Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Róży, Filipa Piątek 23. Sierpnia 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
ABC wiedzy o łupieżu


Objawy łupieżu
Łupież jest to drobnopłatkowe nadmiernie szybkie złuszczanie się naskórka skóry gładkiej (pityriasis alba) lub skóry owłosionej głowy - z mniej nasilonym łojotokiem (łupież zwykły) lub bardziej nasilonym łojotokiem (łupież tłusty). Jest to schorzenie o przewlekłym, zmiennym i nawrotowym przebiegu. Częściej występuje tzw. łupież suchy (zwykły).

Rys. 1 Zwiastuny łupieżu
Zwiastunem choroby są drobne białe lub żółtawe płatki naskórka obficie sypiące się z głowy. Dodajmy że śladowe ilości złuszczyn naskórka nie są chorobą, lecz skutkiem naturalnego obumierania i złuszczania się zwierzchniej warstwy rogowej skóry.

Przyczyny łupieżu:
a/ chorobliwy rozrost populacji grzybów i bakterii zamieszkujących skórę głowy;
b/ stosowanie drażniących skórę środków myjących i higienicznych; zbyt intensywna pielęgnacja
c/częste noszenie okryć głowy
c/ toksyny środowiskowe, np. industrialne dymy, pyły i gazy przemysłowe, chlorowana woda w basenach kąpielowych, itp.;
d / choroby i zaburzenia immunologiczne, zaburzenia neurologiczne i hormonalne;
e/predyspozycje genetyczne
e/ niezdrowy styl życia, w tym np. patogenna dieta niezbilansowana w witaminy i minerały, toksyczne używki, itp.
f/zaburzenia emocjonalne, nadmierny stres

Główny sprawca choroby – grzyb drożdżopodobne z rodzaju Malassezia
Obecnie wiadomo, że głównym sprawcą łupieżu są grzyby drożdżopodobne (tzw, drożdżaki) z rodzaju Malassezia. Wymienia się najczęściej trzy gatunki: Malassezia furfur, Malassezia globosa oraz Malassezia restricta.Obecnie wiadomo, że głównym sprawcą łupieżu są grzyby drożdżopodobne (tzw, drożdżaki) z rodzaju Malassezia. Wymienia się najczęściej trzy gatunki: Malassezia furfur, Malassezia globosa oraz Malassezia restricta.

Obfitość pokarmu zwabia grzyby Malassezia na głowę
Grzyby z rodzaju Malassezia są lipofilne, co oznacza, że karmią się tłuszczem wydzielanym przez gruczoły łojowe skóry głowy. Tłuszcz ten jest włosom niezbędny, gdyż ma specyficzny skład chemiczny chroniącym je przed wysychaniem i toksynami środowiskowymi , w tym przed promieniowaniem ultrafioletowym. Dlatego grzyby z rodzaju Malassezia często i chętnie osiedlają się na owłosionej skórze głowy.Nadmiar grzybów Malassezia wywołuje łupież?
Obecność grzybów z rodzaju Malassezia na skórze głowy automatycznie nie przekłada się na objawy łupieżu. Grzyby w liczbie tolerowanej przez skórę bytują bezobjawowo. Zjadliwe stają się, gdy ich populacja stanie się zbyt liczna. Wtedy wytwarzają za wiele wydzielin drażniących skórę. Skutkiem jest wielokrotne przyśpieszenie procesów metabolicznych skóry, co skutkuje proporcjonalnym tempa złuszczania się naskórka, czyli łupieżem!

Kogo łupież dotyka najczęściej?
Łupież jest częstym schorzeniem skóry owłosionej głowy. Występuje zazwyczaj u ludzi rasy białej, natomiast rzadko pojawia się u przedstawicieli rasy czarnej.

Płeć i wiek a łupież
Łupież zwykły jest częstszy u chłopców i mężczyzn, niż u kobiet. Największe rozpowszechnienie łupieżu zwykłego u obojga płci występuje w wieku 10-20 lat, w okresie burzy hormonalnej dojrzewania (dotyczy ok. 50%). z wiekiem może przekształcać się w łupież tłusty lub utrzymywać się nawet przez całe życie. Włosy stają się wówczas tłuste, lśniące i coraz cieńsze. Ten rodzaj łupieżu może doprowadzić do wypadania włosów, co zagraża przedwczesnym łysieniem. U niemowląt i dzieci jest w zasadzie niespotykany.

Piśmiennictwo
  1. Dermatologia Praktyczna; lekarze dermatolodzy: Małgorzata Opalińska, Katarzyna Prystupa, Wadim Stąpór, Wyd.Lek. PZWL 1997
  2. Łupież jako objaw – jego etiopatogeneza, leczenie i zapobieganie; dr n med. Marta Wysocka z Kliniki Diabetologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych II Katedry Pediatrii Akademii Medycznej w Warszawie Kierownik Katedry i Kliniki: prof. dr hab. Lech Korniszewski - 2003 Nowa Medycyna – zeszyt 116 (3-4/2002)
  3. Łupież - fakty i mity; Irena Rudowska Dermatologia estetyczna, nr 6, 2000
  4. Choroby skóry. Stefania Jabłońska, Tadeusz Chorzelski: Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 1997. ISBN 83-200-2140-5.
  5. Dwa oblicza wolnych rodników tlenowych; Agnieszka Zabłocka, Maria Janusz ; Postepy Hig Med Dosw. (online), 2008; 62: 118-124 Review Full Text PDF Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN im. Ludwika Hirszfelda we Wrocławiu
  6. Łupież, łojotok, włosy alergika - Katrzyna Prystupa -cykl artykułów nt. pielęgnacji włosów "Moje Zdrowie" 1999-2000
  7. Dlaczego mam łupież – Edward Ozga-Michalski, Dorota Bystrzanowska; Portal Farmaceutyczno-Medyczny PFM.PL.
  8. Adam Straszyński: Choroby skóry. W: Karol Jonschner: Zarys pediatrii. Warszawa: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1956.


oprac. mgr Edward Ozga Michalski
konsultacja dermatologiczna lek. med. Dorota Bystrzanowska

Dorota Bystrzanowska
specjalista dermatolog
specjalista medycyny estetycznej
Zapraszam mieszkańców Warszawy i okolic do korzystania z usług mojego gabinetu High-Med.
Przychodnia Specjalistyczna
Kasprowicza 27 lok. 2, Warszawa Bielany
Kontakt dla umówienia wizyty 22 865 71 50 603-753-493
dorota.bystrzanowska@high-med.pl
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook