Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Emila, Wawrzyńca Czwartek 14. Listopada 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Szczepionka BCG - Leczy raka pęcherza moczowego
( relacja pacjenta )
Gdy niespodziewanie wyjechał na wczasy mój urolog, który od siedmiu lat opiekował się mną w związku z łagodnym przerostem stercza zapisałem się do innego - dr B, który poza wypisaniem mi recepty przeprowadził rutynowe badania krwi, moczu, diagnostykę ultrasonograficzną, ręczne badanie prostaty, itp. Uznał też za konieczne wykonanie cystoskopii, tj wziernikowania pęcherza moczowego, co w moim przypadku miało się dokonać się poraz pierwszy. Badanie to okazało się jednak niemożliwe do przeprowadzenia w warunkach ambulatoryjnych, z uwagi na zaawansowany przerost prostaty. W ten sposób znalazłem się w pierwszy piątek lutego 1998r. w szpitalu w F.
Po wykonaniu cystoskopii ordynator oddziału urologicznego prof. dr B.
poinformował mnie, że oprócz nietypowego przerostu gruczołu krokowego stwierdzono u mnie raka pęcherza moczowego rosnącego powierzchniowo i to w kilku miejscach tego organu. Profesor zaproponował mi natychmiastowy zabieg operacyjny, już za trzy dni, tj. w najbliższy poniedziałek.
Wiadomość ta wstrząsnęła mną. Przecież przez siedem lat byłem leczony przez bądź, co bądź znanego i cenionego urologa. W gruzach legły moje najbliższe i dalsze zamierzenia. Stanąłem w obliczu zupełnie nowej sytuacji i zgoła nowego wyzwania, aczkolwiek problematyka chorób nowotworowych nie była mi od kilkunastu lat obca, ze względu na chorobę żony, a ostatnio bliskiego przyjaciela. Postanowiłem więc po raz któryś zawierzyć umiejętnościom Iekarzy.
Zdarza się, że bezbolesne pojawienie się w moczu we krwi jest niesłusznie Iekceważone przez pacjenta, jak też przez lekarzy. Tymczasem nie zawsze jest to zwykłe zapalenie pęcherza. W wielu przypadkach jest to pierwszy ostrzegawczy sygnał o pojawieniu się raka.
Od resekcji do szczepionki
Zabieg chirurgiczny odbył się bez komplikacji. Polegał na przezcewkowej elektroresekcji, tj. wycięciu przyrządem elektrycznym brodawkowej, nieinwazyjnej, możliwej jeszcze do zróżnicowania tkanki rakowej, znajdującej się w tzw. późniejszym okresie rozwoju. (rosnącej powierzchniowo w obrębie dna pęcherza, z przejściem na jego lewą ścianę i szyjkę pęcherza.)
Zwykle po pierwszym zabiegu operacyjnym następuje drugi po 8 -10 dniach. W moim przypadku przemawiały za tym dodatkowe względy, a zwłaszcza wielokomórkowość nowotworu oraz zmienione, ciemne szaro-brązowe płaty prostaty.
Druga operacja miała miejsce dokładnie tydzień po pierwszej (druga połowa lutego 1998r). Podczas tej kolejnej przezcewkowej resekcji zlikwidowano pozostałości nowotworu pęcherza (po pierwszej operacji) oraz przerost prostaty, w której badania histopatologiczne potwierdziły istnienie nowotworu.
Przewidziany był także następny pobyt w szpitalu F. Wypadł on na połowę maja 1998 r . Wykonano wtedy kontrolną cystoskopię oraz trzecią z kolei operację przezcewkową. Niestety wyniki badań ujawniły pojawienie się w pęcherzu tzw. małogniskowych dysplazji tj. komórek rakowych usytuowanych w miejscu rozwoju raka. Ponadto wystąpiły objawy zapalenia pęcherza.
Dysplazję usunięto. Jednoczesna biopsja tkanek prostaty nie wykazała obecności nowotworu. Jednak trzykrotna operacja i nawroty raka nie pozwoliły mi na ugruntowanie się poczucia bezpieczeństwa. Toteż przyjąłem z nadzieją propozycję rozpoczęcia leczenia uodporniającego, tj immunoterapii - polegającej na wstrzykiwaniu do pęcherza roztworu z pałeczkami Calmette^a i Guerin^a (Bacille de Calmette et Guerin)-powszechnie zwanymi w skrócie BCG. Propozycja immunoterapii specjalną szczepionką uświadomiła mi zawrotną karierę starej i wypróbowanej przez pokolenia Polaków szczepionki przeciwgruźliczej.
Kariera szczepionki BCG
Już w 1904r. A. Nocard odkrył w skażonym sutku krowy bakteryjne prątki gruźlicy bydlęcej, ale nie był w stanie przewidzieć niezwykłych skutków swego odkrycia. Od tego czasu A. Calme't i Guerin przez 13 żmudnych lat badań dokonali niezwykłego odkrycia. Wyhodowany przez nich szczep prątków gruźlicy wprowadzony do organizmu ludzkiego spowodował odporność przeciw tej chorobie. Ta popularna szczepionka zrobiła jednak całkiem nieoczekiwaną karierę. Okazało się bowiem, że szczepionka BCG wywołuje silną reakcję immunologiczną, która w wielu przypadkach raka eliminuje komórki nowotworowe i zabezpiecza przed nawrotem choroby. Niektórzy naukowcy wiążą tę reakcję organizmu z wstrząsem wywołanym przez podanie toksyn bakteryjnych lub wywołaniem ostrych infekcji.
Szczególnie silną pozycję zyskała sobie szczepionka BCG w urologii, a w szczególności w leczeniu powierzchniowego raka pęcherza moczowego. W wielu krajach, np. w Niemczech od kilku lat zyskało sobie nawet opinię “złotego środka”. Ostatnio szczepionka jest stosowana również przez ośrodki onkologiczne w Polsce (Kliniki w Bydgoszczy i Warszawie). Nie ulega wątpliwości, że terapia szczepionką BCG jest nie tylko tańsza w długotrwałym leczeniu - wobec tradycyjnej chemioterapii. Z tego co wiem, są dowody naukowe na to, że dostarcza pacjentom lepszą ochronę przed nawrotami choroby i przed rozrostem komórek rakowych.
BCG w immunoterapii
Czas trwania immunoterapii wstępnie określono na trzy lata. Miałem być poddany ośmiu cyklom zabiegów. W czasie rozmowy przygotowawczej dr B. poinformował mnie, że zabieg polega na przezcewkowym wstrzyknięciu do pęcherza roztworu z żywymi bakteriami BCG, które mają w pęcherzu wywołać miejscowe zapalenie, powodujące zaktywizowanie się komórek ochronnych własnego ciała.
Pierwszy cykl rozpocząłem 12 czerwca 1998 r. Wykonano 6 zabiegów w odstępach cotygodniowych. Po wprowadzeniu cienkiego jednorazowego cewnika wstrzyknięto mi do pęcherza moczowego 50 ml roztworu soli kuchennej z bakteriami BCG, pochodzącymi z holenderskiego szczepu RIVM. Należało go utrzymać w pęcherzu co najmniej 2 godziny i dopiero potem oddać mocz w pozycji siedzącej, aby uniknąć rozpryskiwania kropli z zawartością BCG. Po mikcji musiałem pić dużo płynów, aby przepłukać pęcherz.
Wszystkie 6 podstawowych zabiegów pierwszego cyklu zniosłem dość dobrze, choć po każdym występowały objawy zapalenia pęcherza: częste parcie, ból podczas oddawania moczu, ból w okolicach pęcherza, pieczenie w cewce moczowej, temperatura ciała nieco ponad 38°C, oraz objawy grypowe, bóle stawowe, pojawienie się kropli krwi po mikcji i złe samopoczucie. Dolegliwości te znikały po 48 godzinach.
Ostrzeżono mnie przed zdarzającym się z rzadka wydłużeniem tych objawów oraz możliwością wystąpienia trudności z opróżnianiem pęcherza, np. przy zapaleniu prostaty, obrzmienia jąder i najądrza, ostrego zapalenia stawów lub wtargnięcia bakterii BCG do krwiobiegu. Wówczas niezbędne będzie leczenie przeciwgruźlicze, a może nawet przerwanie albo zakończenie immunoterapii. Choć zaniepokoiło mnie to nieco, bardziej jednak przekonało rozpowszechnienie terapii w świecie i osiąganie pozytywnych rezultatów. Dotychczas nie odczułem żadnych skutków ubocznych.
Z nadzieją oczekiwałem na wyniki badań kontrolnych wykonanych na początku września 1998 r. Na podstawie cystoskopii oraz badania wycinków z różnych miejsc pęcherza ustalono, że błona śluzowa pęcherza jest wolna od nowotworu. Dostrzeżono stan zapalny i pojawienie się pojedynczych nabłonkowych olbrzymiokomórkowych ziarniniaków, co było normalnym następstwem po zabiegach z BCG. Badania histopatologiczne również wykazały, że w pęcherzu nie ma nowotworu. W rezultacie oceniono, że pierwszy cykl terapii odniósł pożądany skutek i nastąpiło cofnięcie nowotworu, dzięki czemu mogłem przejść do terapii zachowawczej, obejmującej 7 cykli. Drugi cykl rozpocząłem 13 października 1998 r. Tym razem poddano mnie 3 zabiegom, również w odstępach tygodniowych. Skutki działania BCG odczułem podobnie jak po zabiegach pierwszego cyklu. Większe doświadczenie pozwoliło mi jednak lepiej znosić ich uciążliwości.
Trzeciemu cyklowi terapii zachowawczej poddałem się w styczniu 1999 r. Kolejne cykle, od czwartego do ósmego, mają po 3 zabiegi wykonywane w odstępach tygodniowych, ale zmienia się częstotliwość cykli - będą realizowane co 6 miesięcy.
Co 3 miesiące poddaję się cystoskopii. Systematyczność badań kontrolnych musi być bezwzględnie przestrzegana, gdyż od ich wyników zależy cały proces immunoterapii. Cystoskopia, zwana wziernikowaniem pęcherza moczowego, pozwala na rozpoznanie zmian chorobowych pęcherza i nerek oraz zastosowanie różnych metod leczenia.
.
dr Z.C (pacjent)
linki sponsorowane, reklamy
dla kobiet dbających o zdrowie - KOLAGEN_cito krykiet - KOLAGEN_cito jazda na snowboardzie - KOLAGEN_cito dbaj o kości - KOLAGEN_cito ładne włosy - KOLAGEN_cito bieganie - KOLAGEN_cito produkty dla seniorów - KOLAGEN_cito nurkowanie - KOLAGEN_cito na przeziębienie szałwia - Cukierki_Szalwiowe cukierki szałwiowe szałwia - Cukierki_Szalwiowe nowości z apteki - szałwia - Cukierki_Szalwiowe gdy boli gardło szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe wspomaganie - szałwia - Cukierki_Szalwiowe apteka - szałwia - Cukierki_Szalwiowe najlepsze w aptece szałwia - Cukierki_Szalwiowe ładny głos szałwia - Cukierki_Szalwiowe co dobrego - aronia - Cukierki_Aroniowe właściwości aronii - Cukierki_Aroniowe przeciw stresowi - aronia - Cukierki_Aroniowe apteka - aronia - Cukierki_Aroniowe co dobrego - aronia - Cukierki_Aroniowe w aptekach - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe cukierki - aronia - Cukierki_Aroniowe dla całej rodziny - aronia - Cukierki_Aroniowe nowości z zielarni - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe dla sedniorów - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe na wzmocnienie - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe cukierki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe na wzmocnienie - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ładna cera - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe wspomaganie - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe poprawa przemiany materii - Cukierki_Pokrzywowe nowości z apteki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe co dobrego - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe co dobrego - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zioła w cukierkach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe właściwości żeńszenia imbiru - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe specjały - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe dla całej rodziny - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe produkty - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe produkty - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa co dobrego - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa apteka - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe specjały - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa w zielarniach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa co dobrego - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa w zielarniach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości z apteki - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe produkty - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe cukierki - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe cukierki - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowości - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez apteka - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez w aptekach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez w aptekach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez dla całej rodziny - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe specjały - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe dla sedniorów - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe właściwości głogu - Cukierki_Glogowe apteka - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe wspomaganie - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe na wzmocnienie - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe zioła - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe cukierki - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe zioła - melisa - Cukierki_Melisowe cukierki ziołowe - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe cukierki ziołowe - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe produkty na odporność - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe cukierki - melisa - Cukierki_Melisowe nowości z apteki - melisa - Cukierki_Melisowe zioła - waleriana - Cukierki_Walerianowe zioła w cukierkach - waleriana - Cukierki_Walerianowe cukierki walerianowe - cukierki - Cukierki_Walerianowe w aptekach - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe specjały - waleriana - Cukierki_Walerianowe właściwości waleriany - Cukierki_Walerianowe zioła w cukierkach - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe produkty - waleriana - Cukierki_Walerianowe jazda na rolkach - Dezodorant_SuperDeo nurkowanie - Dezodorant_SuperDeo pływanie - Dezodorant_SuperDeo wędkarstwo - Dezodorant_SuperDeo apteki internetowe - Dezodorant_SuperDeo wyścigi samochodowe - Dezodorant_SuperDeo biegi na przełaj - Dezodorant_SuperDeo wspinaczka - Dezodorant_SuperDeo
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook