Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Szymona, Kamila Czwartek 18. Lipca 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Rozpoznanie raka stercza
Zasadniczymi narzędziami diagnostycznymi w odniesieniu do CaP są:
1.badanie stercza palcem przez odbytnicę (DRE- digital rectal examination)
2.oznaczanie stężenia swoistego antygenu sterczowego PSA
3.ultrasonografia przezodbytnicza (TRUS- transrectal ultrasonography)
Rozpoznanie ostateczne stawia się na podstawie obecności gruczolakoraka w wycinkach stercza pobranych metodą biopsji. Badanie histopatologiczne rdzeni tkankowych pozwala na określenie stopnia histologicznej złośliwości guza.
Ocena stopnia zaawansowania klinicznego
Precyzyjna ocena stopnia zaawansowania klinicznego oraz stopnia złośliwości histologicznej raka gruczołu krokowego, a zwłaszcza określenie stopnia zróżnicowania w skali Gleasona oraz rozróżnienie choroby zlokalizowanej i rozsianej, są istotnymi czynnikami przy identyfikacji tych pacjentów, którzy mogą odnieść korzyści z leczenia. Pomimo że rozwój technik obrazowania przyczynił się do bardziej precyzyjnego określania stopnia zaawansowania klinicznego niż w wypadku stosowania jedynie badania per rectum i oznaczenia stężenia PSA, wciąż częstym problemem klinicznym jest zawyżanie lub zaniżanie stopnia zaawansowania klinicznego.
Określenie stopnia zaawansowania klinicznego w chorobie ograniczonej do narządu polega przede wszystkim na następujących badaniach:
· Badanie per rectum- DRE
· Oznaczanie swoistego antygenu sterczowego PSA
· Ultrasonografia przezodbytnicza- TRUS
· Tomografia komputerowa- CT
· Magnetyczny rezonans jądrowy- MRI
Artykuł opracowany na zlecenie Sanofi-Aventis
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook