Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Cyryla, Edwarda Poniedziałek 18. Marca 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Astma
Astma to choroba w której występują trudności z oddychaniem i duszności, z powodu zmniejszenia się dopływu powietrza do płuc. Swe światło zmniejszają oskrzeliki - rurkowate kanaliki, którymi powietrze wpływa do pęcherzyków płucnych. Zamykają swe światło, pod wpływem bodźców chorobowych, gdyż mają w swych ścianach ułożone okrężnie kurczliwe włókna mięśniowe . U osoby zdrowej te mięśnie okrężne są zwykle rozkurczone i powietrze przepływa swobodnie.
Najczęstszą i najbardziej niebezpieczną przyczyną astmy jest uczulenie na alergeny:
pyłki roślin, odchody roztoczy, sierść zwierząt, a także długotrwały kontakt z toksycznymi substancjami chemicznymi, metalami, itp. Reakcją oskrzeli na alergen jest rumień, rozszerzenie się naczyń krwionośnych, a następnie wysięk osocza krwi wywołujący obrzęk. Wszystko to wywołuje alarm immunologiczny, który uwalnia są duże ilości substancji drażniących i potęgujących stan zapalny, zwłaszcza histaminy, itp. Pod ich wpływem oskrzela gwałtownie się kurczą zamykając dopływ powietrza do płuc. W tym momencie chory zaczyna odczuwać duszność. Niestety, reakcja alergiczna na wiele alergenów jest długotrwała, zaś jej skutki nakładają się na siebie i potęgują dolegliwości.
Rozróżnia się opisaną powyżej astmę atopową, czyli wywołaną przez konkretny alergen i nieatopową, o podobnym mechanizmie i objawach, tyle, że bez związku z alergenem lub o związku, którego nie można udowodnić.
Objawami astmy jest charakterystyczny nocny kaszel,
świszczący oddech, nocne duszności z powodu których chory nie może przespać nocy. Brak świstów i duszności nie wyklucza choroby, gdyż ograniczenie przepływu powietrza może być tak duże, że świsty są niesłyszalne, lub w mniej groźnych przypadkach skurcz oskrzeli wywołuje tylko trudności w oddychaniu, kaszel, itp. Możliwa jest też błędna diagnoza na tej podstawie, gdyż podobne objawy mogą towarzyszyć zapaleniu płuc, rozedmie czy zastoinowej niewydolności serca.
Choroba zaczyna się już w wieku niemowlęcym od zwykłej alergii.
Od 6 miesiąca mogą np. pojawić się dolegliwości żołądkowo-biegunkowe, później wyprysk niemowlęcy, aby pomiędzy 2 i 3 rokiem pojawiły się jawne ataki astmy. Jak leczyć tę ciężką odmianę alergii, zwaną astmą oskrzelową, która może zacząć się tak wcześnie, a później dotkliwie dotyka również ludzi starszych?
Astmę leczymy zwykle dwoma rodzajami leków,
które umownie możemy nazwać - rozkurczającymi i przeciwzapalnymi. Leki rozkurczające o krótkim działaniu są używane do przerywania napadów duszności, zaś rozkurczające o długim działaniu oraz przeciwzapalne do zapobiegania wystąpieniu napadu astmy. Te pierwsze, np. beta2mimetyki (salbulamol) są lekami wziewnymi i przynoszą szybką poprawę przy ataku astmy, te drugie stosowane są w astmie przewlekłej, gdzie pozwalają długoterminowo zapobiegać napadom astmy i przynosić poprawę zdrowia. Wziewne leki nowej generacji działają szybko i znacznie dłużej. Zapobiegają napadom astmy nawet do 12 godzin po przyjęciu dawki. To pozwala przespać cała noc, bez dokuczliwych ataków astmy.
Leki rozkurczające stosujemy w leczeniu napadów astmy,
mają zwykle postać wziewą - proszku i specjalnego inhalatora ciśnieniowego, który ułatwia dotarcie leku do oskrzeli. Większość działa szybko. Wziewne leki nowej generacji działają przede wszystkim dłużej. Są to tzw. krótko działające beta2mimetyki, środki cholinolityczne i ogólnie podawane kortykosteroidy
Leki przeciwzapalne stosowane są w astmie przewlekłej,
której towarzyszy obrzęk błony śluzowej, pogrubienie ścianek oskrzeli, powstanie czopów śluzowych, itp. Ogranicza to przepływ powietrza powodując dotkliwe objawy. Lekami, które łagodzą stan zapalny są kortykosteroidy wziewne o jak najmniejszej skutecznej dawce czynnika leczniczego, długo działające beta2mimetyki oraz leki o słabym działaniu przeciwzapalnym: kromony, metyloksantyny, i leki antyleukotrienowe.

Astma – co to za choroba?
Wszystko o Astmie
Rozpoznanie astmy
Alergeny domowe i astma
Przewlekły kaszel i nieżyt nosa a astma
Terapia skojarzona w astmie
Jak żyć z astmą oskrzelową?
Monitoring astmy przy pomocy pomiaru PEF
Cztery typy astmy oskrzelowej
Edukacja dla samokontroli
Sukces pilotażowej edycji programu „Wolność Oddechu„ - Zapobiegaj Astmie

E. Ozga Michalski
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij