 |
W poszukiwaniu eliksiru młodości – recepty na długowieczność i zachowanie zdrowia
|
 | |
Eden – biblijna kraina wiecznej młodości i szczęśliwości, raj utracony przez Adama i Ewę – pozostawił w marzeniach ludzi chęć i nadzieję powrotu do niego. „Każdy chce żyć długo, ale nikt nie chce być starym” – powiedział kiedyś dziekan kościoła św. Patryka w Dublinie, znany pisarz Jonathan Swift (1667–1745). Od najdawniejszych czasów człowiek poszukuje dróg prowadzących do długowieczności, pełni zdrowia, urody życia oraz nieprzemijającej młodości.
|
W poszukiwaniu eliksiru młodości
|
Alchemicy przez wiele stuleci poszukiwali daremnie „kamienia filozoficznego”, który miał umożliwić otrzymanie eliksiru życia, przedłużającego dowolnie życie i młodość. Niech więc naszym dzisiejszym „kamieniem filozoficznym” będzie codzienna troska o ochronę zdrowia fizycznego i psychicznego w myśl znanego przysłowia starożytnych Rzymian: „In corpore sano, mens sana” (w zdrowym ciele, zdrowy duch). Tylko harmonia psychofizyczna ustroju może gwarantować pełnię zdrowia, długowieczność, pełnię sił obronnych organizmu i dynamizmu życiowego. Nie załamujmy się trudnościami codziennego życia, nie martwmy się naszym wiekiem lub wyglądem i nie zapominajmy o znanym przysłowiu:
„mężczyzna ma tyle lat, na ile się czuje, kobieta tyle, na ile wygląda”.
|
Co sami dla siebie możemy uczynić?
|
Próbujmy więc już od dziś stosować właściwy tryb życia, racjonalnie się odżywiać i rozsądnie ubierać, dbać o dostateczny sen, wypoczynek i ruch na świeżym powietrzu oraz unikać nałogów, lekomanii i złych nawyków. Stwarzajmy też miły nastrój w rodzinie i wśród znajomych oraz zachowujmy zawsze pogodę ducha do obopólnego, dobrego samopoczucia. Rajski ogród szczęścia i rozkoszy, pełnia radości życia i zdrowia, wszystko to „przeminęło z wiatrem”, a dziś pozostał tylko żal, marzenia i nadzieja ich powrotu. A więc lećmy za tym wiatrem w poszukiwaniu cudownego eliksiru wiecznej młodości i zdrowia, dzięki któremu nie w mirażach, lecz na jawie, nie w okresie wiosny, lecz w każdej porze naszego życia, w małym chociaż stopniu będziemy mogli zaznać niebiańskiego smaku i czaru „rajskiego żywota”. Może w tym poszukiwaniu eliksiru młodości i długowieczności dopomoże nam zestaw kilku recept, które powinny być przyjęte ze zrozumieniem, zainteresowaniem i korzyścią dla dobra własnego i otoczenia, bo taki jest cel tej propozycji.
|
Recepta I, najważniejsza – zadbajmy o spokój ducha
|
Ta recepta – jest punktem wyjścia do omawianego tematu i rodzajem nadzoru stanu duchowego nad stanem fizycznym naszego organizmu. Niepokój sumienia powoduje niepokój serca i sytemu nerwowego. Schorzenie serca powoduje schorzenie wątroby: „wątroba jest barometrem serca i vice versa”. Tak rozpoczyna się cały cykl napięć, budzący właściwe funkcje poszczególnych narządów organizmu, co prowadzi do jego stopniowego wyniszczenia. Fizyczny upadek ciała pociąga za sobą nieuchronnie upadek sił duchowych, a upadek sił duchowych tj. apatia – załamanie sił obronnych organizmu w postaci osłabienia dynamizmu życiowego. Zdarza się jednak, że człowiek, nawet beznadziejnie chory, potrafi zmobilizować resztki własnego dynamizmu życiowego i zostaje ozdrowiony, ku zaskoczeniu i zdziwieniu przedstawicieli świata lekarskiego. Takie przypadki cudownych uzdrowień zdarzają się pod wpływem silnej wiary człowieka: „wiara czyni cuda” i jest jednocześnie najlepszym lekarstwem dla ducha niezaprzeczalnym przykładem nadzoru stanu duchowego nad fizycznym.
|
Recepta II – niweluje wpływ „nieumiarkowania w jedzeniu i piciu”- jednego z głównych grzechów.
|
Ludwik Cornaro, włoski autor pracy: „Rozprawy w umiarkowanym życiu” (XVI w.) – chorował dość często i długo za młodu z powodu nieumiarkowanego trybu życia. Gdy w 40 roku życia ciężko zachorował i lekarze rozkładali nad nim ręce, zaczął zastanawiać się nad przyczynami swojego obłożnego schorzenia i powziął decyzję zastosować dietę głodową, złożoną tylko z owoców. Po pewnym czasie wrócił do zdrowia i żył 104 lata. On też jest autorem słynnego powiedzenia: „po czterdziestce najbardziej pomaga nam pokarm... niezjedzony”.
|
Recepta III – ks. Sebastiana Kneippa
|
Ta recepta należy do autora książek: „Jak żyć potrzeba” i „Moje leczenia wodą”. Jest nim prałat papieski i proboszcz Worishofen, ks. Sebastian Kneipp, który zalecał spożywanie jarzyn i owoców na pierwszym planie, a mięsa na drugim, i ustanowił podział pokarmów w zależności od zawartości azotu na 3 klasy:
A – pokarmy obfitujące w azot: mleko, ser, niektóre owoce, rośliny strączkowe, pokarmy mięsne i ryby,
B – pokarmy ubogie w azot: zboża (pszenica, żyto, orkisz, jęczmień, owies), jaja, jarzyny i większość owoców,
C – pokarmy wolne od azotu: tłuszcze, masło i oleje.
Podkreślał też dobroczynny wpływ słońca, powietrza i wody na zdrowie ducha
i ciała.
|
Recepta IV – dotyczy dwóch najstarszych na świecie diet: makrobiotyki i diety yogi.
|
Autor książki: „Sztuka przedłużenia życia ludzkiego” – prof. Uniwersytetu w Jenie
dr Christoph Wilhelm Hufeland (1762–1836) zalecił dietę makrobiotyczną, codzienne
spacery, dobry sen, świeże powietrze, niskokaloryczne i niskobiałkowe pokarmy
oraz umiarkowanie w jedzeniu i piciu. W diecie makrobiotycznej najważniejsze są:
zboża, rośliny strączkowe, nasiona, warzywa, owoce, trochę mięsa (ok. 8% całego pożywienia),
przyprawy ziołowe, oleje (słonecznikowy, sojowy). Wyklucza cukier i jego
przetwory, tłuszcze zwierzęce (smalec itp.), ocet itp. Wśród wielu swoich przepisów prof. dr Hufeland oświadczył „trzeba spoglądać na własne życie, jak na teatr – z pewną dozą krytyki i z poczuciem humoru”. Takie nastawienie chroni człowieka w „naszym obecnym, smutnym świecie” (Einstein) przed zbytnim napięciem psychicznym i przed wczesnym zniszczeniem sił witalnych. Dieta jego jest zbliżona w swej istocie do makrobiotyki. Zalecane są zboża, zwłaszcza pszenica, orkisz, ryż czerwony (niepolerowany) i inne – a zakazane są wszelkie pokarmy mięsne, ostre i napoje alkoholowe.
Zasadniczym celem diety yogi jest dążenie do utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie (np. jarzyny i owoce są zasadotwórcze, a mięso, ryby, groch, fasola, kawa, herbata – kwasotwórcze). Zwolennicy obu diet twierdzą, że pokarmy wysokokaloryczne i wysokobiałkowe są przyczyną ociężałości psychicznej i fizycznej, prowadzą do apatii i rozkojarzenia psychicznego.
|
Recepta V – dotyczy diety wegetariańskiej, która nie tylko przedłuża życie, ale i wpływa dodatnio na intelekt człowieka.
|
O tym niech zaświadczą takie postaci sławnych wegetarianów, jak: Mojżesz, Hezjod, Homer, Platon, Sokrates, Pitagoras, Newton, Moliere, Ghandi oraz Shaw, który żył 94 lata i „padliny nigdy nie jadał”, jak mawiał; był zawsze pełen energii i ducha. W 1976 r. prasa doniosła, że odkryto pewien szczep indiański, którego członkowie, mimo jarskiej diety, odznaczali się dwumetrowym wzrostem, wielką siłą i dożywali sędziwego wieku.
|
Recepta VI – pochodzi od noblisty dr Linusa Paulinga
|
Ten dwukrotny laureat nagrody Nobla w dziedzinie medycyny głęboko wierzył, że można przedłużyć swoje życie o ok. 20 lat, jeżeli będzie się codziennie:
A – spożywać wit. C i wit. E (2–3 razy dziennie po jednej kapsułce);
B – dostarczać organizmowi odpowiednią ilość innych witamin i soli mineralnych;
C – ograniczać spożywanie węglowodanów, zwłaszcza cukru;
D – unikać picia alkoholu, palenia papierosów (tytoniu), leko- lub narkomanii.
|
Recepta VII – pochodzi od drugiego laureata nagrody Nobla, dyrektora Instytutu Pasteura, prof. Ilii Miecznikowa (1845–1916)
|
Z kolei ten noblista zaleca picie kwaśnego mleka w celu przedłużenia życia i doczekania się „czerstwego wyglądu” w późnej starości. Przyczyn starzenia się organizmu człowieka dopatrywał się w zatruciu jelitowym, trwającym przez całe życie. Twierdził że niestrawione resztki pokarmu: białka, tłuszczów i węglowodanów w jelicie grubym ulegają fermentacji gnilnej, a bakterie i toksyny zatruwają krew i cały organizm. Ratunkiem przed toksynami są bakterie Lactobacillus Bifidus obecne w zsiadłym mleku i jogurtach, które powodują biologiczne samooczyszczenie z bakterii chorobotwórczych. W ten sposób kwaśne mleko zwalcza bakterie gnilne, wytwarzające toksyny, które zatruwają organizm, osłabiając go i postarzając. Prof. Ilia Miecznikow na podstawie długoletnich badań udowodnił, że Gruzini, Kirgizi, Tatarzy, Kałmucy i Arabowie odznaczają się zdrowiem, czerstwym wyglądem i długowiecznością min. dzięki zwyczajowi picia kwaśnego mleka. O dynamizmie życiowym Gruzinów niech zaświadczy „Gruziński Chór Starców”, wśród których najmłodszy powinien mieć 100 lat!
|
Recepta VIII – dr. Gayelorda Hausera, lekarza z Hollywood,
|
Ten autor znanej w USA i Europie książki: „Pozostań młodym i żyj dłużej” – nazwany jest „apostołem odmładzania” lub „aniołem mody”. Podaje on znamienny przepis m. in. na śniadanie dla gwiazd filmowych:
– dwa kawałki chleba Grahama lub sucharki razowego chleba,
– jajko w koszulce (sadzone, na parze, lecz bez tłuszczu),
– łyżkę drożdży piwnych zalanych wrzącą wodą i rozpuszczonych w szklance mleka lub kawy z mlekiem,
– tabletkę witaminy C, kapsułkę olejku z kiełków pszenicy (ew. witaminy E, można
podawać witaminę A+D), oraz 6 tabletek soli uniwersalnej, zawierającej wapń, fosfor, żelazo i jod,
– połowę pomarańczy lub grapefruita.
Dr Hauser w swoich zaleceniach dietetycznych zabrania spożywania tłuszczów
zwierzęcych, krwistych potraw, tłustych mięs oraz ogranicza do minimum cukier
i jego przetwory.
|
Inni dietetycy i ich diety 1000 kalorii na dobę
|
Inni przedstawiciele świata lekarskiego znani i nazywani „apostołami odmładzania” lub „aniołami odżywiania”, jak: dr Taller (Kanada), dr Sosley (USA), dr Guelp (Francja), dr Bircher (Szwajcaria), dr Bertrandt (Francja), dr Humplik (Wiedeń), dr Kemper (USA – Południowa Karolina), dr Buchinger (Niemcy), dr Oetker, dr Kuchn, dr Umber, dr Noorden oraz wszyscy lekarze znanej na świecie amerykańskiej kliniki Mayo i wielu innych stwierdzili, że ich metody dietetyczne zapewniają długotrwałą młodość, zdrowie i stałą wagę ciała.
Diety te opierają się w zasadzie na ograniczeniu wartości energetycznej pożywienia do około 1000 kalorii na dobę, na wykluczeniu produktów zawierających tłuszcze i krew zwierzęcą, tłustych mięs i wędlin, ostrych przypraw zwiększających łaknienie, na ograniczeniu cukru i jego przetworów, soli kuchennej i kwasów nienaturalnych.
Diety te obejmują: jaja, ryby, mięsa chude pieczone na ruszcie (wołowina, cielęcina, drób), buliony bez tłuszczu, mleko i maślankę, miód, owoce krajowe i południowe, warzywa zielone, tosty (kawałki białego chleba opieczonego bez tłuszczu w elektrycznej maszynce), chleb Knackbrot – odpowiednik naszego „ chrupkiego” chleba (zawiera dużo białka roślinnego, witamin, celulozę, a mało kalorii), oraz soki z owoców i jarzyn, herbatę i kawę w umiarkowanych ilościach.
|
Kompleksowe podejście do zasad i metod na długowieczność
|
W poszukiwaniu eliksiru młodości nie należy naturalnie ograniczać się tylko do sposobu odżywiania. Długowieczności, zdrowiu i urodzie służą również wspomniane na wstępie czynniki dotyczące ochrony zdrowia fizycznego i psychicznego, łącznie
z innymi metodami zdrowotnymi – uzupełniającymi jak: ziołolecznictwo i hydroterapia, której zasady najlepiej podał ks. S. Kneipp w książkach: „Moje leczenie wodą” i „Tak żyć potrzeba”, oraz muzykoterapia i chromoterapia (leczenie kolorami). Kolory nieba, kwiatów i bujnych łąk oraz delikatna i subtelna muzyka wpływają kojąco na stan psychiczny i wzbudzają optymizm życiowy.
|
Zatrucie cywilizacją?
|
Poszukiwanie eliksiru młodości i długowieczności natrafia w obecnych czasach
na zjawiska budzące pesymizm życiowy. W obliczu nowoczesnego postępu techniki
i zagrożeń jakie niesie w postaci stałej eskalacji zatruć i skażeń: powietrza, wody, gleby i żywności – przychodzą na myśl słowa biblijnego proroka Koheleta, a wraz z nimi smutne pytanie: „czy nie jest to marność i daremna pogoń za wiatrem, w tym wszystkim, co robimy i do czego dążymy!”. Lamenty proroka nie mają jednak cech czarnej rozpaczy. Jest w nich ukryta wiara i nadzieja lepszego jutra.
Laureat Nagrody Nobla, filozof i twórca teorii względności, prof. Albert Einstein ujawnił swój pogląd na współczesny świat, gdy zapytano go, co sądzi o drugim laureacie Nagrody Nobla, „apostole Czarnego Lądu” doc. dr Albercie Schweitzerze – odpowiedział: ”jest to jeden z największych ludzi naszego smutnego świata...”. Świat dzisiejszy jest rzeczywiście smutny i przypomina zmierzch zachodzącego słońca.
|
„Nie lękajcie się!”
|
Te słynne słowa – powiedział do nas Wielki Polak, papież Jan Paweł II pamiętnego
dnia 22 października 1978 r. I dlatego dziś nie lękamy się ogromu problemów
i zagrożeń, które okrywają mrokiem naszą matkę – Ziemię. Jutro znowu wzejdzie słońce, jak Feniks odrodzi się z popiołów, rozproszy mrok i rozjaśni zmęczone tempem współczesnego życia umysły. Przed wschodem słońca zjawia się zawsze tęcza, która zapowiada jego nadejście. Zorzą tą jest coś, co zostało wypisane Mądrością Bożą w sercach ludzkich od tysięcy lat i budzi nadzieję lepszego jutra, a zapis ten składa się z trzech słów: Wiara, Nadzieja i Miłość. Słowa te są szlachetniejsze od złota, mocniejsze od stali i mienią się w zbawiennym słońcu Mądrości Bożej jak brylantowe pryzmaty, wszystkimi kolorami tęczy. Są one przede wszystkim jedynym i najlepszym pokarmem dla ducha, podobnie jak chleb dla ciała. Nie zapominajmy nigdy o nich w poszukiwaniu eliksiru młodości, zdrowia i długowieczności.
|
BIBLIOGRAFIA
|
- BIBLIA LECZY (THE BIBLE CURE), Reginald Cherry, USA, Wydawnictwo M.,
Kraków 2006.
- UZDROWIENIA LURDZKIE (w świetle dokumentow lekarskich), ks. Jozef Balleney,
Guerisons de Lourdes, Wydawnictwo Ojcow Franciszkanów, Niepokalanów
1982.
- MYŚLĘ WIĘC JESTEM, Wydawnictwo „Antyk”, 1993.
- LECZENIE GŁODEM (Komu Wolno Pościć), Gerhard Leibóld, Ofi cyna Wydawnicza
„SPAR”, Warszawa (Heilfasten • Entschlaeken • Regenierem • Abnehmen).
- WEGETARIANIZM, Kinga Wiśniewska-Roszkowska, Wiedza Powszechna, Warszawa
1987.
- MILK – a silent Killer, dr Naud Kishore Sharma, Ofi cyna Wydawnicza „SPAR”,
Warszawa 1996.
|
Janusz Mieczysław Śliwa
lekarz chorób wewnętrznych i medycyny pracy
|
|
|