Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Ludomiry, Benedykta Piątek 7. Maja 2021r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Nieco więcej o objawach pojawiających się w depresji
Czego się nie dotknę, najmniej mi nielubo;
Nigdzież mi miękko, wszędzie ostro, twardo, grubo,
Wszystko mi wrzody czyni na sercu i krosty,
Wszystko, czego pomacam, ciernie, głogi osty.
Wszystko mnie w serce kole:
I lipy, i topole.

Wacław Potocki. Pieśń abo tren do wiosny.
Pierwsze wrażenie.
Już pierwszy kontakt z pacjentem może nasunąć nam podejrzenie, że ta oto osoba wchodząca do gabinetu cierpi na depresję. Pacjent jest skonfundowany. Sprawia wrażenie osoby cierpiącej, duchowo zranionej. Z pochyloną głową, unikając naszego wzroku ciężko osuwa się na fotel. Na twarzy widać wysiłek i smutek. Zazwyczaj osoba taka jest nieco spowolniała z ociężałymi ruchami. Oczywiście pacjent w lęku będzie demonstrował raczej niepokój, ale wyraz cierpienia na twarzy i rezygnacji w gestach będą takie same jak u osoby spowolniałej. Pacjenci dotkliwie odczuwają owo uczucie spętania ruchów i psychiki, owo spowolnienie.
Kazimierz Tetmajer tak je opisywał we wierszu Zamyślenia:
Melancholia, tęsknota, smutek, zniechęcenie
są treścią mojej duszy... Ze skrzydły złamanymi
myśl ma, zamiast powietrze przeżynać bezdennie,
włóczy się jak zbarczone żurawie po ziemi.
Rozmowa.
Z osobą depresyjną ciężko się rozmawia. Albo nie mówi ona wiele, albo w wypowiedziach brak spontaniczności. Pacjent głos ma cichy, matowy, zbolały. Niekiedy ciężko wydobyć od niego nawet skargi. Spotykałem pacjentów, którzy zapytywani o powód zgłoszenia się do lekarza potrafili powiedzieć tylko, że „mają gniot”. Człowiek w depresji sprawia nieraz wrażenie ograniczonego umysłowo, nierozgarniętego. Oczywiście pacjenci w depresji połączonej z niepokojem zasypywać będą nas potokiem skarg i użalań się nad sobą.
A oto wypowiedzi jednej z pacjentek (mężatka, dwoje dzieci, pracownica poczty):
Czuję, że wraca mi depresja. Czuję lęk i obawę przed wszystkim. Co chwila robi mi się słabo i gorąco. W myślach, kiedy się zastanowię, że życie nie ma sensu, to aż przechodzi mnie dreszcz po rękach i karku. Co kilka nocy zdarza mi się wcale nie spać. A w ogóle, to śpię słabiej. Najgorszy jest pośpiech. Nie umiem brać życia na spokojnie.
br> Nieraz mam takie myśli kiedy patrzę na nóż, że mogła bym nim komuś coś złego zrobić! Boję się poczuć gorzej albo zwariować abym czegoś podobnego nie zrobiła. Wczoraj miałam drżenie całego ciała. Trwało to, na szczęście, tylko przez krótki czas.

Stale się boję, że się gdzieś spóźnię. Cała w nerwach czekam na każdy autobus. Stałam się bardzo płaczliwa. Kiedy tylko muszę się nad czyś skupić, to zaraz gorąco uderza mi do głowy. Trudniejsze sprawy w pracy też wytrącają mnie z równowagi. Jak czułam się dobrze to kupiłam na wsi działkę z łąką a teraz boję się, że nie dam rady tego wszystkiego obrobić. Ile razy jestem teraz na działce to płaczę, że jest tam tyle chwastów, a ja nie mam siły sobie z tym wszystkim poradzić. Chyba już nic ze mnie nie będzie?
Samopoczucie.
Zazwyczaj już na wstępie osoby depresyjne podają złe samopoczucie jako zasadniczy powód wizyty. Niekiedy jednak podają niemożność odczuwania żadnego pozytywnego uczucia. Zamiast tego relacjonują, iż czują wewnętrzną pustkę, brak nawet pozytywnych emocji. Martwią się, że uczucia takie jak miłość do dziecka czy przywiązanie do rodziny „odeszło od nich”. Tym samym czują się źli, nieludzcy, „jak potwory”. Sytuacje, które kiedyś sprawiały radość teraz obojętnieją. Tracą zainteresowania dla swych pasji a nawet seksu. Nawet zwykłe otoczenie, przyroda wydają się nieprzyjazne lub wrogie, nie dające możliwości relaksu ani wytchnienia.
Leopold Staff tak opisuje pejzaż widziany oczami osoby przygnębionej (Szara, spękana ziemia...):
Szara, spękana ziemia, ugór jałowy,
Poszarpany pustymi wyschłych wód koryty.
W górze chmur brudna płachta skłon zasnuła cały,
Mglisty przestwór w znużeniu chory sen spowity,
Pustka równa, ni drzewa, wzgórza ani skały,
Oko nie może lecieć w górę, w dumne szczyty –
Monotonia, a w dali nuda pełznie skrycie,
Wlokąc za sobą rozpacz: oto nasze życie.
Często pacjenci w depresji podają, że odczuwają świat jako pozbawiony kolorów.
Wszystko wydaje się szare, smutne i pozbawione wartości i sensu. Sprawy, które cieszyły drażnią, a pozostałe są obojętne. Przyszłości „nie ma”, a przeszłość wydaje się być jedynym pasmem błędów i pomyłek. Osiągnięcia dawne są bagatelizowane, a pomyłki urastają do rangi wykroczeń lub przestępstw. Występuje tendencja do stałego samooskarżania się o wszystkie grzechy zawinione i niezawinione. W samopoczuciu występują wyraźne wahania dobowe. Najgorsze są poranki. Pacjenci czują się niekiedy bliscy agonii we wczesnych godzinach porannych - tuż po obudzeniu. Wieczór niekiedy przynieść może pewną ulgę, lecz po nim nieubłaganie następuje ranek z dręczącymi lękami i myślami samobójczymi.
Lęk.
Prawie wszyscy pacjenci w depresji odczuwają mniejszy lub większy lęk. Może on budzić się wraz z nimi we wczesnych godzinach porannych i towarzyszyć aż do zaśnięcia. Mogą to jednak być również fale tego nachodzącego i paraliżującego odczucia. Uważa się, że lęk i depresja są stanami związanymi ze sobą nieomal nierozerwalnie. Wielu psychiatrów traktuje go w depresjach jako tzw. „objaw osiowy”. Wydaje się, że powiązanie to jest rzeczywiście bardzo ścisłe. Pojawiająca się depresja może generować lęk, a ten zaś indukować pojawianie się depresji. Wygląd osoby w lęku jest charakterystyczny, znamy go wszyscy. Jeśli nie z naszych osobistych doświadczeń, to dostatecznie często spotykamy się z manifestacją lęku na filmach, sztukach teatralnych w plastyce. Osoba taka jest zazwyczaj roztrzęsiona, spocona, w wyraźnym wewnętrznym napięciu.
Najczęstsze lęki dotyczą obawy przed:
 • utratą kontroli nad swym zachowaniem i możliwością kompromitacji
 • utratą pracy lub prestiżu ze względu na niewydolność umysłową
 • omdleniem w miejscu publicznym
 • szaleństwem. Pacjent ma poczucie, że coś złego się dzieje z jego zdrowiem psychicznym, z rozumem. Ma poczucie że za chwilę zwariuje.
 • śmiercią
 • jakimś nieszczęściem, które dotknie jego lub najbliższych
 • możliwością popełnienia samobójstwa
Anna Achmatowa, która w życiu swym zaznała wiele cierpień i dobrze wiedziała co to jest depresja, tak pisała (tłumaczenie Gina Gieysztor):
Wszystko odjęte: i miłość, i siła.
W niemiłe miasto przeniesione ciało
Nierade słońcu. Czuję, że mi w żyłach
Krew wolniej płynie jakby zastygała.
....

Tylko sumienie dniami i nocami
Miota się we mnie, żądając haraczu.
Odpowiem mu, zakrywszy twarz rękami...
Lecz nie ma więcej ni łez, ni tłumaczeń.
Myślenie.
O spowolnieniu wypowiedzi pacjenta pisałem już uprzednio. Z nim integralnie związane jest spowolnienie myślenia. Ponadto, w myśleniu pacjenta jest wiele negatywnych przekonań, pesymistycznych konkluzji i sądów. Pacjent w i e, że nic mu nie może już pomóc, a jeśli nawet o tę pomoc się zwraca, to nie ma poczucia, żeby to miało jakiś sens. W tym kontekście widzi swą aktualną rzeczywistość, tak postrzega przyszłość i tak ocenia czas miniony.
Od stwierdzeń tu przedstawionych już jest tylko jeden krok do urojeń, a więc chorobliwych sądów na temat:
 • poczucie winy, nawet za nie popełnione uczynki
 • przekonanie o kompromitacji własnej i hańbie dla rodziny
 • przekonanie o rychłym zubożeniu, bankructwie, nędzy
 • przekonanie o zbliżającej się nieuchronnie ciężkiej chorobie fizycznej
 • poczucie, że nie oddaje się moczu, ani nie wypróżnia
 • niekiedy pojawić się może przekonanie o zanikaniu części własnego ciała
Wszystkie „bilanse życiowe” osób będących w depresji są negatywne.
Żaden fakt pozytywny nie potrafi ucieszyć. Wszystkie błędy i niepowodzenia stają przed oczyma jak niemi świadkowie oskarżający o nieudolność, lenistwo i wszystkie możliwe inne przewinienia. Wielki dwudziestowieczny poeta japoński Hagiwara Sakutaro, tak wczuwa się w los depresyjnej osoby ( tłumaczenie Mikołaj Melanowicz):

Wynędzniały jak wrona,
buty zdarte i los wyświechtany
Ojcze mój!
Co mi z życia pozostało?
Ze smutków nicości?
Przeliczyłem na dnie biednego portfela
całe życie zamieniłem w miedziaki
i cisnąłem o bruk.
Myśli natrętne są kolejnym utrapieniem pacjentów depresyjnych.
Niekiedy mogą być one najważniejszym lub najbardziej dokuczliwym objawem. Przeciwstawianie się im zazwyczaj nie daje efektu, a uleganie im pogłębia jeszcze poczucie niesprawności psychicznej i nasila depresję. Najczęściej są to:
 • przykre, często bezsensowne, nawracające myśli, nad którymi nie można zapanować
 • nawracające wątpliwości
 • skojarzenia obsceniczne
 • skojarzenia obrazoburcze
 • myśli o tym, że można byłoby kogoś zabić (następuje wtedy chowanie ostrych przedmiotów)
 • skojarzenia o możliwość zarażenia chorobą zakaźną lub weneryczną
Zazwyczaj z myślami takimi, które nazywane są obsesjami, wiążą się natrętne zachowania nazywane kompulsjami. Niekiedy są to bezsensowne, powtarzające się rytuały (np. wielokrotne mycie rąk w obawie przed zarażeniem). Ich spełnienie przynosi pacjentowi na czas krótki ulgę w postaci rozładowania dręczącego napięcia psychicznego.
Zaburzenia snu w depresji.
Zaburzenia snu wiążą się w depresjach z zaburzeniami regulacyjnymi podwzgórza i układu siatkowatego. Powoduje to wyraźne zaburzenia rytmów biologicznych, a wśród nich rozregulowania rytmu snu i czuwania. Zazwyczaj w depresjach mamy do czynienia ze spłyceniem snu, zmniejszeniem ogólnego czasu spania i „fragmentacją snu”. Pacjenci budzą się wielokrotnie w nocy, a na dodatek budzą się bardzo wcześnie rano. Niekiedy może być to już godzina pierwsza lub druga po północy. Ten rodzaj zaburzenia snu wiąże się zazwyczaj z niepokojem, a nawet agitacją. Inny rodzaj zaburzenia snu występujący w depresjach, to wzmożona senność, przesypianie wielu godzin w nocy i dodatkowo senność w ciągu dnia. Wiąże się to zazwyczaj z apatią i zahamowaniem pacjenta. Zakłócony rytm snu koreluje wyraźnie z innym około-dobowym zaburzeniem rytmu nastroju pacjenta. Depresja najsilniejsza jest rano, po obudzeniu się, a jej nasilenie ustępuje w godzinach wieczornych.
W zespole maniakalnym będącym niejako przeciwstawieniem depresji,
, a niekiedy fazą w jaką przechodzą niektóre depresje, również następuje znaczne zakłócenie rytmów biologicznych oraz zaburzenia rytmu snu i czuwania. Przybiera to zazwyczaj postać znacznego zmniejszenia ilości snu nocnego i wczesnego budzenia się pacjenta. Objawy psychopatologiczne zespołu maniakalnego, podobnie jak w depresji, podlegają również wahaniu dobowemu – nasilają się wieczorem i w godzinach porannych. Pacjenci wydają się dysponować niezmiernym zapasem energii, tak jak gdyby nie potrzebowali wcale nocnej regeneracji sił. W czasie manii drobna kobieta – „chucherko” potrafi w ciągu nocy posprzątać całe mieszkanie, pomalować je, wykonać pranie, a rano z nie pomniejszoną energią udać się do pracy zawodowej. Zazwyczaj po okresie „nadmiernego wyładowania energii” w fazie maniakalnej nastąpić może kolejny ich deficyt związany z kolejną depresją.
Ryzyko samouszkodzenia lub samobójstwa.
Pacjent mający poczucie własnej niesprawności, wręcz ułomności, tkwiący w okowach beznadziei i złego nastroju może mieć pomysł aby „ukarać” się za wyimaginowane winy. W takich sytuacjach dochodzi do samouszkodzeń. Każde z nich jest jednocześnie rozpaczliwym „wołaniem o pomoc”. Każde samouszkodzenie zwiększa szansę na to, że następnym razem pacjent pewniejszą ręką lub „lepszą” metodą odbierze sobie życie. Dlatego taktownie, dyskretnie ale konsekwentnie należy sprawdzić czy pacjent myślami swymi „krąży” wokół tego tematu i czy rozważania jego mają charakter poważnego zagrożenia. Szczególnie niebezpieczni są tu pacjenci o tzw. „obsesji śmierci”.
Znamienne może być tu „memento” XIX wiecznego poety – Karola Sienkiewicza pt. Śmierć:
Wy, co się stałym szczęściem chlubicie
Drżyjcie! Śmierć sroga niezmęczona w trudzie
Wydrze wam wszystko - bo wam wydrze życie.
Nie wierzcie szczęściu waszemu, o ludzie!
Objawy somatyczne występujące w depresji.
Przy rozpoznawaniu depresji powinno się uwzględniać czynnik zmian fizycznych zachodzących w ciele pacjenta. Zebranie szczegółowego wywiadu ujawni ich niewątpliwie sporo. Część z nich stwierdzić będzie można również na podstawie badania somatycznego stanu pacjenta.
A oto lista najczęściej występujących zaburzeń somatycznych pojawiających się w czasie trwania depresji:
 • utrata wagi, może dochodzić do 5% miesięcznie lub rzadziej występujące objadanie się z przyrostem wagi
 • bóle głowy, niekiedy uczucie obręczy na czaszce
 • uczucie kołatania serca z zaburzeniami jego rytmu
 • przyspieszenie oddechu, duszności i brak tchu
 • mdłości
 • biegunki lub zaparcia
 • wysychanie w jamie ustnej
 • częste oddawanie moczu
 • trudności we współżyciu seksualnym
A oto relacja jednej z moich pacjentek, u której dolegliwości somatyczne były wiodącymi objawami depresyjnymi:
Od dość dawna mam, mniejsze lub większe, kłopoty z kręgosłupem. Z tego powodu zostałam skierowana na rehabilitację w oddziale reumatologicznym. W międzyczasie, planowałam daleki wyjazd zagraniczny. Jednak, na wiosnę tego roku, tj. w momencie sfinalizowania formalności wyjazdowych nagle doszłam do wniosku, że mogę nie znieść trudów podróży. Tym razem do moich nerwowych rozmyślań, dołączył się objaw odbijania, więc jak zwykle w takich wypadkach poszłam do gastrologa. Niestety, przepisane leki mi nie pomogły, a nawet miałam poczucie że mi zaszkodziły. Do tego kręgosłup bolał mnie bardziej niż zwykle. Dołączyły się bóle mięśni rąk i nóg, które nasilały się nawet po niewielkim wysiłku. Bałam się, że są to objawy uboczne leków od gastrologa. Ten jednak oświadczył, że „wszystkim to pomaga, więc musi się pani do tych leków przyzwyczaić, bo innych nie ma”.

Zmieniłam lekarza, ale cały czas czułam się zdenerwowana i zaczęłam odczuwać nieprzyjemny objaw ściskania w gardle i jakiejś przeszkody w przełyku. Badania wykazały, że wszystko jest w porządku, ja jednak czułam się bardzo ?? Rodzina już wcześniej była zdania, że moje objawy mogą mieć podłoże nerwowe. Tym bardziej, iż okresowo odczuwałam lęki bez powodu i ogólne obniżenie nastroju. Dość szybko pogodziłam się z opinią rodziny i dlatego bezzwłocznie poszukałam pomocy psychiatry.
Jeszcze w ubiegłym wieku psychiatrzy twierdzili, że depresja to nie tylko zaburzenie rozgrywające się w sferze psychicznej.
I chociaż zajmują się tą choroba w większości psychiatrzy i opis jej znajduje się w podręcznikach tej specjalności, to depresja jest zaburzeniem ogólnoustrojowym i dlatego przypomina wiele zaburzeń opisywanych jako psychosomatyczne. Oznacza to, że rozregulowany system nerwowy powoduje w ciele pacjenta szereg pochodnych rozregulowań – zaburzeń somatycznych. U podłoża jej tkwią bowiem określone, a jeszcze nie do końca poznane patologiczne mechanizmy biochemiczne. Sama choroba, jej często dramatyczne objawy są niewątpliwie jednym z cięższych stresów jakie doświadczać może człowiek. Taki przewlekły i silny stres wywołuje określone reakcje biochemiczne i neurofizjologiczne, co może być początkiem różnorodnych schorzeń somatycznych. Wystarczy tu wspomnieć o długo trwającym skurczu naczyniowym będącym wynikiem silnego stresu depresyjnego, który to skurcz doprowadzić może do pochodnych zaburzeń sercowo-naczyniowych lub dyskinez dróg żółciowych. Wiadomym jest od dawna, że u pacjentów z depresjami częściej niż u pozostałych, widuje się nadciśnienie tętnicze, a leczenie przeciwdepresyjne zazwyczaj reguluje w pewnym stopniu owo nadciśnienie. Obniżenie podstawowej przemiany materii, tak częste w depresjach może w efekcie prowadzić do obniżenia odporności, a tym samym do podatności na infekcje. Na koniec należy wspomnieć, że w depresji nasilają się, przyjmując „trudne do zniesienia ”, wszelkiego rodzaju bóle przewlekłe. Ponadto niejednokrotnie sama depresja generuje pojawianie się uporczywych bólów, które są oporne do leczenia nawet silnymi lekami.
Reasumując: depresja jest schorzeniem całego organizmu. Raz będą w niej przeważać objawy występujące wyłącznie w sferze psychicznej, innym zaś razem dominować mogą objawy zbliżone do psychosomatycznych, a wtedy pacjent może zgłosić się do każdego dowolnego specjalisty.
.
ZRÓDŁO: BEZSENNOŚĆ–autor dr med. Janusz Krzyżowski

TREŚCI prezentowane w witrynie mają charakter edukacyjny i dotyczą problemów: bezsenności, depresji, lęków, patologii seksualizmu, psychiatrii transkulturowej autor dr n. med. Janusz Krzyżowski – psychiatra
KONTAKT: Gabinet prywatny tel. 22 833 18 68
Przyjmuje psychiatra: dr nauk med. Włodzimierz Szyszkowski
linki sponsorowane, reklamy
biegi na przełaj - KOLAGEN_cito dziąsła - KOLAGEN_cito pchnięcie kulą - KOLAGEN_cito naturalny kolagen - KOLAGEN_cito produkty na odporność - KOLAGEN_cito produkty na włosy - KOLAGEN_cito curling - KOLAGEN_cito kolagen do twarzy - KOLAGEN_cito apteka - szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe produkty - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na angine szałwia - Cukierki_Szalwiowe przeziębienie leki szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe wspomaganie - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na przeziębienie szałwia - Cukierki_Szalwiowe najlepsze na kaszel szałwia - Cukierki_Szalwiowe na odporność - szałwia - Cukierki_Szalwiowe apteka - aronia - Cukierki_Aroniowe nowości z apteki - aronia - Cukierki_Aroniowe właściwości aronii - Cukierki_Aroniowe na odporność - aronia - Cukierki_Aroniowe na wzmocnienie - aronia - Cukierki_Aroniowe nowości - aronia - Cukierki_Aroniowe co dobrego - aronia - Cukierki_Aroniowe aronia - cukierki - Cukierki_Aroniowe cukierki z ziołami - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe nowości - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe przeciw stresowi - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe cukierki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe zioła - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ładna cera - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe wspomaganie - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe nowości - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe specjały - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe apteka - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe apteka - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości z zielarni - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe cukierki ziołowe - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe na wzmocnienie - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe w zielarniach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe wspomaganie - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zioła - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa dla całej rodziny - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zielarnia - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa cukierki ziołowe - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa przeciw stresowi - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa na wzmocnienie - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe specjały - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa dla sedniorów - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowości - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez dla sedniorów - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez co dobrego - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez zioła - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez produkty na odporność - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowości z zielarni - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe wspomaganie - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez zielarnia - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe produkty - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe w zielarniach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe co dobrego - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki głogowe - cukierki - Cukierki_Glogowe zioła w cukierkach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe na odporność - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe właściwości melisy - Cukierki_Melisowe na wzmocnienie - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe cukierki - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe ziołowe wspomaganie - melisa - Cukierki_Melisowe przeciw stresowi - melisa - Cukierki_Melisowe nowości - melisa - Cukierki_Melisowe nowości - melisa - Cukierki_Melisowe nowości z apteki - melisa - Cukierki_Melisowe właściwości waleriany - Cukierki_Walerianowe ziołowe produkty - waleriana - Cukierki_Walerianowe zioła w cukierkach - waleriana - Cukierki_Walerianowe cukierki ziołowe - cukierki walerianowe - Cukierki_Walerianowe zioła w cukierkach - waleriana - Cukierki_Walerianowe cukierki walerianowe - cukierki - Cukierki_Walerianowe ziołowe produkty - waleriana - Cukierki_Walerianowe nowości z zielarni - waleriana - Cukierki_Walerianowe łucznictwo - Dezodorant_SuperDeo dla biegaczy - Dezodorant_SuperDeo nurkowanie z rurką - Dezodorant_SuperDeo biegi na przełaj - Dezodorant_SuperDeo rzut dyskiem - Dezodorant_SuperDeo produkty dla sportowców - Dezodorant_SuperDeo judo - Dezodorant_SuperDeo łyżwiarstwo - Dezodorant_SuperDeo
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.