Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Tytusa, Tymoteusza Niedziela 26. Stycznia 2020r
Leki związane z chorobą
linki sponsorowane, reklamy
Kolonoskopia
Kolonoskopia jest to metoda badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego polegająca na oglądaniu wnętrza jelita grubego za pomocą długiego i giętkiego instrumentu diagnostycznego – tzw. endoskopu. Dzięki sprzężeniu optycznej techniki wizualnej kolonoskopu (zdjęcie obok) z takimi narzędziami jak: kleszczyki, nożyczki, pętle, itp. można pobrać próbkę tkanki do biopsji oraz usunąć widoczny gruczolak o średnicy kilku mm, który może być stanem przedrakowym.
Końcówka endoskopu, która jest wprowadzona do jelita, ma możliwość obracania się w dowolną stronę w dość dużym zakresie.
Światło jest doprowadzane światłowodem. Obraz jest obserwowany przez lekarza w specjalnym obiektywie lub na ekranie monitora. Istnieje możliwość dokonania zapisu badania na taśmie magnetowidowej celem dalszej oceny lub ewentualnego przeprowadzenia później dodatkowej konsultacji specjalistycznej.
Endoskop pozwala na ocenę wizualną jelita tj. barwy śluzówki, zmian patologicznych w jego ścianie, takich jak owrzodzenia lub uchyłki, a także stanów zapalnych. Pomaga także ocenić ruchy robaczkowe jelita grubego, czyli perystaltykę.
Przy pomocy endoskopu można również wykonywać drobne zabiegi za pomocą takich narzędzi jak: kleszczyki, cewniki i pętle. Za ich pomocą można pobierać wycinki do badań mikroskopowych (np. w celu wykrycia zmian nowotworowych), usuwać polipy oraz zatrzymywać krwawienia z uszkodzonych naczyń. Pozwala to wielokrotnie uniknąć otwarcia jamy brzusznej i wykonania operacji.


Badania mające na celu oglądanie wewnętrznej powierzchni narządów za pomocą giętkich instrumentów wprowadzanych do naturalnych otworów ciała noszą wspólną nazwę endoskopii. W wypadku badania dolnego odcinka jelita grubego można wyróżnić kilka typów:
  • kolonoskopia (łac. colon – okrężnica czyli jelito grube) – badanie całej długości jelita
  • anoskopia – badanie odbytu i końca odbytnicy
  • rektoskopia – badanie odbytnicy (wykonywania zazwyczaj za pomocą sztywnego wziernika)
Jest jeszcze parę innych metod badawczych, które jednak w praktyce wykonywane są raczej rzadziej.
Budowa kolonoskopu
Jest to długi i giętki instrument długości około 130-200 cm przypominający swoją budową gruby przewód zakończony z jednej strony okularem oraz dodatkowymi pokrętłami pozwalającymi manipulować drugim końcem endoskopu oraz wprowadzać dodatkowe instrumenty (np. kleszczyki). W środku znajduje się światłowód składający się z kilkudziesięciu tysięcy włókien szklanych. Jeden światłowód przewodzi światło do wnętrza jelita, a drugi poprzez okular obraz do oka lekarza badającego. Czasami, dla lepszego uwidocznienia ściany jelita, trzeba wtłoczyć trochę powietrza. Kolonoskopy mają również możliwość przemywania obiektywu oraz odsysania treści z jelita.
Jakie są wskazania od wykonania badania kolonoskopowego?
Lekarz decydując się na wykonanie tego typu badania może mieć kilka przesłanek. Są nimi przede wszystkim niejasnego pochodzenia krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Nawet długoletnia dokumentacja świadcząca o wypadnięciu guzków krwawniczych ( choroba żylaków odbytu, tzw. hemoroidy) nie upoważnia lekarza do zaprzestania poszukiwania innego źródła krwawienia mogącego być spowodowanym między innymi guzem nowotworowym.
Czasami kolonoskopia jest cennym uzupełnieniem badania kontrastowego (polegającego na wlaniu siarczanu baru do jelita grubego i obserwowaniu modelowania się tego związku na powierzchni błony śluzowej).
Każda podejrzana zmiana w badaniu kontrastowym powinna być dodatkowo zweryfikowana.
Czasami trzeba wykonać badanie kolonoskopowe z powodu utrzymujących się długo takich dolegliwości jak bóle brzucha oraz parcie na stolec.
Czasami mogą to być tylko biegunki. Ważnym wskazaniem jest obserwacja stanu jelita grubego po operacjach na tym narządzie oraz ewentualnie ocena stosowanych leków.
W jaki sposób pacjent powinien przygotować się do badania?
Około 3 doby przed dniem wyznaczonym na przeprowadzenie kolonoskopii powinien stosować dietę płynną (np. soki, galaretki, buliony). W wieczór poprzedzający badanie powinno przyjąć się lek przeczyszczający, a bezpośrednio na 3-4 godziny przed wykonać lewatywę (jednak każdy lekarz ma swoje schematy postępowania i z nim należy się zawsze konsultować). Przy stosowaniu środków przeczyszczających należy pamiętać o tym, aby uzupełnić w odpowiedniej ilości płyny, co jest szczególnie ważne u osób starszych.
Jak przebiega badanie?
Chory przed badaniem zwykle dostaje jakiś lek uspakajający wraz z lekiem przeciwbólowym. Pacjent kładzie się na łóżku, a lekarz wprowadza przez odbyt końcówkę endoskopu pokrytą żelem. Lekarz naturalnie cały czas kontroluje wprowadzanie instrumentu za pomocą obiektywu. Pacjenta również prosi się o parokrotną zmianę pozycji. Podczas badania mogą wystąpić nieznaczne dolegliwości bólowe. Ryzyko wystąpienia powikłań jest bardzo niewielkie.
Co umożliwia kolonoskopia w porównianu z innymi metodami diagnostycznymi?
Kolonoskopia jest nie tylko nowoczesną metodą nieinwazyjnej diagnostyki, pozwalającą wykryć raka we jego bardzo wczesnym stadium. Dzięki sprzężeniu nowoczesnej optycznej techniki wizualnej (kamera video) z takimi narzędziami jak: kleszczyki, nożyczki, pętle, itp. można pobrać próbkę tkanki do biopsji oraz co najważniejsze usunąć gruczolaki, które są stanem przedrakowym, występującym u około 20% osób po 50 roku życia. Nieinwazyjny sposób dotarcia do zmienionego chorobowo miejsca oraz małoobciążające zabiegi diagnostyczne i chirurgiczne sprzężone z tą metodą nominują kolonoskopię do miana optymalnej metody łącznego prowadzenia badań przesiewowych i profilaktyki przeciwnowotworowej. Ta nowa metoda eliminuje bowiem konieczności tradycyjnej operacji, wiążącej się z dużą zewnętrzną raną chirurgiczną i długim czasem rehabilitacji pooperacyjnej.
W Polsce rak jelita grubego jednym z najczęściej występujących, lecz dość późno wykrywanych nowotworów. Wskutek tego skuteczność leczenia choroby jest niska, a odsetek osób po operacji, które przeżywają dłużej niż 5 lat nie przekracza 25%. Ten stan rzeczy wynika także z braku masowych badań przesiewowych. Jedną z najlepszych metod takich badań jest kolonoskopia. Takie badania koloskopowe i związana z nimi profilaktyka przeciwrakowa na szeroką skalę zostały wdrożone niedawno, pod koniec 2000 r.
Lek med. Tomasz Rosochowicz
OD REDAKCJI - TO WARTO WIEDZIEĆ
W każdej większej aglomeracji jest wiodący szpital onkologiczny, gdzie można przeprowadzić powyższe badanie! Bezpłatne badania przesiewowe wykonywane są w 85 ośrodkach w całej Polsce, których lista podana jest na stronie: http:// www . coi . waw . pl - w zakładce: Program badań przesiewowych ( oraz pod numerem 022 546 30 80 i 022 546 30 10).
Na powyższej stronie internetowej znajdują się adresy wszystkich ośrodków wykonujących kolonoskopowe badania przesiewowe oraz informacje, jak zgłosić się do udziału w programie. Skierowaniem na badanie jest specjalna ankieta (do pobrania na stronie www) wypełniona przez osoby gotowe poddać się kolonoskopii. Ankietę należy dostarczyć bezpośrednio lub pocztą. Najlepiej jest wydrukować i ankietę/kwestionariusz i w ramach zgłoszenia przesłać do wybranego ośrodka, który wyznaczy termin i zaprosi na badanie.

Program badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego finansowany jest przez Ministerstwo Zdrowia w ramach ogólnokrajowej akcji profilaktycznej. Kolonoskopia jest bezpłatna zarówno dla osób poddających się badaniu, jak i lekarzy na nie kierujących.
Do badań kwalifikują się:
- wszystkie osoby w wieku 50-65 lat bez objawów raka jelita grubego,
- osoby w wieku 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego. Nie są kwalifikowani pacjenci, którzy mieli wykonaną kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat.
WYKRYĆ RAKA JAK NAJWCZEŚNIEJ!!!
Komentuje prof. Jarosław Reguła z Kliniki Gastroenterologii Centrum Onkologii w Warszawie:
Program badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego za pomocą kolonoskopii jest prowadzony w Polsce od 2000 roku i należymy do 1/3 krajów Europy, gdzie w ogóle są prowadzone takie badania. Ich główną zaletą jest nie tylko możliwość wykrywania wczesnych postaci raka, ale także usuwania polipów, dzięki czemu w perspektywie wieloletniej spadnie liczba nowych zachorowań. Początek programowi dały dane epidemiologiczne z końca lat 90., które wskazywały, że w Polsce jest najniższy odsetek 5-letnich przeżyć w przypadku raka jelita grubego w Europie, poniżej 25 proc. Najnowsze informacje z Centrum Onkologii przynoszą dużą dozę optymizmu. Już nie jesteśmy na szarym końcu Europy, odsetek przeżyć przekroczył 35 proc.
Teraz trzeba zwiększyć świadomość społeczną dotyczącą programu badań przesiewowych, bo z tym rzeczywiście nie jest dobrze.
opracowanie redakcyjne
linki sponsorowane, reklamy
piękne ciało - KOLAGEN_cito renomowany kolagen - KOLAGEN_cito aerobik - KOLAGEN_cito sport dla aktywnych - KOLAGEN_cito zmarszczki - KOLAGEN_cito sztafeta - KOLAGEN_cito chodzenie po jaskiniach - KOLAGEN_cito naturalny kolagen - KOLAGEN_cito co na grypę szałwia - Cukierki_Szalwiowe zielarz szałwia - Cukierki_Szalwiowe na kaszel palacza szałwia - Cukierki_Szalwiowe nowości z apteki - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na wzmocnienie - szałwia - Cukierki_Szalwiowe cukierki z ziołami - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na kaszel szałwia - Cukierki_Szalwiowe na urlopie szałwia - Cukierki_Szalwiowe nowości z zielarni - aronia - Cukierki_Aroniowe co dobrego - aronia - Cukierki_Aroniowe w zielarniach - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe cukierki - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe cukierki - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe produkty - aronia - Cukierki_Aroniowe co dobrego - aronia - Cukierki_Aroniowe zioła w cukierkach - aronia - Cukierki_Aroniowe ładne włosy - Cukierki_Pokrzywowe pokrzywa - cukierki - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe wspomaganie - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe cukierki z ziołami - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe nowości - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe w aptekach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe specjały - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ładna skóra - Cukierki_Pokrzywowe zioła - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości z apteki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe specjały - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe cukierki z ziołami - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe właściwości żeńszenia imbiru - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zioła - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe żeńszeń imbir - cukierki - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości z zielarni - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe na odporność - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zielarnia - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości z zielarni - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości z apteki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa cukierki z ziołami - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa w aptekach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa dla całej rodziny - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa apteka - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe specjały - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez co dobrego - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez co dobrego - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki z ziołami - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez co dobrego - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez zielarnia - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki z ziołami - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowości - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe cukierki - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe produkty z głogu - Cukierki_Glogowe ziołowe wspomaganie - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe w aptekach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe produkty na odporność - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe w aptekach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości z apteki - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe dla całej rodziny - melisa - Cukierki_Melisowe w aptekach - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe produkty - melisa - Cukierki_Melisowe cukierki z ziołami - melisa - Cukierki_Melisowe co dobrego - melisa - Cukierki_Melisowe w zielarniach - melisa - Cukierki_Melisowe nowości - melisa - Cukierki_Melisowe nowości z apteki - melisa - Cukierki_Melisowe cukierki z ziołami - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe produkty - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe wspomaganie - waleriana - Cukierki_Walerianowe na wzmocnienie - waleriana - Cukierki_Walerianowe zioła w cukierkach - waleriana - Cukierki_Walerianowe nowości z zielarni - waleriana - Cukierki_Walerianowe cukierki walerianowe - cukierki - Cukierki_Walerianowe zielarnia - waleriana - Cukierki_Walerianowe golf - Dezodorant_SuperDeo aerobik - Dezodorant_SuperDeo curling - Dezodorant_SuperDeo dla sportowców - Dezodorant_SuperDeo bieganie - Dezodorant_SuperDeo windsurfing - Dezodorant_SuperDeo markowy dezodorant - Dezodorant_SuperDeo skoki narciarskie - Dezodorant_SuperDeo
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook