Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Szymona, Kamila Czwartek 18. Lipca 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Same badamy piersi
Fakty są przerażające. Co dwudziesta Polka zachoruje na raka sutka. Rośnie liczba zgonów z tego powodu. Czy mamy biernie czekać, aż naukowcy w laboratoriach wyhodują odpowiednie dla nas lekarstwo, czy dożyjemy jednak tych czasów?
Guz w piersi, by osiągnąć średnicę 1 cm, rozwija się średnio 7 lat. Leczenie takiego guza, a przecież nie jest on duży, może być już problematyczne, nie zawsze pomyślne. Wszyscy onkolodzy przekonują: rak wcześnie wykryty i wcześnie leczony daje największą szansę przeżycia. Ta prawda wyznacza bardzo wysoką rangę samobadaniu piersi.
Jak często należy badać piersi?
Każda kobieta po ukończeniu dwudziestu lat powinna jeden raz w miesiącu sama badać piersi
Czy w badaniu uwzględniać cykl miesięczny?
Dla kobiet miesiączkujących, ze względu na okresowe przemiany w tkance gruczołowej, najlepszym terminem badania będzie pierwszy dzień po zakończeniu miesiączki. Kobiety niemiesiączkujące powinny wybrać na badanie jakiś dzień w miesiącu i nie zmieniać go.
Jakie części ciała należy badać?
W czasie badania należy ocenić oba sutki i obie okolice pachowe. Badanie składa się z dwóch etapów - oglądania i dotykania.
Oglądanie.

  1. Stojąc lub siedząc przed lustrem, w dobrym oświetleniu, z ramionami opuszczonymi swobodnie, dokładnie obejrzeć oba sutki, brodawki i okolice pachowe - od przodu i po obróceniu tułowia z boków. Należy zwrócić uwagę na wygląd skóry - zmarszczenia, zgrubienia, zmiany koloru, oraz ocenić symetrię brodawek. Jeśli coś w wyglądzie sutków nas zaniepokoi, poczekajmy miesiąc do następnego badania, żeby się upewnić, czy np. zauważona asymetria jest fizjologiczna, czy jest zmianą, która się przez miesiąc nasiliła, czy wystąpiły jakieś nowe zmiany.
  2. Z rękami uniesionymi do góry należy ponownie ocenić wygląd obu sutków od przodu i z boków. Trzeba się przyjrzeć, czy uniesienie rąk do góry spowodowało powstanie zmarszczeń lub zaciągnięć skóry, czy brodawki zachowały symetryczność.
  3. Z rękami mocno opartymi na biodrach, żeby napiąć mięśnie piersiowe, należy raz jeszcze ocenić wygląd sutków i brodawek.
Badanie dotykiem.
Badanie dotykiem należy przeprowadzić na stojąco i na leżąco . Badać należy cały sutek, koncentrycznie od zewnątrz w kierunku brodawki, ucisk powinien być delikatny, dłoń musi być położona płasko, nie należy wykonywać badania końcami palców. Zbadać należy również brodawkę sutkową oraz okolice pachy. W czasie badania należy poszukiwać zgrubień, guzowatości, miejsc asymetrycznych, obserwować, czy z brodawki nie wydostaje się wydzielina surowicza lub zabarwiona krwią.
W pozycji stojącej.

  1. Należy unieść zgiętą w łokciu rękę prawą, położyć dłoń z tyłu głowy, lewą ręką badać sutek prawy; zmienić ręce, żeby zbadać sutek lewy.
  2. Należy zbadać brodawkę sutkową, ściskając ją kciukiem i palcem wskazującym.
W pozycji leżącej.

  1. Ramię po stronie badanej należy położyć nad głową, spowoduje to napięcie sutka, i zataczać pełne koła zgodnie z ruchem wskazówek zegara, jedno duże i dwa mniejsze (coraz bliżej brodawki).
  2. Należy opuścić ramię wzdłuż tułowia i zbadać okolicę pachy, oceniając tkankę gruczołową.
Można się do tych badań przyzwyczaić, robić je coraz bardziej profesjonalnie. Poznamy wtedy swoje piersi dokładnie, na pewno zauważymy najdrobniejszą zmianę.
Nie zachęcamy do samodzielnego stawiania diagnozy, ale do systematycznej obserwacji i konsultacji z lekarzem nieprawidłowości w obrębie sutka. Autobadanie nie zastąpi mammografii, ultrasonografii oraz biopsji. Pamiętajmy, że nawet jeśli guz sutka zostanie stwierdzony, to jedynie co piąty okaże się nowotworem. Badając systematycznie piersi, możemy się przyczynić do wczesnego wykrycia zmian i rozpoczęcia leczenia.
Ryzyko zachorowania na raka sutka dotyczy każdej kobiety, właśnie dlatego, że jest kobietą. Nie musimy chodzić co miesiąc do ginekologa. Nie ma takiej potrzeby. Natomiast raz w miesiącu musimy badać piersi - i możemy to robić same. Taką profilaktykę firmuje wiele organizacji, m.in. Polski Komitet Zwalczania Raka i Polska Fundacja Europejskiej Szkoły Onkologii.

więcej na ten temat...
Artykuł redakcyjny
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook