Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Cyryla, Metodego Wtorek 7. Lipca 2020r
linki sponsorowane, reklamy
Choroba Bürgera
Choroba Burgera, czyli zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń krwionośnych jest to zespół niedokrwienia kończyn na tle miażdżyc) lub stanów zapalnych, co powoduje wytwarzanie się zakrzepów w drobnych tętnicach i żyłach.

Choroba ta najczęściej występuje:
U mężczyzn w wieku 25–40 lat palących tytoń lub przebywających razem z palaczami, pracującymi w zimnie lub wilgoci oraz nieprawidłowo odżywiających się. Ostatnio notuje się zachorowania wśród kobiet, a nawet chłopców palących od wielu lat papierosy. Schorzenie to może wystąpić u osób przebywających razem z palaczami tytoniu, lecz najczęściej przebiega wtedy łagodnie i bywa nie rozpoznawane.

Stwierdzono na podstawie wnikliwych badań i obserwacji palaczy, że istnieje ścisły związek pomiędzy paleniem tytoniu a powstawaniem Choroby Burgera.
Wielu badaczy uważa, że choroba Burgera jest objawem nadwrażliwości ścian naczyń krwionośnych na niektóre składniki dymu tytoniowego. A więc w przypadku stwierdzenia tego schorzenia nie wystarczy zaprzestać palenia, lecz trzeba unikać przebywania w zadymionych pomieszczeniach. Nikotyna działa zwężająco na naczynia krwionośne, co powoduje niedokrwienie i tworzenie się mikrozakrzepów w świetle naczyń. Z chwilą zamknięcia światła naczyń dochodzi do zmian troficznych (niedożywienia) oraz zgorzeli danej części kończyny.


Rys 1
Objawy choroby Burgera pochodzą z niedrożności tętnic nóg zablokowanych blaszką miażdżycową i wynikłego z tego niedokrwienia kończyn.

Niedokrwienie powoduje bóle w mięśniach stóp i łydek w czasie chodzenia (tzw. chromanie przestankowe), bóle w okolicy grzbietu stopy i palucha w spoczynku, ochłodzenie kończyn, często obrzęki i zaczerwienienie palców u nóg i rąk, ścieńczenie skóry lub jej zasinienie. Organizm broni się przed powstaniem martwicy tkanek wskutek niedokrwienia poprzez wytworzenie krążenia obocznego, które jednak nie zawsze może uratować chorą kończynę.

Jednym z pierwszych objawów choroby bywa tzw. wędrujące zapalenie żył.
W przebiegu jego występują zaostrzenia i nawroty procesu zakrzepowo-zapalnego żył powierzchownych lub głębszych. Zwykle cały ten proces chorobowy obejmuje tak tętnice, jak i żyły stóp, dłoni, palców, podudzia i przedramion oraz ma charakter wstępujący ku tętnicom większym: udowym i ramieniowym.

Rozpoznanie choroby ustala się na podstawie wywiadu chorobowego, bezpośredniego badania oraz wyników arteriograficznych.
Zwykle chory zgłasza się do lekarza wskutek wyraźnego niedokrwienia obwodowego naczyń krwionośnych kończyn – w rok do czterech lat po zjawieniu się pierwszych łagodnych objawów choroby. W początkowym okresie choroby do najczęściej spotykanych skarg należy uczucie ziębnięcia jednej lub obu kończyn dolnych, rzadziej górnych; drętwienie palców stóp i samych stóp, uczucie palenia w podeszwach, niewyraźne bóle w stopach podczas chodzenia. Okres ten może trwać przez dłuższy czas na przemian z pogorszeniami i poprawą. Z czasem bóle stają się coraz większe i następują po coraz mniejszym ruchu, wywołując chromanie przerywane, zmuszając niekiedy chorego do zaniechania ruchu, co powoduje ustąpienie bólu.

Zdarzają się również przypadki nietypowe Choroby Burgera
w postaci zjawiska odwrotnego, mianowicie bóle zjawiają się w spokoju, a łagodnieją podczas ruchu. Jest to tzw. chromanie dziwaczne (Claudicatio paradoxa). Takie przypadki tłumaczące poprawę krążenia podczas chodzenia podobne są do drugiego nietypowego zjawiska, tzw. chromania opacznego (Claudicatio perversa), które zjawia się nie po ochłodzeniu kończyny chorej, lecz po jej rozgrzaniu. Cenne metody rozpoznawania chromania przerywanego (Claudicatio intermittens) stanowią badania: rentgenowskie metodą arteriografi i oraz oscylometryczne (łącznie z próbą ciepłej kąpieli Babińskiego oraz próbą opaskową).

Objawy choroby
W przebiegu schorzenia stwierdza się nie tylko oziębienie, bladość, sinienie kończyny, lecz i lekki zanik jej mięśni oraz niekiedy pod skorą lub w mięśniach łydki bolesne guzki od wielkości soczewicy do jaja gołębiego. Guzki te – są to zawały podskórne lub śródmięśniowe na tle zmian patologicznych tętniczek końcowych.

W końcowym okresie choroby
zjawiają się większe zaburzenia na tle niedokrwienia oraz zmiany zgorzelinowe w okolicy palców, śródstopia lub nawet w zakresie całej kończyny, zależnie od tętnicy zajętej procesem chorobowym.

Reasumując choroba Burgera ma różny przebieg
Przebieg choroby zależy od uregulowania warunków życia, wytworzenia krążenia obocznego w chorej kończynie oraz usunięcia wszystkich czynników obciążających i uszkadzających kończyny. Nie wolno zapominać też, że nie wystarczy leczyć chorą kończynę, lecz przede wszystkim należy dbać o cały organizm dotknięty tym schorzeniem.

Dieta w chorobie Burgera
Znaczenie racjonalnej diety w zapobieganiu, w przebiegu i nawrotach tego schorzenia jest istotne i podkreślane zawsze w publikacjach naukowych. Dieta ta zapobiega rozwojowi miażdżycy i powstawaniu stanów zapalnych w organizmie oraz wzmacnia jego siłę obronną i regeneracyjną. Dietą tą jest – unikanie tłuszczów zwierzęcych, potraw krwisto-mięsno-tłustych, mięs: wieprzowego. króliczego, zajęczego, końskiego lub z nutrii. Ograniczenie dotyczy też cukru, soli i kwasów nienaturalnych. Wskazane jest spożywanie tłuszczów roślinnych i świeżego masła, mięs: drobiu, wołowiny lub cielęciny, baraniny, jaj i ryb (z łuskami i płetwami) oraz mleka i jego przetworów, produktów mącznych z grubego przemiału, owoców i jarzyn na surowo, szczególnie jabłek, które zawierają pektyny oraz ziaren słonecznika (wit. E). Pić roztwór propolisu 15 kr. na cukier raz dziennie. Kąpać nogi w odwarze z kasztana, wierzby i nagietka.

Wstrzymanie rozwoju zmian zapalnych, owrzodzeń lub zgorzeli skóry
- zależy również od odpowiedniej pielęgnacji rąk i stóp, unikania ciasnego i nieodpowiedniego obuwia oraz specjalnego sposobu ubierania się, które zapewnia właściwe krążenie krwi podskórnej. Sposób ten polega na noszeniu bielizny (skarpetek, rajstop, pończoch, kaleson, podkoszulka z długim rękawem, rękawiczek i szalika) z czystej bawełny. To samo dotyczy koszuli nocnej, piżamy lub pościeli. Zewnętrzną warstwą okrycia powinna być czysta wełna. Łóżko powinno być ustawione skośnie, przez podłożenie klocków o wysokości 20–30 cm od strony wezgłowia w celu obniżenia kończyn i ułatwienia dopływu krwi do nich w czasie spania lub leżenia. Takie ułożenie kończyn przynosi ulgę choremu i zapobiega bólom spoczynkowym nocnym.

Leczenie choroby Burgera polega na
zwalczaniu stanów zapalnych i zakrzepowych, bólów i stosowaniu różnych metod leczniczych, zwiększających przepływ krwi przez naczynia kończyn. Chory powinien utrzymywać stały kontakt z lekarzem i przestrzegać podanych metod profilaktycznych, aby nie dopuścić do powstania zgorzeli kończyny i konieczności zastosowania jednej z najgorszych metod chirurgicznych – amputacji, ratującej jednak organizm przed uogólnioną infekcją i rozwojem nieodwracalnych zmian patologicznych kończyny.

BIBLIOGRAFIA
  1. BIBLIA LECZY (THE BIBLE CURE), Reginald Cherry, USA, Wydawnictwo M., Kraków 2006.
  2. UZDROWIENIA LURDZKIE (w świetle dokumentow lekarskich), ks. Jozef Balleney, Guerisons de Lourdes, Wydawnictwo Ojcow Franciszkanów, Niepokalanów 1982.
  3. MYŚLĘ WIĘC JESTEM, Wydawnictwo „Antyk”, 1993.
  4. LECZENIE GŁODEM (Komu Wolno Pościć), Gerhard Leibóld, Ofi cyna Wydawnicza „SPAR”, Warszawa (Heilfasten • Entschlaeken • Regenierem • Abnehmen).
  5. WEGETARIANIZM, Kinga Wiśniewska-Roszkowska, Wiedza Powszechna, Warszawa 1987.
  6. MILK – a silent Killer, dr Naud Kishore Sharma, Ofi cyna Wydawnicza „SPAR”, Warszawa 1996.
Janusz Mieczysław Śliwa
lekarz chorób wewnętrznych i medycyny pracy
linki sponsorowane, reklamy
dziąsła - KOLAGEN_cito dla sportowców - KOLAGEN_cito gra w kręgle - KOLAGEN_cito solaria - KOLAGEN_cito reumatyzm - KOLAGEN_cito paralotniarstwo - KOLAGEN_cito sport - KOLAGEN_cito kolagen na dekolt - KOLAGEN_cito zielarka szałwia - Cukierki_Szalwiowe na kaszel suchy i mokry szałwia - Cukierki_Szalwiowe dla całej rodziny - szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe cukierki - szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe produkty szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe produkty - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na przeziębienie szałwia - Cukierki_Szalwiowe cukierki z ziołami - szałwia - Cukierki_Szalwiowe w aptekach - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe produkty - aronia - Cukierki_Aroniowe zioła - aronia - Cukierki_Aroniowe aronia - cukierki - Cukierki_Aroniowe w aptekach - aronia - Cukierki_Aroniowe w aptekach - aronia - Cukierki_Aroniowe co dobrego - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe produkty - aronia - Cukierki_Aroniowe na wzmocnienie - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe poprawa przemiany materii - Cukierki_Pokrzywowe właściwości pokrzywy - Cukierki_Pokrzywowe na odporność - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe dla całej rodziny - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ładna skóra - Cukierki_Pokrzywowe co dobrego - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe w aptekach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe przeciw stresowi - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe produkty - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe na wzmocnienie - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zioła - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe cukierki z ziołami - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe produkty z żeńszenia i imbiru - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zielarnia - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości z zielarni - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa na wzmocnienie - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe wspomaganie - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zielarnia - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości z apteki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty na odporność - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty na odporność - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe specjały - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowości z apteki - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez produkty na odporność - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki czarny bez - cukierki - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe produkty - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe cukierki - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki ziołowe - cukierki czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe specjały - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości z zielarni - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe wspomaganie - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe produkty na odporność - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości z apteki - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe apteka - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe apteka - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe wspomaganie - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe w aptekach - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe produkty - melisa - Cukierki_Melisowe co dobrego - melisa - Cukierki_Melisowe cukierki ziołowe - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe ziołowe wspomaganie - melisa - Cukierki_Melisowe produkty z melisy - Cukierki_Melisowe przeciw stresowi - melisa - Cukierki_Melisowe nowości - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe produkty - waleriana - Cukierki_Walerianowe cukierki z ziołami - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe produkty - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe wspomaganie - waleriana - Cukierki_Walerianowe nowości z zielarni - waleriana - Cukierki_Walerianowe cukierki ziołowe - cukierki walerianowe - Cukierki_Walerianowe zioła - waleriana - Cukierki_Walerianowe nowości z apteki - waleriana - Cukierki_Walerianowe gra w kości - Dezodorant_SuperDeo ranking dezodorant - Dezodorant_SuperDeo narciarstwo - Dezodorant_SuperDeo sprint - Dezodorant_SuperDeo kajakarstwo - Dezodorant_SuperDeo rzut oszczepem - Dezodorant_SuperDeo wspinaczka - Dezodorant_SuperDeo żużel - Dezodorant_SuperDeo


Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook