Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Szymona, Kamila Czwartek 18. Lipca 2019r
linki sponsorowane, reklamy
Katar sienny
Katar sienny to ostry alergiczny nieżyt nosa. Objawia się nagle wyciekiem wodnistej wydzieliny z nosa oraz swędzeniem i łzawieniem oczu. Towarzyszy temu całkowita niemożność oddychania przez nos, światłowstręt, kichanie i swędzenie nosa, zaczerwienienie twarzy, a niekiedy obrzęk górnej wargi.

Najczęściej uczulają pyłki roślin wywołując katar sienny
Osoby dotknięte tym schorzeniem reagują uczuleniem przede wszystkim na pyłki kwiatowe w okresie kwitnienia traw lub drzew owocowych. Nazwa sienny nie pochodzi od siana i nie siano tę chorobę wywołuje, lecz kwitnące trawy. Katar sienny jest schorzeniem sezonowym. Rozpoczyna się na wiosnę, czasem późnym latem lub wczesną jesienią, zawsze jednak nasila się przy intensywnym nasłonecznieniu i gwałtownych zmianach pogody.

Kto choruje najczęściej?
Zwykle choroba występuje u dzieci i młodzieży. W krajach uprzemysłowionych, co trzecie dziecko cierpi z tego powodu. Może jednak pojawić się również w późniejszych latach życia. Po okresie przekwitania skłonności do kataru siennego słabną lub przemijają bez śladu, choć i w tym przypadku nie ma reguły bez wyjątku. Zdarzają się nietypowe przypadki kataru siennego w postaci ostrego alergicznego nieżytu spojówek oczu, bez objawów ze strony nosa.

Głównymi czynnikami wywołującymi katar sienny są określone alergeny:
Na czele listy alergenów są już wspomniane pyłki kwiatowe traw, drzew owocowych, zbóż i chwastów. Ich aktywność może prowokować i wzmagać wiele czynników niealergicznych, min. stres, wrażliwość na zmiany pogody (wiatry) i promieniowanie nadfioletowe u osób z zachwianym systemem nerwowym wegetacyjnym. Po absorpcji tego promieniowania przez skórę wytwarza się w ustroju tych osób większa ilość ciał histaminowych, które sprzyjają powstawaniu choroby lub jej zaostrzeniu. Dlatego stosuje się w tym okresie środki przeciwhistaminowe (Hismanal, Claritin, Zyrtec), które hamują działanie histaminy i osłabiają reakcje alergiczne. Spośród innych czynników uczulających należy wymienić: pleśnie, grzyby, kurz (roztocza), włosy, sierść zwierząt, bakterie i pasożyty, kosmetyki, pewne leki oraz nieodpowiedni sposób odżywiania się i ubierania.

Antyalergiczne odżywianie to wykluczenie z jadłospisu na zawsze:
♦ tłuszczów zwierzęcych i krwi,
♦ przetworów z mięsa wieprzowego, króliczego, zajęczego, końskiego, z nutrii,
♦ fauny wodnej pozbawionej jednocześnie łusek i płetw (węgorz, sum, tuńczyk – zawierają ichtiotoksynę),
♦ owoców morza (kalmary, raki, kryle, homary, krewetki – zawierają związki arsenu),
♦ pleśni i azotynów (nie badana woda),
♦ nałogowego picia alkoholu i palenia tytoniu, lekomanii i obżarstwa.

Ograniczenie spożycia dotyczy: wszelkich barwników, kwasów nienaturalnych i konserwantów dodawanych do żywności; mleka krowiego, mięsa, sera żółtego, jaj; orzeszków ziemnych; pomidorów, melonów, winogron, żyta.

Dieta dla alergika
Zalecane są: tłuszcze roślinne i świeże masło, mięsa: drób, cielęcina, wołowina, jaja – bez białka, gotowane ryby, pieczywo bez mleka, ryż, owies, ziemniaki i inne artykuły zamieszczane w tabelach diet dla alergików. Istotą tej diety jest przesuniecie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie w ten sposób , by więcej spożywać produktów zawierających wapń, potas, sód i magnez, a zmniejszyć spożycie produktów obfitujących w fosfor, chlor i siarkę.

W przypadkach zaostrzenia alergii w okresie kwitnienia traw
W zaostrzeniach choroby zaleca się zastosować dietę jarską łącznie z jednodniowymi pół-głodówkami w tygodniu i częstym piciem wywaru z mięty, dziurawca i szałwii lub mieszanki według recepty ks. A.C. Klimuszki: fiołka trójbarwnego, świetlika, dziurawca, skrzypu, kolendry, tasznika, pokrzywy, bylicy, kruszyny, bukwicy, perzu. Wszystkie zioła w jednakowej ilości zmieszać i pić odwar 3 razy dziennie szklankę przed posiłkiem.

Inne zalecenia antyuczuleniowe
Prawidłowy sposób ubierania się to okrywanie ciała od stóp do głowy tkaninami z czystej bawełny. Należy nie dopuszczać do oziębienia stóp, ponieważ powoduje to automatycznie wodnisty wyciek z nosa, zadbać, by mieć ciepłe, suche i wygodne obuwie oraz odpowiednie nakrycie głowy – bo przez głowę ucieka połowa ciepła całego organizmu.

Profilaktyka kataru siennego obejmuje:
– eliminację alergenów,
– odczulenie swoiste organizmu,
– stosowanie leków typowych i wspomagających.

W porze największego stężenia pyłków zaleca się:
• przebywać w pomieszczeniach zamkniętych lub wyposażonych w urządzenia filtrujące bądź strącające pyłki i zarodniki pleśni,
• po dłuższym pobycie na dworze umyć twarz i włosy, odzież oczyścić z pyłków odkurzaczem,
• używać poduszki, koców i dywanów z włókna syntetycznego, materace pokrywać tworzywem sztucznym,
• nie używać detergentów,
• unikać robót ręcznych związanych z wydzielaniem się kurzu,
• nie kontaktować się z sierścią zwierzęcą i łupieżem,
• eliminować pleśń, np. w starym chlebie, zepsutych owocach, roślinach, kompotach, dżemach, wilgotnych pomieszczeniach, stęchłej odzieży,
• nie jeść pokarmu, na który jest się uczulonym.

Uwaga na niemowlęta – alergenem może być mleko krowie!

Niemowlętom zagrożonym alergią nie dawać mleka krowiego i jego przetworów co najmniej przez pół roku, a jaj (szczególnie białek) przez dwa lata.

Leczenie farmakologiczne kataru siennego
Osoby dotknięte katarem siennym w okresie przedsezonowym są leczone szczepionką odczulającą. Z początkiem lutego każdego roku aż do okresu pylenia stosuje się podskórnie, według wskazań lekarza, preparat Alergen pyłkowy. Leczenie to ponawia się co roku przez 4 lata.
Leki antyalergiczne działające miejscowo: Afrin, Cromosol lub Lomusol Aerosol, Nasal Spray lub Xylomethazolinum w kroplach lub aerozolu.
Leki przeciwhistaminowe do użytku wewnętrznego: Astemisol (Hismanal), Zyrtec lub Lovotadine (Claritine) – w tabletkach lub płynie.

Leczenie naturalne kataru siennego
Homeopatia: Apis Mellifi ca SCH (3 razy dziennie po 1 pigułce) lub Natrium arsenicosum D6 (3 razy dziennie po 5 kropli na wodę).
Hydroterapia według metody ks. S. Kneippa „Moje leczenie wodą”.
Tlenoterapia według prof. Manfreda von Ardenne z Drezna, twórcy pierwszego sztucznego płuco-serca. „Wdychanie skoncentrowanego tlenu (z butli) odświeża komórki, tkanki i krew oraz wzmacnia system immunologiczny” zachwiany w przypadku schorzeń alergicznych.
Podobny wpływ na system odpornościowy (działanie immunostymulujące) mają preparaty z jeżówki purpurowej (Echinacea).

Zalecenia końcowe
Każda osoba cierpiąca na katar sienny powinna być pod opieką laryngologa i alergologa.
Schorzenie to może prowadzić do powikłań ze strony zatok przynosowych, ucha środkowego i płuc, a następnie być przyczyną późniejszych bólów głowy, przytępienia słuchu lub astmy oskrzelowej.

BIBLIOGRAFIA
  1. BIBLIA LECZY (THE BIBLE CURE), Reginald Cherry, USA, Wydawnictwo M., Kraków 2006.
  2. UZDROWIENIA LURDZKIE (w świetle dokumentow lekarskich), ks. Jozef Balleney, Guerisons de Lourdes, Wydawnictwo Ojcow Franciszkanów, Niepokalanów 1982.
  3. MYŚLĘ WIĘC JESTEM, Wydawnictwo „Antyk”, 1993.
  4. LECZENIE GŁODEM (Komu Wolno Pościć), Gerhard Leibóld, Ofi cyna Wydawnicza „SPAR”, Warszawa (Heilfasten • Entschlaeken • Regenierem • Abnehmen).
  5. WEGETARIANIZM, Kinga Wiśniewska-Roszkowska, Wiedza Powszechna, Warszawa 1987.
  6. MILK – a silent Killer, dr Naud Kishore Sharma, Ofi cyna Wydawnicza „SPAR”, Warszawa 1996.
Janusz Mieczysław Śliwa
lekarz chorób wewnętrznych i medycyny pracy
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook