Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Wacława, Marka Poniedziałek 28. Września 2020r
linki sponsorowane, reklamy
Alergia pokarmowa niemowląt - bezpieczne żywienie w 1 roku
Jeśli ktokolwiek z najbliższej rodziny noworodka: ojciec, matka lub starsze rodzeństwo chorowało (lub choruje) na alergię pokarmową, to ryzykiem choroby jest też zagrożone niemowlę i w jego żywieniu należy podjąć daleko idące środki ostrożności – informuje specjalistka od żywienia dzieci chorych na alergię z Centrum Zdrowia Dziecka dr Anna Stolarczyk. W zapobieganiu alergii pokarmowej najbardziej skuteczne jest karmienie piersią. Ryzyko wystąpienia alergii pojawia się z początkiem rozszerzania diety - po wprowadzeniu do diety pierwszych soczków i zupy jarzynowej, tj. w 4- 6 miesiącu życia.

Alergia niemowlęcia i co dalej!? Najważniejsze, co powinni uczynić rodzice dla zagrożonego alergią dziecka:
Opóźnić czas wprowadzania posiłków uzupełniających - na 5-6 miesiąc życia i tak dobrać produkty na pierwsze soki, czy zupki, aby znajdowały się na liście, którą umownie nazwiemy pokarmy nie alergizujące. Chodzi oczywiście o produkty, który najrzadziej uczulają i uznawane są za tzw. pokarmy bezpieczne z tego punktu widzenia.

Produkty bezpieczne (produkty nieuczulające niemowlę) - jakie pokarmy do nich zaliczamy?
Wg. statystyki prowadzonej przez alergologów, do grupy: bezpieczne pokarmy nieuczulające (pokarmy niealergizujące) zalicza się przede wszystkim - jabłka, porzeczki, dynia, jagody. Wszystkie te owoce doskonale nadają się na soki, czy przeciery. Z warzyw zwykle bezpieczna jest marchew, zarówno w postaci soku (np. marchwiowo- jabłkowego), jak i przecieru. Nie wywołują zwykle także: ziemniak, burak, cebula, kalarepa, kalafior, zielony groszek.

Jakie produkty powodują najczęściej alergie u niemowląt?
Do owoców alergizujących należą: pomarańcze, cytryny, mandarynki, grejpfruty, banany, truskawki, poziomki, maliny, zaś z warzyw - pomidory, selery, pietruszka. Tych owoców i warzyw należy unikać przynajmniej do końca 1 roku życia.

Ale uwaga na przenawożone warzywa!
Kupione w sklepie, czy na bazarze warzywa - głównie marchewka, czy buraki mogą okazać się niezdrowe, lub wręcz toksyczne, ze względu na skażenie pozostałościami nawozów sztucznych i zawartość metali ciężkich. Szczególnie niebezpieczne są azotany i azotyny odkładające się w warzywach z często stosowanych przez rolników nawozów azotowych, gdyż wiążą się z hemoglobiną krwi i mogą wywołać groźne niedotlenienie zwane sinicą.

Jak uniknąć tego typu przykrych niespodzianek?
Najlepiej karmić swe dziecko gotowymi produktami dla niemowląt z renomowanych firm - Ovita Nutricia, Gerber,itp. które zawierają warzywa i owoce z ściśle kontrolowanych plantacji.

Co więcej powinniśmy wiedzieć o zasadach karmienia dziecka zagrożonego alergią?
W przypadku niemowlęcia zagrożonego alergią niezmiernie ważne jest opóźnienie o 1-2 miesiące wprowadzania nowych pokarmów do jego diety.

Wprowadzanie pierwszych soków
Powinno mieć miejsce w 5 miesiącu a zup warzywnych dopiero od 6 miesiąca życia, (zamiast w czwartym - piątym - jak u niemowląt zdrowych). Zalecanymi na początku produktami są wspomniane wyżej jabłka, porzeczki, jagody, a z warzyw - marchewka, ziemniak, burak, kalafior.

Karmienie piersią powinno być utrzymane do końca 1 r.ż.
Jeśli karmienie piersią z jakichś względów nie jest możliwe to w żywieniu niemowląt zagrożonych alergią stosuje się specjalny preparat zastępujący mleko modyfikowane - tzw. mleko hipoalergiczne - o obniżonych właściwościach alergizujących. Jeśli po wprowadzeniu mleka hipoalergicznego jednak wystąpią u niemowlęcia objawy uczulenia - wysypka, biegunka, ulewanie, atopowe zapalenie skóry, wtedy trzeba zastosować leczniczy preparat mleko zastępczy, oparty o hydrolizat białek mleka krowiego*. (Posłowie od Red. *). W tym leczniczym preparacie białka mleka krowiego są rozłożone do tak małych cząsteczek, że są już bezpieczne dla układu odpornościowego niemowlęcia.

Od Red. * Hydrolizaty kazeinowe o wysokim stopniu hydrolizy
Obecnie niemowlętom uczulonym na mleko krowie zaleca się "mocne" hydrolizaty kazeinowe, rzadziej serwatkowe. A to dlatego, że wielkie molekuły białka kazeinowego poddają się łatwiej hydrolizie, czyli rozdrobnieniu na małocząsteczkowe białko peptydowe. Małe cząsteczki mają potencjalne niewielkie działanie alergizujące. Ceną za to jest gorszy smak i zapach w porównaniu np. z konkurencyjnymi białkami serwatkowymi.
Dodajmy, że oba typy preparatów są konkurencyjne i można je traktować równoprawnie. Z różnic pomiędzy hydrolizatami kazeinowymi i serwatkowymi należy zauważmy, że najpopularniejsze hydrolizaty kazeinowe (np. Nutramigen) są całkowicie bezlaktozowe, co jest korzystne przy współistniejącym zespole zaburzeń wchłaniania, lub przy uszkodzeniu jelit wskutek alergii. Hydrolizaty serwatki mogą w składzie zawierać blisko 30-45% (np. Bebilon Pepti 1 i 2). Zalecenia ekspertów pozostawiają lekarzom wolny wybór, jaki rodzaj "mocnego hydrolizatu" – kazeinowy czy serwatkowy – zlecić choremu dziecku?

Jeśli niemowlę jest karmione piersią do końca 1 r.ż.
Wówczas można wcześniej dokarmiać dziecko mlekiem modyfikowanym. Na początku podajemy je w bardzo małych ilościach. Jeśli utrzymane jest karmienie piersią i niemowlę otrzymuje już dodatkowe posiłki niemleczne – wówczas mleko modyfikowane lub hipoalergiczne można dodać na początku w ilości 1-2 łyżeczki np. do zupy jarzynowej. Trzeba przy tym uważnie obserwować reakcję organizmu dziecka - jeśli w ciągu doby nie ma objawów alergii - (biegunki, wysypki, itp.) – stopniowo zwiększamy porcję.
Ale uwaga! Niewskazane jest rozpoczęcie karmienia mlekiem krowim lub podobnym przez cały pierwszy rok życia. Dodajmy też, że Dziecko karmione piersią, które poprawnie przybiera na wadze, nie wymaga dokarmiania modyfikowanym mlekiem krowim.

Skład zwykłego mleka krowiego (płynnego lub w proszku) jest nieodpowiedni do potrzeb organizmu niemowlęcia. Mleko to zawiera zbyt dużo trudno strawnego białka kazeinowego, sodu i chloru obciążających nerki. Nadmiar takiego mleka w diecie może doprowadzić np. do mikrokrwawień z przewodu pokarmowego, co wiąże się z ograniczoną przyswajalnością pokarmów i anemizacją niemowlęcia. Dodajmy, że białko krowie jest silnym alergenem. Znajduje się w nim około 30 białek o własnościach silnych alergenów. Są to głównie: beta-laktoglobulina, kazeina, alfa-laktoalbumina, albumina i globulina mleka krowiego. Częstość występowania alergii na te białka określa się na 0,3-7,5 proc. populacji dziecięcej.

Żywienienie niemowlęcia od 5-6 miesiąca
W tym okresie wprowadzamy dodatki do stosowanych już posiłków mlecznych i do wyżej omówionych zup. Tym dodatkiem powinny być bezglutenowe produkty zbożowe dostarczające energodajnych węglowodanów. Zawierają one również cenne witaminy z grupy B i mikroelementy niezbędne do rozwoju układu nerwowego i całego organizmu.

Zalecenie unikania pokarmów wysoko glutenowych
Przynajmniej do 10 miesiąca życia, a u niemowląt z alergią do końca 1 roku Powinniśmy stosować produkty bezglutenowe – np. ryż, kukurydza, gryka. Należy unikać jak najdłużej zbóż zawierających gluten takich jak pszenica, żyto, jęczmień, owies. Udowodniono bowiem, że przy zbyt wczesnym podawaniu kaszek glutenowych (np. już od 5-6 m-ca) gwałtownie rośnie procent alergii na to białko roślinne (celiakia nazywana też glutenozależną chorobą trzewną).

Bardzo ważnym składnikiem diety niemowlęcia są tłuszcze, dlatego nie należy ich ograniczać
Tłuszcze dostarczają energii i składników niezbędnych do budowy układu nerwowego, skóry i innych tkanek organizmu. W pokarmie matki z tłuszczu pochodzi około 50% energii życiowej dla niemowlęcia. Ponad połowa to niezbędne tłuszcze nienasycone (jedno- i wielonienasycone). Jeśli niemowlę nie jest karmione piersią źródłem tych niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) są oleje roślinne. Są standardowo dodawane do mleka modyfikowanego, ale należy je też uwzględnić w domowej recepturze na zupę jarzynową dla niemowlęcia.

Jaki tłuszcz dodać do zupki?
Najlepszym wyborem jest tłuszcz o składzie podobnym do składu tłuszczu w mleku matki. Takim podobieństwem cechują się: oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, czy rzepakowy niskoerukowy. Do zupy dla zdrowych niemowląt można też dodawać masło, ale niemowlęta z alergią na białka mleka krowiego nie mogą go stosować. W diecie niemowlęcia pod koniec 1 roku życia z tłuszczu powinno pochodzić około 32-35% energii, w tym około połowa z posiłków niemlecznych.

Kiedy podajemy zdrowemu niemowlęciu mięso?
Zdrowemu niemowlęciu mięso podajemy w 6-7 miesiącu życia. Na początku mięso podajemy jako dodatek do zupy jarzynowej. Ale uwaga, wywar odlewamy. Mięso jest ważnym składnikiem, dostarczającym pełnowartościowe białko i żelazo - składniki potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka.

Mięso u niemowląt z alergią podajemy w 7-8 miesiącu życia
Jest to ok. 1 miesiąca później niż u reszty dzieci. Alergikom podajemy tylko wybrane gatunki: mięso drobiowe (np. indyk, kura) lub mięso z królika. Wołowinę i cielęcinę z jadłospisu małego alergika należy wykluczyć tak długo, jak pozostaje na diecie bezmlecznej. Ryby można wprowadzić dopiero pod koniec 2 r.ż.

Żółtko jajka podajemy dopiero w 10. miesiącu
Jest to "koncentrat" cennych składników: białek, witamin (D 3 i innych), mikroelementów (żelazo, jod) i tłuszczów nienasyconych. Najlepiej żółtko oddzielić od białka (bardziej alergizujące) z jajka ugotowanego na twardo. Najpierw podajemy małą ilość żółtka , np. 1/4, a jeśli nie ma objawów uczulenia - stopniowo zwiększa się porcję do 1/2 i całego żółtka. Możemy je dodać np. do zupki. Z wprowadzeniem białka jajka czekamy do końca 1. roku życia dziecka.

Gdy dziecko skończy 10-11 miesiąc
Wówczas możemy spróbować podać kaszkę z glutenem. Najpierw dodajemy jedną łyżeczkę kaszki do porcji zupy i stopniowo zwiększamy ilość. Można też podać biszkopty, bułkę. Brak objawów alergii zwykle oznacza, że dziecko nie jest uczulone na gluten. Ale uwaga! Uczulenie może wystąpić z pewnym opóźnieniem. Ważną zasadą powinno być kontrolowane wprowadzanie nowych składników diety.
Dobrze jest wprowadzać każdy nowy produkt - pojedynczo i początkowo - w małych ilościach. Najlepiej, co 7-10 dni i uważnie przyglądać się reakcji organizmu dziecka. Jeśli po podaniu porcji soczku pojawi się luźny, wodnisty stolec, lub nawet niewielka pokrzywka nie należy z tego powodu wpadać w panikę. To może być normalna reakcja organizmu na nowe składniki pokarmowe. Dopiero dłuższe utrzymywanie się objawów i ich nawroty przy kolejnych próbach podania "podejrzanego" produktu może oznaczać uczulenie na ten nowy składnik diety. Wtedy taki produkt należy z diety odstawić na dłużej. Taki schemat postępowania należy powtarzać każdorazowo, przy wprowadzaniu kolejnego nowego produktu. Warto notować w zeszycie daty i ilości wprowadzanych nowych produktów - może to ułatwić lekarzowi rozpoznanie alergii u niemowlęcia.

Kalendarz karmienia niemowląt zagrożonych alergią - do 1 roku życia


Miesiąc życia niemowlęcia sposób dokarmiania i stosowane pokarmy
0-6 (co najmniej) Wyłączne karmienie piersią / mleko modyfikowane hipoalergiczne
>5 Kleik ryżowy, kaszka kukurydziana (zbożowe bezglutenowe)soki, przeciery: z jabłka, marchwi, porzeczek, dyni
>6 Zupa jarzynowa (marchew, ziemniak, burak, cebula, kalarepa, kalafior), oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, rzepakowy niskoerukowy
7-8 mięso drobiowe (kura,indyk), królik
10 Żółtko jaja kurzego
>10 kaszki z glutenem: pszenna, owsiana, jęczmienna, pieczywo, biszkopty itd.


Zgodnie z normami dziecko karmione piersią:
● W pierwszych trzech miesiącach życia powinno przybierać na wadze ok. 120-210 gramów na tydzień, czyli 765-945 gramów miesięcznie.
● Po trzecim miesiącu niemowlęta przybierają na wadze około 110-120 gramów na tydzień (czyli około 500-540 gramów na miesiąc).
● Pomiędzy czwartym a szóstym miesiącem życia niemowlę zwykle podwaja urodzeniową masę ciała.
● W drugim półroczu życia dziecka przyrost masy ciała zmniejsza się do ok. 350- 370 gramów na miesiąc
● Około 1 roku przyrost masy ciała wynosi 250-300 gramów miesięcznie.
Od. Red.

oprac. red. na podstawie książki – mgr nauk o żywności Edward Ozga-Michalski
linki sponsorowane, reklamy
dziąsła - KOLAGEN_cito kolagen - KOLAGEN_cito produkty wzmacniające włosy - KOLAGEN_cito kolagen - KOLAGEN_cito pchnięcie kulą - KOLAGEN_cito ładne włosy - KOLAGEN_cito cellulit - KOLAGEN_cito najlepszy kolagen - KOLAGEN_cito na kaszel suchy i mokry szałwia - Cukierki_Szalwiowe przeciw stresowi - szałwia - Cukierki_Szalwiowe produkty na odporność - szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe specjały - szałwia - Cukierki_Szalwiowe najlepsze zioła szałwia - Cukierki_Szalwiowe najlepsze na grypę szałwia - Cukierki_Szalwiowe na urlopie szałwia - Cukierki_Szalwiowe co dobrego - szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe cukierki - aronia - Cukierki_Aroniowe zielarnia - aronia - Cukierki_Aroniowe produkty z aronii - Cukierki_Aroniowe w aptekach - aronia - Cukierki_Aroniowe w aptekach - aronia - Cukierki_Aroniowe dla całej rodziny - aronia - Cukierki_Aroniowe na wzmocnienie - aronia - Cukierki_Aroniowe zioła w cukierkach - aronia - Cukierki_Aroniowe wzmocnienie organizmu - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe cukierki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe wzmocnienie organizmu - Cukierki_Pokrzywowe na odporność - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe cukierki z ziołami - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe dla sedniorów - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe produkty z pokrzywy - Cukierki_Pokrzywowe na odporność - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe cukierki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe w zielarniach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe na odporność - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe apteka - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zielarnia - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe w aptekach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa na wzmocnienie - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa w aptekach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa co dobrego - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa w aptekach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa przeciw stresowi - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa na odporność - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe cukierki - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez w zielarniach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe specjały - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez w zielarniach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe cukierki - cukierki czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez produkty na odporność - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez dla sedniorów - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe produkty - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe w zielarniach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe właściwości głogu - Cukierki_Glogowe właściwości głogu - Cukierki_Glogowe w aptekach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki z ziołami - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki z ziołami - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki melisowe - cukierki - Cukierki_Melisowe zioła - melisa - Cukierki_Melisowe cukierki z ziołami - melisa - Cukierki_Melisowe dla całej rodziny - melisa - Cukierki_Melisowe właściwości melisy - Cukierki_Melisowe nowości z zielarni - melisa - Cukierki_Melisowe zielarnia - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe cukierki - melisa - Cukierki_Melisowe co dobrego - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe cukierki - cukierki walerianowe - Cukierki_Walerianowe apteka - waleriana - Cukierki_Walerianowe apteka - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe produkty - waleriana - Cukierki_Walerianowe właściwości waleriany - Cukierki_Walerianowe produkty na odporność - waleriana - Cukierki_Walerianowe cukierki z ziołami - waleriana - Cukierki_Walerianowe dezodorant dla każdego - Dezodorant_SuperDeo jazda na rolkach - Dezodorant_SuperDeo dżudo - Dezodorant_SuperDeo skok w dal - Dezodorant_SuperDeo squash - Dezodorant_SuperDeo aerobik - Dezodorant_SuperDeo najlepszy dezodorant - Dezodorant_SuperDeo toczenie się w plastikowej kuli - Dezodorant_SuperDeo


Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook