Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Szymona, Kamila Czwartek 18. Lipca 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Przebieg choroby i jej objawy
Rak może występować w każdej części jelita grubego. Aż 50-70% raków zlokalizowanych jest jednak w jego końcowych odcinkach. W odbytnicy umiejscawia się około 30-50% raków, a w esicy około 15-20%. Nowotwór ten rozwija się przez wiele lat. Do czasu występowania objawów może upłynąć od kilku do kilkudziesięciu lat. Rak jelita grubego może szerzyć się miejscowo w obrębie jelita, może rosnąć do światła jelita prowadząc w pewnym momencie do powstania niedrożności, może również naciekać sąsiednie narządy prowadząc niekiedy do rozwoju przetoki.
Ponadto pojedyncze komórki nowotworowe
mogą wędrować z guza pierwotnego umiejscowionego w jelicie drogą naczyń krwionośnych, chłonnych i wzdłuż włókien nerwowych do innych narządów, czego następstwem są zmiany wtórne w innych narządach (przerzuty odległe).
Dynamika rozwoju raka jelita grubego jest bardzo zróżnicowana.
Są guzy, które rosną bardzo wolno mogą osiągnąć duże rozmiary, ale długo nie dają przerzutów, inne dają je wcześniej.
Spotyka się przypadki, w których stwierdza się mała masę guza pierwotnego, w przebiegu, którego występują masywne ogniska wtórne w innych narządach. Przerzuty odległe raka jelita grubego najczęściej lokalizują się w wątrobie. Ponadto zmiany wtórne stwierdza się często węzłach chłonnych jamy brzusznej, płucach i otrzewnej.
Rak jelita grubego długo może nie dawać żadnych objawów klinicznych.
Objawy kliniczne mogą wynikać z obecności guza pierwotnego, jak również od wystąpienia zmian wtórnych. Zdarza się, że pierwszym objawem jest niedrożność jelita grubego.
Objawy tego nowotworu zależą od jego umiejscowienia w jelicie.
Wystąpienie takich objawów jak: zmiana rytmu wypróżnień (bez wyraźnego powodu pojawiły się zaparcia lub biegunki, zmiana objętości stolca, zmiana pory wypróżnień, biegunka i zaparcia na zmianę) pojawienie się stolców ołówkowych, lub uczucie niepełnego wypróżnienia, obecność krwi w stolcu lub krwawienia jelita , niejasne bóle brzucha, anemia, chudnięcie lub gorączki, wymagają przeprowadzenia badań jelita grubego.
oprac. na zlecenie Sanofi-Aventis
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook