Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Jana, Onufrego Sobota 12. Czerwca 2021r
linki sponsorowane, reklamy
Kamica żółciowa
Kamica żółciowa (cholelithiasis) jest jedną z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego, która polega na wytwarzaniu się kamieni w pęcherzyku żółciowym lub wewnątrz przewodów wątrobowych.

Wytrącanie się złogów i kamieni żółciowych
Złogi i kamienie powstają ze składników żółci, głównie z cholesterolu i lipidów, bilirubiny i wapnia. Sprzyja kamicy awitaminoza A oraz przebyty stan zapalny dróg żółciowych, gdy po nim następuje nadmierne łuszczenie się nabłonków w przewodach żółciowych.

Kamienie żółciowe mają szeroką paletę kolorów i kształtów
Wygląd kamieni żółciowych jest różny: od jasno-perłowych (cholesterolowych – ok. 80%) do ciemnobrunatnych (barwnikowych). W zależności od zabarwienia, budowy wewnętrznej i składników, z których są wytworzone – odróżniamy kamienie: cholesterolowe (często występują u wieloródek), cholesterolowo-barwnikowo-wapniowe, bilirubinowe (często występują w niedokrwistości hemolitycznej), bilirubinowo-wapniowe i węglanowo-wapniowe (pospolite u bydła domowego). Najpospolitszą odmianą j są kamienie cholesterolowo-wapniowe, a najrzadszą węglanowo-wapniowe.


Rys 1.
Typowe kamienie żólciowe
Żródło- wikipedia

Odmienne postaci objawów choroby – kamica bezbólowa i stale bolesna
Jeśli nie ma współistniejących stanów zapalnych kamica żółciowa może nie dawać wyraźnych objawów chorobowych i trwać przez długi czas w stanie utajenia. Przeciwieństwem tej postaci jest kamica, w której bóle są stałe lub występują po każdym posiłku i naśladują chorobę wrzodową. Zamknięcie przez kamień przewodu pęcherzykowego powoduje wodniak (hydrops), który ulegając zakażeniu może zamienić się w ropniak (empyema) pęcherzyka żółciowego.

Odmienne postaci objawów choroby – żółtaczka
W przebiegu kamicy żółciowej może też dojść do zatkania wspólnego przewodu żółciowego przez kamień i do żółtaczki na skutek braku odpływu żółci z wątroby do dwunastnicy. Żółtaczka manifestuje się zażółceniem białkówek ocznych i skóry, odbarwieniem stolca, ściemnieniem moczu (barwy ciemnego piwa) i często świądem skóry z powodu retencji soli żółciowych. Zatkanie (niedrożność) wspólnego przewodu żółciowego powoduje wchłanianie się żółci do krwi, a brak jej w przewodzie pokarmowym pociąga za sobą niemożność wchłaniania się wit. K. Dlatego w żółtaczkach zastoinowych występują krwawienia z powodu niekrzepliwości krwi na tle awitaminozy K. Podawanie wit. K (wg wielu badaczy) w przebiegu żółtaczek zastoinowych w celu zmniejszenia krwawienia daje jednak lepsze wyniki niż spotykane i pochopnie stosowane przetaczanie krwi, które nigdy nie jest obojętne dla organizmu.

Liczne badania wykazały, że niezdrowa dieta sprzyja inicjacji kamicy żółciowej:
a/ dieta obfita w tłuszcze zwierzęce;
b/ dieta zbyt bogata w kalorie;
c/ potrawy krwisto-mięsno-tłuste i wielomięsne;
d/ obfitość w diecie cukrów prostych w postaci słodyczy, czekolady, itp.;
e/ zbyt mała ilość błonnika w pokarmach, który to błonnik obkurcza pęcherzyk żółciowy.

Predyspozycje osobowe ryzyka kamicy żółciowej
Istotną predyspozycją do wystąpienia kamicy żółciowej jest płeć. Stwierdza się, że ta choroba częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Dotyczy przede wszystkim tych kobiet, które przyjmują środki antykoncepcyjne. Inną predyspozycją do zwiększonego ryzyka choroby jest wiek: kamica nasila się w miarę starzenia się organizmu (przed sześćdziesiątym rokiem życia choruje ok. ¼ kobiet i 1/10 mężczyzn). Ponadto dziedziczność, czyli skłonność do tworzenia się kamieni może być wrodzona. Zauważono też, że osoby o jasnej cerze, otyli i w wieku ok. 40 lat częściej zapadają na tę chorobę.

Skłonność do kamicy żółciowej wyraźnie wzrasta również w przebiegu takich schorzeń, jak:
cukrzyca, zapalenie trzustki, marskość i inne choroby miąższu wątroby, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, otyłość, niedoczynność tarczycy, przewlekła niedokrwistość hemolityczna, niedokrwistość złośliwa lub zwężenie lewego ujścia żylnego. Z innych predyspozycji do choroby wymienić należy przejście chorób jelit, stan po zabiegach operacyjnych żołądka lub jelit.

Uwaga! Zaostrzenie choroby wywołać mogą:
wstrząsy mechaniczne ciała, stresy, niektóre leki; u kobiet: miesiączka, niekiedy okres ciąży, połogu lub karmienia.

Charakterystycznym objawem kamicy jest napad tzw. kolki żółciowej
Kolka żółciowa jest to atak silnego bólu w prawym podżebrzu lub nadbrzuszu, promieniującego ku tyłowi do prawej łopatki, a czasem do prawego barku lub na całą jamę brzuszną.
Typowa kolka żółciowa jest następstwem przechodzenia kamienia z pęcherzyka żółciowego do szyi przewodu pęcherzykowego. Silny ból jest wynikiem spastycznych skurczów pęcherzyka żółciowego i rozszerzenia w następstwie tego ścian przewodu. Według wielu badaczy czynnikami prowadzącymi do przepychania kamienia do przewodu pęcherzykowego są zmiany zapalne i wspomniane znaczne rozszerzenie pęcherzyka żółciowego.

Kiedy kolka żółciowa występuje najczęściej?
Napad kolki żółciowej zjawia się niekiedy w nocy, najczęściej w kilka godzin po nieodpowiednim i nadmiernie spożytym pokarmie (np. tłustym lub krwisto-mięsno-tłustym), dużych wysiłkach i wstrząsach fizycznych lub psychicznych. Silnym bólom towarzyszą często mdłości lub wymioty, wzdęcia brzucha. niemiarowość akcji serca, dreszcze i gorączka, zależna od nasilenia stanu zapalnego pęcherzyka żółciowego. Gwałtowne bóle na początku napadu mogą nasilać się podczas najmniejszego ruchu, głębokiego oddechu, kaszlu itp. W czasie napadu stan chorej osoby jest często ciężki, a okolica wątroby jest bolesna przy najmniejszym dotknięciu z powodu silnej obrony mięśniowej.

Tu ważna wskazówka samopomocy terapeutycznej!
Przy gorączce, objawach otrzewnowych, przyspieszonym OB lub leukocytozie obojętnochłonnej przeciwwskazane są wszelkie gorące lub nawet ciepłe okłady na prawe podżebrze. Zalecane są natomiast zimne, np. worek z zimną wodą lub lodem.

W stanach podgorączkowych napadów bólowych zaleca się:
Ułożenie chorego do łóżka i zastosowanie ciepła w postaci ciepłych kataplazmów z siemienia lnianego lub mąki kartoflanej, czyli tzw. wilgotnego ciepła, które jest lepiej znoszone, lub Termoforów, czy poduszki elektrycznej.

Uwaga! Napad kolki żółciowej
W napadzie kolki żółciowej konieczne jest wstrzymanie się od posiłków, spokój oraz wspomniane już leżenie w łóżku. Napad kolki może ustąpić samoistnie po częstych i obfitych wymiotach, natomiast utrzymujące się nasilające bóle przy głębokim oddechu są wskazaniem do podawania środków przeciwbólowych i rozkurczających.

Leczenie kolki żółciowej
Środki żółciotwórcze i żółciopędne w czasie i bezpośrednio po napadzie kolki są przeciwwskazane z powodu ich działania obkurczającego pęcherzyk żółciowy, który reaguje silnie na wszelkie bodźce z powodu podrażnienia w okresie napadów bólu. Podobnie przyjmowanie silnie działających środków przeczyszczających może wywołać również atak kolki. Łagodne przetwory żółciopędne i żółciotwórcze zaleca się po upływie kilku dni po napadzie kolki. Do silnych leków żółciopędnych i żółciotwórczych zalicza się: acidum dehydrochlicum, cholamid, fellogen, decholina, falamina, bilamid oraz sole: glauberską, karlsbadzką i gorzką.

Leczenie kamicy żółciowej w okresie między-napadowym
Leczenie w okresie między-napadowym obejmuje łagodne środki pobudzające wytwarzanie żółci, żółciopędne i odkażające. Do nich należą: zioła (rumianek, dziurawiec, krwawnik, melisa, mięta, owoc róży bez nasion, ziele tysięcznika), cholagoga, cholegran, cholesol, raphacholin, sylimarol, terpichol itp. (oraz wody mineralne alkaliczno-słone: Dąbrówka, Zuber, Wielka Pieniawa).

Rola profilaktyczna i terapeutyczna diety w kamicy żółciowej
Rolę profilaktyczną i terapeutyczną odgrywa w tym schorzeniu racjonalna dieta, która powinna być lekkostrawna o wystarczającej kaloryczności podwyższoną podażą białka, a obniżoną tłuszczu. Tłuszcze zwierzęce hamują wydzielanie soku żołądkowego, utrudniają trawienie, zwiększając wsysanie cholesterolu z jelit, a odkładając się w wątrobie zmniejszają jej sprawność. Pewne gatunki mięsa i tłuszcze zwierzęce wpływają silnie na zwiększenie się ilości i na zagęszczenie żółci wydzielanej przez wątrobę.

Dieta profilaktyczna w kamicy żółciowej, jak też zalecenia dietetyczne dla osób o skłonności do kamicy żółciowej
Z tłuszczów zezwala się tylko na oliwę i świeże masło w małej ilości. Ilość białka pokarmowego, które odżywia i usprawnia miąższ wątroby nie powinna przekraczać 1,5 g/kg wagi ciała na dobę. Owoce i jarzyny wskazane, ponieważ regulują czynność jelit usuwając zaparcie stolca i działają przeciwzapalnie wskutek małej zawartości sodu i dużej potasu. Najbardziej wskazane są: winogrona, czereśnie, truskawki, sałata, rzeżucha, rzodkiew czarna i czerwona, pomidory, ziemniaki, cykoria, kapusta i „słodka odmiana” cebuli. Z mięsa – zaleca się mięso z bydła rogatego, drób, jaja oraz ryby, które posiadają łuski i płetwy. Tłuszcze roślinne, przetwory mleczne i mączne zalecane. Jeść często kaszę gryczaną z kwaśnym mlekiem, żuć kilka suszonych śliwek dziennie, do pokarmów można dodawać przyprawy ziołowe (majeranek, kminek, pieprz ziołowy), a do mlecznych płatki ze skiełkowanego ziarna pszenicy.

Zakazy dietetyczne w kamicy żółciowej
Zabrania się chorym spożywania wszelkich tłuszczów zwierzęcych, potraw krwisto- mięsno-tłustych; mięs: wieprzowego, zajęczego i króliczego, końskiego, z nutrii oraz tzw. owoców morza (kalmary, raki, kryle, krewetki) – fauny morskiej i wodnej, która nie ma łusek i płetw. Poza tym należy unikać zimnych potraw i napojów, konserw mięsnych i rybnych, potraw smażonych lub pieczonych na tłuszczu, sosów, pasztetow, pokarmów rozdymających (fasola, groch, kalafior i inne).

Przebieg i leczenie kamicy żółciowej
Kamica żółciowa jest chorobą przewlekłą, mającą często ostry przebieg, a leczenie jej może być zachowawcze lub operacyjne. Spośród wielu wskazań do leczenia chirurgicznego należy wymienić częste napady kolki z gorączką i żółtaczką, wodniak lub ropniak pęcherzyka żółciowego, kamicę młodocianych lub np. żółtaczkę mechaniczną trwającą ponad 2 tygodnie. W ramach leczenia zachowawczego stosuje się doustnie kwasy żółciowe (Ursodiol – daje ok. 40% wyleczeń). Do mechanicznego niszczenia złogów służy zwykle wynalazek z lat osiemdziesiątych ESLW (z ang. „Extracorporeal Shock Wave Lithothryspsy”), czyli zewnątrz-ustrojowe kruszenie złogów kamicy za pomocą fali uderzeniowej. Leczeniem naturalnym kamicy zajmują się niekiedy „uzdrawiacze”, którzy zalecają swoje „niezawodne” w działaniu pigułki lub tabletki. Te pigułki i tabletki zawierają substancje nierozpuszczalne w przewodzie pokarmowym, a wychodząc z kałem w zmienionej formie, utwierdzają chorych w przekonaniu, że pozbywają się prawdziwych kamieni żółciowych.

BIBLIOGRAFIA
  1. BIBLIA LECZY (THE BIBLE CURE), Reginald Cherry, USA, Wydawnictwo M., Kraków 2006.
  2. UZDROWIENIA LURDZKIE (w świetle dokumentow lekarskich), ks. Jozef Balleney, Guerisons de Lourdes, Wydawnictwo Ojcow Franciszkanów, Niepokalanów 1982.
  3. MYŚLĘ WIĘC JESTEM, Wydawnictwo „Antyk”, 1993.
  4. LECZENIE GŁODEM (Komu Wolno Pościć), Gerhard Leibóld, Ofi cyna Wydawnicza „SPAR”, Warszawa (Heilfasten • Entschlaeken • Regenierem • Abnehmen).
  5. WEGETARIANIZM, Kinga Wiśniewska-Roszkowska, Wiedza Powszechna, Warszawa 1987.
  6. MILK – a silent Killer, dr Naud Kishore Sharma, Ofi cyna Wydawnicza „SPAR”, Warszawa 1996.
Janusz Mieczysław Śliwa
lekarz chorób wewnętrznych i medycyny pracy
linki sponsorowane, reklamy
wstydliwe zmarszczki - KOLAGEN_cito bóle stawów - KOLAGEN_cito chodzenie po jaskiniach - KOLAGEN_cito dla kobiet dbających o cerę - KOLAGEN_cito kolagen na paznokcie - KOLAGEN_cito pierwsze zmarszczki - KOLAGEN_cito renomowany kolagen - KOLAGEN_cito ranking kolagen - KOLAGEN_cito dla całej rodziny - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na gardło szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe specjały - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na gardło szałwia - Cukierki_Szalwiowe cukierki z ziołami - szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe specjały - szałwia - Cukierki_Szalwiowe dla całej rodziny - szałwia - Cukierki_Szalwiowe zielarnia - szałwia - Cukierki_Szalwiowe apteka - aronia - Cukierki_Aroniowe dla całej rodziny - aronia - Cukierki_Aroniowe w zielarniach - aronia - Cukierki_Aroniowe produkty na odporność - aronia - Cukierki_Aroniowe zielarnia - aronia - Cukierki_Aroniowe na odporność - aronia - Cukierki_Aroniowe produkty z aronii - Cukierki_Aroniowe nowości z zielarni - aronia - Cukierki_Aroniowe pokrzywa - cukierki - Cukierki_Pokrzywowe nowości - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe cukierki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe nowości z apteki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe w aptekach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe dla całej rodziny - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe nowości z zielarni - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe w aptekach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe zioła - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe produkty z żeńszenia i imbiru - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe cukierki ziołowe - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe przeciw stresowi - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe produkty na odporność - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe dla sedniorów - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe dla sedniorów - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe produkty z aloesu i trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe specjały - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa apteka - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe produkty - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa dla całej rodziny - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa cukierki ziołowe - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe produkty - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa cukierki ziołowe - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe cukierki - cukierki czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez w aptekach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez w aptekach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowości z apteki - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez na wzmocnienie - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez w zielarniach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez zioła - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez w aptekach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez apteka - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości z apteki - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe przeciw stresowi - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki głogowe - cukierki - Cukierki_Glogowe nowości z apteki - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe co dobrego - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe zielarnia - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości z zielarni - melisa - Cukierki_Melisowe nowości z zielarni - melisa - Cukierki_Melisowe cukierki ziołowe - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe właściwości melisy - Cukierki_Melisowe ziołowe cukierki - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe co dobrego - melisa - Cukierki_Melisowe dla sedniorów - melisa - Cukierki_Melisowe nowości z zielarni - melisa - Cukierki_Melisowe cukierki ziołowe - cukierki walerianowe - Cukierki_Walerianowe cukierki ziołowe - cukierki walerianowe - Cukierki_Walerianowe cukierki walerianowe - cukierki - Cukierki_Walerianowe w aptekach - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe produkty - waleriana - Cukierki_Walerianowe produkty z waleriany - Cukierki_Walerianowe zioła - waleriana - Cukierki_Walerianowe nowości z apteki - waleriana - Cukierki_Walerianowe bieg z przeszkodami - Dezodorant_SuperDeo badminton - Dezodorant_SuperDeo maraton - Dezodorant_SuperDeo produkty dla piłkarzy - Dezodorant_SuperDeo golf - Dezodorant_SuperDeo wspinaczka - Dezodorant_SuperDeo sztafeta - Dezodorant_SuperDeo rzut młotem - Dezodorant_SuperDeo
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.