Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Balbiny,Jana Wtorek 31. Marca 2020r
linki sponsorowane, reklamy
Magnez - energia dla szarych komórek
Nie wszyscy wiedzą, że nasz mózg potrzebuje na dobę aż kilkudziesiąt kilogramów substancji energetycznych (ATP), których wytworzenie jest możliwe tylko przy wystarczającej ilości magnezu.
Skąd się biorą kłopoty z koncentracją, brakiem energii i chęci do uczenia się, zapamiętywania, opracowania jakiejś skomplikowanej koncepcji? Niedocenianym winowajcą braku energii i chęci do intensywnej pracy umysłowej może być niedobór magnezu!
Nie wszyscy wiedzą, że nasz mózg potrzebuje na dobę aż kilkudziesięciu kilogramów substancji energetycznych (ATP), których wytworzenie jest możliwe tylko przy wystarczającej ilości magnezu. Tymczasem przyczyną gwałtownego zużycia i przewlekłego deficytu tego cennego minerału może być codzienny wyczerpujący stres szkolny, zwłaszcza egzaminy i sprawdziany, jak też wyczerpujaca, gdyż pełna napięcia nerwowego praca zawodowa.
Drugą, obiektywną przyczyną zbyt niskiego poziomu magnezu w naszych organizmach jest malejący poziom zasobów tego cennego biopierwiastka w glebie.
Z pól wymywają go tzw. kwaśne deszcze. Zmniejszona ilość minerału w glebie, a w konsekwencji w roślinach, to deficyt magnezu w codziennej diecie i w pokarmach, skąd go czerpiemy. Ponadto, błędy dietetyczne, biegunki, choroby metaboliczne pogłębiają niedobór.
Deficyt magnezu destabilizuje układ nerwowy i zakłóca bardzo wiele ważnych życiowo mechanizmów metabolicznych, w tym dopływ niezbędnej energii dla mózgu i układu nerwowego.
Bowiem ten minerał „naciska spust” do rozpoczęcia reakcji metabolicznych przetwarzania białek, cukrów i tłuszczy, z których organizm otrzymuje niezbędną do życia energię oraz surowce do budowy i regeneracji tkanki ciała. I co dla nas najważniejsze obecność magnezu w wystarczającej ilości warunkuje przemianę węglowodanów i tłuszczów z pokarmu na „paliwo dla mózgu”.
Nasz mózg podczas intensywnej pracy umysłowej, jakiej się wymaga od uczniów, studentów i wielu odpowiedzialnych zawodów, w jakich pracują dorośli - zużywa bardzo dużo substancji energetycznych.
Jak zbadano, zużycie energii rośnie skokowo, gdy pojawia się zwiększone napięcie nerwowe i stres związany z odpytywaniem, egzaminami, negocjacjami, transakcjami, kontraktami, itp. Magnez jest niezbędny dla wytwarzania tej energii, a konkretnie do przetwarzania glukozy – paliwa energetycznego w podstawowy nośnik energii dla szarych komórek, jakim jest ATP – tzw. adenozynotrójfosforan i pokrewne związki. ATP - jest to wysokoenergetyczny związek fosforowy, dzięki któremu energia jest dostarczana bezpośrednio do komórek mózgu, jak też komórek innych potrzebujących jej narządów i tkanek. (w tym do mięśnia sercowego, mięśni szkieletowych warunkujących ruch ciała, itp.)
Organizm ludzki dla zapewnienia sobie wszystkich niezbędnych procesów życiowych zużywa w ciągu doby, aż 60 – 70 kg (!) tego biochemicznego nośnika energii, jakim jest ATP.
Zaś produkuje tak wielką ilość nośnika z ….kilkudziesięciu gramów substancji wyjściowej – adenozynodwufosforanu (ADP).
Wytworzenie tak wielu kilogramów nośnika energii dla komórek, jakim jest ATP nie jest możliwe jednorazowo z niewielkiej ilości substancji wyjściowej, nawet przy wystarczającej ilości magnezu.
Zresztą nie jest to niezbędne, gdyż komórki organizmu potrzebują stałego dopływu energii, a nie jednorazowego, w tak wielkiej ilości. Stabilne i ciągłe wytwarzanie nośnika energii jest możliwe, dzięki wielokrotnym, rytmicznie powtarzalnym cyklom przetwarzania surowca wyjściowego – wspomnianego ADP w ATP.
Cykli wytwarzania nośnika energii dla komórek ATP jest dobowo około 2000 ( 1 cykl przemiany trwa zaledwie 50 sekund).
Twardym warunkiem zapewnienia organizmowi całej, potrzebnej w danej chwili (i w ciągu doby) ilości ATP - jest zasobność magnezu w ustroju. Tylko wówczas, gdy w organizmie jest wystarczająco dużo magnezu, który jest najważniejszym regulatorem tego procesu – powstanie tyle nośnika energii dla szarych komórek (i innych potrzebujących komórek i narządów) – ile go potrzeba – tj. ok. 70 kg ATP – (pula niezbędna dla dorosłej osoby, dla dziecka odpowiednio mniej).
Gdy już wiemy, że magnez aktywizuje i reguluje dostawę energii dla intensywnie pracującego mózgu to oczywistym staje się, że wyczerpująca praca umysłowa wymaga odpowiedniej puli magnezu.
Przykładem aktywności chłonącej duże ilości magnezu jest intensywna praca twórcza - opracowywanie projektów, dzieł sztuki, praca koncepcyjna, prowadzenie negocjacji, uczenie się, rozwiązywanie zadań i testów, a zwłaszcza tzw. stres egzaminacyjny. To samo można powiedzieć o zapotrzebowaniu na magnez u ciężko pracujących fizycznie. Słowem, każda intensywna działalność umysłowa, jak też fizyczna zależy od obfitych dostaw energii, a więc pośrednio od magnezu. W tym sensie minerał stabilizuje funkcje układu nerwowego i pracę szarych komórek.
Ale na tym nie kończy się wielka regulacyjna rola magnezu wobec układu nerwowego.
Obecność minerału w odpowiedniej ilości zmniejsza nadpobudliwość komórek nerwowych. Dzieje się tak, gdyż magnez przeciwdziała nadmiernemu uwalnianiu tzw. neuroprzekaźników (neutrotransmiterów) przewodzących bodźce między komórkami nerwowymi.
Neurotransmitery są w tym układzie bardzo ważne, gdyż przewodzą impuls przez tzw. szczelinę synaptyczną pomiędzy wypustkami dwóch komórek nerwowych.
Dzięki łączności synaptycznej zapewnianej przez neurotransmitery w ogromnej sieci neuronów istnieją miliardy połączeń dla przepływu impulsów - informacji. Ciągły przepływ tych impulsów do komórek mózgowych umożliwia np. zbieranie i interpretowanie sygnałów z receptorów (wzroku, słuchu); procesy myślenia, generowanie dyspozycji dla mięśni, itp.
Ale uwaga! Stale obecny we krwi wapń pobudza nadmiernie wydzielanie neurotransmiterów.
Tak się dzieje, gdy brakuje magnezu! Nadmiar wapnia wobec deficytu magnezu stymuluje bowiem wydzielanie substancji pobudzających – noradrenaliny i dopaminy. Takie objawy, jak nerwowość bez powodu niepokój, lęk, nerwica, nadpobudliwość psychoruchowa często mogą wynikać z braku korygującej roli magnezu.
Magnez rywalizuje z wapniem i dobroczynnie dla układu nerwowego wypiera jego jony z konkurencyjnych układów.
Równowaga pomiędzy wapniem i magnezem zapobiega wydzielaniu w/w substancji pobudzających i nadmiernemu pobudzeniu układu nerwowego.
Podanie magnezu w postaci preparatu aptecznego w sytuacji jego deficytu.
działa uspakajająco, a wręcz poprawia nastrój i dopływ energii. Wywiera wpływ uspakajający na nerwy.
Jeśli jednak nie dostarczymy odpowiednio wcześnie organizmowi niezbędnej ilości magnezu możemy spowodować trwałe osłabienie i stan fizjologicznie uwarunkowanego znerwicowania.
Dalszą konsekwencja niedoboru magnezu są przemienne stany niepokoju, depresji i pobudzenia, a także bezsenność i zmęczenie bez przyczyny. Pojawia się również nadpobudliwość nerwowo-mięśniową.
Przy przewlekłym, wieloletnim niedoborze magnezu w tkance nerwowej może dojść do deficytu dopaminy w zakończeniach neuronów.
Powoduje to początkowo zmniejszenie sprawności mózgu, np. trudności w zapamiętywaniu.
Na koniec przypomnijmy – deficyt magnezu powoduje zahamowanie wytwarzania glukozy - podstawowego „paliwa” energetycznego nie tylko dla mózgu, ale i dla mięśni.
Niedobór glukozy niekorzystnie wpływa na sprawność mięśni, powoduje nadmierną pobudliwość, aż do wystąpienia skurczów włącznie. Konsekwencją niedoboru jest fizyczne osłabienie „bez powodu”, słabość mięśni, mrowienie w rękach i nogach, a ponadto zawroty głowy i zaburzenia rytmu pracy serca. Zastosowanie suplementacji preparatem aptecznym przywraca sprawność mięśniową, a co więcej pomaga w odkładaniu rezerw energii, dla jej późniejszego spożytkowania.
Ale uwaga! Niekorzystny jest nadmiar magnezu.
Toteż stosując suplementację preparatem aptecznym należy uważnie przeczytać i stosować się do wskazań ulotki załączonej do preparatu. W razie wątpliwości, co do należnej dawki dobrze jest oznaczyć poziom magnesu w organizmie (najlepiej we włosach, jeśli nie są nasycone chemicznymi barwnikami i odżywkami, bowiem ich analiza wskazuje na średni poziom z kilku tygodni) i uzupełniającą dawkę dobową ustalić w porozumieniu z lekarzem lub farmaceutą.
Preparaty polecane w stanach niedoboru magnezu.Skład:
1 tabletka zawiera: wodoroasparaginian magnezu - 0,3g, witamina B6 - 0,00025g (laktoza, skrobia ziemniaczana, dekstyna, metyloceluloza, ultraamylopeltyna, stearynian magnezu, aerosil).

www.farmapol.pl
Działanie:
Lek zawiera magnez w dobrze przyswajalnej postaci. Magnez warunkuje wiele procesów metabolicznych w komórce. Wpływa stymulująco na czynności mózgu, usprawnia pamięć, poprawia koncentracje i samopoczucie. Magnez wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mięsni, serca, układu nerwowego i układu odpornościowego. Poziom magnezu obniżają: alkohol, czarna kawa, mocna herbata i napoje gazowane.

Przeciwwskazania:
- nie stosować przy niewydolności nerek,
- nie podawać podczas leczenia antybiotykami,
- nie podawać przy biegunce.


Interakcje:
Wykazuje antagonizm w stosunku do preparatów wapnia, osłabia wchłanianie żelaza, upośledza wchłanianie tetracyklin.

Dawkowanie:
Leczniczo wg wskazań lekarza; jeżeli lekarz nie przepisze inaczej, stosuje się:
- dzieci 2-3 tabletek dziennie w dawkach podzielonych,
- dorośli 3 tabletki 4 razy dziennie.


Działanie niepożądane:
Niekiedy zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Okres ważności:
2 lata od daty produkcji.
Nie stosować leku po upływie terminu ważności.


Przechowywanie:
Lek przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Chronić przed dostępem światła i wilgoci.

Opakowanie:
50 tabletek.

PRZED UZYCIEM ZAPOZNAJ SIĘ Z ULOTKĄ KTÓRA ZAWIERA WSKAZANIA, PRZECIW- WSKAZANIA, DANE DOTYCZĄCE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH I DAWKOWANIE ORAZ INFORMACJE DOTYCZĄCE STOSOWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO BĄDŹ SKONSULTUJ SIE Z LEKARZEM LUB FARMACEUTĄ.


www.farmapol.pl


Skład:
ASMAG, 1 tabletka zawiera: wodoroasparaginian magnezu 0,3g (laktoza, skrobia ziemniaczana, dekstryna, metyloceluloza, ultraamylopektyna, stearynian magnezu, aerosil).
ASMAG FORTE, 1 tabletka zawiera: wodoroasparaginian magnezu 0,5g (laktoza, skrobia ziemniaczana, dekstryna, metyloceluloza, ultraamylopektyna, stearynin magnezu, aerosil).


Działanie:
Lek zawiera magnez w dobrze przyswajalnej postaci. Magnez warunkuje wiele procesów metabolicznych w komórce. Wpływa stymulująco na czynności mózgu, usprawnia pamięć, poprawia koncentrację i samopoczucie. Magnez wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mięśni, serca, układu nerwowego i układu odpornościowego. Poziom magnezu obniżają: alkohol, czarna kawa, mocna herbata i napoje gazowane.

Przeciwwskazania:
- nie stosować przy niewydolności nerek, - nie podawać podczas leczenia antybiotykami, - nie podawać przy biegunce.

Interakcje:
- nie stosować przy niewydolności nerek, - nie podawać podczas leczenia antybiotykami, - nie podawać przy biegunce.

Dawkowanie:
ASMAG leczniczo wg wskazań lekarza, jeżeli lekarz nie przepisze inaczej stosuje się:
- dzieci 2-3 tabletek dziennie w dawkach podzielonych,
- dorośli 3 tabletki 4 razy dziennie.
ASMAG FORTE leczniczo wg wskazań lekarza; jeżeli lekarz nie przepisze inaczej stosuje się:
- dorośli 1-2 tabletek 3 razy dziennie.
Przedawkowanie magnezu praktycznie jest możliwe tylko u pacjentów z niewydolnością nerek, nadmiar magnezu jest wydalany z moczem i podczas wypróżnienia.


Działanie niepożądane:
Niekiedy zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Okres ważności:
3 lata od daty produkcji.
Nie stosować leku po upływie terminu ważności.


Przechowywanie:
Lek przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Chronić przed dostępem światła i wilgoci.

Opakowanie:
ASMAG 50 tabletek.
ASMAG FORTE 50 tabletek.


PRZED UZYCIEM ZAPOZNAJ SIĘ Z ULOTKĄ KTÓRA ZAWIERA WSKAZANIA, PRZECIW- WSKAZANIA, DANE DOTYCZĄCE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH I DAWKOWANIE ORAZ INFORMACJE DOTYCZĄCE STOSOWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO BĄDŹ SKONSULTUJ SIE Z LEKARZEM LUB FARMACEUTĄ..
Oprac.Mgr Edward Ozga Michalski
linki sponsorowane, reklamy
gra w kości - KOLAGEN_cito produkty na dziąsła - KOLAGEN_cito narciarstwo - KOLAGEN_cito windsurfing - KOLAGEN_cito koszykówka uliczna - KOLAGEN_cito produkty wzmacniające włosy - KOLAGEN_cito pozbądż się cellulitu - KOLAGEN_cito dyscypliny sportowe - KOLAGEN_cito na kaszel tabletki szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe produkty szałwia - Cukierki_Szalwiowe nowości - szałwia - Cukierki_Szalwiowe najlepsze na grypę szałwia - Cukierki_Szalwiowe najlepsze na grypę szałwia - Cukierki_Szalwiowe na kaszel suchy i mokry szałwia - Cukierki_Szalwiowe dla sedniorów - szałwia - Cukierki_Szalwiowe cukierki z ziołami - szałwia - Cukierki_Szalwiowe cukierki ziołowe - aronia - Cukierki_Aroniowe w zielarniach - aronia - Cukierki_Aroniowe na odporność - aronia - Cukierki_Aroniowe w zielarniach - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe cukierki - aronia - Cukierki_Aroniowe na wzmocnienie - aronia - Cukierki_Aroniowe dla całej rodziny - aronia - Cukierki_Aroniowe aronia - cukierki - Cukierki_Aroniowe produkty na odporność - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe produkty z pokrzywy - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe cukierki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe dla sedniorów - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe produkty - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe przeciw stresowi - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe poprawa przemiany materii - Cukierki_Pokrzywowe na wzmocnienie - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe zielarnia - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe w zielarniach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe żeńszeń imbir - cukierki - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe apteka - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości z zielarni - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe wspomaganie - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe w aptekach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe specjały - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe właściwości aloesu trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe wspomaganie - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa właściwości aloesu trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa na odporność - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa na odporność - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa cukierki z ziołami - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa aloes trawa cytrynowa - cukierki - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe wspomaganie - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa cukierki czarny bez - cukierki - Cukierki_Czarny_Bez cukierki z ziołami - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez właściwości czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez zioła w cukierkach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe wspomaganie - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez apteka - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe produkty - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez produkty na odporność - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez w zielarniach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe specjały - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe co dobrego - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe zioła w cukierkach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości z zielarni - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe zioła - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości z zielarni - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe specjały - melisa - Cukierki_Melisowe dla sedniorów - melisa - Cukierki_Melisowe zioła w cukierkach - melisa - Cukierki_Melisowe nowości - melisa - Cukierki_Melisowe dla sedniorów - melisa - Cukierki_Melisowe nowości z zielarni - melisa - Cukierki_Melisowe co dobrego - melisa - Cukierki_Melisowe produkty z melisy - Cukierki_Melisowe zioła w cukierkach - waleriana - Cukierki_Walerianowe nowości - waleriana - Cukierki_Walerianowe dla całej rodziny - waleriana - Cukierki_Walerianowe zioła - waleriana - Cukierki_Walerianowe dla całej rodziny - waleriana - Cukierki_Walerianowe co dobrego - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe produkty - waleriana - Cukierki_Walerianowe produkty na odporność - waleriana - Cukierki_Walerianowe wartościowy dezodorant - Dezodorant_SuperDeo krykiet - Dezodorant_SuperDeo dezodorant - Dezodorant_SuperDeo produkty dla piłkarzy - Dezodorant_SuperDeo sztafeta - Dezodorant_SuperDeo sztafeta - Dezodorant_SuperDeo żeglarstwo - Dezodorant_SuperDeo wędkarstwo - Dezodorant_SuperDeo
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook