Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Renaty, Witolda Wtorek 12. Listopada 2019r
linki sponsorowane, reklamy
Z cukrzycą można żyć
W zdrowym organizmie „tłuszcze spalają się w ogniu węglowodanów”, a w chorym ustroju „dymią lub kopcą się”, tzn. nie spalają się do końca. Te „niespalone do końca” (niedotlenione) przetwory przemiany tłuszczowej to tzw. ciała ketonowe. Ciała ketonowe, z ich kluczowym przedstawicielem acetonem (związek o drażniącym zapachu znany paniom jako zmywacz lakieru z paznokci) – gromadzą się we krwi i przedostają się do moczu. Dowodzi to, że została zachwiana przemiana węglowodanowa, tłuszczowa i białkowa oraz równowaga zasadowo-kwasowa ustroju i w organizmie rozwija się cukrzyca. W przypadku cukrzycy może to prowadzić do tzw. ketonemii i kwasicy ketonowej, a w zaawansowanych przypadkach do ketonowej śpiączki cukrzycowej.

Tę chorobę inicjuje upośledzenie wydzielania hormonu insuliny przez trzustkę
Cukrzyca (biabetes mefl itus) jest przewlekłym schorzeniem przemiany materii, związanym z dziedzicznym lub nabytym upośledzeniem wydzielania hormonu insuliny przez trzustkę. Insulina zapewnia wnikanie glukozy z krwi do wnętrza komórek ciała i ich zużytkowanie jako źródła energii ruchu i czynności wewnętrznych, podobnie jak wielu innych substancji odżywczych.

Brak insuliny pozbawia tkanki i narządy zdolności spożytkowania energii z pokarmów
Istota cukrzycy polega na tym, że tkanki i narządy tracą zdolność prawidłowego zużytkowania podstawowych składników odżywczych dostarczanych wraz z krwią, takich jak cukry (glukoza), białka (aminokwasy), kwasy tłuszczowe i tłuszcze (glicerol).

Ryzyko śpiączki cukrzycowej
Gdy we krwi i w tkankach nagromadzi się dużo kwasu beta-oksymasłowego i acetooctowego, powstaje wspomniana wyżej kwasica ketonowa. Kwasica powoduje zatrucie ustroju i prowadzi do śpiączki cukrzycowej. Każda śpiączka wymaga szybkiej interwencji szpitalnej. Śpiączka cukrzycowa występuje u obu płci, najczęściej w okresie od października do kwietnia, a maksimum od grudnia do marca. Stwierdzono, że jesienią liczba zachorowań na cukrzycę jest największa wśród kobiet, a najmniejsza wśród mężczyzn.

Wzrasta liczba powikłań naczyniowych u chorych na cukrzycę obu płci.
W Polsce jest około miliona osób chorych zwanych medycznie diebetykami, u których obserwuje się różne formy cukrzycy, a wśród nich około 150 tys. osób musi stosować insulinę.

Przyczyną powstania cukrzycy nie jest w pełni wyjaśniona.
Wśród czynników powodujących tę chorobę wymienia się dziedziczne podłoże (tzw. cukrzyca insulino zależna, typu 1) , starzenie się organizmu ( stąd tzw. cukrzyca starcza, typu 2). Przyczyną cukrzycy starczej są zmiany miażdżycowe trzustki. Ponadto wpływ na rozwój cukrzyca mają: otyłość, choroby gruczołów dokrewnych, stosowanie środków antykoncepcyjnych, choroby trzustki i wątroby (marskość). Dużą rolę odgrywają też leki solo- i moczopędne, glikokortykosteroidy, zatrucia, wstrząsy nerwowe i fizyczne lub zabiegi związane z dużą utratą krwi. Stwierdzono, że cukrzyca (około 80% przypadków) współistnieje z otyłością oraz często z artretyzmem i miażdżycą, lecz prawie nigdy z padaczką, choć przejściowy cukromocz może zjawić się po ataku epileptycznym.

Dodatkowe choroby jakie wywołuje cukrzyca
Cukrzyca przyspiesza i potęguje rozwój miażdżycy i odwrotnie. Dlatego u diabetyków w starszym wieku częściej występują udary mózgu, zawały serca lub zgorzel palców stóp niż u starców nie chorujących na cukrzycę. U chorych już w średnim wieku zdarzają się powikłania: a) naczyniowe – mikroangiopatie i makroangiopatie (uszkodzenia małych i dużych naczyń krwionośnych); b) skórne (zakażenia), osłabienie wzroku (retinopatie), zaburzenia nerkowe (nefropatie) i neurologiczne (neuropatie).

Rozpoznanie choroby zwykle opiera się na stwierdzeniu wzmożonego stężenia glukozy we krwi i obecności glukozy w moczu, a niekiedy też obecności ciał ketonowych, acetonu i kwasu acetooctowego w moczu.


Rys. 1
Glukometr – popularne elektroniczne urządzenie diagnozujące poziom cukru we krwi

O cukrzycy mówi się wtedy, gdy poziom cukru we krwi (na czczo) przekracza 140 mg% (norma optymalna 60–100 mg/dl lub 3,36–5,6 mmol/l).

Główne objawy cukrzycy, to:
• zmęczenie i osłabienie bez przyczyny
• nadmierne pragnienie i apetyt
• nadmierne oddawanie moczu
• swędzenie skóry i neuropatie obwodowe (kłucia, ciarki, mrówienia)
• bóle brzucha i kończyn dolnych,
• moczenie nocne - u dzieci młodszych

U chorych na cukrzycę istnieje wzmożona skłonność do:
a) zakażeń, co zwie się tzw. czyracznością
b) skłonność do zapadania na gruźlicę, co tłumaczy się tym, że bakterie szybko rozmnażają się w tkankach przesyconych nie spalonym cukrem.

Zależnie od przyczyn i przebiegu choroby wyróżniono dwa typy cukrzycy:
insulinozależną, pierwotną, młodzieńczą, która cechuje się upośledzeniem lub zanikiem wydzielania insuliny, zwłaszcza u dzieci i młodzieży, co wymaga podawania insuliny od początku schorzenia;
insulinoniezależną, regulacyjną, typową dla dorosłych, której przyczyną nie jest brak insuliny, lecz jej nieprawidłowe wydzielanie lub i osłabienie wrażliwości komórek i tkanek na jej działanie. Ten typ schorzenia nie wymaga insuliny i nie powoduje śpiączki ketonowej.

Leczenie cukrzycy obejmuje:
• dietę,
• farmakoterapię, czyli leki obniżające poziom cukru we krwi (tzw. hipoglikemizujące),
• kontrolowany wysiłek fizyczny,
• edukację zdrowotną.

Zasady doboru pokarmów do diety diabetyka
Dieta powinna być w miarę wysokobiałkowa, mało-węglowodanowa i mało-tłuszczowa oraz uzależniona od wieku, wagi, wzrostu, płci, pracy, stanu ogólnego chorego, przebiegu choroby lub jej powikłań. W Polsce, zaledwie około 10% chorych jest leczonych dietą, podczas gdy w krajach zachodnich wielokrotnie więcej. W cukrzycy występuje nadmierne wydalanie wapnia, potasu, magnezu, soli kamiennej i witamin z grupy B oraz C i PP, które są niezbędne do właściwej przemiany węglowodanów, Dlatego konieczne jest spożywanie owoców i jarzyn, źródła składników mineralnych, witamin i cennego błonnika.

Chory powinien jadać 5–6 razy dziennie tzw. węglowodany złożone.
Węglowodany „złożone” to takie, które powoli są powoli trawione i stopniowo, w niewielkich porcjach uwalniają do krwi „szybko spalany” w komórkach cukier glukozę. Ich źródłem są takie pokarmy, jak: ziemniaki, pieczywo, makarony, kasze, itp. Węglowodany podawane w małych porcjach w mniejszym stopniu podwyższają stężenie glukozy we krwi. Uwaga: o współzależnym stosowaniu ilości węglowodanów w posiłkach z dawkowaniem i rodzajem leków przeciwcukrzycowych (insuliny, tabletek) może decydować tylko lekarz.

Stosowanie leków przeciwcukrzycowych (doustnych i insuliny) podlega nadzorowi lekarza!
A to dlatego, że w czasie leczenia insuliną mogą wystąpić takie objawy uboczne, jak stan niedocukrzenia lub wstrząs hipoglikemiczny, zanik podskórnej tkanki tłuszczowej w miejscach częstego wstrzykiwania, obrzęki tkanki podskórnej lub obrzęk soczewki

Ziołolecznictwo wspomaga farmakoterapię cukrzycy
Z ziół stosuje się Diabetosan łącznie z Degrosanem lub Cardiosanem, Zioła Szwedzkie, drożdże piwne lub piekarskie (zawierają chrom współdziałający z insuliną), pyłek kwiatowy, mleczko pszczele.

W cukrzycy można stosować hydroterapię.
Codziennie rano obmywać całe ciało lub jego górną część i szczotkować ciało na mokro lub na sucho oraz pić wodę mineralną „Główny” i „Wielką Pieniawę”.

Trzecim elementem leczenia jest racjonalny wysiłek fizyczny, najlepiej systematyczny trening fizyczny.
Ćwiczenia fizyczne korzystnie wpływają na obniżenie glukozy we krwi. Szczególnie polecane są gry ruchowe, marsze, marszobiegi, praca w ogrodzie, itp.

Czwartym elementem leczenia jest edukacja zdrowotna
Edukacja obejmuje pozyskanie przez pacjenta wiedzy dotyczącej różnych metod leczenia oraz samokontroli stanu zdrowia (regulowanie dawek insuliny, aspirowanie po wkłuciu dla uniknięcia wejścia igły do światła naczynia krwionośnego, ujmowanie trującego glukotestu (pęsetką, a nie palcami). Dodajmy, że ważne w leczeniu jest samopoczucie, toteż każdy diabetyk powinien dbać o równowagę psychofizyczną i pogodę ducha oraz zwalczać w sobie lęki i objawy zmniejszonego poczucia bezpieczeństwa osobistego.

Kilka ważnych uwag.
Chory na cukrzycę insulinozależną powinien zawsze nosić ze sobą cukier w kostkach i spożywać posiłek po 20–30 minutach od wstrzyknięcia insuliny. Raz w roku powinien poddać się badaniu okulistycznemu (dno oka), radiologicznemu i ocenie czynności nerek oraz serca (EKG).

Uwaga - choremu w stanie śpiączki nie wolno wlewać do ust osłodzonego napoju lub podawać insuliny na podstawie stwierdzenia występowania cukru w moczu, nie czekając na określenie poziomu cukru we krwi, ponieważ zagrozić to może jego życiu!

Farmakoterapia cukrzycy typu 2 (insulinoniezależnej, tzw. starczej)
W leczeniu cukrzycy insulinoniezależnej stosuje się: doustne leki przeciwcukrzycowe – na czele z pochodnymi Sulfonylomocznika. Ponadto - bigamidy, inhibitory α-glukozydazy i inne. Można, ale bardzo umiarkowanie stosować artykuły słodzone fruktozą oraz miody: akacjowy, gryczany i wrzosowy.

BIBLIOGRAFIA
  1. BIBLIA LECZY (THE BIBLE CURE), Reginald Cherry, USA, Wydawnictwo M., Kraków 2006.
  2. UZDROWIENIA LURDZKIE (w świetle dokumentow lekarskich), ks. Jozef Balleney, Guerisons de Lourdes, Wydawnictwo Ojcow Franciszkanów, Niepokalanów 1982.
  3. MYŚLĘ WIĘC JESTEM, Wydawnictwo „Antyk”, 1993.
  4. LECZENIE GŁODEM (Komu Wolno Pościć), Gerhard Leibóld, Ofi cyna Wydawnicza „SPAR”, Warszawa (Heilfasten • Entschlaeken • Regenierem • Abnehmen).
  5. WEGETARIANIZM, Kinga Wiśniewska-Roszkowska, Wiedza Powszechna, Warszawa 1987.
  6. MILK – a silent Killer, dr Naud Kishore Sharma, Ofi cyna Wydawnicza „SPAR”, Warszawa 1996.
Janusz Mieczysław Śliwa
lekarz chorób wewnętrznych i medycyny pracy
linki sponsorowane, reklamy
brydż - KOLAGEN_cito kolarstwo - KOLAGEN_cito produkty wzmacniające włosy - KOLAGEN_cito bóle stawów - KOLAGEN_cito chodzenie po jaskiniach - KOLAGEN_cito problemy stawów - KOLAGEN_cito wyścigi samochodowe - KOLAGEN_cito złote medale - KOLAGEN_cito na kaszel palacza szałwia - Cukierki_Szalwiowe przeciw stresowi - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na przeziębienie szałwia - Cukierki_Szalwiowe nowości - szałwia - Cukierki_Szalwiowe dla całej rodziny - szałwia - Cukierki_Szalwiowe najlepsze w aptece szałwia - Cukierki_Szalwiowe na odporność - szałwia - Cukierki_Szalwiowe zielarnia szałwia - Cukierki_Szalwiowe dla sedniorów - aronia - Cukierki_Aroniowe nowości z apteki - aronia - Cukierki_Aroniowe zielarnia - aronia - Cukierki_Aroniowe właściwości aronii - Cukierki_Aroniowe przeciw stresowi - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe cukierki - aronia - Cukierki_Aroniowe zioła w cukierkach - aronia - Cukierki_Aroniowe cukierki z ziołami - aronia - Cukierki_Aroniowe zioła w cukierkach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe zioła w cukierkach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe wspomaganie - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe co dobrego - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe co dobrego - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe przeciw stresowi - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ładna skóra - Cukierki_Pokrzywowe w zielarniach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe żeńszeń imbir - cukierki - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zioła - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe dla całej rodziny - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe na wzmocnienie - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe właściwości żeńszenia imbiru - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe przeciw stresowi - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe cukierki ziołowe - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości z zielarni - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości z zielarni - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa na wzmocnienie - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zioła - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty na odporność - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości z zielarni - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa cukierki z ziołami - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zielarnia - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zioła w cukierkach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez zielarnia - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez produkty z czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez dla sedniorów - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez produkty z czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez apteka - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez właściwości czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe specjały - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki ziołowe - cukierki głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe wspomaganie - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe produkty z głogu - Cukierki_Glogowe zioła w cukierkach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe co dobrego - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości z zielarni - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe dla sedniorów - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe na odporność - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości z zielarni - melisa - Cukierki_Melisowe nowości - melisa - Cukierki_Melisowe nowości - melisa - Cukierki_Melisowe produkty na odporność - melisa - Cukierki_Melisowe przeciw stresowi - melisa - Cukierki_Melisowe cukierki melisowe - cukierki - Cukierki_Melisowe nowości z zielarni - melisa - Cukierki_Melisowe w aptekach - melisa - Cukierki_Melisowe przeciw stresowi - waleriana - Cukierki_Walerianowe zioła - waleriana - Cukierki_Walerianowe właściwości waleriany - Cukierki_Walerianowe w zielarniach - waleriana - Cukierki_Walerianowe zioła w cukierkach - waleriana - Cukierki_Walerianowe produkty na odporność - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe produkty - waleriana - Cukierki_Walerianowe zioła w cukierkach - waleriana - Cukierki_Walerianowe krykiet - Dezodorant_SuperDeo golf - Dezodorant_SuperDeo szermierka - Dezodorant_SuperDeo rzut oszczepem - Dezodorant_SuperDeo najskuteczniejszy dezodorant - Dezodorant_SuperDeo szybownictwo - Dezodorant_SuperDeo wioślarstwo - Dezodorant_SuperDeo produkty dla sportowców - Dezodorant_SuperDeo
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook