Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Nikodema, Albina Niedziela 15. Września 2019r
linki sponsorowane, reklamy
Miażdżyca
Ta choroba zwana jest miażdżycą, stwardnieniem tętnic, arteriosklerozą lub potocznie – sklerozą. Oznacza postępujące zmiany zapalne i zwyrodnieniowe w ścianach tętnic, głównie w błonie wewnętrznej, wiodące do uszkodzenia ściany naczynia, zmniejszenia sprężystości i w konsekwencji zatamowania przypływu krwi. Miażdżyca nie jest chorobą starości, lecz jej geneza tkwi w złej diecie i trybie życia oraz w zaburzonej przemianie materii.

Miażdżycowe zmiany chorobowe widać na ściankach tętnic
W pewnym okresie życia zaczynają się zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w ścianie naczyń tętnic w postaci żółtych blaszek, guzków lub wysepek, tworząc z odkładających się ciał tłuszczowych ogniska miazgi kaszowatej – stąd nazwa miażdżyca. W obrębie tych ognisk może dochodzić do zwapnienia lub do zakrzepów przyściennych. Zwapnienia powodują stwardnienia ścian tętnic, zwłaszcza tętnicy Głównej oraz wieńcowych serca, mózgu i kończyn dolnych. Zakrzepy przyścienne powodują zwężenie lub zamknięcie światła naczyń i prowadzą, między innymi, do zawału mięśnia sercowego, zakrzepów mózgowych lub kończyn dolnych.


Rys. 1.
Miażdżyca drastycznie zmniejsza światło przepływu krwi tętniczej do serca, mózgu i kończyn dolnych

Dieta a miażdżyca
Wieloletnie badania na całym świecie ujawniają istnienie zależności pomiędzy dietą i trybem życia a zapadalnością na miażdżycę tętnic. Stwierdzono, że występowanie tej choroby jest wprost proporcjonalne do ilości spożywanego tłuszczu i mięsa oraz kaloryczności diety. W USA, Anglii i Finlandii spotyka się 5-krotnie częściej miażdżycę niż wśród Japończyków, Gruzinów lub Eskimosów i 20-krotnie częściej niż w Afryce wśród Murzynów szczepu Bantu, Polinezyjczyków i innych ludów żyjących w warunkach zbliżonych do naturalnych i odżywiających się przeważnie produktami roślinnymi. Podobnie jest u Żydów (nakazy Biblii), Arabów (nakazy Koranu) i Hindusów (dieta jogi). Zapadalność na miażdżycę jest też minimalna wśród zwolenników dwu najstarszych diet na świecie: makrobiotyki i diety jogi, a więc u Mormonów, Adwentystów Dnia Siódmego oraz innych grup religijnych, które przestrzegają tak zwanej diety koszerno-wegetariańskiej, dzięki czemu nie ma narodowych skłonności do zapadania na miażdżycę. Przykładem są emigranci japońscy, murzyńscy, hinduscy, żydowscy czy eskimoscy na terenie USA, Kanady lub Anglii. Zapadają oni na miażdżycę wraz z przyjęciem tych samych sposobów odżywiania się, jakie panują w tych krajach. Badania wielu znanych uczonych potwierdzają wpływ tłuszczów zwierzęcych, potraw z krwi zwierzęcej, pewnych gatunków mięsa i wysokokalorycznej diety na powstawanie zmian miażdżycowych w tętnicach. Badania te dają wyjaśnienie dlaczego miażdżyca występuje głównie w krajach bogatych, uprzemysłowionych, o wysokim spożyciu głównie mięsa i tłuszczów zwierzęcych.

Udokumentowano też narastanie miażdżycy u dzieci i młodzieży.
W okresie wojny koreańskiej stwierdzono u 77% młodych, poległych żołnierzy amerykańskich, miażdżycę tętnic serca. Według źródeł angielskich i amerykańskich już 70% dzieci w wieku 5 lat wykazuje w tętnicach serca zmiany przed-miażdżycowe. Wykazano również uszkadzający wpływ tłuszczów (lipidów) na naczynia krwionośne w postaci zmian degeneracyjnych już w pierwszych miesiącach życia! Stwierdzono, że odkładaniu się lipidów w ścianach naczyń towarzyszy wzrost lipidów w osoczu.

Im narząd intensywniej pracuje tym bardziej jego tętnica jest zagrożona
Miażdżyca może obejmować wszystkie tętnice (stwardnienie tętnic uogólnione), najczęściej jednak uszkadza tętnice poszczególnych narządów. Największe zmiany występują w naczyniach ciężko pracujących narządów, np. u osób zatrudnionych fizycznie miażdżycy ulegają tętnice kończyn, a u pracowników umysłowych – tętnice serca i mózgu.

Choroba może się zatrzymywać lub nasilać
Tempo postępu miażdżycy jest zależne od sytuacji życiowej chorego, sposobu odżywiania, pracy, przeżyć nerwowych, itp. Ludzie pracujący umysłowo powinni pamiętać o zachowaniu równowagi między wysiłkami umysłowymi a pracą fizyczną. Dotyczy to nie tylko naukowców, literatów, dziennikarzy, nauczycieli, lekarzy, prawników, inżynierów, ale i innych zawodów związanych z rozwojem techniki – obsługą złożonych mechanizmów, znacznie obciążającą system nerwowy nawet pracowników fizycznych.

Czynniki zwiększające ryzyko choroby tętnic
Miażdżycę często spotyka się wśród ludzi nieodpowiednio odżywiających się (dużo tłuszczów i mięsa oraz krwi zwierzęcej), nadmiernie jedzących, palaczy tytoniu, pijących alkohol, chorych na nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krzepliwości krwi lub z niedoborem heparyny, co powoduje nad-krzepliwość krwi. Poza tym miażdżycy sprzyjają: zatrucia metalami, częste infekcje zapalne, dna, cukrzyca oraz predyspozycje rodzinne. Choroba najczęściej atakuje tętnice krwionośne mózgu, serca, nerek oraz nóg i rąk.

Gdy miażdżyca boli w...łydkach?
Jeżeli miażdżyca obejmuje tętnice kończyn dolnych, chory odczuwa stopniowo mrowienie, drętwienie, ziębienie, zamieranie oraz bóle w palcach, stopie, łydce, zwłaszcza w czasie chodzenia. Bóle te są nieraz tak silne, że utrudniają chodzenie i zmuszają do zatrzymania się i przeczekania aż miną. Jest to tak zwane chromanie przestankowe.

Zmiany miażdżycowe mogą się tak nasilić, że powodują zaburzenia w ukrwieniu i odżywianiu tkanek
Tego typu zmiany prowadzą do zgorzeli palców, a nawet całej stopy, na przykład w razie skaleczenia, odcisku lub wrastającego w skórę paznokcia. Podobne objawy spotyka się również w zarastającym zapaleniu zakrzepowym tętnic, czyli chorobie Burgera. W celu skutecznego przeciwdziałania powikłaniom martwiczym zapalnym w niedokrwionych tkankach higiena stóp musi być idealna – suche ciepło i dokładne przestrzeganie czystości. Buty muszą być obszerne i wygodne, bez żadnych nierówności wewnątrz. Paznokcie należy obcinać dokładnie i nie powodować skaleczeń. Odciski można usuwać przez zastosowanie maści zmiękczających (w obrębie zgrubień), lecz nie wolno ich wycinać lub wydłubywać ostrymi narzędziami.

Zawał - niebezpieczne powikłania sercowe miażdżycy
Już na tle spowodowanego miażdżycą stwardnienia naczyń wieńcowych serca mogą występować napady dusznicy bolesnej. Przyczyną jej objawów, głównie silnego, obezwładniającego całkowicie bólu jest niedostateczne utlenienie i odżywiania mięśnia sercowego (anginapectoris). Jeszcze bardziej niebezpieczne są zakrzepy powstające w świetle naczyń wieńcowych doprowadzających utlenioną krew do serca. Mogą one spowodować zatkanie jednego z naczyń wieńcowych, co prowadzi do martwicy pewnego odcinka mięśnia sercowego. Martwica oznacza zawału mięśnia sercowego! Występuje on często po dużym wysiłku fizycznym lub wstrząsie nerwowym.

Zwiastuny zawału
Zagrożenie zawałem manifestuje się bólami w okolicy mostka lub serca. Powstanie takiego bólu, zwłaszcza pod wpływem wysiłków fizycznych, wymaga koniecznie badania lekarskiego, łącznie z wykonaniem EKG serca. Badania te wykażą, czy chorego można pozostawić w domu pod opieką doświadczonej osoby i okresowym nadzorem lekarsko-pielęgniarskim, czy też umieścić go w szpitalu.

Poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia stanowi miażdżyca naczyń mózgowych
Miażdżyca naczyń mózgowych daje znać o sobie znacznie później niż miażdżyca naczyń serca. To schorzenie powoduje niedokrwienie mózgu, a w następstwie zmiany charakterologiczne, psychiczne i neurologiczne. Wczesne objawy miażdżycy mózgu to: bóle i zawroty głowy, trudności przy intensywnym myśleniu, zaburzenia pamięci, bezsenność, płaczliwość, upór, czasem zaburzenia wzrokowe i słuchowe. Gdy zmiany miażdżycowe nasilają się, mogą doprowadzić do otępienia, niedołęstwa i porażeń.

Udar mózgu
Przy zaostrzeniach miażdżycy naczyń mózgowych i wskutek nadciśnienia może nastąpić wylew krwi lub zatkanie światła naczynia w mózgu, co prowadzi do utraty przytomności i czucia oraz zaburzeń ruchowych. Jest to tzw. udar mózgu (appoplexia cerebri). Chory traci przytomność, pada, twarz staje się czerwona, oddech głośny, sapiący, mięśnie są zwiotczałe. Często oczy i głowa są zwrócone w jedną stronę. Utrata przytomności może trwać od kilku minut do kilku godzin. Po wylewie krwawym może pozostać porażenie połowiczne (hemiplegia), czasem zaburzenia mowy (afazje).

Opieka nad chorym dotkniętym udarem mózgu
Chory dotknięty udarem mózgu wymaga jak najszybszej pomocy lekarskiej oraz szczególnie troskliwej opieki domowej. Należy zapewnić mu spokój, ułożyć w łóżku tak, aby tułów i głowa były nieco uniesione. Na głowę kładzie się worek z lodem, nogi należy ogrzewać wg zasady: „głowa w górze i chłodzie, nogi w dole i cieple” (uwaga na porażoną kończynę, która nie reaguje na wysoką temperaturę). Pościel powinna być sucha, prześcieradło gładko rozłożone. Pod okolicę krzyżową podkłada się krążek gumowy, pokryty prześcieradłem. W okresie nieprzytomności nie wolno poić lub karmić chorego! Badanie lekarskie określi czy chory może pozostać w domu pod opieką lekarsko-pielęgniarską, czy też musi być umieszczony w szpitalu. Stwardnienie naczyń nerkowych powoduje wzrost ciśnienia tętniczego i zmiany patologiczne miąższu nerkowego, a stwardnienie tętnic krezkowych objawia się bólami brzucha wkrótce po jedzeniu.

Przyczyny miażdżycy
Na podstawie licznych i długoletnich badań ustalono następujące przyczyny tego schorzenia:
• nadmierne jedzenie tłuszczów zwierzęcych, potraw krwisto-mięsno-tłustych, mięsa, cukru i soli;
• palenie tytoniu i picie alkoholu;
• choroby: cukrzyca, otyłość, częste infekcje i zatrucia, nadciśnienie tętnicze;
• spożywanie dużej ilości oczyszczonych węglowodanów (białej mąki, cukru), które są miażdżycorodne, ponieważ nadmiar ich może być zamieniany w ustroju na tłuszcze (nigdy na odwrót);
• zmęczenie umysłowe, nadmiar bodźców nerwowych lub sytuacje konfliktowe.
Dlatego w wynikach badań podkreśla się często znaczenie czynnika nerwowego – jako reakcji na ustawicznie i nadmiernie szybkie tempo życia i związane z nim negatywne bodźce cywilizowanego świata.

Szczególną uwagę należy zwrócić na dietę przeciwmiażdżycową
Powinna ona polegać na odżywianiu pół-jarskim, tj. owoce, jarzyny i ich soki, tłuszcze roślinne, mleko i jego przetwory, ryż, kukurydza, pieczywo ciemne z otrębami, chleb orkiszowy Graham oraz niektóre gatunki mięsa: drób, wołowina, cielęcina, baranina (bez tłuszczu), jaja (z ograniczeniem żółtek) oraz ryby, które mają łuski i płetwy.
Wskazane jest spożywanie wszelkich potraw jarskich, przypraw ziołowych oraz często wieczorem kaszy gryczanej z kefirem lub z zsiadłym mlekiem zamiast kolacji. Miażdżyca ulega również zahamowaniu przy umiejętnym zastosowaniu takich jarzyn, owoców i zbóż, jak: słonecznik, jabłka, winogrona, żyto, soja, orzechy, pomidory, ogórki, sałata, gruszki, ziemniaki, porzeczki czarne i czerwone, truskawki, czereśnie, cykoria.

Zioła hamują procesy miażdżycowe
W ramach ziołolecznictwa stosuje się: kwiat głogu, liść ruty, ziele jemioły, cebulę, czosnek, korę kruszyny, ziele fiołka trójbarwnego oraz preparaty ziołowe: Sclerosan (1–2 razy dziennie po szklance naparu z łyżeczki zioł) lub Alliofi l (2 razy dziennie po 2 drażetki po jedzeniu przez 5 dni w tygodniu z przerwą w sobotę i niedzielę).

Najważniejsza profilaktyka
Zalecenia powyższe mają na celu zahamowanie rozwoju i leczenie tego ukrytego i postępującego schorzenia, które doprowadza do upośledzenia czynności tak ważnych narządów, jak: serce, mózg, nerki i kończyny dolne – z wszystkimi ich ciężkimi dla ustroju następstwami. Miażdżyca jest bowiem chorobą, której trzeba zapobiegać i zwalczać jej niebezpieczne objawy możliwie najwcześniej. Tylko racjonalna i konsekwentna walka z jej przyczynami może uchronić przed groźbą utraty zdrowia fizycznego i psychicznego, niejednokrotnie w pełni lata naszego życia.

BIBLIOGRAFIA
  1. BIBLIA LECZY (THE BIBLE CURE), Reginald Cherry, USA, Wydawnictwo M., Kraków 2006.
  2. UZDROWIENIA LURDZKIE (w świetle dokumentow lekarskich), ks. Jozef Balleney, Guerisons de Lourdes, Wydawnictwo Ojcow Franciszkanów, Niepokalanów 1982.
  3. MYŚLĘ WIĘC JESTEM, Wydawnictwo „Antyk”, 1993.
  4. LECZENIE GŁODEM (Komu Wolno Pościć), Gerhard Leibóld, Ofi cyna Wydawnicza „SPAR”, Warszawa (Heilfasten • Entschlaeken • Regenierem • Abnehmen).
  5. WEGETARIANIZM, Kinga Wiśniewska-Roszkowska, Wiedza Powszechna, Warszawa 1987.
  6. MILK – a silent Killer, dr Naud Kishore Sharma, Ofi cyna Wydawnicza „SPAR”, Warszawa 1996.
Janusz Mieczysław Śliwa
lekarz chorób wewnętrznych i medycyny pracy
linki sponsorowane, reklamy
dobre produkty z kolagenem - KOLAGEN_cito bolą stawy - KOLAGEN_cito produkty dla biegaczy - KOLAGEN_cito kolagen na kości - KOLAGEN_cito wypadające włosy - KOLAGEN_cito preparaty na ładne ciało - KOLAGEN_cito pływanie - KOLAGEN_cito kolagen do twarzy - KOLAGEN_cito cukierki z ziołami - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na kaszel suchy i mokry szałwia - Cukierki_Szalwiowe zielarka szałwia - Cukierki_Szalwiowe częsty kaszel przyczyny szałwia - Cukierki_Szalwiowe na urlopie szałwia - Cukierki_Szalwiowe zioła - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na gardło szałwia - Cukierki_Szalwiowe częsty kaszel przyczyny szałwia - Cukierki_Szalwiowe na wzmocnienie - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe cukierki - aronia - Cukierki_Aroniowe cukierki z ziołami - aronia - Cukierki_Aroniowe na wzmocnienie - aronia - Cukierki_Aroniowe nowości z zielarni - aronia - Cukierki_Aroniowe przeciw stresowi - aronia - Cukierki_Aroniowe nowości z zielarni - aronia - Cukierki_Aroniowe dla sedniorów - aronia - Cukierki_Aroniowe zielarnia - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe cukierki z ziołami - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe zioła - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe cukierki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ładna cera - Cukierki_Pokrzywowe ładna cera - Cukierki_Pokrzywowe produkty na odporność - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe dla sedniorów - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe apteka - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości z zielarni - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe przeciw stresowi - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe dla sedniorów - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zioła w cukierkach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe cukierki z ziołami - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe w aptekach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa cukierki ziołowe - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa na odporność - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zielarnia - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zioła w cukierkach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa apteka - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zioła - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa dla sedniorów - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez dla całej rodziny - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez zielarnia - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez co dobrego - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez na odporność - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez zioła w cukierkach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki ziołowe - cukierki czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowości - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki z ziołami - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości z apteki - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe produkty - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe cukierki - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe produkty na odporność - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe wspomaganie - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe przeciw stresowi - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki melisowe - cukierki - Cukierki_Melisowe ziołowe produkty - melisa - Cukierki_Melisowe na wzmocnienie - melisa - Cukierki_Melisowe cukierki ziołowe - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe cukierki ziołowe - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe zielarnia - melisa - Cukierki_Melisowe na odporność - melisa - Cukierki_Melisowe co dobrego - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe cukierki - waleriana - Cukierki_Walerianowe przeciw stresowi - waleriana - Cukierki_Walerianowe cukierki ziołowe - cukierki walerianowe - Cukierki_Walerianowe ziołowe produkty - waleriana - Cukierki_Walerianowe zioła - waleriana - Cukierki_Walerianowe zioła w cukierkach - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe wspomaganie - waleriana - Cukierki_Walerianowe apteka - waleriana - Cukierki_Walerianowe lekkoatletyka - Dezodorant_SuperDeo rzut młotem - Dezodorant_SuperDeo wędkarstwo - Dezodorant_SuperDeo toczenie się w plastikowej kuli - Dezodorant_SuperDeo paralotniarstwo - Dezodorant_SuperDeo produkty dla sportowców - Dezodorant_SuperDeo badminton - Dezodorant_SuperDeo najskuteczniejszy dezodorant - Dezodorant_SuperDeo
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook