Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Antoniego, Jana Niedziela 17. Stycznia 2021r
linki sponsorowane, reklamy
Łucznictwo
...
Łucznictwo (słowo pochodzi z łacińskiego arcus - łuk)
to sztuka, sport, praktyka lub umiejętność używania łuku do strzelania strzałami. Historycznie łucznictwo było używane do polowań i walki. W dzisiejszych czasach jest to przede wszystkim konkurencyjna działalność sportowa i rekreacyjna. Osoba biorąca udział w łucznictwie jest zwykle nazywana łucznikiem.
Historia łucznictwa
Łuk i strzały zostały wynalezione w późnych okresach paleolitu lub wczesnego mezolitu . Najstarsze oznaki jego stosowania w Europie pochodzą ze Stellmoor w dolinie Ahrensburg na północ od Hamburga w Niemczech i pochodzą z późnego paleolitu , około 10 000–9 000 lat p.n.e. Strzałki były wykonane z sosny i składały się z głównego wału oraz długiego przedniego trzonu o długości 15–20 cm (5,9–7,9 cala) z grotem krzemiennym . Wcześniejsze spiczaste wały są znane, ale mogły zostać wystrzelone raczej przez miotacze włóczni niż łuki. Najstarsze znane łuki pochodzą z bagien Holmegård w Danii. Łuki w końcu zastąpiły miotacza włóczni jako dominujący środek do wystrzeliwania pocisków z trzonem, na każdym kontynencie z wyjątkiem Australii i Azji , chociaż miotacze włóczni utrzymywali się obok łuku w Ameryce, zwłaszcza w Meksyku i wśród Eskimosów.

Klasyczne cywilizacje, zwłaszcza Asyryjczycy , Grecy , Ormianie , Persowie , Partowie , Hindusi , Koreańczycy , Chińczycy i Japończycy wystawiali dużą liczbę łuczników w swoich armiach. Akadyjczycy jako pierwsi użyli łuków kompozytowych na wojnie, zgodnie ze stelą zwycięstwa Naram-Sina z Akadu. Egipcjanie określali Nubię jako „Ta-Seti”, czyli „Kraina łuku”, ponieważ Nubijczycy znani byli jako doświadczeni łucznicy, a w XVI wieku pne Egipcjanie używali złożonego łuku w wojnie. Kultury Morza Egejskiego z epoki brązu były w stanie rozmieścić szereg państwowych wyspecjalizowanych łuczników do celów wojennych i łowieckich już od XV wieku p.n.e.

Łucznictwo było wysoko rozwinięte w Azji . Sanskryckie określenie łucznictwa, dhanurveda , odnosiło się ogólnie do sztuk walki. W Azji Wschodniej, Goguryeo , jedno z Trzech Królestw Korei, było dobrze znane z pułków wyjątkowo wykwalifikowanych łuczników.
Łucznictwo konne
Plemiona Azji Środkowej (po udomowieniu konia ) i Indian z równin amerykańskich (po uzyskaniu dostępu do koni) stali się niezwykle biegli w łucznictwie na koniach. Lekko opancerzeni, ale bardzo mobilni łucznicy doskonale nadawali się do działań wojennych na stepach środkowoazjatyckich i tworzyli dużą część armii, które wielokrotnie podbijały duże obszary Eurazji. Krótsze łuki lepiej nadają się do jazdy konnej, a łuk złożony umożliwiał konnym łucznikom użycie potężnej broni. Imperia w strefie euroazjatyckiej często silnie kojarzyły swoje odpowiedniki „barbarzyńców” z użyciem łuku i strzały, do tego stopnia, że ​​potężne państwa, takie jak dynastia Han, odnosiły się do swoich sąsiadów, Xiong-nu , jako „ci, którzy rysują łuk ”. [12] Np. Xiong-nu montowane łucznicy sprawiły, że byli bardziej niż przeciwnikami dla wojska Han, a ich zagrożenie było przynajmniej częściowo odpowiedzialne za chińską ekspansję w regionie Ordos, aby stworzyć silniejszą, potężniejszą strefę buforową przeciwko nim. Jest możliwe, że ludy „barbarzyńskie” były odpowiedzialne za wprowadzenie łucznictwa lub niektórych rodzajów łuków do swoich „cywilizowanych” odpowiedników - przykładem jest Xiong-nu i Han. Podobnie wydaje się, że krótkie łuki zostały wprowadzone do Japonii przez grupy północno-wschodniej Azji.
Aby wystrzelić strzałę,
łucznik najpierw przyjmuje właściwą postawę. Ciało powinno być na lub prawie prostopadle do celu i linii strzelania, ze stopami rozstawionymi na szerokość barków. W miarę jak łucznik przechodzi od początkującego do bardziej zaawansowanego poziomu, można stosować inne postawy, takie jak „otwarta postawa” lub „zamknięta postawa”, chociaż wielu wybiera trzymanie się „neutralnej postawy”. Każdy łucznik ma szczególne preferencje, ale najczęściej ten termin wskazuje, że noga najdalej od linii strzelania jest o połowę do całej długości stopy od drugiej stopy, na ziemi.
Łucznictwo sportowe
polega na strzelaniu strzałami do celu z dokładnością z określonej odległości. Jest to najpopularniejsza forma strzelania z łuku na całym świecie i nazywa się łucznictwem tarczowym. Formą szczególnie popularną w Europie i Ameryce jest strzelanie z łuku polowego , strzelanie do celów zwykle ustalane na różnych odległościach w otoczeniu lasu.
Zalety Łucznictwa
  • szybkie chudnięcie
  • Zmniejszysza ryzyko cukrzycy
  • Zmniejszysza zadyszke
  • Rozwija i wzmocnia mięśnie
  • Poprawia refleks i koncentrację
KolagenCito z witaminą C dostępny w aptekach i zielarniach z witaminą C
Treningi
Często wiele osób ćwiczących zmaga się z różnego rodzaju problemami w obrębie stawów. Nieprzyjemne trzeszczenie wewnątrz kolana, ból łokcia, czy piekący bark nierzadko uniemożliwia odbycie treningu. Co zrobić, aby pomóc swoim stawom utrzymać zdrowie? Poniżej znajdziemy kilka sprawdzonych sposobów na ochronę stawów.
1. Rozgrzewka przed treningiem
Na początku ćwiczeń bardzo ważne jest odpowiednie rozgrzanie stawów i mięśni przed właściwym treningiem. Rozgrzewka ma za zadanie nie tylko przygotować układ krążenia. Nastawia również cały układ ruchu do intensywnego treningu. Do mięśni zaczyna napływać więcej krwi i stają się one bardziej wytrzymałe. Lepiej stabilizują też wykonywany ruch i mogą zapewnić lepszą ochronę stawów. Rozgrzewka to także przygotowanie psychiczne. Dzięki niej możemy lepiej skupić się na wykonywanych ćwiczeniach, a tym samym zwiększyć ochronę stawów.
Pamiętajmy, że lepiej chronić stawy przed kontuzją niż leczyć jej następstwa.
2. Mierzmy siły na zamiary
Nie przeceniajmy naszych sił. Pamiętaj, aby nie zaczynać treningu od maksymalnego wysiłku. Po pierwsze, może to utrudnić prawidłowe wykonanie ćwiczenia. Po drugie, zbyt szybkie obciążaniea może zaszkodzić stawom nawet kiedy są już rozgrzane. Podczas treningu wysiłek zwiększajmy stopniowo. Po rozgrzewce zacznijmy od 45% maksymalnego wysiłku, następnie 60%, dalej 70%, a dopiero po tym stosujemy 85% maksymalnego wysiłku.
3. Nie przesadzajmy z częstością treningów
Możliwe, że zależy nam na szybkich efektach treningu. Niestety łatwo można zniszczyć stawy. Do tematu należy podejść ostrożnie i uzbroić się w cierpliwość. Przetrenowanie, podobnie jak błędy w technice wykonywanych ćwiczeń, może negatywnie wpłynąć na układ ruchu.
Stawy tak samo jak mięśnie potrzebują czasu na regenerację, by wrócić do formy i utrzymać optymalną wytrzymałość.
4. Ochrona stawów
Nadgarstki można chronić specjalnie do tego przygotowanymi usztywniaczami lub taśmami usztywniającymi. Stawy kolanowe również możnaz chronić przy pomocy specjalnych taśm usztywniających staw kolanowy. Łokcie, podobne jak w przypadku nadgarstków i kolan możnaz zastosować usztywniacze.
Akcesoria zapewniające ochronę stawów nie należą do drogich, a pozwolą uniknąć kosztownej rehabilitacji.
5. Zioła wspomagające stawy
- Imbir, który stabilizuje poziom kortyzolu, co wiąże się z działaniem przeciwzapalnym. Obniżenie poziomu tego hormonu glikokortykosteroidowego pozwala również zahamować rozpad kolagenu.
6. Suplementy na stawy
Ochrona stawów to również odpowiednie suplementy.
- Kolagen – stosowanie kolagenu pozwala dostarczyć aminokwasów, które są później wykorzystywane przez organizm do wzmocnienia struktury stawowej. Profil aminokwasowy kolagenu jest nietypowy i znacząco różni się od białka serwatkowego, czy białka mlecznego. Zawiera wysokie ilości glicyny i proliny. Dlatego też nie można go zastąpić innymi źródłami białka.
- Witamina C – jest niezbędna przy syntezie własnego kolagenu, a jak wiadomo wchodzi on w skład struktur stawowych. Jest ona również wykorzystywana w organizmie jako antyoksydant, który chroni stawy przed zgubnym działaniem wolnych rodników tlenowych.
- Szczególnie godnym polecenia zdaje się być KolagenCito, którego 1 pastylka zawiera aż 400 mg kolagenu wraz witaminą C.
Pocenie się, zwłaszcza w gorące dni i podczas intensywnej aktywności fizycznej jest zupełnie naturalnym zjawiskiem fizjologicznym. Bywa jednak i tak, że pocimy się zdecydowanie nadmiernie, co często staje się krępujące, uprzykrza nam życie i sprawia, że niechętnie podejmujemy jakikolwiek wysiłek fizyczny.
Dlaczego się pocimy?
Pot jest niezmiernie ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i zdrowego wyglądu skóry. Składa się przede wszystkim z wody, zawiera też dodatek mocznika, kwasu mlekowego, węglowodanów, lipidów oraz soli mineralnych, m.in.: potasu, wapnia, magnezu i żelaza.
Pocenie się to jeden z elementów obrony organizmu przed przegrzaniem. Pot nadaje skórze kwaśny odczyn i tym samym chroni przed namnażaniem się szkodliwych patologicznych bakterii. Razem z łojem i komórkami naskórka tworzy barierę ochronną przed UV, chemikaliami i alergenami.
Jak dbać o skórę, żeby od potu nie wyskakiwały pryszcze?
Nadmierne pocenie się może sprzyjać zakażeniom bakteryjnym i trądzikowi tylko w przypadku niewłaściwej i nieprawidłowej higieny. Jak zatem zadbać o skórę po ćwiczeniach?
Po udanym treningu wystarczy spoconą skórę umyć preparatem o delikatnych właściwościach myjących i kwaśnym pH i delikatnie osuszyć. W przypadku problemu suchości nanieść balsam nawilżający.
Jak uporać się z nadmiernym poceniem?
Objawowo nadmierne pocenie można niwelować za pomocą antyperspirantów. Najskuteczniejsze antyperspiranty są te, które powodują nie tylko zmniejszenie wydzielania potu, ale także ze względu na swoje działanie bakteriobójcze hamują powstawanie przykrego zapachu. Dodatkowo preparaty ograniczające pocenie zawierają garbniki, ałuny o właściwościach garbujących skórę oraz składniki o działaniu łagodzącym, niwelującym powstałe podrażnienia.
linki sponsorowane, reklamy
gra w kości - KOLAGEN_cito produkty na gładką skórę - KOLAGEN_cito problemy stawów - KOLAGEN_cito ranking kolagen - KOLAGEN_cito aerobik - KOLAGEN_cito wzmocnienie bioder - KOLAGEN_cito skok o tyczce - KOLAGEN_cito problemy stawów - KOLAGEN_cito na urlopie szałwia - Cukierki_Szalwiowe zielarz szałwia - Cukierki_Szalwiowe produkty na odporność - szałwia - Cukierki_Szalwiowe zioła - szałwia - Cukierki_Szalwiowe zioła - szałwia - Cukierki_Szalwiowe dla sedniorów - szałwia - Cukierki_Szalwiowe co dobrego - szałwia - Cukierki_Szalwiowe szałwia szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe cukierki - aronia - Cukierki_Aroniowe przeciw stresowi - aronia - Cukierki_Aroniowe zioła w cukierkach - aronia - Cukierki_Aroniowe aronia - cukierki - Cukierki_Aroniowe nowości - aronia - Cukierki_Aroniowe zioła - aronia - Cukierki_Aroniowe w aptekach - aronia - Cukierki_Aroniowe produkty na odporność - aronia - Cukierki_Aroniowe produkty na odporność - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe cukierki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe produkty - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe przeciw stresowi - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe na odporność - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe w aptekach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe produkty z pokrzywy - Cukierki_Pokrzywowe ładne włosy - Cukierki_Pokrzywowe apteka - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe produkty z żeńszenia i imbiru - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe cukierki ziołowe - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe cukierki ziołowe - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe przeciw stresowi - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zioła - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe cukierki z ziołami - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe w aptekach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa dla całej rodziny - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa w zielarniach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa co dobrego - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe wspomaganie - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa przeciw stresowi - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa na odporność - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości z apteki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zielarnia - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez produkty na odporność - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez produkty na odporność - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez na wzmocnienie - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez zielarnia - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe specjały - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowości - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowości - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez produkty na odporność - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki z ziołami - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe na odporność - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe dla całej rodziny - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe produkty na odporność - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe na odporność - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe dla całej rodziny - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki z ziołami - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe przeciw stresowi - melisa - Cukierki_Melisowe zioła w cukierkach - melisa - Cukierki_Melisowe produkty z melisy - Cukierki_Melisowe cukierki ziołowe - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe zielarnia - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe cukierki - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe w zielarniach - melisa - Cukierki_Melisowe nowości z zielarni - melisa - Cukierki_Melisowe produkty z waleriany - Cukierki_Walerianowe nowości - waleriana - Cukierki_Walerianowe zioła w cukierkach - waleriana - Cukierki_Walerianowe dla sedniorów - waleriana - Cukierki_Walerianowe dla sedniorów - waleriana - Cukierki_Walerianowe co dobrego - waleriana - Cukierki_Walerianowe przeciw stresowi - waleriana - Cukierki_Walerianowe zielarnia - waleriana - Cukierki_Walerianowe gra w kręgle - Dezodorant_SuperDeo badminton - Dezodorant_SuperDeo dla piłkarzy - Dezodorant_SuperDeo dezodorant dla młodzieży - Dezodorant_SuperDeo karate - Dezodorant_SuperDeo judo - Dezodorant_SuperDeo maraton - Dezodorant_SuperDeo najlepszy dezodorant - Dezodorant_SuperDeo
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.