Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Szymona, Kamila Czwartek 18. Lipca 2019r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Leczenie i rokowanie
Leczenie raka płuca
zależy od stopnia zaawansowania choroby. We wczesnym stadium najskuteczniejszą metodą jest operacyjne wycięcie guza wraz z częścią płuca lub całego płuca wraz z węzłami chłonnymi wnęki i śródpiersia. Pozwala to na uzyskanie u 60-80% chorych co najmniej 5-letnich przeżyć. W tym przypadku chorych zwykle nie poddaje się leczeniu pooperacyjnemu (chemioterapii lub radioterapii). Jeżeli istnieją przeciwwskazania do operacji, stosuje się samodzielną radioterapię lub w skojarzeniu z chemioterapią ale wyniki takiego leczenia są gorsze – ok. 25% przeżyć 5-letnich.
Także w II stopniu zaawansowania
podstawową metodą jest leczenie chirurgiczne, ale przeżycia 5-letnie uzyskuje się już tylko u 20-25% chorych. Część chorych poddawana jest uzupełniającej radioterapii lub chemioterapii. U niektórych pacjentów częsty jest zły stan ogólny lub występują inne choroby, co stanowi istotne ograniczenie w stosowaniu napromieniania i /lub chemioterapii.
III stopień zaawansowania
diagnozowany jest u ok. 30% chorych. Jest to najbardziej niejednorodna grupa. Chorzy z grupą IIIA mogą być jeszcze poddani leczeniu chirurgicznemu, chorzy z grupą IIIB na ogół nie kwalifikują się już do operacji i są poddawani chemio- i radioterapii – jednocześnie lub w pewnej kolejności względem siebie. Leczenie jednoczasowe wydłuża przeżycie, ale zwiększa toksyczność leczenia. Wyniki leczenia w obu grupach są wciąż wysoce niezadowalające – średnio zaledwie 10% chorych przeżywa 5 lat.
W IV stopniu zaawansowania
wyniki te są gorsze – 5 lat przeżywa niestety niecałe 5% chorych. Leczenie w tej grupie ma charakter paliatywny (to znaczy mający na celu minimalizowanie objawów choroby, a nie usunięcia przyczyny, czyli guza). Stosuje się m.in. radioterapię paliatywną, służącą zmniejszeniu wymiarów guza, a co za tym idzie zmniejszenie dolegliwości i poprawę komfortu życia chorego. U chorych, którzy są w dobrym stanie sprawności ogólnej można stosować nowe leki z grupy tzw. leków celowanych. Preparaty te oddziałują tylko na komórki nowotworowe i powodują mniej objawów ubocznych niż tradycyjna chemioterapia. Niestety również i te leki nie prowadzą do całkowitego wyleczenia, a jedynie na jakiś czas hamują postęp choroby.
Artykuł opracowany na zlecenie Sanofi-Aventis
linki sponsorowane, reklamy
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook