Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Szymona, Kamila Czwartek 18. Lipca 2019r
linki sponsorowane, reklamy
Zapalenie wyrostka robaczkowego
Zapalenie wyrostka robaczkowego jest jednym z najczęstszych schorzeń zapalnych jamy brzusznej. Występuje ono przeważnie u osób młodych (zwłaszcza u mężczyzn) poniżej 20. roku życia lub u dzieci i w okresie pokwitania.

Boli jak pchnięcie nożem lub przebiega znaczne łagodniej
Ten ból w podbrzusze czuje się jak pchnięcie nożem. Ale nie zawsze. Zapalenie wyrostka robaczkowego może objawiać się znacznie łagodniej, a także nietypowo. W każdym razie najczęściej ból występuje po prawej stronie podbrzusza lub w okolicy pępka.

Opisanemu bólowi z powodu zapalenia wyrostka towarzyszą:
• dreszcze i gorączka powyżej 37°C,
• mdłości i wymioty,
• przyspieszone tętno,
• suchość w ustach i nalot na języku,
• napięcie mięśni brzucha,
• zaparcia

Czym jest wyrostek robaczkowy?
Jest to szczątkowy przewód i obwodowa część jelita ślepego (kątnicy), znajdującego się przeważnie w prawym dole biodrowym. Ma on od 0,5 do 33 cm długości, przeciętnie około 8 cm. Zwiesza się swobodnie w jamie brzusznej nad prawym brzegiem miednicy małej. Zdarza się jednak często, że wyrostek jest podwinięty pod wątrobę lub nisko opuszczony do miednicy, a nawet przesunięty do lewej części jamy brzusznej.


Rys. 1
Lokalizacja wyrosta robaczkowego w jelitach

Wyrostek robaczkowy wyrasta z jelita ślepego stanowiącego element składowy jelita grubego. Jest stosunkowo cienki i krótki wobec wymiarów jelit – ma przeciętnie około 8 cm. Na rysunku zaznaczony jest czerwoną obwódką.

Bezpośrednie przyczyny zapalenia wyrostka
Wewnątrz wyrostka znajduje się dużo bakterii, które mogą wywoływać stany zapalne z powodu zamknięcia ujścia jelita ślepego przez pasożyty, skorupki jaj, pestki lub masy kałowe, zwężenie na tle zapalnym czy różne złogi. Stan zapalny wyrostka może być też spowodowany uciskiem od zewnątrz przez węzły chłonne lub ostrym zgięciem samego wyrostka oraz inwazją bakterii z sąsiednich narządów czy drogą krwiopochodną.

Zapalenie wyrostka robaczkowego może mieć postać:
• ostrą (ze skłonnościami do przedziurawienia wyrostka lub cofającą się samoistnie),
• łagodną z nawrotami,
• przewlekłą (często towarzyszącą przewlekłym schorzeniom lub będącą następstwem stanu ostrego),

Niebezpieczne powikłania
Stan zapalny wyrostka może wywoływać wiele niebezpiecznych następstw: jego rozdęcie, pęknięcie i zapalenie otrzewnej. Jednym z najgroźniejszych powikłań jest rozlane zapalenie otrzewnej, wywołane pęknięciem wyrostka i zakażeniem jego zawartością jamy otrzewnej. Podobnym i groźnym dla życia powikłaniem jest ropień podprzeponowy.

Po stwierdzeniu zapalenia wyrostka robaczkowego zaleca się leżenie w łózko i głodówkę
Podczas głodówki należy pić co pół godziny łyżkę cieplej przegotowanej wody lub naparu rumianku i mięty. Opuścić łóżko i przerwać głodówkę można dopiero po ustąpieniu wszelkich objawów i powrocie do sił. W razie silnych bólów brzucha nie wolno (bez zezwolenia lekarza) stosować ciepłych lub gorących okładów, leków przeciwbólowych oraz środków przeczyszczających, które wywołują zbyt żywy ruch robaczkowy jelit utrudniający powstawanie zrostów chroniących wyrostek przed pęknięciem oraz mogący spowodować rozerwanie powstałych poprzednich zrostów.

Każdy przypadek podejrzenia zapalenia wyrostka robaczkowego powinien być zbadany przez lekarza.
Nadzór lekarski nad stanem zapalnym wyrostka może uchronić chorego od niebezpiecznych powikłań, nawrotów ataków lub operacji. Naturalnie w obliczu zagrożenia dla zdrowia lub życia w porę skieruje on chorego do szpitala na oddział chirurgiczny. Nie zawsze przebieg schorzenia jest taki, jak opisałem. Bolesny stan zapalny wyrostka i ekspansja tego stanu na jelita może bardzo szybko ograniczyć się lub cofnąć się, z powodu wytworzenia się tzw. plastronu (ograniczonego nacieczenia) stanowiącego tamę ochronną przed rozwojem infekcji.

Przebieg zapalenia – plastron i czasowe cofnięcie się dolegliwości
Sprawa zapalna może bardzo szybko ograniczyć się do jednego miejsca lub cofnąć się z powodu wytworzenia się tzw. plastronu (ograniczonego nacieczenia) stanowiącego tamę ochronną przed rozwojem infekcji. Plastron powstaje dzięki tzw. sieci wielkiej, odgrywającej w jamie brzusznej rolę wewnętrznego opiekuna zdrowia jelit dążącego do oblepienia zapalnie zmienionego wyrostka i zatrzymującego dalszy postęp nacieczenia. Z chwilą utworzenia plastronu bóle, temperatura, tętno i leukocytoza ulegają obniżeniu lub zupełnemu zmniejszeniu. Ten proces samowyleczenia jest jednak tylko okresem cofnięcia się objawów choroby (jej tzw. remisji). Zwykle po upływie 3–4 miesięcy po zlikwidowaniu plastronu zaleca się leczenie operacyjne.

Bardziej niebezpieczny przebieg zapalenia wyrostka
Gdy wskutek kuracji lodem, ścisłej diety, spokoju i leżenia w łóżku w 3. lub 4. dniu, po ostrym ataku zapalenia wyrostka bolesne objawy złagodnieją, nie należy uważać tego za samowyleczenie. Trzeba zwrócić uwagę na temperaturę i poziom białych krwinek we krwi, czyli tzw. leukocytozę. Utrzymywanie się temperatury na poziomie 37–38 C i powolne jej wzrastanie wraz z leukocytozą, przy tzw. bolesnym obmacywaniu okolicy wyrostka, mogą świadczyć o formującym się ropniu. Taki ropień może w każdej chwili przebić się do wolnej przestrzeni jamy brzusznej i wywołać tam ostre (ropne) zapalenie otrzewnej. W takim przypadku pozostaje tylko szybka zbawienna operacja.

Kłopoty z rozpoznaniem zapalenia wyrostka u kobiet
O ile rozpoznanie zapalenia wyrostka robaczkowego – w typowych przypadkach – schorzenia u mężczyzn nie sprawia większych trudności, to u kobiet często zdarzają się pomyłki diagnostyczne. Tu nie wystarczą dwa klasyczne objawy rozpoznawcze: ból w prawym dole biodrowym i podwyższona leukocytoza. U kobiet najczęstszą przyczyną trudności lub błędów rozpoznawczych są schorzenia dróg rodnych. Narząd rodny i wyrostek robaczkowy sąsiadują ze sobą i mają bezpośrednie połączenia chłonne. Dlatego w celu uniknięcia błędów diagnostycznych trzeba zawsze korzystać z konsultacji ginekologa. Do podobnych i pozorujących ostre zapalenie wyrostka należą takie schorzenia, jak: różne formy ostrego zapalenia przydatków prawostronnych, torbieli jajnika prawego lub krwotoczne pęknięcie jajnika, pęknięcie torbieli jajnika prawego lub jej skręt, pęknięta ciąża zewnątrz-maciczna i inne.

Bóle chorobowe zapalenia płuc imitują i maskują zapalenie wyrostka
Zdarzają się dość często bóle w miejscu typowym dla bolesnego wyrostka. Bóle takie mogą np. wystąpić na skutek podrażnienia przepony w przypadku ostrego zapalenia płuc imitując ostre zapalenie wyrostka. O rozpoznaniu decyduje badanie płuc i ujemny objaw Blumberga (ból wzmaga się, gdy badający uciska bolące miejsce i nasila się jeszcze, gdy zwolni ucisk). Trudności rozpoznawcze mogą wystąpić przy zapaleniu dolnych płatów płuc lub opłucnej przeponowej, gdyż typowe bóle i napięcia powłok naśladują ostre zapalenie wyrostka. Ostatecznie o rozpoznaniu decyduje dokładne badanie klatki piersiowej, w tym rozpoznanie sposobu oddychania chorego – brzuszny w zapaleniu płuc i opłucnej, piersiowy w zapaleniu wyrostka robaczkowego.

Kolka nerkowa i wątrobowa imituje zapalenie wyrostka
Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego może być również rozpoznane jako kolka nerkowa lub wątrobowa, a kolka połowiczna (należy brać pod uwagę zawód pacjenta), zatrucie pokarmowe lub ostry nieżyt jelit mogą być kolejną przyczyną pomyłki.

Często lekarzowi stawia się pytania: jaka jest przyczyna zapalenia wyrostka?
Pacjent zadaje zwykle to pytanie po to, aby zapobiec kolejnym atakom bólowym. Główną przyczynę schorzenia upatruje się w przewlekłym zaparciu wywołanym błędami dietetycznymi. Wymienię dwa typowe błędy – nadmierne spożywanie białka oraz niedobór w diecie błonnika zwanego też włóknikiem. Dodajmy, że dietetyczny włóknik jest dostarczany przez warzywa, owoce, wyroby mączne z grubego przemiału (chleby razowe), otręby, itp. Dlatego unormowanie diety i trawienia oraz wydalania jest podstawą profilaktyki i leczenia Zachowawczego podrażnionego zapalnie wyrostka.

Jelitowa profilaktyka przeciwzapalna – dokładnie przerzuć specjalnie dobrany pokarm
Aby zapobiegać stanom zapalnym wyrostka należy: przeprowadzić sanację jamy ustnej (brakujące zęby uzupełnić innymi, chore wyleczyć lub usunąć), unikać najadania się do syta (jadać częściej, a mniej), dokładnie gryźć i żuć pokarmy przed połknięciem, unikać tłuszczów zwierzęcych, potraw krwisto-mięsno-tłustych oraz mięs: wieprzowego, króliczego, zajęczego, końskiego i z nutrii. Jadać: tłuszcze roślinne i świeże masło, drób, wołowinę, cielęcinę, baraninę, jaja, ryby (tylko te, które mają łuski i płetwy) oraz przetwory mleczne, mączne z grubego przemiału, kasze z zsiadłym mlekiem (wieczorem), kisiele, budynie, chleb Grahama lub orkiszowy, kluski, czerstwe pieczywo oraz owoce i zielone jarzyny, a także czosnek z twarogiem i nacią pietruszki. Pić często wywar z rumianku, mięty i dziurawca. Unikać pleśni i zjełczałych tłuszczów oraz środków przeczyszczających (w razie zaparć stosować lewatywę z rumianku i oliwy).

Zapalenie wyrostka robaczkowego jest niebezpieczne dla dzieci i starców
W obu tych skrajnych okresach życia wczesnego dzieciństwa i starości, występuje największe zagrożenie życia z powodu perforacji (przedziurawienia) i innych powikłań. Zasadniczo podstawowe objawy schorzenia są podobne u małych dzieci i u osób starszych, lecz trudniej je wykryć np. u płaczącego niemowlęcia, które wymiotuje i nie przyjmuje pokarmów. U starców natomiast nawet groźne zapalenie otrzewnej może przebiegać z nieznacznymi objawami zewnętrznymi. Dlatego nie można lekceważyć u nich braku łaknienia oraz niewyraźnego, ale utrzymującego się bólu brzucha, a już stosunkowo stałe wzmożone napięcie mięśni w typowym miejscu powinno decydować o rozpoznaniu mimo nieznacznej leukocytozy i gorączki.

U małych dzieci zapalenie wyrostka stwarza trudności diagnostyczne
A to dlatego, że ma zwykle przebieg ciężki i gwałtowny. Występujące ostre bóle brzucha, wymioty, zaburzenia oddawania stolca i gazów, narastająca stopniowo gorączka, niekiedy duszność i współistniejące zapalenie płuc – odwracają uwagę od zasadniczych przyczyn choroby. W ciągu doby proces zapalny może doprowadzić do przedziurawienia wyrostka i zakażenia otrzewnej. Schorzenie to tym trudniej rozpoznać, im dziecko jest młodsze. W każdym przypadku podejrzenia o zapalenie wyrostka robaczkowego warto poinformować lekarza, czy dziecko ostatnio nie doznało urazu brzucha, który może być przyczyną bólu. U dzieci starszych rozpoznanie stwarza mniejsze trudności, a w diagnostyce różnicowej uwzględnia się zapalenie jelit lub węzłów chłonnych, zapalenie płuc lub dróg moczowych.

Zapalenie wyrostka robaczkowego na tle zakażenia grzybkiem promieniowcem
Nietypowym i bardzo groźnym schorzeniem jest zapalenie wyrostka robaczkowego na tle zakażenia grzybkiem promieniowcem. Powstaje ono u osób, które mają zwyczaj gryzienia traw lub używania świeżych słomek jako wykałaczek, wyłuskiwania ziaren z kłosów i żucia ich. W razie zaistnienia uszkodzenia błony śluzowej w jamie ustnej dochodzi do zakażenia promieniczego grzybkiem, który może usadowić się i rozmnażać w wyrostku robaczkowym. Konsekwencją tego może być powstanie silnego nacieku zapalnego i wytworzenie się guza zapalnego, który wymaga usunięcia w porę drogą operacyjną.

BIBLIOGRAFIA
  1. BIBLIA LECZY (THE BIBLE CURE), Reginald Cherry, USA, Wydawnictwo M., Kraków 2006.
  2. UZDROWIENIA LURDZKIE (w świetle dokumentow lekarskich), ks. Jozef Balleney, Guerisons de Lourdes, Wydawnictwo Ojcow Franciszkanów, Niepokalanów 1982.
  3. MYŚLĘ WIĘC JESTEM, Wydawnictwo „Antyk”, 1993.
  4. LECZENIE GŁODEM (Komu Wolno Pościć), Gerhard Leibóld, Ofi cyna Wydawnicza „SPAR”, Warszawa (Heilfasten • Entschlaeken • Regenierem • Abnehmen).
  5. WEGETARIANIZM, Kinga Wiśniewska-Roszkowska, Wiedza Powszechna, Warszawa 1987.
  6. MILK – a silent Killer, dr Naud Kishore Sharma, Ofi cyna Wydawnicza „SPAR”, Warszawa 1996.
Janusz Mieczysław Śliwa
lekarz chorób wewnętrznych i medycyny pracy
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook