Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Anzelma, Feliksa Niedziela 21. Kwietnia 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Tłuszczyk - przekleństwo czy lekarstwo dla ciała?
Wbrew obiegowym opiniom – podskórna warstewka tłuszczu jest korzystna dla zdrowia – produkuje ważne hormony, mocuje i amortyzuje narządy . Ale kiedy nagromadzi się jej za wiele odwraca metabolizm z prozdrowotnego na toksyczny.
Fizjologiczna rola tkanki tłuszczowej dla ciała
Wbrew obiegowym opiniom - podskórna warstewka tłuszczu jest bardzo korzystna dla zdrowia. U każdego z nas, pod naskórkiem we włóknistych splotach sprężystej kolagenowej sieci utkane są liczne komórki gromadzące w swym wnętrzu tłuszcz - tzw. adipocyty. W ich elastycznych ściankach może się zgromadzić bardzo wiele wysokokalorycznego tłuszczu, czyli tzw, triglicerydów! Pod wpływem naporu gromadzonego tłuszczu komórki te mogą się rozciągać się jak sprężysty balon. Dzięki temu tkanka tłuszczowa jest zarazem silna, plastyczna i izotermiczna. Te jej cechy doskonale stabilizują mechanicznie tak ważne narządy jak serce, nerki, wątroba, itp. Tłuszcz jest ponadto dobrym izolatorem termicznym osłaniającym wnętrze ciała przed utratą ciepła.
Organizm zdrowego człowieka składa się z
- 11kg białka (17% całości wagi organizmu)
- 9 kilogramów tłuszczu (13,8%)
- 1 kg węglowodanów (1%)
- 4% różnorodnych składników mineralnych, na czele z wapniem, fosforem, potasem i siarką
- 40 kg wody! (61,6%)

* dane dla osoby ważącej ok. 65 kilogramów
Tłuszczowa tkanka podskórna jest ważnym producentem hormonów
Nie wszyscy wiedzą, że tkanka tłuszczowa jest bezcennym dla zdrowia hormonalnym gruczołem. Jeśli jest jej tyle ile nam się należy, w stosunku do wzrostu, wieku i płci - tkanka ta wytwarza bezcenne biologicznie substancje służące samoregulacji i regeneracji organizmu. Są to: hormony, białka informacyjne, cytokiny, niezbędne lipoproteiny (dobry cholesterol), nienasycone tłuszcze, itp. Dlatego tkanka ta jest często zwana największym gruczołem hormonalnym człowieka. Jej rola regulacyjna ulega jednak degeneracji u osób otyłych!
Toksyczna otyłość
Kiedy w komórkach tłuszczowych nagromadzi się za wiele tłuszczu (triglicerydów), tak, jak to ma miejsce u osób otyłych – gruczoł odwraca swój metabolizm z prozdrowotnego na toksyczny! Rozdęte balonowato od triglicerydów komórki tłuszczowe zaczynają produkować nie to co trzeba, w tym związki szkodliwe! Uwalniają np. do krwi zbyt dużo jednych hormonów, a za mało innych. Zaburza to układ hormonalny, gospodarkę energią, czynności układu krążenia, układu odpornościowego i nerwowego. Jak też produkują i wydzielają do krwi coraz więcej złego cholesterolu i toksycznych dla tętnic utlenionych lipidów inicjujących rozwój miażdżycy oraz jej powikłania wieńcowo-zawałowe. Ponadto otyłość przeciąża i degeneruje stawy i więzadleał. W tym sensie otyłość jest toksyczna dla zdrowia.
Jaki poziom tłuszczu w ciele jest dopuszczalny?
Wielu lekarzy i fizjologów uważa, że ilość tkanki tłuszczowej nie powinna przekraczać 15% masy ciała mężczyzn i 20% u kobiet. Stąd popularna medyczna definicja otyłości głosi, że:
Osobę uważa się za chorobliwie otyłą, jeśli ciężar jej ciała przekroczy 120% należnej masy ciała lub gdy zawartość tłuszczu w ciele zwiększy się ponad przyjęte normy, czyli przekroczy 20% całkowitej masy ciała u mężczyzn oraz 25% u kobiet. Przystępując do walki z otyłością trzeba też uświadomić sobie niezwykle ważną osłonową i hormonalną rolę tłuszczu dla organizmu. Dopiero wówczas zrozumiemy prawdziwa wartość docelowego "złotego punktu wagowego", jaki chcemy osiągnąć.
Złotym środkiem określanym dość precyzyjnie przez lekarzy i fizjologów jest optymalna, czyli już wspomniana wyżej należna masa ciała.
Należna, czyli bardzo dobrze dopasowana do konkretnego wzrostu, wieku, płci oraz budowy ciała. Taką optymalną, czyli należną Tobie masę ciała znajdziemy z prostego wzoru:
– od wzrostu w centymetrach odejmujemy liczbę 100 (przy wzroście do 164 cm!), zaś przy wzroście w granicach – 164 cm do 174 cm należy odjąć liczbę 105; a przy wzroście powyżej 174 cm należy odjąć liczbę 110. (w dużym uproszczeniu!) Uzyskane wielkości nie uwzględniają jednak różnic budowy ciała typu „jabłko”, „gruszka”, „ołówek”, itp. Dlatego lepszym wskaźnikiem Twojej optymalnej masy ciała będzie tzw. wskaźnik masy ciała – BMI. Jeśli mieści się on w granicach 18,5 – 24,9 – co oznacza prawidłową masę ciała – nie musisz się odchudzać w ogóle lub możesz zakończyć odchudzanie.

Jej wielkość OBLICZYMY PRZY POMOCY WSKAŹNIKA BMI
kobieta.wp.pl/kalkulatorbmi.html
Dr farm. Elwira Gmitrzuk
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij