Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Szymona, Kamila Czwartek 18. Lipca 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Postępowanie w przypadku wykrycia raka piersi
Najważniejszym elementem postępowania w chwili rozpoznania raka piersi jest zgłoszenie się do specjalistycznego ośrodka onkologicznego. Leczenie musi być postępowaniem interdyscyplinarnym i wymaga współdziałania chirurga, onkologa klinicznego, radioterapeuty, psychologa i rehabilitanta. Powinno być planowane tak, żeby wszystkie dostępne metody leczenia zastosowane zostały w odpowiedniej kolejności i czasie.
Już w czasie diagnostyki trzeba myśleć o kolejnych etapach leczenia.
Jeśli pobiera się do badania tkankę z bardzo małego ogniska to trzeba pozostawić w miejscu biopsji metalowy klips, który będzie widoczny i pomoże chirurgowi. Również po wycięciu fragmentu piersi z ogniskiem raka konieczne jest pozostawienie znacznika, który pozwoli radioterapeucie prawidłowo wybrać obszar do napromieniania.
Jeżeli nowotwór rozpoznano późno
i przed operacją potrzebna będzie chemio- lub hormonoterapia, to wcześniej trzeba zbadać tkankę nowotworową. Leczenie może spowodować martwicę, i po nim nie byłaby możliwa ocena cech biologicznych raka po operacji.
Stosowanie chemio- lub hormonoterapii
przed operacją najczęściej powoduje zmniejszenie ogniska raka oraz liczby krążących komórek nowotworowych. Badanie mikroskopowe wyciętej tkanki pozwala ocenić skuteczność leczenia.
Artykuł opracowany na zlecenie Sanofi-Aventis
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook