Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Zofii, Jana Sobota 15. Maja 2021r
linki sponsorowane, reklamy
Z cukrzycą można żyć
W zdrowym organizmie „tłuszcze spalają się w ogniu węglowodanów”, a w chorym ustroju „dymią lub kopcą się”, tzn. nie spalają się do końca. Te „niespalone do końca” (niedotlenione) przetwory przemiany tłuszczowej to tzw. ciała ketonowe. Ciała ketonowe, z ich kluczowym przedstawicielem acetonem (związek o drażniącym zapachu znany paniom jako zmywacz lakieru z paznokci) – gromadzą się we krwi i przedostają się do moczu. Dowodzi to, że została zachwiana przemiana węglowodanowa, tłuszczowa i białkowa oraz równowaga zasadowo-kwasowa ustroju i w organizmie rozwija się cukrzyca. W przypadku cukrzycy może to prowadzić do tzw. ketonemii i kwasicy ketonowej, a w zaawansowanych przypadkach do ketonowej śpiączki cukrzycowej.

Tę chorobę inicjuje upośledzenie wydzielania hormonu insuliny przez trzustkę
Cukrzyca (biabetes mefl itus) jest przewlekłym schorzeniem przemiany materii, związanym z dziedzicznym lub nabytym upośledzeniem wydzielania hormonu insuliny przez trzustkę. Insulina zapewnia wnikanie glukozy z krwi do wnętrza komórek ciała i ich zużytkowanie jako źródła energii ruchu i czynności wewnętrznych, podobnie jak wielu innych substancji odżywczych.

Brak insuliny pozbawia tkanki i narządy zdolności spożytkowania energii z pokarmów
Istota cukrzycy polega na tym, że tkanki i narządy tracą zdolność prawidłowego zużytkowania podstawowych składników odżywczych dostarczanych wraz z krwią, takich jak cukry (glukoza), białka (aminokwasy), kwasy tłuszczowe i tłuszcze (glicerol).

Ryzyko śpiączki cukrzycowej
Gdy we krwi i w tkankach nagromadzi się dużo kwasu beta-oksymasłowego i acetooctowego, powstaje wspomniana wyżej kwasica ketonowa. Kwasica powoduje zatrucie ustroju i prowadzi do śpiączki cukrzycowej. Każda śpiączka wymaga szybkiej interwencji szpitalnej. Śpiączka cukrzycowa występuje u obu płci, najczęściej w okresie od października do kwietnia, a maksimum od grudnia do marca. Stwierdzono, że jesienią liczba zachorowań na cukrzycę jest największa wśród kobiet, a najmniejsza wśród mężczyzn.

Wzrasta liczba powikłań naczyniowych u chorych na cukrzycę obu płci.
W Polsce jest około miliona osób chorych zwanych medycznie diebetykami, u których obserwuje się różne formy cukrzycy, a wśród nich około 150 tys. osób musi stosować insulinę.

Przyczyną powstania cukrzycy nie jest w pełni wyjaśniona.
Wśród czynników powodujących tę chorobę wymienia się dziedziczne podłoże (tzw. cukrzyca insulino zależna, typu 1) , starzenie się organizmu ( stąd tzw. cukrzyca starcza, typu 2). Przyczyną cukrzycy starczej są zmiany miażdżycowe trzustki. Ponadto wpływ na rozwój cukrzyca mają: otyłość, choroby gruczołów dokrewnych, stosowanie środków antykoncepcyjnych, choroby trzustki i wątroby (marskość). Dużą rolę odgrywają też leki solo- i moczopędne, glikokortykosteroidy, zatrucia, wstrząsy nerwowe i fizyczne lub zabiegi związane z dużą utratą krwi. Stwierdzono, że cukrzyca (około 80% przypadków) współistnieje z otyłością oraz często z artretyzmem i miażdżycą, lecz prawie nigdy z padaczką, choć przejściowy cukromocz może zjawić się po ataku epileptycznym.

Dodatkowe choroby jakie wywołuje cukrzyca
Cukrzyca przyspiesza i potęguje rozwój miażdżycy i odwrotnie. Dlatego u diabetyków w starszym wieku częściej występują udary mózgu, zawały serca lub zgorzel palców stóp niż u starców nie chorujących na cukrzycę. U chorych już w średnim wieku zdarzają się powikłania: a) naczyniowe – mikroangiopatie i makroangiopatie (uszkodzenia małych i dużych naczyń krwionośnych); b) skórne (zakażenia), osłabienie wzroku (retinopatie), zaburzenia nerkowe (nefropatie) i neurologiczne (neuropatie).

Rozpoznanie choroby zwykle opiera się na stwierdzeniu wzmożonego stężenia glukozy we krwi i obecności glukozy w moczu, a niekiedy też obecności ciał ketonowych, acetonu i kwasu acetooctowego w moczu.


Rys. 1
Glukometr – popularne elektroniczne urządzenie diagnozujące poziom cukru we krwi

O cukrzycy mówi się wtedy, gdy poziom cukru we krwi (na czczo) przekracza 140 mg% (norma optymalna 60–100 mg/dl lub 3,36–5,6 mmol/l).

Główne objawy cukrzycy, to:
• zmęczenie i osłabienie bez przyczyny
• nadmierne pragnienie i apetyt
• nadmierne oddawanie moczu
• swędzenie skóry i neuropatie obwodowe (kłucia, ciarki, mrówienia)
• bóle brzucha i kończyn dolnych,
• moczenie nocne - u dzieci młodszych

U chorych na cukrzycę istnieje wzmożona skłonność do:
a) zakażeń, co zwie się tzw. czyracznością
b) skłonność do zapadania na gruźlicę, co tłumaczy się tym, że bakterie szybko rozmnażają się w tkankach przesyconych nie spalonym cukrem.

Zależnie od przyczyn i przebiegu choroby wyróżniono dwa typy cukrzycy:
insulinozależną, pierwotną, młodzieńczą, która cechuje się upośledzeniem lub zanikiem wydzielania insuliny, zwłaszcza u dzieci i młodzieży, co wymaga podawania insuliny od początku schorzenia;
insulinoniezależną, regulacyjną, typową dla dorosłych, której przyczyną nie jest brak insuliny, lecz jej nieprawidłowe wydzielanie lub i osłabienie wrażliwości komórek i tkanek na jej działanie. Ten typ schorzenia nie wymaga insuliny i nie powoduje śpiączki ketonowej.

Leczenie cukrzycy obejmuje:
• dietę,
• farmakoterapię, czyli leki obniżające poziom cukru we krwi (tzw. hipoglikemizujące),
• kontrolowany wysiłek fizyczny,
• edukację zdrowotną.

Zasady doboru pokarmów do diety diabetyka
Dieta powinna być w miarę wysokobiałkowa, mało-węglowodanowa i mało-tłuszczowa oraz uzależniona od wieku, wagi, wzrostu, płci, pracy, stanu ogólnego chorego, przebiegu choroby lub jej powikłań. W Polsce, zaledwie około 10% chorych jest leczonych dietą, podczas gdy w krajach zachodnich wielokrotnie więcej. W cukrzycy występuje nadmierne wydalanie wapnia, potasu, magnezu, soli kamiennej i witamin z grupy B oraz C i PP, które są niezbędne do właściwej przemiany węglowodanów, Dlatego konieczne jest spożywanie owoców i jarzyn, źródła składników mineralnych, witamin i cennego błonnika.

Chory powinien jadać 5–6 razy dziennie tzw. węglowodany złożone.
Węglowodany „złożone” to takie, które powoli są powoli trawione i stopniowo, w niewielkich porcjach uwalniają do krwi „szybko spalany” w komórkach cukier glukozę. Ich źródłem są takie pokarmy, jak: ziemniaki, pieczywo, makarony, kasze, itp. Węglowodany podawane w małych porcjach w mniejszym stopniu podwyższają stężenie glukozy we krwi. Uwaga: o współzależnym stosowaniu ilości węglowodanów w posiłkach z dawkowaniem i rodzajem leków przeciwcukrzycowych (insuliny, tabletek) może decydować tylko lekarz.

Stosowanie leków przeciwcukrzycowych (doustnych i insuliny) podlega nadzorowi lekarza!
A to dlatego, że w czasie leczenia insuliną mogą wystąpić takie objawy uboczne, jak stan niedocukrzenia lub wstrząs hipoglikemiczny, zanik podskórnej tkanki tłuszczowej w miejscach częstego wstrzykiwania, obrzęki tkanki podskórnej lub obrzęk soczewki

Ziołolecznictwo wspomaga farmakoterapię cukrzycy
Z ziół stosuje się Diabetosan łącznie z Degrosanem lub Cardiosanem, Zioła Szwedzkie, drożdże piwne lub piekarskie (zawierają chrom współdziałający z insuliną), pyłek kwiatowy, mleczko pszczele.

W cukrzycy można stosować hydroterapię.
Codziennie rano obmywać całe ciało lub jego górną część i szczotkować ciało na mokro lub na sucho oraz pić wodę mineralną „Główny” i „Wielką Pieniawę”.

Trzecim elementem leczenia jest racjonalny wysiłek fizyczny, najlepiej systematyczny trening fizyczny.
Ćwiczenia fizyczne korzystnie wpływają na obniżenie glukozy we krwi. Szczególnie polecane są gry ruchowe, marsze, marszobiegi, praca w ogrodzie, itp.

Czwartym elementem leczenia jest edukacja zdrowotna
Edukacja obejmuje pozyskanie przez pacjenta wiedzy dotyczącej różnych metod leczenia oraz samokontroli stanu zdrowia (regulowanie dawek insuliny, aspirowanie po wkłuciu dla uniknięcia wejścia igły do światła naczynia krwionośnego, ujmowanie trującego glukotestu (pęsetką, a nie palcami). Dodajmy, że ważne w leczeniu jest samopoczucie, toteż każdy diabetyk powinien dbać o równowagę psychofizyczną i pogodę ducha oraz zwalczać w sobie lęki i objawy zmniejszonego poczucia bezpieczeństwa osobistego.

Kilka ważnych uwag.
Chory na cukrzycę insulinozależną powinien zawsze nosić ze sobą cukier w kostkach i spożywać posiłek po 20–30 minutach od wstrzyknięcia insuliny. Raz w roku powinien poddać się badaniu okulistycznemu (dno oka), radiologicznemu i ocenie czynności nerek oraz serca (EKG).

Uwaga - choremu w stanie śpiączki nie wolno wlewać do ust osłodzonego napoju lub podawać insuliny na podstawie stwierdzenia występowania cukru w moczu, nie czekając na określenie poziomu cukru we krwi, ponieważ zagrozić to może jego życiu!

Farmakoterapia cukrzycy typu 2 (insulinoniezależnej, tzw. starczej)
W leczeniu cukrzycy insulinoniezależnej stosuje się: doustne leki przeciwcukrzycowe – na czele z pochodnymi Sulfonylomocznika. Ponadto - bigamidy, inhibitory α-glukozydazy i inne. Można, ale bardzo umiarkowanie stosować artykuły słodzone fruktozą oraz miody: akacjowy, gryczany i wrzosowy.

BIBLIOGRAFIA
  1. BIBLIA LECZY (THE BIBLE CURE), Reginald Cherry, USA, Wydawnictwo M., Kraków 2006.
  2. UZDROWIENIA LURDZKIE (w świetle dokumentow lekarskich), ks. Jozef Balleney, Guerisons de Lourdes, Wydawnictwo Ojcow Franciszkanów, Niepokalanów 1982.
  3. MYŚLĘ WIĘC JESTEM, Wydawnictwo „Antyk”, 1993.
  4. LECZENIE GŁODEM (Komu Wolno Pościć), Gerhard Leibóld, Ofi cyna Wydawnicza „SPAR”, Warszawa (Heilfasten • Entschlaeken • Regenierem • Abnehmen).
  5. WEGETARIANIZM, Kinga Wiśniewska-Roszkowska, Wiedza Powszechna, Warszawa 1987.
  6. MILK – a silent Killer, dr Naud Kishore Sharma, Ofi cyna Wydawnicza „SPAR”, Warszawa 1996.
Janusz Mieczysław Śliwa
lekarz chorób wewnętrznych i medycyny pracy
linki sponsorowane, reklamy
mocne stawy - KOLAGEN_cito sztafeta - KOLAGEN_cito curling - KOLAGEN_cito wspinaczka - KOLAGEN_cito mocne stawy - KOLAGEN_cito produkty na cellulit - KOLAGEN_cito paradontoza - KOLAGEN_cito toczenie się w plastikowej kuli - KOLAGEN_cito na gardło szałwia - Cukierki_Szalwiowe szałwia szałwia - Cukierki_Szalwiowe zioła - szałwia - Cukierki_Szalwiowe produkty na odporność - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na gardło szałwia - Cukierki_Szalwiowe apteka - szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe produkty - szałwia - Cukierki_Szalwiowe zielarka szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe specjały - aronia - Cukierki_Aroniowe co dobrego - aronia - Cukierki_Aroniowe nowości z zielarni - aronia - Cukierki_Aroniowe nowości - aronia - Cukierki_Aroniowe dla sedniorów - aronia - Cukierki_Aroniowe w zielarniach - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe produkty - aronia - Cukierki_Aroniowe w zielarniach - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe produkty - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe właściwości pokrzywy - Cukierki_Pokrzywowe cukierki ziołowe - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe produkty - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe nowości - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe apteka - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe cukierki ziołowe - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe zioła w cukierkach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe cukierki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe dla sedniorów - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe wspomaganie - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe apteka - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zioła w cukierkach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe apteka - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe produkty na odporność - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe apteka - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty na odporność - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa aloes trawa cytrynowa - cukierki - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa dla sedniorów - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe wspomaganie - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa apteka - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty z aloesu i trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa dla całej rodziny - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki z ziołami - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe produkty - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki czarny bez - cukierki - Cukierki_Czarny_Bez co dobrego - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki czarny bez - cukierki - Cukierki_Czarny_Bez przeciw stresowi - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez apteka - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez co dobrego - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe co dobrego - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe zielarnia - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe na wzmocnienie - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe właściwości głogu - Cukierki_Glogowe co dobrego - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe zioła - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe właściwości melisy - Cukierki_Melisowe ziołowe specjały - melisa - Cukierki_Melisowe nowości - melisa - Cukierki_Melisowe w aptekach - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe specjały - melisa - Cukierki_Melisowe dla sedniorów - melisa - Cukierki_Melisowe zielarnia - melisa - Cukierki_Melisowe co dobrego - melisa - Cukierki_Melisowe przeciw stresowi - waleriana - Cukierki_Walerianowe cukierki ziołowe - cukierki walerianowe - Cukierki_Walerianowe zioła w cukierkach - waleriana - Cukierki_Walerianowe nowości z apteki - waleriana - Cukierki_Walerianowe zielarnia - waleriana - Cukierki_Walerianowe produkty z waleriany - Cukierki_Walerianowe ziołowe wspomaganie - waleriana - Cukierki_Walerianowe cukierki ziołowe - cukierki walerianowe - Cukierki_Walerianowe badminton - Dezodorant_SuperDeo łyżwiarstwo figurowe - Dezodorant_SuperDeo dla piłkarzy - Dezodorant_SuperDeo golf - Dezodorant_SuperDeo akrobacje spadochronowe - Dezodorant_SuperDeo biegi na przełaj - Dezodorant_SuperDeo gimnastyka - Dezodorant_SuperDeo aerobik - Dezodorant_SuperDeo
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.