glogowe nowości z zielarni - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe dla całej rodziny - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości - melisa - Cukierki_Melisowe na odporność - melisa - Cukierki_Melisowe przeciw stresowi - melisa - Cukierki_Melisowe apteka - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe cukierki - melisa - Cukierki_Melisowe w aptekach - melisa - Cukierki_Melisowe nowości z apteki - melisa - Cukierki_Melisowe właściwości melisy - Cukierki_Melisowe przeciw stresowi - waleriana - Cukierki_Walerianowe zioła w cukierkach - waleriana - Cukierki_Walerianowe nowości - waleriana - Cukierki_Walerianowe w zielarniach - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe cukierki - cukierki walerianowe - Cukierki_Walerianowe ziołowe produkty - waleriana - Cukierki_Walerianowe zioła w cukierkach - waleriana - Cukierki_Walerianowe właściwości waleriany - Cukierki_Walerianowe dezodorant dla każdego - Dezodorant_SuperDeo motocross - Dezodorant_SuperDeo bieganie - Dezodorant_SuperDeo nurkowanie z akwalungiem - Dezodorant_SuperDeo szybownictwo - Dezodorant_SuperDeo brydż - Dezodorant_SuperDeo szybownictwo - Dezodorant_SuperDeo produkty dla sportowców - Dezodorant_SuperDeo
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.