Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Szymona, Kamila Czwartek 18. Lipca 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Rak – wyrok czy wyzwanie?
Gdy w ustach doktora usłyszymy słowo: „rak”, oblewa nas zimny pot. Nie wierzymy, że ta tragedia mogła nas dotknąć. Najpierw negujemy sam fakt, potem targujemy się z Bogiem o własne życie, wreszcie popadamy w depresję, na koniec w milczącą akceptację. Staramy się poukładać własne sprawy, nadrobić zaległości w kontaktach z bliskimi. Często nie chcemy im o niczym powiedzieć, nie chcąc sprawiać kłopotu. Jednym słowem przygotowujemy się na śmierć. Pogodzenie się z sytuacją, akceptacja tego co ma nadejść, to jedno. Jest to bardzo ważne – wszyscy przecież kiedyś umrzemy – a przygotowanie się do odejścia daje spokój ducha. Jest to jednak tylko część prawdy, ponieważ nie każdy nowotwór prowadzi do śmierci. Wcześnie wykryty i poddany kompleksowej terapii jest wyleczalny. Trzeba zawsze podejmować walkę - z jednej strony o życie, z drugiej o komfort każdego dnia choroby. Nie możemy skazywać się na ogromne cierpienie i ból towarzyszące chorobie nowotworowej. Jeżeli już musimy chorować, to pamiętajmy, ze nie musi to być droga przez mękę i kładąc się spać nie musimy myśleć o tym, że znowu obudzimy się z przeszywającym nasze ciało bólem. Człowiek chory na raka to człowiek taki sam, jak każdy inny. Bardzo często ma szansę na długie życie – trzeba więc walczyć o poprawę komfortu jego życia, niwelowanie stresu związanego z chorobą i co najważniejsze: o szansę na dłuższe przeżycie. Taką nadzieję dają nowoczesne leki z grupy bifosfonianów (klodronian), stosowane w leczeniu wspomagającym skojarzonym z terapią podstawową.
Zapadalność na nowotwory
Na raka zapada w Polsce około 100 tysięcy osób rocznie. Najczęściej występującym nowotworem jest rak płuca. Dotyka on około 20 tys. osób rocznie, w tym ok. 16,5 tys. mężczyzn i ok. 4 tys. kobiet. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem kobiecym nie tylko w Polsce ale i w całej Europie. W krajach UE każdego roku raka piersi wykrywa się u około 250 tysięcy kobiet, umiera zaś około 60 tysięcy.** W Polsce co roku rejestruje się około 10 tys. nowych zachorowań na nowotwór piersi. Obecnie choruje na niego około 66 tysięcy kobiet, z czego co roku umiera około 4,5 tys.
Już samo zachorowanie na raka jest dużym problemem, a dochodzą jeszcze powikłania towarzyszące rozwojowi choroby. Statystyki dotyczące zachorowań na nowotwory są zatrważające, jednak każdy, i pacjent i lekarz powinni walczyć o życie i poprawę jego jakości. Tym bardziej, że badania kliniczne prowadzone przez międzynarodowe koncerny farmaceutyczne i instytuty naukowe dowodzą, że te szanse na skuteczne leczenie ciągle rosną.
Od powstania guza do tworzenia się przerzutów
Niemal od chwili powstania nowotwór uwalnia swoje komórki do układu krążenia. Jednak sam fakt wykrycia pojedynczych komórek we krwi nie przesądza o tym, że dojdzie do przerzutu. Im dłużej bowiem komórki nowotworowe przebywają w układzie krążenia, tym szybciej umierają. Wpływa na to ciśnienie oraz urazy. Przerzuty powstają w wyniku przylegania komórek nowotworowych do śródbłonka naczyń. Niektóre komórki nowotworowe przyciągane są do specyficznych miejsc. Inne nie. Na przykład przerzuty choroby do kości obserwowane są głównie w przypadku hormonozależnych guzów litych – raka piersi i prostaty, ale mogą wystąpić również w innych nowotworach. Doświadczenia wykazują, że powstanie przerzutu nowotworowego nie jest wydarzeniem przypadkowym, a guz pierwotny może mieć hamujący wpływ na wzrost guzków przerzutowych. W takich nowotworach usunięcie guza pierwotnego może powodować gwałtowny rozwój przerzutów. Zdolność do tworzenia się przerzutów pojawia się we wczesnym okresie rozwoju procesu nowotworowego, w związku z czym nowotwory są często schorzeniami układowymi, wymagającymi komplementarnego leczenia, wykorzystującego terapię miejscową, systemową i objawową.
Częstość występowania przerzutów nowotworowych do kości
W badaniu chorych na nowotwory, wykazano, że przerzuty do kości miał następujący procent pacjentów:
 • rak piersi i rak prostaty
 • rak tarczycy
 • rak szyjki macicy
 • rak pęcherza moczowego
 • rak płuca
 • rak nerki
 • rak przełyku
 • - 65 - 75 proc.
 • - 60 proc.
 • - 50 proc.
 • - 42 proc.
 • - 30 - 40 proc.
 • - 20 - 25 proc.
 • - 6 proc.
Przerzuty – jakie standardy leczenia?
Niewątpliwie jednym z najtrudniejszych zagadnień dotyczących raka i jednocześnie prawdą, z którą trudno się pogodzić, jest bez wątpienia fakt, że u większości chorych rak przyjmie postać choroby przerzutowej. Przerzuty nowotworowe świadczą o znacznym zaawansowaniu choroby. Powstają w chwili, gdy komórki nowotworowe ulegną rozprzestrzenieniu poza obręb guza pierwotnego oraz umiejscowią się w innych częściach ciała. Takie właśnie przerzuty – nowopowstałe ogniska raka, wywodzące się z pierwotnego nowotworu – stanowią zagrożenie dla dalszego przeżycia, nie zaś sam guz pierwotny. Uświadomienie sobie tego faktu ma istotne znaczenie dla zrozumienia, że leczenie miejscowe metodą chirurgiczną, bądź też radioterapią, nie zabezpieczy przed powstaniem przerzutów i nie spowoduje ich usunięcia. Dlatego też terapię podstawową należy prowadzić równolegle z leczeniem wspomagającym, które nie tylko zwiększa skuteczność leczenia nowotworów ale i podnosi jakość życia chorych. Jego celem jest niszczenie ewentualnych ognisk przerzutowych i zapewnienie chorym jak najdłuższego przeżycia.

* dane pochodzą z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie
** dane pochodzą z Narodowej Koalicji do Walki z Rakiem Piersi
.
Dodatkowe informacje: Luiza Pasierowska
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook