Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Henryka, Mariusza Sobota 19. Stycznia 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Niebezpieczne kleszcze
Kiedy w środku lata w czasie pięknej pogody nagle zacznie cię łamać w kościach, pojawi się gorączka, poczujesz zmęczenie, ból gardła i głowy -, zastanów się, czy nie ukąsił cię kleszcz. Zainfekowane kleszcze podczas wysysania krwi i płynu komórkowego przenoszą wirusy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, a także bakterie wywołujące tzw. boreliozę. Jeśli przebywałeś niedawno w liściastym lesie na północy kraju, czy choćby w pobliskim parku lepiej skontaktować się z lekarzem. Zwłaszcza kiedy na ciele znajdziesz miejsce ukłucia, które swędzi i może być opuchnięte. Jest jeszcze szansa na zastosowanie leczenia, które może ustrzec przed groźnymi następstwami.
Jak ustrzec się skutków zakażenia?
Jeżeli w ciągu 4 dni od ukąszenia kleszcza choremu zostanie podana płynna immunoglobulina - zaczyna działać następnego dnia i. jest skuteczna przez 4 tygodnie - to masz szansę uniknięcia kleszczowego zapalenia mózgu.
Co się dzieje po zakażeniu?
Wirusy przenoszone przez kleszcze najpierw namnaża się w komórkach miejsca infekcji, następnie za pośrednictwem limfy i krwi przenosi się do węzłów chłonnych, a potem do centralnego układu nerwowego. Okres wylęgania choroby trwa od 2 do nawet 30 dni. W tym czasie występują objawy rzekomej grypy.
Czym grozi ukąszenie kleszcza?
W pierwszym rzędzie niebezpiecznym dla życia kleszczowe zapalenie mózgu i borelioza.
Jak rozpoznać kleszczowe zapalenie mózgu?
Pierwsze objawy, podobne do przeziębienia, pojawiają się dopiero po 5-17, a nawet 28 dniach od ukąszenia. Dolegliwości te ustępują po kilku dniach i u niektórych osób choroba kończy się na tym jednym etapie. U innych, po kilku dniach pozornego zdrowia pojawia się bardzo wysoka gorączka (do 40° C), silne zawroty i bóle głowy, wymioty, zaburzenia równowagi, sztywność karku. To groźne objawy, wymagające natychmiastowej interwencji lekarza.
Co chroni przed zachorowaniem?
Przed zachorowaniem dobrze chroni szczepionka. Uodparnia ona na 3 lata. Warunek to odpowiednio wcześnie poddanie się zastrzykom. Pierwsze dwa wykonuje się w odstępie 14-90 dni ( zabezpieczają w 70- 80 proc. przed chorobą), a ostatni tzw. przypominający to 9-12 miesiącach. Ponieważ szczepionka produkowana jest z martwych wirusów i nie jest aktywna, jedynym przeciwwskazaniem jest uczulenie na białko kurze. Mogą się szczepić kobiety w ciąży i dzieci.
Co to jest borelioza?
Borelioza jest chorobą wielonarządową i wieloetapową. Wywołują ją krętki (Borrelia burgdorferi) przenoszone przez wszystkie postacie kleszczy, stąd bywa również nazywana krętkowicą kleszczową. Roznosicielem bakterii są małe gryzonie, zwierzyna płowa, ale także ptaki - m.in. gołębie i jaskółki. Występuje często. Chorują na nią wszyscy, którzy mieli kontakt z krętkiem. Na szczęście nie wszystkie kleszcze są zakażone, choć na niektórych terenach jest ich 15-20%
Czy szczepionka chroni przed boreliozą?
Przed boreliozą szczepionka niestety nie chroni. Objawem choroby jest utworzenie się w miejscu ukąszenia rumienia, który może objąć sąsiednie partie ciała, wysoka gorączka, powiększenie wątroby, śledziony, a także poważne uszkodzenia różnych narządów wewnętrznych. Leczenie prowadzone jest głównie za pomocą antybiotyków.
Czy borelioza jest uleczalna?
Czasem choroba kończy się na objawach niby grypy. Bywa jednak, że po okresie względnego zdrowia następuje nawrót choroby, który może zakończyć się nawet tragicznie.
Jak uchronić się przed ukąszeniem?
Kleszcze najczęściej występują na obrzeżach lasów, szczególnie zaś „na granicy” lasów liściastych i iglastych, na łąkach i w zaroślach okolic rzek i jezior. Larwy kryją się w trawach, osobniki dojrzałe ( niebezpieczne) - na wysokości ok. 1,5 m. Unikajmy takich miejsc? Należy więc zakładać zakryte buty, długie spodnie i koszule z długimi rękawami,a na głowy koniecznie czapki. Pamiętajmy, że na ugryzienia najbardziej narażone są ręce, nogi, zgięcia stawów, głowa i uszy.
Jak rozpoznać, że zostaliśmy ukąszeni przez kleszcza?
Trzeba wiedzieć, że ślina kleszczy ma właściwości znieczulające i dlatego często nie czujemy ukąszenia. Kleszcz po przebiciu skóry wpuszcza jad, umiejscawia się pod skórą i może wysysać krew przez kilka dni zanim odpadnie. Warto więc po powrocie do domu obejrzeć dokładnie całe ciało i głowę.
Jak pozbyć się umiejętnie ssącego krew kleszcza?
Jeżeli jednak okaże się, że przynieśliśmy z lasu pasożyta, należy się go umiejętnie pozbyć, tak, aby wyszedł „w całości”. Jedną z metod jest wykręcenie go ze skóry pęsetą. Miejsce pozostałe po ukąszeniu zawsze należy zdezynfekować.
.
lek. med. KRZYSZTOF PIETRASZKIEWICZ
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij