Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Michała, Gabriela Wtorek 29. Września 2020r
linki sponsorowane, reklamy
W poszukiwaniu eliksiru młodości – recepty na długowieczność i zachowanie zdrowia
Eden – biblijna kraina wiecznej młodości i szczęśliwości, raj utracony przez Adama i Ewę – pozostawił w marzeniach ludzi chęć i nadzieję powrotu do niego. „Każdy chce żyć długo, ale nikt nie chce być starym” – powiedział kiedyś dziekan kościoła św. Patryka w Dublinie, znany pisarz Jonathan Swift (1667–1745). Od najdawniejszych czasów człowiek poszukuje dróg prowadzących do długowieczności, pełni zdrowia, urody życia oraz nieprzemijającej młodości.

W poszukiwaniu eliksiru młodości
Alchemicy przez wiele stuleci poszukiwali daremnie „kamienia filozoficznego”, który miał umożliwić otrzymanie eliksiru życia, przedłużającego dowolnie życie i młodość. Niech więc naszym dzisiejszym „kamieniem filozoficznym” będzie codzienna troska o ochronę zdrowia fizycznego i psychicznego w myśl znanego przysłowia starożytnych Rzymian: „In corpore sano, mens sana” (w zdrowym ciele, zdrowy duch). Tylko harmonia psychofizyczna ustroju może gwarantować pełnię zdrowia, długowieczność, pełnię sił obronnych organizmu i dynamizmu życiowego. Nie załamujmy się trudnościami codziennego życia, nie martwmy się naszym wiekiem lub wyglądem i nie zapominajmy o znanym przysłowiu:
„mężczyzna ma tyle lat, na ile się czuje, kobieta tyle, na ile wygląda”.

Co sami dla siebie możemy uczynić?
Próbujmy więc już od dziś stosować właściwy tryb życia, racjonalnie się odżywiać i rozsądnie ubierać, dbać o dostateczny sen, wypoczynek i ruch na świeżym powietrzu oraz unikać nałogów, lekomanii i złych nawyków. Stwarzajmy też miły nastrój w rodzinie i wśród znajomych oraz zachowujmy zawsze pogodę ducha do obopólnego, dobrego samopoczucia. Rajski ogród szczęścia i rozkoszy, pełnia radości życia i zdrowia, wszystko to „przeminęło z wiatrem”, a dziś pozostał tylko żal, marzenia i nadzieja ich powrotu. A więc lećmy za tym wiatrem w poszukiwaniu cudownego eliksiru wiecznej młodości i zdrowia, dzięki któremu nie w mirażach, lecz na jawie, nie w okresie wiosny, lecz w każdej porze naszego życia, w małym chociaż stopniu będziemy mogli zaznać niebiańskiego smaku i czaru „rajskiego żywota”. Może w tym poszukiwaniu eliksiru młodości i długowieczności dopomoże nam zestaw kilku recept, które powinny być przyjęte ze zrozumieniem, zainteresowaniem i korzyścią dla dobra własnego i otoczenia, bo taki jest cel tej propozycji.

Recepta I, najważniejsza – zadbajmy o spokój ducha
Ta recepta – jest punktem wyjścia do omawianego tematu i rodzajem nadzoru stanu duchowego nad stanem fizycznym naszego organizmu. Niepokój sumienia powoduje niepokój serca i sytemu nerwowego. Schorzenie serca powoduje schorzenie wątroby: „wątroba jest barometrem serca i vice versa”. Tak rozpoczyna się cały cykl napięć, budzący właściwe funkcje poszczególnych narządów organizmu, co prowadzi do jego stopniowego wyniszczenia. Fizyczny upadek ciała pociąga za sobą nieuchronnie upadek sił duchowych, a upadek sił duchowych tj. apatia – załamanie sił obronnych organizmu w postaci osłabienia dynamizmu życiowego. Zdarza się jednak, że człowiek, nawet beznadziejnie chory, potrafi zmobilizować resztki własnego dynamizmu życiowego i zostaje ozdrowiony, ku zaskoczeniu i zdziwieniu przedstawicieli świata lekarskiego. Takie przypadki cudownych uzdrowień zdarzają się pod wpływem silnej wiary człowieka: „wiara czyni cuda” i jest jednocześnie najlepszym lekarstwem dla ducha niezaprzeczalnym przykładem nadzoru stanu duchowego nad fizycznym.

Recepta II – niweluje wpływ „nieumiarkowania w jedzeniu i piciu”- jednego z głównych grzechów.
Ludwik Cornaro, włoski autor pracy: „Rozprawy w umiarkowanym życiu” (XVI w.) – chorował dość często i długo za młodu z powodu nieumiarkowanego trybu życia. Gdy w 40 roku życia ciężko zachorował i lekarze rozkładali nad nim ręce, zaczął zastanawiać się nad przyczynami swojego obłożnego schorzenia i powziął decyzję zastosować dietę głodową, złożoną tylko z owoców. Po pewnym czasie wrócił do zdrowia i żył 104 lata. On też jest autorem słynnego powiedzenia: „po czterdziestce najbardziej pomaga nam pokarm... niezjedzony”.

Recepta III – ks. Sebastiana Kneippa
Ta recepta należy do autora książek: „Jak żyć potrzeba” i „Moje leczenia wodą”. Jest nim prałat papieski i proboszcz Worishofen, ks. Sebastian Kneipp, który zalecał spożywanie jarzyn i owoców na pierwszym planie, a mięsa na drugim, i ustanowił podział pokarmów w zależności od zawartości azotu na 3 klasy:
A – pokarmy obfitujące w azot: mleko, ser, niektóre owoce, rośliny strączkowe, pokarmy mięsne i ryby,
B – pokarmy ubogie w azot: zboża (pszenica, żyto, orkisz, jęczmień, owies), jaja, jarzyny i większość owoców,
C – pokarmy wolne od azotu: tłuszcze, masło i oleje.
Podkreślał też dobroczynny wpływ słońca, powietrza i wody na zdrowie ducha i ciała.

Recepta IV – dotyczy dwóch najstarszych na świecie diet: makrobiotyki i diety yogi.
Autor książki: „Sztuka przedłużenia życia ludzkiego” – prof. Uniwersytetu w Jenie dr Christoph Wilhelm Hufeland (1762–1836) zalecił dietę makrobiotyczną, codzienne spacery, dobry sen, świeże powietrze, niskokaloryczne i niskobiałkowe pokarmy oraz umiarkowanie w jedzeniu i piciu. W diecie makrobiotycznej najważniejsze są: zboża, rośliny strączkowe, nasiona, warzywa, owoce, trochę mięsa (ok. 8% całego pożywienia), przyprawy ziołowe, oleje (słonecznikowy, sojowy). Wyklucza cukier i jego przetwory, tłuszcze zwierzęce (smalec itp.), ocet itp. Wśród wielu swoich przepisów prof. dr Hufeland oświadczył „trzeba spoglądać na własne życie, jak na teatr – z pewną dozą krytyki i z poczuciem humoru”. Takie nastawienie chroni człowieka w „naszym obecnym, smutnym świecie” (Einstein) przed zbytnim napięciem psychicznym i przed wczesnym zniszczeniem sił witalnych. Dieta jego jest zbliżona w swej istocie do makrobiotyki. Zalecane są zboża, zwłaszcza pszenica, orkisz, ryż czerwony (niepolerowany) i inne – a zakazane są wszelkie pokarmy mięsne, ostre i napoje alkoholowe.
Zasadniczym celem diety yogi jest dążenie do utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie (np. jarzyny i owoce są zasadotwórcze, a mięso, ryby, groch, fasola, kawa, herbata – kwasotwórcze). Zwolennicy obu diet twierdzą, że pokarmy wysokokaloryczne i wysokobiałkowe są przyczyną ociężałości psychicznej i fizycznej, prowadzą do apatii i rozkojarzenia psychicznego.

Recepta V – dotyczy diety wegetariańskiej, która nie tylko przedłuża życie, ale i wpływa dodatnio na intelekt człowieka.
O tym niech zaświadczą takie postaci sławnych wegetarianów, jak: Mojżesz, Hezjod, Homer, Platon, Sokrates, Pitagoras, Newton, Moliere, Ghandi oraz Shaw, który żył 94 lata i „padliny nigdy nie jadał”, jak mawiał; był zawsze pełen energii i ducha. W 1976 r. prasa doniosła, że odkryto pewien szczep indiański, którego członkowie, mimo jarskiej diety, odznaczali się dwumetrowym wzrostem, wielką siłą i dożywali sędziwego wieku.

Recepta VI – pochodzi od noblisty dr Linusa Paulinga
Ten dwukrotny laureat nagrody Nobla w dziedzinie medycyny głęboko wierzył, że można przedłużyć swoje życie o ok. 20 lat, jeżeli będzie się codziennie:
A – spożywać wit. C i wit. E (2–3 razy dziennie po jednej kapsułce);
B – dostarczać organizmowi odpowiednią ilość innych witamin i soli mineralnych;
C – ograniczać spożywanie węglowodanów, zwłaszcza cukru;
D – unikać picia alkoholu, palenia papierosów (tytoniu), leko- lub narkomanii.

Recepta VII – pochodzi od drugiego laureata nagrody Nobla, dyrektora Instytutu Pasteura, prof. Ilii Miecznikowa (1845–1916)
Z kolei ten noblista zaleca picie kwaśnego mleka w celu przedłużenia życia i doczekania się „czerstwego wyglądu” w późnej starości. Przyczyn starzenia się organizmu człowieka dopatrywał się w zatruciu jelitowym, trwającym przez całe życie. Twierdził że niestrawione resztki pokarmu: białka, tłuszczów i węglowodanów w jelicie grubym ulegają fermentacji gnilnej, a bakterie i toksyny zatruwają krew i cały organizm. Ratunkiem przed toksynami są bakterie Lactobacillus Bifidus obecne w zsiadłym mleku i jogurtach, które powodują biologiczne samooczyszczenie z bakterii chorobotwórczych. W ten sposób kwaśne mleko zwalcza bakterie gnilne, wytwarzające toksyny, które zatruwają organizm, osłabiając go i postarzając. Prof. Ilia Miecznikow na podstawie długoletnich badań udowodnił, że Gruzini, Kirgizi, Tatarzy, Kałmucy i Arabowie odznaczają się zdrowiem, czerstwym wyglądem i długowiecznością min. dzięki zwyczajowi picia kwaśnego mleka. O dynamizmie życiowym Gruzinów niech zaświadczy „Gruziński Chór Starców”, wśród których najmłodszy powinien mieć 100 lat!

Recepta VIII – dr. Gayelorda Hausera, lekarza z Hollywood,
Ten autor znanej w USA i Europie książki: „Pozostań młodym i żyj dłużej” – nazwany jest „apostołem odmładzania” lub „aniołem mody”. Podaje on znamienny przepis m. in. na śniadanie dla gwiazd filmowych:
– dwa kawałki chleba Grahama lub sucharki razowego chleba,
– jajko w koszulce (sadzone, na parze, lecz bez tłuszczu),
– łyżkę drożdży piwnych zalanych wrzącą wodą i rozpuszczonych w szklance mleka lub kawy z mlekiem,
– tabletkę witaminy C, kapsułkę olejku z kiełków pszenicy (ew. witaminy E, można podawać witaminę A+D), oraz 6 tabletek soli uniwersalnej, zawierającej wapń, fosfor, żelazo i jod,
– połowę pomarańczy lub grapefruita.
Dr Hauser w swoich zaleceniach dietetycznych zabrania spożywania tłuszczów zwierzęcych, krwistych potraw, tłustych mięs oraz ogranicza do minimum cukier i jego przetwory.

Inni dietetycy i ich diety 1000 kalorii na dobę
Inni przedstawiciele świata lekarskiego znani i nazywani „apostołami odmładzania” lub „aniołami odżywiania”, jak: dr Taller (Kanada), dr Sosley (USA), dr Guelp (Francja), dr Bircher (Szwajcaria), dr Bertrandt (Francja), dr Humplik (Wiedeń), dr Kemper (USA – Południowa Karolina), dr Buchinger (Niemcy), dr Oetker, dr Kuchn, dr Umber, dr Noorden oraz wszyscy lekarze znanej na świecie amerykańskiej kliniki Mayo i wielu innych stwierdzili, że ich metody dietetyczne zapewniają długotrwałą młodość, zdrowie i stałą wagę ciała. Diety te opierają się w zasadzie na ograniczeniu wartości energetycznej pożywienia do około 1000 kalorii na dobę, na wykluczeniu produktów zawierających tłuszcze i krew zwierzęcą, tłustych mięs i wędlin, ostrych przypraw zwiększających łaknienie, na ograniczeniu cukru i jego przetworów, soli kuchennej i kwasów nienaturalnych.
Diety te obejmują: jaja, ryby, mięsa chude pieczone na ruszcie (wołowina, cielęcina, drób), buliony bez tłuszczu, mleko i maślankę, miód, owoce krajowe i południowe, warzywa zielone, tosty (kawałki białego chleba opieczonego bez tłuszczu w elektrycznej maszynce), chleb Knackbrot – odpowiednik naszego „ chrupkiego” chleba (zawiera dużo białka roślinnego, witamin, celulozę, a mało kalorii), oraz soki z owoców i jarzyn, herbatę i kawę w umiarkowanych ilościach.

Kompleksowe podejście do zasad i metod na długowieczność
W poszukiwaniu eliksiru młodości nie należy naturalnie ograniczać się tylko do sposobu odżywiania. Długowieczności, zdrowiu i urodzie służą również wspomniane na wstępie czynniki dotyczące ochrony zdrowia fizycznego i psychicznego, łącznie z innymi metodami zdrowotnymi – uzupełniającymi jak: ziołolecznictwo i hydroterapia, której zasady najlepiej podał ks. S. Kneipp w książkach: „Moje leczenie wodą” i „Tak żyć potrzeba”, oraz muzykoterapia i chromoterapia (leczenie kolorami). Kolory nieba, kwiatów i bujnych łąk oraz delikatna i subtelna muzyka wpływają kojąco na stan psychiczny i wzbudzają optymizm życiowy.

Zatrucie cywilizacją?
Poszukiwanie eliksiru młodości i długowieczności natrafia w obecnych czasach na zjawiska budzące pesymizm życiowy. W obliczu nowoczesnego postępu techniki i zagrożeń jakie niesie w postaci stałej eskalacji zatruć i skażeń: powietrza, wody, gleby i żywności – przychodzą na myśl słowa biblijnego proroka Koheleta, a wraz z nimi smutne pytanie: „czy nie jest to marność i daremna pogoń za wiatrem, w tym wszystkim, co robimy i do czego dążymy!”. Lamenty proroka nie mają jednak cech czarnej rozpaczy. Jest w nich ukryta wiara i nadzieja lepszego jutra.
Laureat Nagrody Nobla, filozof i twórca teorii względności, prof. Albert Einstein ujawnił swój pogląd na współczesny świat, gdy zapytano go, co sądzi o drugim laureacie Nagrody Nobla, „apostole Czarnego Lądu” doc. dr Albercie Schweitzerze – odpowiedział: ”jest to jeden z największych ludzi naszego smutnego świata...”. Świat dzisiejszy jest rzeczywiście smutny i przypomina zmierzch zachodzącego słońca.

„Nie lękajcie się!”
Te słynne słowa – powiedział do nas Wielki Polak, papież Jan Paweł II pamiętnego dnia 22 października 1978 r. I dlatego dziś nie lękamy się ogromu problemów i zagrożeń, które okrywają mrokiem naszą matkę – Ziemię. Jutro znowu wzejdzie słońce, jak Feniks odrodzi się z popiołów, rozproszy mrok i rozjaśni zmęczone tempem współczesnego życia umysły. Przed wschodem słońca zjawia się zawsze tęcza, która zapowiada jego nadejście. Zorzą tą jest coś, co zostało wypisane Mądrością Bożą w sercach ludzkich od tysięcy lat i budzi nadzieję lepszego jutra, a zapis ten składa się z trzech słów: Wiara, Nadzieja i Miłość. Słowa te są szlachetniejsze od złota, mocniejsze od stali i mienią się w zbawiennym słońcu Mądrości Bożej jak brylantowe pryzmaty, wszystkimi kolorami tęczy. Są one przede wszystkim jedynym i najlepszym pokarmem dla ducha, podobnie jak chleb dla ciała. Nie zapominajmy nigdy o nich w poszukiwaniu eliksiru młodości, zdrowia i długowieczności.

BIBLIOGRAFIA
  1. BIBLIA LECZY (THE BIBLE CURE), Reginald Cherry, USA, Wydawnictwo M., Kraków 2006.
  2. UZDROWIENIA LURDZKIE (w świetle dokumentow lekarskich), ks. Jozef Balleney, Guerisons de Lourdes, Wydawnictwo Ojcow Franciszkanów, Niepokalanów 1982.
  3. MYŚLĘ WIĘC JESTEM, Wydawnictwo „Antyk”, 1993.
  4. LECZENIE GŁODEM (Komu Wolno Pościć), Gerhard Leibóld, Ofi cyna Wydawnicza „SPAR”, Warszawa (Heilfasten • Entschlaeken • Regenierem • Abnehmen).
  5. WEGETARIANIZM, Kinga Wiśniewska-Roszkowska, Wiedza Powszechna, Warszawa 1987.
  6. MILK – a silent Killer, dr Naud Kishore Sharma, Ofi cyna Wydawnicza „SPAR”, Warszawa 1996.
Janusz Mieczysław Śliwa
lekarz chorób wewnętrznych i medycyny pracy
linki sponsorowane, reklamy
jędrne usta - KOLAGEN_cito akrobacje spadochronowe - KOLAGEN_cito dbaj o stawy - KOLAGEN_cito kolagen allegro - KOLAGEN_cito preparaty na ładne ciało - KOLAGEN_cito łagodzenie zmarszczek - KOLAGEN_cito gra w kości - KOLAGEN_cito toczenie się w plastikowej kuli - KOLAGEN_cito lekarz radzi na gardło szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe cukierki - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na gardło szałwia - Cukierki_Szalwiowe w aptekach - szałwia - Cukierki_Szalwiowe jedzenie lodów szałwia - Cukierki_Szalwiowe nowości z zielarni - szałwia - Cukierki_Szalwiowe najlepsze w aptece szałwia - Cukierki_Szalwiowe co dobrego - szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe cukierki - aronia - Cukierki_Aroniowe apteka - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe specjały - aronia - Cukierki_Aroniowe produkty z aronii - Cukierki_Aroniowe cukierki z ziołami - aronia - Cukierki_Aroniowe aronia - cukierki - Cukierki_Aroniowe na odporność - aronia - Cukierki_Aroniowe dla całej rodziny - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe specjały - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe poprawa przemiany materii - Cukierki_Pokrzywowe ładne włosy - Cukierki_Pokrzywowe produkty na odporność - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe cukierki z ziołami - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe na wzmocnienie - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe dla całej rodziny - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe cukierki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe cukierki ziołowe - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe na wzmocnienie - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe produkty z żeńszenia i imbiru - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości z apteki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe cukierki z ziołami - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe żeńszeń imbir - cukierki - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości z apteki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty na odporność - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa przeciw stresowi - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa właściwości aloesu trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty na odporność - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez dla sedniorów - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki z ziołami - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez w aptekach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe cukierki - cukierki czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez co dobrego - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki czarny bez - cukierki - Cukierki_Czarny_Bez nowości z zielarni - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez w aptekach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe wspomaganie - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe wspomaganie - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości z apteki - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe dla całej rodziny - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe wspomaganie - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe produkty - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości z apteki - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe cukierki - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe produkty z melisy - Cukierki_Melisowe zioła - melisa - Cukierki_Melisowe przeciw stresowi - melisa - Cukierki_Melisowe produkty z melisy - Cukierki_Melisowe co dobrego - melisa - Cukierki_Melisowe produkty z melisy - Cukierki_Melisowe dla sedniorów - melisa - Cukierki_Melisowe co dobrego - waleriana - Cukierki_Walerianowe zielarnia - waleriana - Cukierki_Walerianowe w aptekach - waleriana - Cukierki_Walerianowe zioła w cukierkach - waleriana - Cukierki_Walerianowe zioła w cukierkach - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe wspomaganie - waleriana - Cukierki_Walerianowe produkty z waleriany - Cukierki_Walerianowe ziołowe produkty - waleriana - Cukierki_Walerianowe dezodorant dla młodzieży - Dezodorant_SuperDeo snooker - Dezodorant_SuperDeo hokej na lodzie - Dezodorant_SuperDeo górskie spływy kajakowe - Dezodorant_SuperDeo żeglarstwo - Dezodorant_SuperDeo jazda na snowboardzie - Dezodorant_SuperDeo bilard - Dezodorant_SuperDeo narty wodne - Dezodorant_SuperDeo


Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook