Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Pawła, Miłosza Sobota 25. Stycznia 2020r
linki sponsorowane, reklamy
Magnez - energia dla szarych komórek
Nie wszyscy wiedzą, że nasz mózg potrzebuje na dobę aż kilkudziesiąt kilogramów substancji energetycznych (ATP), których wytworzenie jest możliwe tylko przy wystarczającej ilości magnezu.
Skąd się biorą kłopoty z koncentracją, brakiem energii i chęci do uczenia się, zapamiętywania, opracowania jakiejś skomplikowanej koncepcji? Niedocenianym winowajcą braku energii i chęci do intensywnej pracy umysłowej może być niedobór magnezu!
Nie wszyscy wiedzą, że nasz mózg potrzebuje na dobę aż kilkudziesięciu kilogramów substancji energetycznych (ATP), których wytworzenie jest możliwe tylko przy wystarczającej ilości magnezu. Tymczasem przyczyną gwałtownego zużycia i przewlekłego deficytu tego cennego minerału może być codzienny wyczerpujący stres szkolny, zwłaszcza egzaminy i sprawdziany, jak też wyczerpujaca, gdyż pełna napięcia nerwowego praca zawodowa.
Drugą, obiektywną przyczyną zbyt niskiego poziomu magnezu w naszych organizmach jest malejący poziom zasobów tego cennego biopierwiastka w glebie.
Z pól wymywają go tzw. kwaśne deszcze. Zmniejszona ilość minerału w glebie, a w konsekwencji w roślinach, to deficyt magnezu w codziennej diecie i w pokarmach, skąd go czerpiemy. Ponadto, błędy dietetyczne, biegunki, choroby metaboliczne pogłębiają niedobór.
Deficyt magnezu destabilizuje układ nerwowy i zakłóca bardzo wiele ważnych życiowo mechanizmów metabolicznych, w tym dopływ niezbędnej energii dla mózgu i układu nerwowego.
Bowiem ten minerał „naciska spust” do rozpoczęcia reakcji metabolicznych przetwarzania białek, cukrów i tłuszczy, z których organizm otrzymuje niezbędną do życia energię oraz surowce do budowy i regeneracji tkanki ciała. I co dla nas najważniejsze obecność magnezu w wystarczającej ilości warunkuje przemianę węglowodanów i tłuszczów z pokarmu na „paliwo dla mózgu”.
Nasz mózg podczas intensywnej pracy umysłowej, jakiej się wymaga od uczniów, studentów i wielu odpowiedzialnych zawodów, w jakich pracują dorośli - zużywa bardzo dużo substancji energetycznych.
Jak zbadano, zużycie energii rośnie skokowo, gdy pojawia się zwiększone napięcie nerwowe i stres związany z odpytywaniem, egzaminami, negocjacjami, transakcjami, kontraktami, itp. Magnez jest niezbędny dla wytwarzania tej energii, a konkretnie do przetwarzania glukozy – paliwa energetycznego w podstawowy nośnik energii dla szarych komórek, jakim jest ATP – tzw. adenozynotrójfosforan i pokrewne związki. ATP - jest to wysokoenergetyczny związek fosforowy, dzięki któremu energia jest dostarczana bezpośrednio do komórek mózgu, jak też komórek innych potrzebujących jej narządów i tkanek. (w tym do mięśnia sercowego, mięśni szkieletowych warunkujących ruch ciała, itp.)
Organizm ludzki dla zapewnienia sobie wszystkich niezbędnych procesów życiowych zużywa w ciągu doby, aż 60 – 70 kg (!) tego biochemicznego nośnika energii, jakim jest ATP.
Zaś produkuje tak wielką ilość nośnika z ….kilkudziesięciu gramów substancji wyjściowej – adenozynodwufosforanu (ADP).
Wytworzenie tak wielu kilogramów nośnika energii dla komórek, jakim jest ATP nie jest możliwe jednorazowo z niewielkiej ilości substancji wyjściowej, nawet przy wystarczającej ilości magnezu.
Zresztą nie jest to niezbędne, gdyż komórki organizmu potrzebują stałego dopływu energii, a nie jednorazowego, w tak wielkiej ilości. Stabilne i ciągłe wytwarzanie nośnika energii jest możliwe, dzięki wielokrotnym, rytmicznie powtarzalnym cyklom przetwarzania surowca wyjściowego – wspomnianego ADP w ATP.
Cykli wytwarzania nośnika energii dla komórek ATP jest dobowo około 2000 ( 1 cykl przemiany trwa zaledwie 50 sekund).
Twardym warunkiem zapewnienia organizmowi całej, potrzebnej w danej chwili (i w ciągu doby) ilości ATP - jest zasobność magnezu w ustroju. Tylko wówczas, gdy w organizmie jest wystarczająco dużo magnezu, który jest najważniejszym regulatorem tego procesu – powstanie tyle nośnika energii dla szarych komórek (i innych potrzebujących komórek i narządów) – ile go potrzeba – tj. ok. 70 kg ATP – (pula niezbędna dla dorosłej osoby, dla dziecka odpowiednio mniej).
Gdy już wiemy, że magnez aktywizuje i reguluje dostawę energii dla intensywnie pracującego mózgu to oczywistym staje się, że wyczerpująca praca umysłowa wymaga odpowiedniej puli magnezu.
Przykładem aktywności chłonącej duże ilości magnezu jest intensywna praca twórcza - opracowywanie projektów, dzieł sztuki, praca koncepcyjna, prowadzenie negocjacji, uczenie się, rozwiązywanie zadań i testów, a zwłaszcza tzw. stres egzaminacyjny. To samo można powiedzieć o zapotrzebowaniu na magnez u ciężko pracujących fizycznie. Słowem, każda intensywna działalność umysłowa, jak też fizyczna zależy od obfitych dostaw energii, a więc pośrednio od magnezu. W tym sensie minerał stabilizuje funkcje układu nerwowego i pracę szarych komórek.
Ale na tym nie kończy się wielka regulacyjna rola magnezu wobec układu nerwowego.
Obecność minerału w odpowiedniej ilości zmniejsza nadpobudliwość komórek nerwowych. Dzieje się tak, gdyż magnez przeciwdziała nadmiernemu uwalnianiu tzw. neuroprzekaźników (neutrotransmiterów) przewodzących bodźce między komórkami nerwowymi.
Neurotransmitery są w tym układzie bardzo ważne, gdyż przewodzą impuls przez tzw. szczelinę synaptyczną pomiędzy wypustkami dwóch komórek nerwowych.
Dzięki łączności synaptycznej zapewnianej przez neurotransmitery w ogromnej sieci neuronów istnieją miliardy połączeń dla przepływu impulsów - informacji. Ciągły przepływ tych impulsów do komórek mózgowych umożliwia np. zbieranie i interpretowanie sygnałów z receptorów (wzroku, słuchu); procesy myślenia, generowanie dyspozycji dla mięśni, itp.
Ale uwaga! Stale obecny we krwi wapń pobudza nadmiernie wydzielanie neurotransmiterów.
Tak się dzieje, gdy brakuje magnezu! Nadmiar wapnia wobec deficytu magnezu stymuluje bowiem wydzielanie substancji pobudzających – noradrenaliny i dopaminy. Takie objawy, jak nerwowość bez powodu niepokój, lęk, nerwica, nadpobudliwość psychoruchowa często mogą wynikać z braku korygującej roli magnezu.
Magnez rywalizuje z wapniem i dobroczynnie dla układu nerwowego wypiera jego jony z konkurencyjnych układów.
Równowaga pomiędzy wapniem i magnezem zapobiega wydzielaniu w/w substancji pobudzających i nadmiernemu pobudzeniu układu nerwowego.
Podanie magnezu w postaci preparatu aptecznego w sytuacji jego deficytu.
działa uspakajająco, a wręcz poprawia nastrój i dopływ energii. Wywiera wpływ uspakajający na nerwy.
Jeśli jednak nie dostarczymy odpowiednio wcześnie organizmowi niezbędnej ilości magnezu możemy spowodować trwałe osłabienie i stan fizjologicznie uwarunkowanego znerwicowania.
Dalszą konsekwencja niedoboru magnezu są przemienne stany niepokoju, depresji i pobudzenia, a także bezsenność i zmęczenie bez przyczyny. Pojawia się również nadpobudliwość nerwowo-mięśniową.
Przy przewlekłym, wieloletnim niedoborze magnezu w tkance nerwowej może dojść do deficytu dopaminy w zakończeniach neuronów.
Powoduje to początkowo zmniejszenie sprawności mózgu, np. trudności w zapamiętywaniu.
Na koniec przypomnijmy – deficyt magnezu powoduje zahamowanie wytwarzania glukozy - podstawowego „paliwa” energetycznego nie tylko dla mózgu, ale i dla mięśni.
Niedobór glukozy niekorzystnie wpływa na sprawność mięśni, powoduje nadmierną pobudliwość, aż do wystąpienia skurczów włącznie. Konsekwencją niedoboru jest fizyczne osłabienie „bez powodu”, słabość mięśni, mrowienie w rękach i nogach, a ponadto zawroty głowy i zaburzenia rytmu pracy serca. Zastosowanie suplementacji preparatem aptecznym przywraca sprawność mięśniową, a co więcej pomaga w odkładaniu rezerw energii, dla jej późniejszego spożytkowania.
Ale uwaga! Niekorzystny jest nadmiar magnezu.
Toteż stosując suplementację preparatem aptecznym należy uważnie przeczytać i stosować się do wskazań ulotki załączonej do preparatu. W razie wątpliwości, co do należnej dawki dobrze jest oznaczyć poziom magnesu w organizmie (najlepiej we włosach, jeśli nie są nasycone chemicznymi barwnikami i odżywkami, bowiem ich analiza wskazuje na średni poziom z kilku tygodni) i uzupełniającą dawkę dobową ustalić w porozumieniu z lekarzem lub farmaceutą.
Preparaty polecane w stanach niedoboru magnezu.Skład:
1 tabletka zawiera: wodoroasparaginian magnezu - 0,3g, witamina B6 - 0,00025g (laktoza, skrobia ziemniaczana, dekstyna, metyloceluloza, ultraamylopeltyna, stearynian magnezu, aerosil).

www.farmapol.pl
Działanie:
Lek zawiera magnez w dobrze przyswajalnej postaci. Magnez warunkuje wiele procesów metabolicznych w komórce. Wpływa stymulująco na czynności mózgu, usprawnia pamięć, poprawia koncentracje i samopoczucie. Magnez wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mięsni, serca, układu nerwowego i układu odpornościowego. Poziom magnezu obniżają: alkohol, czarna kawa, mocna herbata i napoje gazowane.

Przeciwwskazania:
- nie stosować przy niewydolności nerek,
- nie podawać podczas leczenia antybiotykami,
- nie podawać przy biegunce.


Interakcje:
Wykazuje antagonizm w stosunku do preparatów wapnia, osłabia wchłanianie żelaza, upośledza wchłanianie tetracyklin.

Dawkowanie:
Leczniczo wg wskazań lekarza; jeżeli lekarz nie przepisze inaczej, stosuje się:
- dzieci 2-3 tabletek dziennie w dawkach podzielonych,
- dorośli 3 tabletki 4 razy dziennie.


Działanie niepożądane:
Niekiedy zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Okres ważności:
2 lata od daty produkcji.
Nie stosować leku po upływie terminu ważności.


Przechowywanie:
Lek przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Chronić przed dostępem światła i wilgoci.

Opakowanie:
50 tabletek.

PRZED UZYCIEM ZAPOZNAJ SIĘ Z ULOTKĄ KTÓRA ZAWIERA WSKAZANIA, PRZECIW- WSKAZANIA, DANE DOTYCZĄCE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH I DAWKOWANIE ORAZ INFORMACJE DOTYCZĄCE STOSOWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO BĄDŹ SKONSULTUJ SIE Z LEKARZEM LUB FARMACEUTĄ.


www.farmapol.pl


Skład:
ASMAG, 1 tabletka zawiera: wodoroasparaginian magnezu 0,3g (laktoza, skrobia ziemniaczana, dekstryna, metyloceluloza, ultraamylopektyna, stearynian magnezu, aerosil).
ASMAG FORTE, 1 tabletka zawiera: wodoroasparaginian magnezu 0,5g (laktoza, skrobia ziemniaczana, dekstryna, metyloceluloza, ultraamylopektyna, stearynin magnezu, aerosil).


Działanie:
Lek zawiera magnez w dobrze przyswajalnej postaci. Magnez warunkuje wiele procesów metabolicznych w komórce. Wpływa stymulująco na czynności mózgu, usprawnia pamięć, poprawia koncentrację i samopoczucie. Magnez wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mięśni, serca, układu nerwowego i układu odpornościowego. Poziom magnezu obniżają: alkohol, czarna kawa, mocna herbata i napoje gazowane.

Przeciwwskazania:
- nie stosować przy niewydolności nerek, - nie podawać podczas leczenia antybiotykami, - nie podawać przy biegunce.

Interakcje:
- nie stosować przy niewydolności nerek, - nie podawać podczas leczenia antybiotykami, - nie podawać przy biegunce.

Dawkowanie:
ASMAG leczniczo wg wskazań lekarza, jeżeli lekarz nie przepisze inaczej stosuje się:
- dzieci 2-3 tabletek dziennie w dawkach podzielonych,
- dorośli 3 tabletki 4 razy dziennie.
ASMAG FORTE leczniczo wg wskazań lekarza; jeżeli lekarz nie przepisze inaczej stosuje się:
- dorośli 1-2 tabletek 3 razy dziennie.
Przedawkowanie magnezu praktycznie jest możliwe tylko u pacjentów z niewydolnością nerek, nadmiar magnezu jest wydalany z moczem i podczas wypróżnienia.


Działanie niepożądane:
Niekiedy zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Okres ważności:
3 lata od daty produkcji.
Nie stosować leku po upływie terminu ważności.


Przechowywanie:
Lek przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Chronić przed dostępem światła i wilgoci.

Opakowanie:
ASMAG 50 tabletek.
ASMAG FORTE 50 tabletek.


PRZED UZYCIEM ZAPOZNAJ SIĘ Z ULOTKĄ KTÓRA ZAWIERA WSKAZANIA, PRZECIW- WSKAZANIA, DANE DOTYCZĄCE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH I DAWKOWANIE ORAZ INFORMACJE DOTYCZĄCE STOSOWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO BĄDŹ SKONSULTUJ SIE Z LEKARZEM LUB FARMACEUTĄ..
Oprac.Mgr Edward Ozga Michalski
linki sponsorowane, reklamy
łucznictwo - KOLAGEN_cito sprint - KOLAGEN_cito przeciw zmarszczkom - KOLAGEN_cito dziąsła - KOLAGEN_cito menopauza - KOLAGEN_cito motocross - KOLAGEN_cito rzut młotem - KOLAGEN_cito badminton - KOLAGEN_cito na wzmocnienie - szałwia - Cukierki_Szalwiowe zielarka szałwia - Cukierki_Szalwiowe pastylki amolowe szałwia - Cukierki_Szalwiowe zielarnia - szałwia - Cukierki_Szalwiowe nowości - szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe cukierki - szałwia - Cukierki_Szalwiowe zielarz szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe specjały - szałwia - Cukierki_Szalwiowe zioła - aronia - Cukierki_Aroniowe przeciw stresowi - aronia - Cukierki_Aroniowe aronia - cukierki - Cukierki_Aroniowe nowości z apteki - aronia - Cukierki_Aroniowe nowości - aronia - Cukierki_Aroniowe w zielarniach - aronia - Cukierki_Aroniowe w zielarniach - aronia - Cukierki_Aroniowe produkty z aronii - Cukierki_Aroniowe ładne włosy - Cukierki_Pokrzywowe co dobrego - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe w zielarniach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe produkty z pokrzywy - Cukierki_Pokrzywowe produkty na odporność - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe właściwości pokrzywy - Cukierki_Pokrzywowe produkty na odporność - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ładna skóra - Cukierki_Pokrzywowe na odporność - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe właściwości żeńszenia imbiru - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zielarnia - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe cukierki ziołowe - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe produkty - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe produkty - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe przeciw stresowi - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe cukierki ziołowe - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty z aloesu i trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa cukierki z ziołami - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa w aptekach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa właściwości aloesu trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty z czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez produkty na odporność - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez dla sedniorów - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez właściwości czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez nowości z zielarni - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez na wzmocnienie - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez apteka - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe produkty - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez zioła w cukierkach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe na wzmocnienie - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe cukierki - cukierki głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe cukierki - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe produkty z głogu - Cukierki_Glogowe dla całej rodziny - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki z ziołami - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości - melisa - Cukierki_Melisowe produkty z melisy - Cukierki_Melisowe cukierki ziołowe - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe nowości z zielarni - melisa - Cukierki_Melisowe dla całej rodziny - melisa - Cukierki_Melisowe produkty z melisy - Cukierki_Melisowe dla sedniorów - melisa - Cukierki_Melisowe cukierki z ziołami - melisa - Cukierki_Melisowe co dobrego - waleriana - Cukierki_Walerianowe nowości z zielarni - waleriana - Cukierki_Walerianowe dla całej rodziny - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe produkty - waleriana - Cukierki_Walerianowe nowości z zielarni - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe wspomaganie - waleriana - Cukierki_Walerianowe nowości - waleriana - Cukierki_Walerianowe na odporność - waleriana - Cukierki_Walerianowe judo - Dezodorant_SuperDeo toczenie się w plastikowej kuli - Dezodorant_SuperDeo dezodorant dla mężczyzn - Dezodorant_SuperDeo dżudo - Dezodorant_SuperDeo na spocone nogi - Dezodorant_SuperDeo produkty dla biegaczy - Dezodorant_SuperDeo najlepszy dezodorant - Dezodorant_SuperDeo jazda na snowboardzie - Dezodorant_SuperDeo
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook