Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Szymona, Kamila Czwartek 18. Lipca 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Pozytonowa tomografia emisyjna (PET)
Najnowszą i bardzo obiecująca metoda diagnostyczną pozwalającą wykryć zmiany wtórne w innych narządach w przebiegu raka jelita grubego jest PET.
Charakteryzuje się bardzo wysoką czułością
(ponad 90%), pozwala niejednokrotnie wykryć przerzuty w innych narządach, które są niewidoczne za pomocą ultrasonografii, a nawet tomografii komputerowej. Szczególnie dotyczy to ognisk wtórnych umiejscowionych w węzłach chłonnych. W metodzie tej wykorzystuje się fakt, że komórki nowotworowe dzielą się znacznie szybciej od zdrowych komórek, co pociąga za sobą większy wychwyt cząsteczek glukozy. Technika ta polega na rejestracji metabolizmu cząsteczek glukozy znakowanych izotopem o krótkim okresie półtrwania.
W przyszłości metoda ta będzie miała
na pewno bardzo szerokie zastosowanie między innymi w określeniu stopnia zaawansowania nowotworu, jak również w monitorowaniu odpowiedzi na leczenie. Ze wszystkich metod obrazowych pozwala ona najszybciej (bo już po 4 tygodniach) określić odpowiedź na dany typ terapii chemicznej. Ze względu na bardzo wysoki koszt tej metody diagnostycznej, obecnie wskazania do jej stosowania są bardzo ograniczone. Najważniejszym obecnie wskazaniem do zastosowania tej metody jest stwierdzenie wzrostu CEA przy prawidłowym obrazie innych metod diagnostycznych.
Drugim nie budzącym wątpliwości
wskazaniem do wykonania tego badania jest określenie stopnia zaawansowania nowotworu przed planowaną operacja resekcji przerzutów, głównie z wątroby i płuc.
oprac. na zlecenie Sanofi-Aventis
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook