Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Bogny, Apolinarego Wtorek 23. Lipca 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Osteoliza nowotworowa - czyli przerzuty nowotworowe do kości (część 2)
Osteolizę powodują przerzuty nowotworowe do kości. .Choroba polega na nasilonym niszczeniu kości pod wpływem rozrastającego się w niej nowotworu. Przyczyny i powikłania choroby omówiliśmy w pierwszej części opracowania. Teraz przedstawiamy metody rozpoznania choroby i zasady leczenia.
Metody wykrywania osteolizy
W diagnostyce rozsiewu komórek nowotworowych do kości wykorzystuje się głównie badania obrazowe: badanie rentgenowskie, scyntygrafię kości, poprzeczną tomografię komputerową oraz magnetyczny rezonans jądrowy. Scyntygrafia kości wykonywana jest za pomocą radioaktywnego izotopu technetu. Takie badanie jest dokładniejsze od rentgenowskiego i wykrywa osteolizę we wcześniejszym stadium. Na przykład w raku piersi badanie to może wykryć zmiany w kościach u 84 proc. chorych, natomiast badanie rentgenowskie jedynie u 50 proc. Scyntygrafia w wielu przypadkach wymaga jednak weryfikacji badaniem rentgenowskim, poprzeczną tomografią komputerową lub magnetycznym rezonansem jądrowym.
Poprzeczna tomografia komputerowa używana jest do diagnostyki zmian w kanale kręgowym, jeśli badanie scyntygraficzne da wynik pozytywny, a rentgenowskie - nie.
Podobne zastosowanie znajduje również magnetyczny rezonans jądrowy. Służy do wykrywania kompresji rdzenia kręgowego. Jest to metoda nieinwazyjna.
Kompleksowe wykorzystanie metod diagnostycznych w rozpoznawaniu przerzutów do kości pozwala na optymalne leczenie chorych, dopasowane odpowiednio do stopnia zaawansowania choroby.
Leczenie osteolizy
Jeśli choroba nowotworowa przebiega agresywnie, czasami nie udaje się zapobiec przerzutom do kości i osteolizie. Można jednak hamować postęp choroby i leczyć jej najczęstsze objawy. W leczeniu systemowym wykorzystuje się metody chemioterapii i hormonoterapii. Stosuje się także leki specyficznie działające na tkankę kostną, hamujące jej niszczenie (tzw. inhibitory resorpcji kości). Leczenie miejscowe obejmuje napromienianie oraz leczenie operacyjne. Leczenie objawowe sprowadza się do łagodzenia bólu oraz objawów hiperkalcemii. Leczenie przerzutów do kości powinno być zawsze kompleksowym wykorzystaniem metod leczenia systemowego, miejscowego i objawowego. Zresztą dziedzina ta wymaga coraz częściej współpracy zespołowej: chirurga, chemioterapeuty, radioterapeuty. Leczenie przerzutów do kości:
  • Systemowe - chemioterapia, hormonoterapia, leki hamujące aktywność osteoklastów
  • Miejscowe - napromienianie, leczenie chirurgiczne
  • Objawowe - terapia przeciwbólowa, leczenie hiperkalcemii
Grupą nowoczesnych leków stosowanych w leczeniu systemowym są środki hamujące aktywność osteoklastów, odpowiedzialnych za niszczenie tkanki kostnej. W ostatnich latach najszerzej stosowane są bifosfoniany. Zmniejszają liczbę złamań patologicznych i dolegliwości bólowe, dzięki czemu chory może otrzymywać mniej dodatkowych leków uśmierzających ból. Bifosfoniany stosuje się zwłaszcza u chorych na raka piersi, ale pozytywne efekty leczenia stwierdzono także w przypadkach raka prostaty i szpiczaka mnogiego. Leczenie bifosfonianami może być prowadzone w formie terapii doustnej bez konieczności stosowania uciążliwych wlewów dożylnych.
Uwaga! Link do części pierwszej artykułu
Dodatkowe informacje: Luiza Pasierowska
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook