Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Szymona, Kamila Czwartek 18. Lipca 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Leczenie raka stercza
Wyleczenie pacjentów z rakiem stercza jest możliwe jedynie w przypadku choroby ograniczonej do narządu.
Celem leczenia u pacjentów z rakiem gruczołu krokowego ograniczonym do narządu jest zazwyczaj wyleczenie, rozumiane jako wyeliminowanie guza lub zapobiegnięcie zgonowi z powodu raka gruczołu krokowego(jako przeciwstawienie do zgonu z rakiem gruczołu krokowego). Do osiągnięcia tego celu niezbędny jest odpowiedni dobór pacjentów do leczenia. Oczekiwana długość życia tych pacjentów powinna wynosić przynajmniej 10 lat. Ponieważ u mężczyzn z chorobą ograniczoną do narządu często nie występują zaburzenia związane z chorobą przez wiele lat od postawienia rozpoznania, a sama terapia z intencją wyleczenia może powodować pewne zaburzenia, pacjenci z krótszą oczekiwaną długością życia odniosą najmniejszą korzyść z takiego leczenia. Dostępne metody terapii to:
Uważna obserwacja
Termin „leczenie odroczone” lub „baczna obserwacja” (WW-watchful waiting) określa sposób postępowania, polegający na objęciu chorego aktywnym nadzorem w celu opóźnienia leczenia do czasu, w którym staje się konieczne.U nielicznych wybranych chorych, w tym także u młodszych chorych, u których rak jest ograniczony do stercza, można odroczyć leczenie radykalne do czasu wystąpienia aktywności guza (np. zwiększy się stężenie PSA). Chorych poddanych WW trzeba starannie nadzorować. Ważnym czynnikiem, wpływającym na podjęcie decyzji o rozpoczęciu leczenia aktywnego, są również obawy chorego co do WW.
Radioterapia
Radioterapia wiązką zewnętrzną jest powszechnie stosowanym sposobem leczenia w raku gruczołu krokowego ograniczonym do narządu, jest to metoda szczególnie korzystna u pacjentów niekwalifikujących się do zabiegu chirurgicznego ze względu nas współistniejące schorzenia bądź z powodu cech naciekania nowotworu poza gruczoł krokowy. Leczenie polega na 6- tygodniowym cyklu radioterapii.
Prostatektomia radykalna
Prostatektomia radykalna jest chirurgicznym sposobem leczenia rak stercza, polegającym na usunięciu całego gruczołu krokowego między cewką moczową i pęcherzem moczowym oraz na obustronnym wycięciu pęcherzyków nasiennych. Prostatektomię wykonuje się z dostępu nadłonowego, kroczowego oraz na drodze laparoskopowej.
Brachyterapia
Technika ta polega na umieszczaniu pod kontrolą TRUS ziaren jodu 125 lub palladu 103 wewnątrz gruczołu krokowego z dostępu kroczowego z zastosowaniem specjalnych szablonów. Brachyterapia wiąże się z niewielkim ryzykiem powikłań, a wyniki potwierdzają satysfakcjonujące obniżenie PSA na okres przynajmniej 7-10 lat.
Artykuł opracowany na zlecenie Sanofi-Aventis
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook