Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Henryka, Mariusza Wtorek 19. Stycznia 2021r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Leczenie trądziku (2)
Wykwity trądziku pospolitego szpecą twarz, klatkę piersiową i plecy młodych osób. Toteż trudno się dziwić, że chłopcy i dziewczęta podejmują wiele prób, aby się ich pozbyć. Trzeba jednak najpierw dobrze poznać przyczynę tej pozornie niewinnej dolegliwości, aby móc ją prawidłowo leczyć.


ZASADY LECZENIA TRĄDZIKU POSPOLITEGO


W zależności typu wykwitów trądzikowych i ich nasilenia wyróżnia się 3 główne postacie choroby:
- trądzik zaskórnikowy (łac. acne comedonica), z tzw. otwartymi i zamkniętymi zaskórnikami
- trądzik grudkowo-krostkowy (łac. acne papulo-pustulosa), z dominującymi grudkami i krostami
- trądzik ropowiczy (łac. acne phlegmonosa), w którym występują głębsze ogniska zapalne, i ropne cysty, nierzadko ustępujące z pozostawieniem blizn.
Cel leczenia
Każda z postaci trądziku charakteryzuje się różnym stopniem nasilenia zmian, od łagodnego poprzez umiarkowany do ciężkiego i wymaga innego postępowania leczniczego. Jednak wspólnym celem leczenia jest zapobieganie nadmiernemu rogowaceniu skóry, zahamowanie rozwoju nieprzyjaznych skórze bakterii Propionibacterium acnes oraz zmniejszenie łojotoku. Każdy z tych czynników przyczynia się do rozwoju trądziku.
Zasada kompleksowego leczenia
Podstawową zasadą jest unikanie monoterapii. Optymalne wyniki leczenie trądzika osiąga się stosując jednocześnie zespół leków, tak aby zahamować:
- nadmiernego wytwarzania łoju w gruczołach łojowych
- wzmożone rogowacenie ujść gruczołów łojowych,
- namnażanie się bakterii rozkładających łój
- oraz zmniejszyć stan zapalny.
Długa lista leków na trądzik
Jeśli nasilenie przyczyn trądziku jest duże nie wystarczy profilaktyka i higiena skóry. Wówczas sięgamy po leki – zwykle do stosowania miejscowego. Chociaż trądzik nie jest traktowany, jako poważna choroba - to lista leków na kłopotliwe zaskórniki, krosty i grudki jest długa i obszerna. Zarówno tych bez recepty, jak i leków na receptę od lekarza dermatologa. Jednak prawie wszystkie mają na celu – oczyszczenie skóry z tłuszczu, odetkanie porów i złagodzenie stanu zapalnego.
Leczenie miejscowe trądziku
W leczeniu trądziku pospolitego zwykle wystarczające jest tzw. leczenie miejscowe, tj. ograniczone do smarowania zmienionej chorobowo skóry odpowiednim lekiem. Dotyczy to zwłaszcza lżejszych przypadków trądziku zaskórnikowego i niezbyt nasilonego trądziku grudkowo-krostkowego. W nie zaawansowanych postaciach tych typów schorzenia można początkowo zastosować samoleczenie przy pomocy leków bez recepty.
Leki dla samoleczącej się młodzieży
W nie zaawansowanym trądziku właściwymi lekami dla młodzieży są wspomniane LEKI MIEJSCOWE. Leki te odtykają zaczopowane pory z nagromadzonego łoju, będącego przyczyną choroby. Są to leki oparte na działaniu witaminy A, spirytusie salicylowym, siarce, cynku, nadtlenku benzoilu i wielu innych substancjach leczniczych. Dzięki ich zastosowaniu młodzi ludzie nie są już skazani na pokazywanie się z brzydkimi wykwitami na skórze.
Najlepiej zacząć od profilaktyki
Najważniejsza jest profilaktyka, czyli codzienne dokładne oczyszczenie skóry dobrym środkiem myjącym. Dzięki profilaktyce można uniknąć wykwitów trądzikowych lub zmniejszyć ich nasilenie. Dobra cera zaczyna się bowiem od czystych porów, czyli usunięcia ze skóry martwych komórek, które wraz z łojem czopują ujście mieszków włosowych. Odblokowując myciem skóry ujścia mieszków włosowo-łojowych w skórze zmniejszamy zagrożenie i nasilenie trądziku oraz przywracamy skórze zdrowy i ładny wygląd.
Leczenie wspomagające profilaktykę oraz leczenie miejscowe
W leczeniu wspomagającym i profilaktyce stosuje się witaminy A, B, PP, C, a także cynk. Do efektywnych zabiegów zalicza się złuszczanie chemiczne zrogowaciałego naskórka z użyciem alfa-hydroksykwasów, (w stężeniu 20-70%). Alfa-hydroksykwasy działają złuszczająco, przeciwdziałając rogowaceniu ujść mieszków włosowych i powstawaniu czopów trądzikowych i zaskórników. W leczeniu miejscowym wskazane jest łączne lub naprzemienne stosowanie kilku preparatów o różnych mechanizmach działania, co wzmacnia efekt terapeutyczny i minimalizuje działania uboczne.


Samoleczenie trądziku w aptece
Dieta i trądzik


LECZENIE MIEJSCOWE TRĄDZIKU


Ze względu na efekty lecznicze wyróżniamy 3 grupy preparatów do leczenia miejscowego:
- przeciwłojotokowe
- przeciwzaskórnikowe
- przeciwbakteryjne
Preparaty przeciwłojotokowe
Popularnymi środkami do przemywania, odłuszczania i wysuszania skóry są:
- spirytus salicylowy,
- czysta chemicznie siarka,
- cynk,.
Kwas salicylowy
Preparaty o działaniu przeciwłojotokowym są lekami pomocniczych lub uzupełniającymi. Są nimi głównie roztwory alkoholowe z dodatkiem mentolu, tymolu lub kwasu salicylowego. Najbardziej popularnym i cechującym się wielostronnym działaniem lekiem jest kwas salicylowy w stężeniu 0,5-3% - w roztworze alkoholowym. Ma on kompleksowe działanie: przeciwzaskornikowe (komedolityczne), złuszczające nadmiar zrogowaciałego naskórka (keratolityczne) oraz przeciwzapalne i odkażające. Zwykle jest dobrze tolerowany, choć czasem może powodować niewielkie podrażnienie skóry.
Czysta chemicznie siarka
Czysta chemicznie siarka to kolejny środek działając przeciwtrądzikowo. .Ten pierwiastek chemiczny zastosowany na skórę ulega przemianom do siarczków, które działają bakteriobójczo i grzybobójczo. Sama siarka działa wysuszająco.
Preparaty cynkowe
W leczeniu trądziku stosowane są związki cynku. Najczęściej stosowany jest miejscowo tlenek cynku w stężeniu od 10 do 25%. Działa wysuszająco, sciągająco, co jest pomocne w tzw. wyprysku sączącym oraz w stanach zapalnych skóry.
Preparaty przeciwzaskórnikowe to:
- kwas azelainowy
- nadtlenek benzoilu
- alfa-hydroksykwasy
- retinoidy
Kwas azelainowy
Kwas azelainowy ma działanie przeciwbakteryjne, keratolityczne i odbarwiające, jest więc także stosowany w usuwaniu przebarwień pozapalnych. Wpływa ponadto na skład łoju. Jest dobrze tolerowany, stosowany jako lek pojedynczy lub w skojarzeniu, najczęściej z leczeniem ogólnym. Jest dostępny w stężeniu 15-20%
Nadtlenek benzoilu
Nadtlenek benzoilu jest często stosowany w leczeniu zewnętrznym, głównie ze względu na działanie keratolityczne i aktywność przeciwbakteryjną, do której dochodzi w trakcie rozkładu leku i następowego uwalniania tlenu. Dostępne są preparaty w stężeniach: 2,5%, 4%, 5% i 10%, w postaci kremów, roztworów, lotionów i żeli. Przy stosowaniu tych preparatów, zwłaszcza na początku kuracji, pacjenci mogą obserwować podrażnienie, wysuszenie i złuszczanie skóry, zaleca się więc ostrożne ich stosowanie: rozpoczynanie leczenia od stężeń niższych i aplikowanie ich co drugi dzień. Lek może powodować niewielkie odbarwienie skóry.
Alfa-hydroksykwasy
Alfa-hydroksykwasy to proste związki chemiczne zawarte w owocach. Związki te delikatnie złuszczają naskórek, dzięki czemu skóra staje się gładsza, zaś pory mieszków włosowo-łojowych otwierają się szerzej. Biochemiczny mechanizm tego działania nie jest do końca dokładnie wyjaśniony. Przyjmuje się, że alfa-hydroksykwasy mają właściwości rozpuszczania substancji sklejającej poszczególne komórki, w wyniku czego zmniejsza się ich spoistość. W konsekwencji tego następuje przyspieszenie naturalnego procesu usuwania gromadzących się na powierzchni skóry warstw martwych komórek naskórka. Zapobiega to zamykaniu się porów i rozwojowi zaskórników.
Retinoidy to syntetyczne pochodne kwasu witaminy A:
I generacji - retinol, tretinoina, izotretinoina
II generacji - etretinat, acitretin
III generacji -.adapalen, tazaroten
Popularne retinoidy - tretinoina i isotretinoina
Retinoidy zmniejszają gruczoły łojowe i wydzielanie łoju, redukują liczbę bakterii w mieszkach włosowych, działają przeciwzapalnie i przeciwzaskórnikowo. Blokują praktycznie wszystkie mechanizmy inicjujące powstawanie trądziku. Popularnymi środkami leczącymi trądzik są tretinoina ( tzw. kwas all-trans witaminy A) i izotretinoina (kwas 13-cis witaminy A). Stosowane są zwykle w postaci żelów, kremów i roztworów. W kontakcie ze skórą normalizują nieprawidłowe rogowacenia w obrębie mieszków włosowych. Działają także przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Przy ich stosowaniu może początkowo wystąpić podrażnienie skóry (zwłaszcza pod wpływem światła słonecznego!) oraz jej nadmierne wysuszenie i złuszczanie. Toteż preparaty stosuje się ostrożnie pod nadzorem lekarza. Standardowy czas terapii miejscowej retinoidami wynosi od 5 do kilkunastu tygodni. Uwaga - ich stosowanie jest przeciwwskazane u kobiet w ciąży.
Retinoidy 3 generacji
 • Adapalen jest retinoidem trzeciej generacji. Działa silniej przeciwzapalnie niż poprzednie, a pośrednio także przeciwbakteryjnie i przeciwłojotokowo. Jest także bezpieczniejszy, gdy stosuje się go latem. Wykazuje większą skuteczność i jest lepiej tolerowany. Stosowany bywa na skórę w monoterapii i w skojarzeniu z innymi lekami zewnętrznymi: antybiotykami, a także, w cięższych postaciach trądziku, z antybiotykami podawanymi ogólnie.
 • Tazaroten - ma postać żelu o stężeniu 0,05 i 0,1%. Działa podobnie jak adapalen, lecz znacznie silniej – toteż wywołuje skutek leczniczy już po krótkim czasie terapii. Wskutek silnego działania może jednak wywoływać lekkie podrażnienia skóry. Bywa stosowany w połączeniu z antybiotykami.
Preparaty przeciwbakteryjne
- antybiotyki,
- kwas azelainowy, (omówiono wyżej)
- adapalen, tazaroten (omówiono wyżej)
Rola antybiotyków
Antybiotyki stosowane miejscowo, używane są chętnie, z uwagi na dobrą tolerancję i rzadkie objawy uboczne. Działają przede wszystkim na Propionibacterium acnes. Najbardziej wskazane są w trądziku grudkowo-krostkowym. Stosowane są przede wszystkim preparaty:
- erytromycyny w stężeniu 2,5%, (produkowana także w połączeniu z tlenkiem cynku, mikonazolem, tretinoiną oraz nadtlenkiem benzolu)
- klindamycyny w stężeniu 1%, także łączonej z nadtlenkiem benzoilu
- tetracykliny w stężeniu 3%


LECZENIE OGÓLNE TRĄDZIKU


Leczenie ogólne stosuje się u pacjentów ze średnio nasilonymi i ciężkimi objawami trądziku.

Grupy leków stosowanych w leczeniu ogólnym:
- antybiotyki
- retinoidy
- sulfony
- leki hormonalne
- inne, niestandardowe metody leczenia trądziku
Antybiotyki
Antybiotyki zawdzięczają swoją skuteczność niszczeniu w/w bakterii Propionibacterium acnes oraz działaniu przeciwzapalnemu. Od lat antybiotykami z wyboru są tetracykliny I i II generacji. Tetracykliny II generacji (limecyklina, doksycyklina i minocyklina) wyróżniają się wyższą efektywnością leczniczą. Ponadto stosowane mogą być inne antybiotyki – np. erytromycyna i klindamycyna. W antybiotykoterapii należy unikać promieniowania słonecznego UV oraz fototerapii, z uwagi na zagrożeniem uczuleniem i odczynem fototoksycznym.
Sulfony
W przypadkach trądziku opornego na antybiotykoterapię, w którym pojawiają się wykwity o charakterze cyst, jeśli leczenie izotretynoiną jest niemożliwe, podaje się tzw. sulfony, które mają działanie bakteriostatyczne i przeciwzapalne.


Alergia na słońce

ZWALCZANIE SILNEGO ŁOJOTOKU

Silne działanie przeciwłojotokowe mają przede wszystkim leki hormonalne i retinoidy (działanie tych ostatnich omówiono wcześniej) .
Hormonalne zwalczanie silnego łojotoku
Terapię hormonalną stosuje się u osób u których nieskuteczne jest leczenie antybiotykami oraz u tych, u których występują objawy hyperandrogenizmu, a zmiany skórne wyraźnie zaostrzają się w trakcie miesiączki.
 • Octan cyproteronu i etynyloestradiol - jest podstawowym lekiem hamującym syntezę androgenów i zmniejszającym produkcję łoju.
 • Spironolakton – hamuje również syntezę androgenów – jednak podawany jest rzadziej, zwykle kobietom powyżej 30 roku życia. Niestety wywoływać może objawy zaburzenia miesiączkowania oraz bolesności gruczołów piersiowych.
 • Drospirenon - jest nowoczesnym progestagenem stosowanym w złożonych preparatach antykoncepcyjnych. Ma korzystne działanie anty-androgenne i efektywnie hamuje aktywność hormonów męskich. Skutkiem jest zdecydowane zmniejszenie nasilenia objawów trądzikowych.
 • Kortykosteroidy - hamują wytwarzanie androgenów przez korę nadnerczy. Stosowane mogą być u kobiet z hiperandrogenizmem (prednizon) w połączeniu z estrogenami. U mężczyzn kortykosteroidy podawane są ogólnie jedynie w trądziku o piorunującym przebiegu z objawami ogólnymi w postaci podwyższonej temperatury i zajęcia stawów.
Retinoidy stosowane ogólnie
- najskuteczniejsze leczenia, zarezerwowane do najcięższych postaci tradziku. Stosuje się preparat izotretinoiny (kwas 13-cis Wit A). Leczenie trwa kilka miesięcy. Może powodować nadmierne wysuszenie skóry i błon śluzowych. Leczenie trwa kilka miesięcy i musi być prowadzone pod ścisłą kontrolą lekarza. Kobiety muszą przez cały okres terapii oraz 2 miesiące po zakończonym leczeniu stosować skuteczną antykoncepcję. Wymagana jest pisemna zgoda pacjenta na to leczenie.
NIEKONWENCJONALNE METODY LECZENIA TRĄDZIKU
Oprócz farmakoterapii przydatne są inne metody służące wspomaganiu leczenia, eliminacji blizn, cyst, itp. Pomocna jest fototerapia, szczepionki, krioterapia, laseroterapia, fizykoterapia, itp.
 • Fototerapia
 • Fototerapia, czyli naświetlania promieniami o długości fali 315-320 nm) ma działanie łagodzące i wysuszające przetłuszczoną skórę. Podobnie helioterapia, talasoterapia, itp. zabiegi są pomocne w profilaktyce i wspomaganiu leczenia trądziku. Bardzo istotny jest jednak umiar, gdyż nadmiar może wywołać odwrotny skutek oraz unikanie łączenia tych metod ze stosowaniem retinoidów. Skuteczne jest leczenie za pomoca światła niebieskiego, które ma właściwości bakteriobójcze
 • Krioterapia
 • Krioterapia znajduje zastosowanie w głównie w celu usuwania przerośniętych zmian bliznowatych i cyst. Zabiegi przeprowadza się stykowo lub natryskowo i powtarza co 7-10-dni.
 • Laseroterapia
 • Laseroterapia stosowana jest głównie w celu usuwania blizn potrądzikowych i wygładzania skóry
 • Szczepionki na trądzik
 • Do niedawna stosowanym w Polsce sposobem na walkę z trądzikiem były szczepionki. sporządzone jest z bakterii wywołujących trądzik - Propionibacterium acnes oraz Propionibacterium granulosum. Pobudzały one wytwarzanie przeciwciał zwalczających te bakterie przez organizm chorego. Szczepionki były stosowane w skojarzeniu z leczeniem miejscowym i doustnym w leczeniu ostrych i przewlekłych postaci trądzika. Wycofano szczepionki z powodu małej skuteczności oraz wysokiego ryzyka wystąpienia objawów ubocznych (ropnie, nasilone nacieki zapalne, itp.)DIETA I TRĄDZIK


Dieta: niezbędne i zbędne dla skóry tłuszcze
Tłuszcz jest podstawowym surowcem do wytwarzania ścianek komórek skóry, łoju (sebum) chroniącego skórę (i włosy) oraz jest dostarczycielem wielu niezbędnych skórze witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – zwłaszcza witamin A, E i D. Dlatego ważna jest odpowiednia proporcja tłuszczu w diecie, tj. do 30 proc. Niedobór tłuszczu, przy nadmiarze węglowodanów, wywołuje niedobór w/w ważnych dla zdrowia witamin. Ale nie mniej szkodliwy jest nadmiar nasyconych tłuszczów zwierzęcych (smalec, łój wołowy).
Szkodzi dieta zbyt tłusta i pikantna
Szczególnie należy unikać UTLENIONYCH tłuszczów powstających w trakcie długiego smażenia, czy utlenionego światłem słonecznym. Zjełczałe masło, smalec, łój wołowy, niskiej jakości margaryny zaburzają profil lipidowy krwi i wręcz inicjują rozwój zaskórników. Trzeba też wyłączyć z diety nadmiar pikantnych przypraw oraz sól. Sól w nadmiarze wydala się również przez skórę tworząc nacieki zapalne, wysięki i pryszcze. Ponadto jej nadmiar we krwi wydzielając się z potem pobudza wydzielanie gruczołów łojowych.
Niezbędne tłuszcze z grupy Omega 3
Odwrotnie pożądanym tłuszczowym surowcem budulcowym dla skóry są tzw. niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), w tym zwłaszcza tłuszcze z grupy Omega-3, skwalen, kwasy linolenowe. Kwasy tłuszczowe Omega-3 są składnikiem budulcowym ścianek (membran) komórek ciała i skóry. Prawidłowy skład struktury ścianek skóry umożliwia efektywną dostawę składników odżywczych, tlenu, wody i wydalanie resztek po procesie spalania wewnątrzkomórkowego. Deficyt tłuszczy z tej grupy powoduje zaburzenia w postaci egzem, stanów zapalnych, nadmiernego rogowacenie i zgrubień, pękania skóry. Można temu zapobiegać włączając do diety pokarmy obfitujące w tłuszcze Omega-3. Są nimi głównie tłuste ryby morskie: łosoś, tuńczyk, pstrąg tęczowy, śledź, makrela lub rybi tran. Ponadto niektóre produkty roślinne (olej lniany, olej z wiesiołka tłoczone na zimno, orzechy włoskie, itp.).
Skwalen
Skwalen to specyficzny tłuszcz nienasycony, (trójgliceryd) - niezbędny składnik płaszcza lipidowego skóry (tzw. sebum) chroniącego skórę i włosy zdrowego człowieka. Ten związek wspomaga usuwanie z organizmu człowieka, a szczególnie z jego skóry trucizn pochodzenia przemysłowego, aktywizuje i przedłuża życie komórek, jest nieodzowny w tworzeniu w organizmie m.in. hormonów płciowych wpływających na wygląd skóry, prowitaminy D. Co ciekawe i ważne wzmacnia skórę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Dietetycy zalecają suplementy skwalenu w żywieniu rekonwalescentów (np. z problemami krażenia, skórnymi) a także osób starszych, kobiet ciężarnych.
Kwas linolowy i linolenowy
Jeśli spożyjemy sporą dawkę odpowiednich odpowiednich tłuszczy to uzupełnimy niedobór podstawowych kwasów tłuszczowych niezbędnych skórze. W przypadku braku w diecie takich kwasów tłuszczowych, jak kwas linolowy lub linolenowy pojawiają się bowiem zaburzenia właściwości naskórka i jego roli bariery naskórkowej chroniącej przed utratą wilgoci oraz może pojawić się nieprawidłowe złuszczanie warstwy rogowej naskórka. Aplikacja wspomnianych kwasów powoduje cofanie się tych objawów i odnowę prawidłowych funkcji bariery.
oprac. mgr Edward Ozga Michalski konsultacja dermatologiczna lek. med Dorota Bystrzanowska

Zapraszam mieszkańców Warszawy i okolic do korzystania z usług mojego Gabinetu Dermatologicznego Lekarz dermatolog - Prywatny Gabinet Lekarski Ul. Klaudyny 18 Warszawa/Żoliborz
Kontakt dla umówienia wizyty (22) 676-69-86 0-603-753-493 bystrzanowska@neostrada.pl


Piśmiennictwo
1/ Postępy w leczeniu trądziku pospolitego - Dr med. Maria Barancewicz-Łosek, lek. med. Wojciech Baran Katedra i Klinika Dermatologii, Wenerologii i Alergologii AM we Wrocławiu; Kierownik: prof. dr hab. med. Eugeniusz Baran WYd. TERAPIA- DERMATOLOGIA - MARZEC 2005
2/ Błaszczyk-Kostanecka M., Chodynicka B., Gliński W. i wsp.: Trądzik pospolity: patogeneza i zasady leczenia. Przegl. Dermatol. 1998, 85 (1), 3-19.
3/ Dermatologia Praktyczna; lekarze dermatolodzy: Małgorzata Opalińska, Katarzyna Prystupa, Wadim Stąpór, Wyd.Lek. PZWL 1997.

linki sponsorowane, reklamy
gra w kręgle - KOLAGEN_cito jędrne usta - KOLAGEN_cito kolagen allegro - KOLAGEN_cito zadbana kobieta - KOLAGEN_cito produkty wzmacniające włosy - KOLAGEN_cito dbaj o stawy - KOLAGEN_cito biodra - KOLAGEN_cito bolą kości - KOLAGEN_cito produkty na odporność - szałwia - Cukierki_Szalwiowe co dobrego - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na kaszel suchy i mokry szałwia - Cukierki_Szalwiowe gdy boli gardło szałwia - Cukierki_Szalwiowe co na grypę szałwia - Cukierki_Szalwiowe na przeziębienie szałwia - Cukierki_Szalwiowe lekarz radzi na gardło szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe specjały - szałwia - Cukierki_Szalwiowe właściwości aronii - Cukierki_Aroniowe zielarnia - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe specjały - aronia - Cukierki_Aroniowe w zielarniach - aronia - Cukierki_Aroniowe na odporność - aronia - Cukierki_Aroniowe przeciw stresowi - aronia - Cukierki_Aroniowe dla całej rodziny - aronia - Cukierki_Aroniowe produkty z aronii - Cukierki_Aroniowe dla sedniorów - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe cukierki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe nowości z apteki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe przeciw stresowi - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe pokrzywa - cukierki - Cukierki_Pokrzywowe dla całej rodziny - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe co dobrego - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe produkty z pokrzywy - Cukierki_Pokrzywowe cukierki z ziołami - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zioła w cukierkach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe żeńszeń imbir - cukierki - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe specjały - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe dla sedniorów - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe właściwości żeńszenia imbiru - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe produkty - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe dla całej rodziny - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zioła w cukierkach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zioła w cukierkach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa w aptekach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty z aloesu i trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zioła w cukierkach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa aloes trawa cytrynowa - cukierki - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa w zielarniach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa dla sedniorów - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty z czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez nowości z zielarni - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez produkty z czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez w zielarniach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez na odporność - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki czarny bez - cukierki - Cukierki_Czarny_Bez cukierki z ziołami - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez produkty na odporność - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe specjały - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe dla całej rodziny - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe przeciw stresowi - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki z ziołami - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe specjały - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe zielarnia - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe na wzmocnienie - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe przeciw stresowi - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe zioła - melisa - Cukierki_Melisowe cukierki ziołowe - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe cukierki ziołowe - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe zioła w cukierkach - melisa - Cukierki_Melisowe w zielarniach - melisa - Cukierki_Melisowe cukierki z ziołami - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe produkty - melisa - Cukierki_Melisowe zielarnia - melisa - Cukierki_Melisowe na odporność - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe cukierki - cukierki walerianowe - Cukierki_Walerianowe cukierki z ziołami - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe cukierki - cukierki walerianowe - Cukierki_Walerianowe dla całej rodziny - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe produkty - waleriana - Cukierki_Walerianowe cukierki z ziołami - waleriana - Cukierki_Walerianowe nowości z zielarni - waleriana - Cukierki_Walerianowe gimnastyka - Dezodorant_SuperDeo baseball - Dezodorant_SuperDeo skok o tyczce - Dezodorant_SuperDeo dezodorant dla młodzieży - Dezodorant_SuperDeo doskonały dezodorant - Dezodorant_SuperDeo wartościowy dezodorant - Dezodorant_SuperDeo żużel - Dezodorant_SuperDeo squash - Dezodorant_SuperDeo
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.