Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Bogny, Apolinarego Wtorek 23. Lipca 2019r
linki sponsorowane, reklamy
Leczenie postem i głodem
Od najdawniejszych czasów znane były religie, zakony, szkoły filozoficzne i stowarzyszenia ascetów, które swym wyznawcom nakazywały okresowe lub długotrwałe posty. Zauważono też że chorzy psychicznie często nie chcą jeść. Dlatego leczenie głodem różnego rodzaju stosuje się nadal w takich schorzeniach jak: psychozy, depresje lub schizofrenie.

Głodówka jako profilaktyka – ale nigdy bez picia wody!
Stosowanie postu i leczenie głodem wskazane jest jako najlepszy sposób w zapobieganiu i leczeniu prawie wszystkich schorzeń cywilizacyjnych, które wynikają z błędów dietetycznych i nieprawidłowego trybu życia. Stwierdzono, że bez wody i pokarmu organizm ludzki może wytrzymać tylko kilka dni. Pijąc samą wodę można głodować pięć–sześć tygodni.

Uwaga! Prowadzimy sami tylko krótkotrwałe głodówki
Należy zaznaczyć, że wszelkie głodówki krótkotrwale można stosować samowolnie, natomiast długotrwałe trzeba przeprowadzać pod nadzorem lekarskim. Głodówki lecznicze krótkotrwale przeciętnie trwają 1–3–5 dni, a długotrwałe 1–3–6 tygodni. Mogą być tzw. zupełne z wodą i naparami ziołowymi, oraz niezupełne z sokami lub mlekiem.
Nigdy też nie trzeba wyznaczać sobie okresu trwania głodówki, ponieważ ona zawsze powinna być związana ze stanem zdrowia i ewentualnie przebytymi i trwającymi schorzeniami.

Nieoczekiwane efekty głodówek
Uwaga! Badania naukowe i doświadczenie wykazały, że specjalna kuracja głodówkowa przeprowadzona bezpośrednio przed zapłodnieniem powoduje, że „w istotny sposób wzrasta prawdopodobieństwo poczęcia dziecka płci męskiej” (Gerhard Leipbóld, „Hellfasten Entsechlacken. Reqenieren. Abnehmen” – O.W. „SPAR”, Warszawa).

W starszym wieku rośnie ryzyko powikłań głodówek
Uwaga! Całkowite i długotrwałe głodówki obciążają nerki (mogą tworzyć się kamienie nerkowe), a przy podwyższonym stężeniu kwasu moczowego we krwi, może wystąpić napad dny moczanowej w postaci silnie bolesnych zapaleń stawów palucha stopy tzw. podagry.
Duża utrata białka w pierwszych dniach głodówki jest groźna dla serca i układu krążenia w postaci zaburzeń rytmu serca, zawrotów głowy, osłabienia ogólnego itp.
We krwi występuje spadek poziomu cukru (hipoglikemia) w postaci drżenia, wzmożonej potliwości i uczucia niepokoju. Mogą też zjawiać się zaburzenia widzenia, kurcze mięśniowe i rwące bóle skurczowe.
Dlatego w podeszłym wieku kuracja głodowa i jej rodzaje wymagają zawsze konsultacji lekarskiej z powodu wielu schorzeń zawsze związanych z późnym wiekiem organizmu.

Metoda leczenia głodem obejmuje wskazania i przeciwwskazania:
1) Wskazania: choroby serca i układu krążenia (nadciśnienie tętnicze, angina pectoris, arterioskleroza są pierwszym krokiem do zawału i innych schorzeń). Schorzenia żołądka, wątroby i trzustki, nadwaga i inne zaburzenia przemiany materii, zapalenia pęcherza moczowego i nerek, schorzenia reumatyczne, choroby skórne przewlekłe z łuszczycą, schorzenia infekcyjne, migreny i bóle głowy, astma oskrzelowa, jaskra (obniża ciśnienie wewnątrz gałki ocznej). Specjalne kuracje głodowe cofają zmiany zwyrodnieniowe oraz schorzenia nowotworowe pod nadzorem terapeutów, którzy stosują sześciotygodniowe kuracje polegające na piciu wyłącznie soków owocowych i warzywnych. Leczenie paradentozy wymaga stałej opieki i kontroli dentystycznej.
2) Przeciwwskazania: choroba Basedowa (nadczynność tarczycy), gruźlica, nowotwory złośliwe, chroniczne zapalenia błony śluzowej przewodu pokarmowego (żołądka, jelita cienkiego i grubego) oraz w okresie rekonwalescencji po ciężkich chorobach infekcyjnych i innych chorobach np. w okresie pooperacyjnym. Dla większości ludzi pracujących zawodowo wskazany jest urlop lub 2 dni w tygodniu (sobota i niedziela lub piątek i poniedziałek), które mogą być przeznaczone na zastosowanie krótkiego postu lub okresu głodu.

R. Bircher w książce „Hunza – naród, który nie zna chorób” ujmuje odżywianie Hunzow w następujących punktach:
• Odżywianie jarskie
• Duży udział surowizn
• Przewaga owoców w pożywieniu
• Pokarmy naturalne nie zafałszowane
• Wino i słodycze przyjmowane wyjątkowo rzadko
• Umiarkowane użycie soli
• Żywność wyłącznie z własnej rodzinnej gleby
• Coroczne i obowiązkowe okresy głodu.

Wiara w moc leczniczą głodówek czyni cuda…
W okresie międzywojennym w prasie ukazała się wypowiedź znanego warszawskiego internisty dr. Zdzisława Michalskiego: „Ileż to chorób z zakresu przemiany materii ludzkość byłaby pozbawiona, gdyby ludzie po czterdziestce raz na tydzień głodowali, a przez 40 dni na rok stosowali dietę jarską”.
Czeski gerontolog dr Viskup badając liczną grupę długowiecznych starców w krajach Półwyspu Bałkańskiego, podziwiał nie tylko ich dobre zdrowie i sprawność, ale i przeprowadzane przez nich surowe posty religijne, w czasie których nie jedzą mięsa, tłuszczu i mleka.

Predyspozycje genetyczne można pokonać za pośrednictwem odżywiania?
Kanadyjski lekarz dr med. Robert Jackson udowodnił, że predyspozycje genetyczne można pokonać za pośrednictwem zmiany odżywiania i trybu życia. Wszyscy członkowie jego rodziny (rodzice, dziadkowie, rodzeństwo) umierali młodo – poniżej czterdziestego roku życia. W tym wieku zauważył u siebie silne osłabienie i zaczął chorować, a badania innych lekarzy dawały mu kilka lat życia (według znanej dietetyczki Ireny Gumowskiej). Postanowił zmienić odżywianie, zastosować terapię głodówkową dwutygodniową, ruch na świeżym powietrzu i masaże szorstką rękawicą całego ciała w celu pobudzenia krążenia w podskórnych naczyniach krwionośnych. Na pierwszym planie ustalił odżywianie w postaci: surówek, jarzyn, owoców, zupę mleczną ze zmielonych ziaren siedmiu zbóż, małe ilości mięsa i słodyczy. Uważał, że człowiek w odpowiednich warunkach życiowych, odżywianiu i trybie życia może osiągnąć wiek do 140 lat. Niestety w wieku 82 lat w czasie ślizgawki wieczorem wpadł w przerębel. Wydostał się jednak z niego, lecz z powodu silnego oziębienia ciała zmarł z powodu ostrego zapalenia płuc.

Na zakończenie pamiętajmy o aktualnych przysłowiach:
Kto mało je i pije – ten zdrowo i długo żyje
I przy każdym objawie głodu, wskazane byłoby przypomnieć sobie dawne przysłowie perskiego poety Saadi z Szirazu (1292 r.):
Najlepszy sposób zachowania zdrowia, nie jeść gdy się nie chce i przestać jeść, gdy jeszcze jest chęć do jedzenia.

BIBLIOGRAFIA
  1. BIBLIA LECZY (THE BIBLE CURE), Reginald Cherry, USA, Wydawnictwo M., Kraków 2006.
  2. UZDROWIENIA LURDZKIE (w świetle dokumentow lekarskich), ks. Jozef Balleney, Guerisons de Lourdes, Wydawnictwo Ojcow Franciszkanów, Niepokalanów 1982.
  3. MYŚLĘ WIĘC JESTEM, Wydawnictwo „Antyk”, 1993.
  4. LECZENIE GŁODEM (Komu Wolno Pościć), Gerhard Leibóld, Ofi cyna Wydawnicza „SPAR”, Warszawa (Heilfasten • Entschlaeken • Regenierem • Abnehmen).
  5. WEGETARIANIZM, Kinga Wiśniewska-Roszkowska, Wiedza Powszechna, Warszawa 1987.
  6. MILK – a silent Killer, dr Naud Kishore Sharma, Ofi cyna Wydawnicza „SPAR”, Warszawa 1996.
Janusz Mieczysław Śliwa
lekarz chorób wewnętrznych i medycyny pracy
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook