Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Cyryla, Edwarda Poniedziałek 18. Marca 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Chrypka
Przewlekłe zapalenie krtani, której objawem jest charakterystyczna chrypka - może być następstwem zlekceważonego, nie wyleczonego ostrego zapalenia. Jednak najczęstszą przyczyną jest palenie papierosów i nadużywanie alkoholu, oddychanie zakurzonym, zanieczyszczonym, zimnym powietrzem, kontakt z drażniącymi substancjami chemicznymi, oddychanie przez usta zamiast przez nos, a także różnego rodzaju alergie, a także zgaga.
Na wystąpienie przewlekłego zapalenia krtani szczególnie narażeni są nauczyciele,
aktorzy, sprzedawcy, zawodowi politycy, a więc osoby, które z racji wykonywanego zawodu dużo mówią. Podczas mówienia oddychamy przez usta, do krtani dostaje się powietrze nie ogrzane, nie oczyszczone, nie nawilgocone w jamie nosowej, co sprzyja powstawaniu stanów zapalnych. Choroba objawia się długo trwającą chrypką o zmiennym nasileniu. Głos łatwo się męczy, a mówienie jest dla pacjenta dużym wysiłkiem. Występuje pokasływanie, pochrząkiwanie, uczucie zasychania i obecności przeszkody oraz pieczenie w gardle i krtani.
Leczenie polega przede wszystkim na usunięciu przyczyny wywołującej chorobę.
Bezwzględnie należy zaprzestać palenia tytoniu. Stosowana jest fizykoterapia (jonoforeza, inhalacje), udrażnianie nosa.
Czy można się ustrzec przed zapaleniami krtani?
Można, unikając działania skrajnych temperatur na krtań, np. starać się nie pić zbyt zimnych napojów, lody są zdecydowanie bardziej niebezpieczne dla krtani w lecie niż w zimie, gdy oddychamy chłodnym powietrzem. Nie powinno się przebywać w zbyt suchych pomieszczeniach, gdyż wysusza to śluzówkę. Idealne efekty daje wdychanie morskiego powietrza, dlatego osoby mające skłonność do zapaleń krtani powinny co roku spędzać jakiś czas nad morzem. I to niekoniecznie w sezonie, lecz również wówczas, gdy morze jest wzburzone, a więc jesienią lub wczesną wiosną.
Chrypka nie jest chorobą, lecz objawem.
Świadczy o zaburzeniach drgań fałdów głosowych, które mogą być wywołane różnymi czynnikami, a nie tylko zapaleniem. Dlatego każda chrypka trwająca dłużej niż 2 tygodnie wymaga konsultacji laryngologicznej, gdyż może być zwiastunem groźnej choroby.
.
E. Ozga Michalski
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij