Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Marii, Magdaleny Poniedziałek 22. Lipca 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Przerzuty i ból – największa obawa chorych na raka
Istnieją różne rodzaje przerzutów nowotworowych: do narządów miąższowych i do kości. Te ostatnie, aczkolwiek bardzo groźne, można łatwo i skutecznie leczyć. Obserwuje się je najczęściej w przebiegu raka piersi (65 – 75 proc.) oraz w raku tarczycy (60 proc.). Umiejscawiają się głównie w kręgosłupie, żebrach oraz kościach udowych i ramieniowych. Powodują osteolizę – patologiczny proces niszczenia tkanki kostnej. Prowadzą do tak ciężkich powikłań, jak: złamania patologiczne i deformacje kości. W efekcie osteolizy może dojść również do hiperkalcemii, czyli podwyższenia poziomu wapnia w surowicy, który jest stanem zagrażającym życiu. Choroba powoduje ponadto bardzo silne bóle sprawiając, że życie chorego jest nie do zniesienia.
Prawdopodobieństwo wystąpienia przerzutów do kości
Statystyki pokazują, że z ogólnej liczby przerzutów obserwowanych u chorych na raka piersi, 30 proc. na pewno będzie miało przerzuty do kości. Dla 20 proc. z tej grupy kości będą jedynym miejscem wznowy nowotworu.
Na początku jest ból
Ból jest najczęstszym sygnałem powstawania ognisk przerzutowych w kościach. Jest on jednak na ogół kojarzony z dolegliwościami reumatycznymi, chorobą korzonków lub urazami. Bardzo często bywa też po prostu lekceważony, a silne bóle ma 70 proc. osób z zaawansowaną chorobą nowotworową. Zdarza się, że chorzy przez wiele miesięcy są leczeni na zapalenie stawów lub korzonków, zanim okaże się, że cierpią na raka, który zaczął rozprzestrzeniać się po całym organizmie. Jeżeli ktoś miał wcześniej zdiagnozowaną chorobę nowotworową, to, odczuwając ból w kościach, powinien zgłosić się do leczącego go onkologa, aby ten ustalił przyczynę bólu.
Trafna i wczesna diagnostyka – pytajmy o ból
Aby prawidłowo zdiagnozować, czy nowotwór daje przerzuty do kości, istotne jest, aby zarówno lekarze, jak i pacjenci, potraktowali ból jako sygnał, iż w kościach dzieje się coś złego. Pacjenci poradni onkologicznych najrzadziej skarżą się właśnie na ból. Dla nich ból jest objawem rozwoju nowotworu – skoro bardziej boli, to znaczy, że stan chorego się pogarsza. Takie osoby mają świadomość, że onkolog walczy o ich życie, więc uważają że nie powinni zaprzątać mu głowy takimi nieistotnymi dolegliwościami, jak ból.
Ból powinien być bowiem integralną częścią wywiadu onkologicznego – jak podkreśla dr Maciej Hilgier, kierownik Oddziału Leczenia Bólu i Terapii Paliatywnej Centrum Onkologii w Warszawie. Pytanie o ból powinno być powtarzane przy każdej wizycie. Oczywiście nie każdy ból kręgosłupa czy kości musi kierować podejrzenie w stronę raka. Niemniej jednak trzeba brać taką możliwość pod uwagę i rozmawiać z pacjentem, wypytywać o ból. Z drugiej strony pacjent powinien zmuszać lekarza, zwłaszcza internistę, aby ten zainteresował się jego bólem. Żeby tak było i aby chorzy nie bali się mówić o swoim cierpieniu, konieczna jest edukacja społeczna i zwiększony dostęp do informacji o prowadzonych badaniach klinicznych nad leczeniem nowotworów i ich wynikach.
Leczeniu i profilaktyce przerzutów do kości
Terapii przerzutów do kości poddaje się zaledwie od 3 do 5 tysięcy chorych. A przy zastosowaniu nowoczesnych leków, jakimi są bifosfoniany (np. klodronian - Benefos), można zahamować proces destrukcji tkanki kostnej, zmniejszyć ból towarzyszący chorobie oraz ograniczyć liczbę złamań (o 25-30 proc.). Co istotne, wspomniany lek skutecznie redukuje liczbę przerzutów nowotworowych do kości – nawet do 50 proc. i wydłuża czas do progresji choroby (badania Ingo J. Diela, sierpień 1998).
Skuteczność działania klodronianu w terapii profilaktycznej potwierdzają badania J.A.Kanisa (“Bone”, vol. 19, nr 6 z 1996 r.). Przeprowadził on badanie kliniczne (podwójnie ślepa losowa próba, kontrolowana placebo) na 133 pacjentach, z których 66 otrzymywało klodronian w dawce 1600 mg dziennie przez okres 3 lat.
Wyniki jego badań pokazują, że klodronian znacznie redukuje ilość powikłań kostnych, w tym także występowanie nowych przerzutów do kości. Ryzyko złamań kości, epizody hiperkalcemii (zwiększony poziom wapnia w surowicy), konieczność napromieniania przerzutów, jak i operacyjnego leczenia, były mniejsze u chorych otrzymujących klodronian w porównaniu z grupą otrzymującą placebo: w grupie klodronianu przerzuty do kości zaobserwowano u 32 pacjentek, w grupie placebo u 63.
Klodronian – szansą na dłuższe przeżycie bez bólu i złamań
Zastosowanie klodronianu w leczeniu i profilaktyce powikłań kostnych nabiera podwójnego znaczenia, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że osoby z przerzutami umiejscowionymi wyłącznie w kościach, mają szansę na dłuższe przeżycie, niż chorzy z innymi przerzutami (np. do narządów miąższowych).
Przykładowo pacjentka chora na raka piersi, u której zanotowano przerzuty do kości, ma szansę żyć trzy lata dłużej niż np. osoba z przerzutami do wątroby. Osoba z przerzutami do wątroby żyje średnio trzy miesiące. U chorych na raka piersi ze zdiagnozowanymi przerzutami do kości średni okres przeżycia wynosi od dwóch do trzech lat. Jest więc o co walczyć – o komfort życia kobiety przez trzy lata, jeśli nie dłużej. Przy czym, obok redukcji złamań, klodronian leczy przyczynę bólu, a nie sam ból, jak inne środki stosowane w onkologicznej terapii przeciwbólowej.
Wszystkie te dane prowadzą do jednego najważniejszego wniosku – klodronian daje szansę na dłuższe przeżycie chorych na raka oraz poprawia ich jakość życia. Sprawia to, iż chory nie jest skazany na cierpienie w milczeniu i brak nadziei na lepsze jutro.
Leczenie bifosfonianami jest niezwykle proste, gdyż można je przyjmować doustnie w kapsułkach. Korzyść wypływa również z faktu, iż pozwala to uniknąć dodatkowych zabiegów chirurgicznych, konieczności pobytu chorego w szpitalu i związanych z tym kosztów, czy dodatkowej terapii przeciwbólowej. Opracowanie formy doustnej leku ma ogromne znaczenie. Przerzuty nowotworów do kości są bowiem schorzeniem przewlekłym i możliwość stosowania formy doustnej ułatwia terapię i pozwala na samodzielne prowadzenie jej w warunkach domowych.
.
Dodatkowe Informacje i pytania: Luiza Pasierowska
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook