Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Justyna, Waleriana Środa 14. Kwietnia 2021r
linki sponsorowane, reklamy
Odżywianie a leki
Interakcja żywności z lekami niepokoi prawie każdego chorego. A to dlatego, że wzajemne oddziaływanie pokarmów i leków jest skomplikowane i niekiedy niebezpieczne dla zdrowia.

Interakcja żywności z lekami niepokoi prawie każdego chorego
Wzajemne oddziaływanie pokarmów i leków jest skomplikowane i niekiedy niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego wymaga szczegółowych wiadomości o własnościach chemicznych konkretnych leków i produktów żywnościowych. Wymaga też ostrożności w sposobie ich łączenia. Żywność wpływa bowiem na działanie terapeutyczne wielu leków. Istotna jest też jej jakoś, ilość i czas spożycia w stosunku do podawania leku. Odwrotnie niektóre leki mają duży wpływ na trawienie, wchłanianie i gospodarkę składnikami odżywczymi pokarmu.

Lekarze od dawna znali wpływ pokarmów na hamowanie lub wzmacnianie działania leków
Dlatego precyzyjnie określali ich przyjmowanie np. odpowiednio – przed, w czasie lub po jedzeniu. Liczne badania wskazują, że efekt działania leków może być wzmacniany, hamowany lub niweczony pod wpływem różnych składników pożywienia. Dlatego brak znajomości wpływu pokarmu na działanie leku stwarzać może zagrożenie dla zdrowia w pewnych sytuacjach, a niekiedy i dla życia.

Najkorzystniej jest przyjmować większość leków doustnie na 30 do 60 minut przed jedzeniem
Wpływ pokarmu na działanie leków dotyczy również nie tylko jego jakości, ale i ilości. Obecność dużej ilości pożywienia w przewodzie pokarmowym zmniejsza lub opóźnia wchłanianie wielu leków. Dlatego najkorzystniej jest przyjmować większość leków doustnie na 30 do 60 minut przed jedzeniem. Nie występuje wówczas wzajemne oddziaływanie leków ze składnikami pożywienia i sokami trawiennymi przewodu pokarmowego.

Leki, które należy przyjmować godzinę przed lub 3 godziny po jedzeniu.
W przypadku zalecenia pacjentowi takich leków, jak: Erythromycyna, Ampicilina, Linkomycyna, czteroazotan Pentaerytrytolu – przyjmować je należy godzinę przed lub 3 godziny po jedzeniu. Przy podawaniu .leków przed jedzeniem występuje jednak możliwość ich drażniącego działania na błonę śluzową żołądka i jelit. Na przykład, popularna aspiryna (kwas acetylosalicylowy) wywołuje przekrwienie śluzówki i nadmierne wydzielanie soku żołądkowego, co powoduje uczucie pieczenia i może być przyczyną powstania nieżytu żołądka, a nawet owrzodzenia. Poza tym wchłania się ona po jedzeniu w ilości o połowę mniejszej niż przed jedzeniem. W celu uniknięcia jej drażniącego działania należy rozkruszyć tabletkę i popić szklanką ciepłego kleiku, który spełnia rolę ochronną dla błony śluzowej przewodu pokarmowego.

Kwasowość i zasadowość organizmu a działanie leku
Siła działania leków i ich szybkość wydalania z ustroju zależy od działania zakwaszającego lub alkalizującego pokarmu. Do pokarmów zakwaszających należą: mięso, ryby, sery, chleb, makaron lub żurawiny i śliwki. Do pokarmów o charakterze alkalicznym zaliczamy: mleko, większość jarzyn i wszystkie owoce, z wyjątkiem żurawin i śliwek. Przy nadmiernym spożywaniu pokarmów o charakterze zakwaszającym lub alkalizującym może dojść do zmiany odczynu moczu i zwrotnego wchłaniania leku (np. wskutek silnego zalkalizowania może wystąpić zatrucie chinidyną). Mleko przez zasadowy (alkaliczny) wpływ może spowodować rozpuszczenie już w żołądku ochronnej otoczki na tabletkach dojelitowych, co znosi działanie lecznicze substancji pod wpływem soku żołądkowego (np. przy podawaniu Arechiny) lub może uwolnić tę substancję w niewłaściwym odcinku przewodu pokarmowego (np. przy podawaniu Bisacodylu).
Wskutek nadmiernie kwaśnego odczynu (kwaśne soki owocowe) pokarmu może nastąpić przyspieszenie rozkładu pewnych leków, np. Ampiciliny, Syntarpenu lub zasady Erythromycyny. W okresie leczenia sulfonamidami (np. Biseptolem) należy stosować dietę ubogą w kwasy, zwłaszcza w kwas foliowy i kwas p-aminobenzoesowy (np. liście jarzyn, wyciągi z drożdży), ponieważ związki te ograniczają lub znoszą działanie lecznicze sulfonamidów. Po spożyciu sulfonamidów zaleca się pić większą ilość wody z dodatkiem sody oczyszczanej (działanie alkalizujące).

Pokarmy zawierające duże ilości białka blokują antybiotyki
Przetwory mleczne potrafią wiązać niektóre leki, np. antybiotyki z grupy Tetracyklin i uniemożliwić tym ich efekt terapeutyczny. Wyjątek pod tym względem wśród antybiotyków stanowi Vibramycyna (Doxycyclinum). Duże ilości białka w przewodzie pokarmowym mogą również utrudniać działanie glikozydów nasercowych (Digoxin), sulfonamidów lub leków przeciwzakrzepowych. W czasie terapii tymi lekami nie obowiązuje dieta bezbiałkowa, lecz zmniejszona ilość spożywanego białka.

Tłuszcze zawarte w pokarmach zaburzają pracę żołądka
Tłuszcze zawarte w pokarmach hamują wydzielanie soku żołądkowego i czynność mięśni żołądka, co powoduje różny wpływ na wchłanianie i działanie leków, np. Gryzeofulvina (antybiotyk grzybiczny) wchłania się lepiej, a Salol (antyseptyk dróg moczowych) działa słabiej na bakterie pod wpływem tłuszczu. Wchłanianie antybiotyków natomiast zależy od ich stopnia rozpuszczalności w tłuszczach. Tłuszcze zawarte w pokarmach mogą zwiększać działanie niektórych leków. Na przykład w czasie podawania Santoniny nie wolno podawać tłuszczów, ponieważ tak bardzo zwiększają jej działanie, że mogą wystąpić objawy zatrucia ośrodkowego układu nerwowego.

Cukier pozbawia organizmu selenu
Cukier i słodycze udaremniają lecznicze działanie (antynowotworowe, antyjonizacyjne, antytoksyczne) selenu zawartego w kukurydzy. Dlatego lekarze japońscy zalecali spożywanie dużej ilości bogatej w selen kukurydzy bez cukru i słodyczy wszystkim, którzy mieszkali w promieniu do 300 km od Hiroszimy i Nagasaki przez kilka lat po wybuchu bomby atomowej. Znany badacz japoński dr Kushi pierwszy na to zwrócił uwagę i zabronił spożywania cukru i słodyczy do 150 km od źródła skażenia. O interakcji selenu z cukrem wspominają również: prof. J. Aleksandrowicz i Irena Gumowska w książce Kuchnia i Medycyna, wyd. Watra, 1986, str. 95.

Potrawy i ich składniki ograniczające wchłanianie żelaza
Przy niedoborze żelaza należy unikać potraw, które ograniczają jego wchłanianie np. kleiku ryżowego, mocnej herbaty (garbniki), mąki o wysokim stopniu zmielenia lub jarzyn zawierających szczawiany. Pożywienie bogate w sole żelaza lub przyjmowanie preparatów żelaza nie organicznego razem z tetracykliną powoduje zmniejszenie się ich wchłaniania do 50%, a dla Dexacycliny nawet do 90%. Przy podawaniu tetracyklin z wapnem zawartym w pożywieniu (np. mlekiem i jego przetworami) tworzą się trudno rozpuszczalne połączenia kompleksowe i zmniejsza się ich wchłanianie od 36 do 75%.

Niebezpieczne interakcje leków z alkoholem
W omawianiu interakcji z pokarmami należy wspomnieć o napojach alkoholowych, które, niestety, wchodzą w skład „jadłospisu” wielu osób. Alkohol powoduje wiele niebezpiecznych następstw dla zdrowia, m.in. ostre i zagrażające nawet dla życia – zatrucia wskutek łączenia środków nasennych (Luminal, Cyclobarbitalum Calcium) i uspokajających (Relanium, Oxa-Nitrazepam, Atarax z napojami alkoholowymi, które, wzmagają depresyjny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy (np. dla barbituratów, chloropromazyny i innych ponad 50%). Tak więc przy bezsenności i alkoholowo-lekowej jednorazowej nawet kuracji można się więcej nie obudzić. Z innych mniej niebezpiecznych następstw należy wspomnieć, że alkohol powoduje złe wchłanianie kwasu foliowego i wit. B12. Również leki doustne przeciwcukrzycowe z napojami alkoholowymi działają jak Anticol (środek odwykowy) z jego następstwami (zaczerwienienie twarzy, mdłości, wymioty) i są przyczyną bólów wieńcowych.

Substancja z serów i śledzi wywołuje nadciśnienie
Znany jest również niebezpieczny dla zdrowia, a nawet i życia wpływ tyraminy zawartej w niektórych serach (np. Cheddar) i marynowanych śledziach na działanie podawanych równocześnie tzw. inhibitorów oksydazy monoaminowej (MAO), które mogą wywołać bezsenność i napady podwyższonego ciśnienia z wylewami krwi do mózgu. Jest to zjawisko paradoksalne, ponieważ inhibitory (MAO) takie, jak: Dargylina, Iproniazyd, Fenelzyna, Nialamid, Tranilocypromina i inne stosuje się jako leki obniżające ciśnienie krwi. Pewna ilość tyraminy znajduje się w każdym żółtym serze, który przechodzi proces dojrzewania. Sery wiejskie i śmietankowe są wolne od tyraminy! Sery łagodne żółte posiadają więcej tyraminy niż ostre. Tyramina znajduje się również w wątróbkach kurcząt, w śledziach marynowanych i wędzonych, w wyciągach mięsnych i drożdżowych, w czerwonym winie, piwie i w bobie – może wywoływać napady nadciśnienia przy jednoczesnym przyjmowaniu inhibitorów MAO. Dlatego osobom cierpiącym na bezsenność i chorobę nadciśnieniową nie zaleca się przed snem spożywania serów szwajcarskich i innych artykułów spożywczych zawierających tyraminę, natomiast zalecane jest wypicie ciepłego mleka z łyżeczką miodu. Stwierdzono również, że ser Roquefort znosi działanie Penicyliny w tabletkach i może być przyczyną odczynów alergicznych u osób uczulonych na pleśń.

Pokarmy i leki blokujące wchłanianie witamin
Niektóre składniki pożywienia mogą ujemnie wpływać na witaminy lub środki wzmacniające. Wiadomo, że surowe ryby, mocna herbata i kawa oraz substancje zawarte w burakach czerwonych, czarnych jagodach i malinach niszczą wit. B1. Podobnie kwas borny – środek konserwujący żywność – wiąże wit. B6. Leki przeciwpadaczkowe powodują niedobory kwasu foliowego, wit. D i zaburzenia w gospodarce tkanki łącznej. W czasie leczenia środkami przeciwzakrzepowymi wskazane jest ograniczenie potraw zawierających wit. K (zielone jarzyny i niektóre owoce).

Hormony i leki dla zwierząt hodowlanych zagrażają ludziom
Podawanie krowom takich środków chemicznych, jak: tyroksyna lub jodowana kazeina w celu pobudzenia ich wzrostu i zwiększenia mleczności mogą być przyczyną nadczynności tarczycy u osób, które spożywają takie mleko przez dłuższy czas. Ujemny wpływ na florę jelitową u człowieka może mieć spożywanie mięsa zwierząt hodowlanych, którym przed ubojem podawano antybiotyki.

Interakcja pokarmu z lekami jest często powodem pytań wielu osób chorych lub sprawujących opiekę nad chorymi.
Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, to należy przyjąć w stosowaniu leków doustnych następującą zasadę ogólną:
• środki przeciw pasożytom jelitowym i sole czyszczące przyjmować na czczo;
• leki żółciopędne, goryczki, niektóre antybiotyki (Penicylina, Erythromycyna), Prostygminę – przed jedzeniem;
• pepsynę i kwas solny, witaminy, hormony i środki wzmacniające, takie jak: preparaty fosforowe, wapniowe, wyciągi Cola itp. – w czasie jedzenia;
• środki alkaliczne (zobojętniające), adsorbcyjne, osłaniające, środki uspokajające (wyciągi roślinne lub sole bromowe) i napary z ziół – w przerwach między posiłkami;
• środki nasenne lub uspokajające o działaniu centralnym oraz środki przeczyszczające łagodne (nie sole) – na noc;
• pozostałe leki – po jedzeniu.

Reasumując:
Znajomość czasu przyjmowania leków i przewidywanie następstw ich interakcji z pokarmem są niezbędne dla ochrony chorego przed nieprzewidzianymi błędami terapeutycznymi, które mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia, a w przypadkach wyjątkowych – dla życia. Przy omawianiu problemu „odżywianie a leki” nie można zapomnieć o mądrości Hipokratesa, który powiedział: „Dobrze, gdy lek jest pokarmem, a pokarm – lekiem”.

BIBLIOGRAFIA
  1. BIBLIA LECZY (THE BIBLE CURE), Reginald Cherry, USA, Wydawnictwo M., Kraków 2006.
  2. UZDROWIENIA LURDZKIE (w świetle dokumentow lekarskich), ks. Jozef Balleney, Guerisons de Lourdes, Wydawnictwo Ojcow Franciszkanów, Niepokalanów 1982.
  3. MYŚLĘ WIĘC JESTEM, Wydawnictwo „Antyk”, 1993.
  4. LECZENIE GŁODEM (Komu Wolno Pościć), Gerhard Leibóld, Ofi cyna Wydawnicza „SPAR”, Warszawa (Heilfasten • Entschlaeken • Regenierem • Abnehmen).
  5. WEGETARIANIZM, Kinga Wiśniewska-Roszkowska, Wiedza Powszechna, Warszawa 1987.
  6. MILK – a silent Killer, dr Naud Kishore Sharma, Ofi cyna Wydawnicza „SPAR”, Warszawa 1996.
Janusz Mieczysław Śliwa
lekarz chorób wewnętrznych i medycyny pracy
linki sponsorowane, reklamy
nurkowanie z akwalungiem - KOLAGEN_cito dla kobiet dbających o zdrowie - KOLAGEN_cito lifting skóry - KOLAGEN_cito problemy z dziąsłami - KOLAGEN_cito ładna cera - KOLAGEN_cito judo - KOLAGEN_cito brydż - KOLAGEN_cito koszykówka - KOLAGEN_cito szałwia szałwia - Cukierki_Szalwiowe nowości - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na angine szałwia - Cukierki_Szalwiowe gdy boli gardło szałwia - Cukierki_Szalwiowe cukierki z ziołami - szałwia - Cukierki_Szalwiowe nowości z zielarni - szałwia - Cukierki_Szalwiowe pastylki amolowe szałwia - Cukierki_Szalwiowe na kaszel szałwia - Cukierki_Szalwiowe zielarnia - aronia - Cukierki_Aroniowe na odporność - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe wspomaganie - aronia - Cukierki_Aroniowe przeciw stresowi - aronia - Cukierki_Aroniowe w aptekach - aronia - Cukierki_Aroniowe cukierki ziołowe - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe specjały - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe wspomaganie - aronia - Cukierki_Aroniowe ładna skóra - Cukierki_Pokrzywowe ładne paznokcie - Cukierki_Pokrzywowe w zielarniach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ładne włosy - Cukierki_Pokrzywowe ładna skóra - Cukierki_Pokrzywowe w aptekach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe oczyszczenie organizmu - Cukierki_Pokrzywowe na wzmocnienie - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe w zielarniach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe w aptekach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe na wzmocnienie - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe w aptekach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe apteka - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości z apteki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe na odporność - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe produkty - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe przeciw stresowi - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa przeciw stresowi - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa w zielarniach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa dla całej rodziny - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty z aloesu i trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa cukierki ziołowe - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa właściwości aloesu trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa w aptekach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe wspomaganie - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez zioła w cukierkach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez produkty z czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe wspomaganie - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki czarny bez - cukierki - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe cukierki - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowości - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki ziołowe - cukierki czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe specjały - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe dla całej rodziny - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości z zielarni - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe produkty - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe dla sedniorów - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki z ziołami - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe dla sedniorów - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe zielarnia - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe w aptekach - melisa - Cukierki_Melisowe nowości z zielarni - melisa - Cukierki_Melisowe zioła w cukierkach - melisa - Cukierki_Melisowe cukierki ziołowe - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe co dobrego - melisa - Cukierki_Melisowe cukierki ziołowe - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe nowości - melisa - Cukierki_Melisowe apteka - melisa - Cukierki_Melisowe dla sedniorów - waleriana - Cukierki_Walerianowe dla sedniorów - waleriana - Cukierki_Walerianowe apteka - waleriana - Cukierki_Walerianowe zielarnia - waleriana - Cukierki_Walerianowe cukierki ziołowe - cukierki walerianowe - Cukierki_Walerianowe ziołowe produkty - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe cukierki - waleriana - Cukierki_Walerianowe nowości - waleriana - Cukierki_Walerianowe aerobik - Dezodorant_SuperDeo renomowany dezodorant - Dezodorant_SuperDeo dla piłkarzy - Dezodorant_SuperDeo sprint - Dezodorant_SuperDeo bieganie - Dezodorant_SuperDeo rzut dyskiem - Dezodorant_SuperDeo dezodorant dla mężczyzn - Dezodorant_SuperDeo nurkowanie - Dezodorant_SuperDeo
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.