Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Weroniki, Stanisława Wtorek 17. Maja 2022r
Jak zatrzymać ubytek kolagenu z wiekiem
Pierwsze objawy utraty kolagenu to zmarszczki, rozstępy, cellulit, wysuszenia, utrata elastyczności i sprężystości skóry. Można zauważyć także rozszerzone naczynka, nadmierne rumieńce, zaczerwienienia skóry, zmiany starcze, piegi i plamy. Obserwuje się osłabienie i łamliwość włosów, a nawet ich wypadanie lub przedwczesne łysienie.
Kolagen jest częścią tkanki łącznej,
spoiwem, łączącym komórki skóry, kości, chrząstek itp. Kolagen to naturalnie występująca w ludzkim ciele substancja nazywana białkiem młodości.
Jego odpowiednia ilość sprawia, że:
 • stawy pracują bez bólu,
 • skóra jest napięta i gładka,
 • rany sprawnie się goją, złamane kości się zrastają.
 • naczynia krwionośne zachowują elastyczność, dzięki czemu utrzymuje się dobre krążenie krwi,
Głównym zadaniem kolagenu jest łączenie ze sobą komórek,
dlatego jest on budulcem większości narządów. Przede wszystkim skóry, kości i zębów, ścięgien, chrząstek, naczyń krwionośnych czy rogówek oka.
Po 25 roku życia ilość kolagenu się zmniejsza.
Co 10 lat spada w skórze produkcja kolagenu o 10%. Kolagen jest odpowiedzialny za podtrzymywanie prawidłowej struktury skóry właściwej.
Najbardziej niedobory kolagenu widoczne są na skórze.
Pojawiają się oznaki starzenia: zmarszczki, cellulit, bruzdy, skóra opada, wiotczeje, zaczynają wypadać włosy. Wraz z utratą kolagenu traci elastyczność. Niedługo trzeba czekać na bóle stawów i pogorszenie krążenia.
Ubytki kolagenu są najbardziej widoczne na twarzy i szyi.
Utrata urody jest dotkliwa, zwłaszcza dla pań. Utrzymanie gładkiej skóry, pozbycie się zmarszczek jest możliwe dzięki zastosowaniu kolagenu do użytku wewnętrznego.
Inne objawy niedoboru kolagenu:
 • sztywność i bóle stawów,
 • zwyrodnienia stawów,
 • krwawienia,
 • bóle mięśniowe,
 • złamania,
 • smutek, depresja,
 • niedokrwistość typu hemolitycznego,
 • ogólne osłabienie,
 • problemy z dziąsłami, paradontoza i wypadanie zębów.
Do zmniejszenia tworzenia się kolagenu dochodzi, m.in.
w wyniku starzenia się organizmu, w przypadku chorób auto-agresywnych, przy uprawiania zawodowo sportu.
Kolagen jest niezwykle elastyczny, a przy tym bardzo wytrzymały.
Chroni nerki, żołądek oraz wątrobę tworząc wokół nich warstwę ochronną. W organiźmie pełni rolę obronną, zatrzymuje drobnoustroje, toksyny oraz komórki rakowe. Skórze pomaga odnawiać się komórkom oraz utrzymuje wysoki poziom nawilżenia, które powoduje jej sprężystość i miękkość.
Czy można zatrzymać starzenie się skóry?
Niestety, jest to naturalna konsekwencja upływu lat i starzenia całego organizmu. Procesy te są nieuchronne, chociaż u różnych osób zachodzą w innym czasie i mają różną jakość. Można jednak opóźnić je lub zwalczyć ich objawy poprzez dostarczanie dodatkowych ilości kolagenu.
Kolagen naturalny do spożycia.
Naturalny kolagen jest dobrze przyjmowany przez organizm ludzki. Może to być kolagen tabletki czy kolagen w proszku. Okazuje się, że najlepsze rezultaty daje kolagen do picia. Zauważalna jest poprawa stanu skóry, włosów i paznokci, zmniejszają się dolegliwości bólowe stawów, itp.
Kolagen w jedzeniu
Dużo kolagenu znajduje się w takich pokarmach jak salceson, galarety z nóżek wieprzowych i cielęcych, podroby, golonki, galaretki owocowe, gęste zupy na kościach, galarety rybne, gotowane głowizny, zupy z kurzych łapek. Większość tych potraw zawiera zbyt wiele tłuszczu, by mogła być polecana w codziennej diecie.
Ze względu na niską zawartość tego białka w pożywieniu oraz jego trudną przyswajalność codzienna dieta nie pozwala na uzupełnienie jego niedoborów. Lepszym sposobem na uzupełnienie zawartości kolagenu w organizmie jest zastosowanie suplementów w płynie lub tabletkach. Wzmocnią one skórę, zapobiegając jej wiotczeniu i przywracając jędrność a także łatwiej rozprawią się z cellulitem.
Dzięki odżywieniu skóry głowy i cebulek,
włosy przestaną wypadać, staną się gęstsze i mocniejsze. Oczywiście suplementacja kolagenem wpłynie od wewnątrz pozytywnie nie tylko na urodę, ale także na stawy, układ kostny i organy wewnętrzne. W czasie przyjmowania kolagenu wewnętrznie warto zadbać też o wysokie spożycie witaminy C, która przyśpiesza produkcję włókien kolagenowych.
Trzeba mieć na uwadze,
że kolagen w płynie lub w tabletkach musi przejść przez układ pokarmowy. Białko to ma dosyć delikatną strukturę. Soki trawienne w dosyć łatwy sposób są w stanie ją zniszczyć. Trawienie rozbija kolagen na mniejsze struktury (a nawet na aminokwasy). Włókna kolagenowe nie dostają się do krwi. Z drugiej strony nawet jeśli kolagen w niezmienionej postaci przywędrowałby do komórki, nie byłaby ona w stanie go przyswoić.
Nie oznacza to jednak,
że dostarczanie kolagenu w postaci suplementów diety jest bezsensowne. Białka, które dostaną się do krwi po trawieniu tabletki lub płynu, mogą zostać użyte do produkcji nowych włókien.
Nie uda się odbudować kolagenu w organizmie,
jeżeli nie będzie on dostarczany często. Ponadto bardzo ważna w diecie przeciwstarzeniowej jest witamina C. Witaminę C można znaleźć przede wszystkim w świeżych owocach i warzywach. Jej doskonałym źródłem są cytrusy, porzeczki, jabłka (w szczególności antonówki), pomidory, cebula, papryka, ziemniaki, kapusta.
Zwyrodnienie stawów powstaje m.in. przez wzgląd na utratę kolagenu.
Z tego powodu jego spożycie może pomóc w walce z bólem tych miejsc. Warto więc jeść duże porcje kolagenu nie tylko dla ładnego wyglądu skóry. Należy zastanowić się, czy warto stosować kremy z kolagenem. Tego rodzaju białko nie jest w stanie wchłonąć się do żywych komórek.
Najlepszym i najlepiej przyswajalnym typem kolagenu jest ten,
zawarty w preparatach pozyskiwanych z cieląt i ze skór ryb morskich. Produkty te charakteryzują się największą efektywnością. Ten kolagen budową najbardziej przypomina strukturę białek kolagenowych występujących w organizmie człowieka. Mniejsza struktura cząsteczkowa wpływa na przyswajalność – dzięki temu łatwiej i szybciej wchłania się w organizmie.
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.