Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Franciszka, Rafała Czwartek 24. Stycznia 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Postęp w leczeniu nowotworów układu krwiotwórczego
Podczas 42-go dorocznego zjazdu Amerykańskiego Stowarzyszenia Hematologicznego (ASH) w San Francisco odbywającego się w dniach 3-5 grudnia br. przedstawiono najnowsze osiągnięcia w leczeniu nowotworów układu krwiotwórczego. Nowe nadzieje na leczenie zyskali chorzy z białaczką limfatyczną i chłoniakami nieziarniczymi dzięki wynikom badań klinicznych nowych preparatów firmy Schering AG.
Przewlekła białaczka limfatyczna jest najczęściej występującą formą białaczek dorosłych. W samych Stanach Zjednoczonych z powodu tej choroby cierpi około 120.000 pacjentów. Chorobę tę można scharakteryzować jako proces polegający na akumulacji białaczkowych (złośliwych) limfocytów.
Dzięki zastosowaniu tzw. przeciwciała monoklonalnego Campath można znaczne przedłużyć czasu przeżycia chorych z przewlekłą białaczką limfatyczną. Przeciwciało ma zdolność łączenia się z antygenem CD52+ występującym na powierzchni limfocytów nowotworowych. Związanie się przeciwciała Campath z antygenem jest sygnałem rozpoczynającym lizę (zabicie) chorej komórki. Efektem tego procesu jest selektywne eliminowanie złośliwych limfocytów nowotworowych z krwi, szpiku oraz narządów organizmu.
Zastosowanie tego przeciwciała w leczeniu przewlekłej białaczki limfatycznej pozwala na skuteczna terapię chorych, wobec których jest nieskuteczne leczenie z użyciem preparatów alkilujących i fosforanem fludarabiny. Badania testujące skuteczność preparatu wykazało, że po leczeniu Campathem u 33% pacjentów uzyskano częściowe cofnięcie się choroby, dzięki czemu ich średni czas przeżycia wzrósł do 36 miesięcy . (W tej populacji tzw. przewidywany czas przeżycia chorych nie leczonych wynosi od sześciu do dziewięciu miesięcy.) Nowy preparat oznacza znaczny postęp w leczeniu przewlekłej białaczki limfatycznej.
Warto więc podkreślić, że 7 maja br. Amerykańska Agencja Leków i Żywności (FDA) zatwierdziła wskazania terapeutyczne dla leku Campath. Preparat będzie stosowany u pacjentów z przewlekłą białaczką limfatyczną B komórkową (B-CCL), wcześniej leczonych lekami z grupy alkilujących, w przypadkach, gdy zawiodło leczenie fosforanem fludarabiny. Stany Zjednoczone są pierwszym krajem na świecie, w którym przeciwciała Campath są wprowadzone do terapii. Dokumentacja rejestracyjna jest również przekazana do Europejskiej Komisji Zdrowia, co powinno zaowocować rychłym wprowadzeniem preparatów do praktyki medycznej.
Na kongresie przedstawione zostały również wyniki osiągnięte w leczeniu chorych na chłoniaki nieziarnicze, przy zastosowaniu najnowszej metody radioimmunoterapii preparatem Zevalin™ ( przeciwciało znakowane izotopowo). Efektywność leczenia chorych leczonych Zevalinem była znacząco lepsza, niż leczenia chorych przeciwciałem nieznakowanym izotopowo.
Zevalin™ okazał się znacznie bardziej skuteczny u pacjentów, u których zawiodło leczenie innymi dotąd dostępnymi metodami. Badanie porównujące efektywność leczenia nowym preparatem tzw. B-komórkowej postaci chłoniaków nieziarniczych zakończyło się pozytywną odpowiedzią organizmów chorych u 80% chorych w porównaniu z 56% uzyskanych przy standardowej terapii. Autor tych badań Dr Witzig podsumował: „To badanie potwierdza, że radioimmunoterapia z użyciem Zevalinu jest bezpieczna i skuteczna. Obiecujące okazały się również wyniki leczenie tym preparatem chorych z chłoniakami folikularnymi, którzy wcześniej byli oporni na leczenie tradycyjną metodą.
Schering AG planuje złożenie w niedalekiej przyszłości wniosku o uzyskanie europejskiej rejestracji na wprowadzenie do leczenia tego preparatu. Warto pokreślić, że Schering AG jest wysoce innowacyjną firmą farmaceutyczną posiadającą duże własne zaplecze badawcze. Działalność firmy koncentruje się w czterech głównych obszarach: antykoncepcja i leczenie hormonalne, radiologia i radiofarmacja, dermatologia oraz terapie wybranych jednostek chorobowych: stwardnienia rozsianego, białaczek i guzów litych. Jako światowy producent innowacyjnych produktów firma pretenduje do wiodącej pozycji w wyspecjalizowanych segmentach rynku medycznego. Z nowymi rozwiązaniami Schering AG ma na świecie znaczący wkład w rozwój medycyny oraz istotnie wpływa na poprawę jakości życia chorych.
Dodatkowe informacje są dostępne na stronach internetowych – www.schering.de , www.schering.pl .
Opracowane przez: Luiza Pasierowska
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij